vytisknout velikost písma Jak proměnit trávník v kvetoucí louku

Hladký, zelený trávník bez plevele vypadá možná na první pohled hezky, ale stojí spoustu peněz, dá hodně práce a není moc ekologický. Není lepší pěstovat pod okny louku?

Zahrada plná kvetoucích rostlin, která nabízí potravu nejen včelkám a čmelákům, ale i různým druhům motýlů. Díky velkému množství hmyzu se v okolí drží i ptáčci, kteří zpívají své ptačí písně a dotváří tak dokonale klidnou atmosféru. Zní to krásně, že?

Popenec právě kvete. Bylinka, co pomůže s chřipkou i záněty

Popenec právě kvete. Bylinka, co pomůže s chřipkou i záněty

V současné době mnoho lidí ustupuje od nudných a neživých anglických trávníků a snaží se na svoji zahradu vrátit život. V louku se nemusí proměnit celá zahrada, můžete pozemek rozdělit a nechat kvést jen část, případně loukou jen olemovat přírodnější trávník.

Neviditelný plastový obrubník: Na co všechno se hodí a jak ho instalovat?

Neviditelný plastový obrubník: Na co všechno se hodí a jak ho instalovat?

Přivítejte v zahradě život

Trávník v lučním stylu je ekologičtější, protože nepotřebuje zalévat (nebo alespoň ne příliš často), jeho údržba je nenáročná, protože není třeba pravidelně sekat, a nabízí domov spoustě živých organismů, jako jsou motýli, hmyz a brouci.

Na zahradu, která připomíná kvetoucí louku, se hodí luční květiny, jako jsou kopretiny, čičorky, mateřídoušky, sedmikrásky, zvonky, hvozdíky, lnice, řebříčky, silenky, řeřišnice, máky a další luční květiny. Vhodně je doplňují i vzrostlé a okrasné traviny. Než se však dočkáte pěkně rozkvetlé louky, budete muset počkat nejméně rok, záleží na zvoleném způsobu výsevu.

Natrhejte si kytici z lučního kvítí: Které rostliny vybrat a jak ji uvázat?

Natrhejte si kytici z lučního kvítí: Které rostliny vybrat a jak ji uvázat?

Připravte půdu

Proměnit zahradu v rozkvetlou louku je snadné, ale je třeba dodržet několik základních kroků, aby se proměna skutečně zdařila. Než se pustíte do výsevu travních i květinových semen, je třeba připravit půdu. Louky je možné zakládat i na pozemcích s chudou půdou, dokonce čím chudší, tím je pro louku lepší. Zem je třeba řádně zrýt, zbavit všech zbytků rostlin a velkých kamenů a uhrabat.

Zem ještě urovnejte a počkejte zhruba dva týdny, zda se neobjeví nějaké plevele, které by bylo třeba odstranit. Poté navrstvěte čerstvou drnovku – těžkou, tmavou zeminu s drobtovitou strukturou, zemitou vůní a vysokou absorpční schopností.

Co na plevel v trávníku, jak ho vyhubit bez chemie a kdy sáhnout po postřiku?

Co na plevel v trávníku, jak ho vyhubit bez chemie a kdy sáhnout po postřiku?

Vysejte semena

Semena můžeme vysévat v období od dubna do června, takový termín volte v případě vlhké a těžké půdy, či v podzimním termínu – v září a říjnu, to v případě, že půda je suchá a písčitá.

Semena lze koupit v různých travních směsích, které jsou dopředu připravené a zahradník s nimi nemá žádnou práci. Stačí pouze vybrat vhodnou luční směs. Výsadba trávníku pomocí předpřipravených travních směsí je nákladná, ale ve specializovaných obchodech vám ji mohou namíchat na míru. Luční směsi obvykle obsahují několik desítek druhů semen různých květin a trav, takže výsledný trávník bude pestrý a bude kvést většinu měsíců v roce. Součástí směsí bývají i jedlé rostliny, byliny a koření. Směsi volte i podle druhu půdy, její vlhkosti a úrovně oslunění.

Pomozte zachránit hmyz, postavte mu na zahradě hmyzí hotel. Jak a kam ho umístit?

Pomozte zachránit hmyz, postavte mu na zahradě hmyzí hotel. Jak a kam ho umístit?

Semena najdete i v přírodě

Přírodní cestou, jak získat semínka na rozkvetlou louku, je použití sena sklizeného na loukách v okolí, které by nejlépe mělo být sklizeno v různých termínech. Seno se rozprostře na připravenou půdu a semena z něj mají šanci vypadnout do připravené půdy. Tahle metoda je levná, ale nemusí být příliš úspěšná, protože semena se nemusí ujmout.

Semena si také můžete sami nasbírat a do svého trávníku je přenést. Postupujte tak zejména v případě, kdy nějaký vzrostlý základ trávníku na zahradě už máte a trávu a květiny chcete mít různorodější. Ve stávajícím trávníku vykopnete drn a do hlíny vysejete nasbíraná semena. Při proměně klasického trávníku v trávník typu louky postupně snižujte frekvenci sečení. Smiřte se s tím, že tato metoda je nejpomalejší, urychlit ji ale o něco můžete použitím koupené travní směsi.

Permakulturní zahrada: Co to je, jak ji založit a jak o ni pečovat

Permakulturní zahrada: Co to je, jak ji založit a jak o ni pečovat

Trávník se časem promění v louku i sám. Stačí jej přestat kosit, nezalévat a nehnojit, záplavy květů se ovšem dočkáte za tři až pět let. Pokud také zvolíte tento postup, nebudete mít na výslednou podobu a složení louky žádný vliv.

Krásný trávník bez práce

Jedinou péči, kterou trávník lučního typu potřebuje, mu musíte dát po jeho vysazení. To potřebuje pravidelnou závlahu, aby se semena ujala. Jakmile se zadaří, není třeba žádná závlaha ani přihnojování.

Sečení louky probíhá pouze dvakrát za rok. Můžete použít sekačku, v takovém případě zvolte bubnovou, lištovou nebo strunovou sekačku, ale kosení je ekologičtější, louce prospívá a šetří i živočichy, kteří si uprostřed rozkvetlé louky našli svůj příbytek. Poprvé sečte po odkvětu většiny květin, tedy na přelomu června a července. Trávu nechte zhruba dva dny ležet, aby semena dozrála a mohla vypadnout. Poté ji přidejte do kompostu nebo využijte k mulčování.

Podruhé sečte až na podzim, tedy v září či říjnu. Sekat můžete takzvaně mozaikově – nikdy neposekáte celou louku naráz, ale dáte živočichům možnost se přesunout. Vzhledem k tomu, že sekání rozkvetlé louky je ideální jen dvakrát ročně, neproměňujte v ni celý trávník na vaší zahradě. Kolem domu, kde pořád chodíte, máte sezení, si nechte krátce zastřižený trávník. 

Nabídněte domov čmelákům, postavte jim na zahradě čmelín. Návod, jak na to

Nabídněte domov čmelákům, postavte jim na zahradě čmelín. Návod, jak na to

 
 
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče