vytisknout velikost písma Jak proměnit trávník v kvetoucí louku

Hladký, zelený trávník bez plevele vypadá možná na první pohled hezky, ale stojí spoustu peněz, dá hodně práce a není moc ekologický. Není lepší pěstovat pod okny louku?

Zahrada plná kvetoucích rostlin, která nabízí potravu nejen včelkám a čmelákům, ale i různým druhům motýlů. Díky velkému množství hmyzu se v okolí drží i ptáčci, kteří zpívají své ptačí písně a dotváří tak dokonale klidnou atmosféru. Zní to krásně, že?

Popenec právě kvete. Bylinka, co pomůže s chřipkou i záněty

Popenec právě kvete. Bylinka, co pomůže s chřipkou i záněty

V současné době mnoho lidí ustupuje od nudných a neživých anglických trávníků a snaží se na svoji zahradu vrátit život. V louku se nemusí proměnit celá zahrada, můžete pozemek rozdělit a nechat kvést jen část, případně loukou jen olemovat přírodnější trávník.

Neviditelný plastový obrubník: Na co všechno se hodí a jak ho instalovat?

Neviditelný plastový obrubník: Na co všechno se hodí a jak ho instalovat?

Přivítejte v zahradě život

Trávník v lučním stylu je ekologičtější, protože nepotřebuje zalévat (nebo alespoň ne příliš často), jeho údržba je nenáročná, protože není třeba pravidelně sekat, a nabízí domov spoustě živých organismů, jako jsou motýli, hmyz a brouci.

Na zahradu, která připomíná kvetoucí louku, se hodí luční květiny, jako jsou kopretiny, čičorky, mateřídoušky, sedmikrásky, zvonky, hvozdíky, lnice, řebříčky, silenky, řeřišnice, máky a další luční květiny. Vhodně je doplňují i vzrostlé a okrasné traviny. Než se však dočkáte pěkně rozkvetlé louky, budete muset počkat nejméně rok, záleží na zvoleném způsobu výsevu.

Natrhejte si kytici z lučního kvítí: Které rostliny vybrat a jak ji uvázat?

Natrhejte si kytici z lučního kvítí: Které rostliny vybrat a jak ji uvázat?

Připravte půdu

Proměnit zahradu v rozkvetlou louku je snadné, ale je třeba dodržet několik základních kroků, aby se proměna skutečně zdařila. Než se pustíte do výsevu travních i květinových semen, je třeba připravit půdu. Louky je možné zakládat i na pozemcích s chudou půdou, dokonce čím chudší, tím je pro louku lepší. Zem je třeba řádně zrýt, zbavit všech zbytků rostlin a velkých kamenů a uhrabat.

Zem ještě urovnejte a počkejte zhruba dva týdny, zda se neobjeví nějaké plevele, které by bylo třeba odstranit. Poté navrstvěte čerstvou drnovku – těžkou, tmavou zeminu s drobtovitou strukturou, zemitou vůní a vysokou absorpční schopností.

Co na plevel v trávníku, jak ho vyhubit bez chemie a kdy sáhnout po postřiku?

Co na plevel v trávníku, jak ho vyhubit bez chemie a kdy sáhnout po postřiku?

Vysejte semena

Semena můžeme vysévat v období od dubna do června, takový termín volte v případě vlhké a těžké půdy, či v podzimním termínu – v září a říjnu, to v případě, že půda je suchá a písčitá.

Semena lze koupit v různých travních směsích, které jsou dopředu připravené a zahradník s nimi nemá žádnou práci. Stačí pouze vybrat vhodnou luční směs. Výsadba trávníku pomocí předpřipravených travních směsí je nákladná, ale ve specializovaných obchodech vám ji mohou namíchat na míru. Luční směsi obvykle obsahují několik desítek druhů semen různých květin a trav, takže výsledný trávník bude pestrý a bude kvést většinu měsíců v roce. Součástí směsí bývají i jedlé rostliny, byliny a koření. Směsi volte i podle druhu půdy, její vlhkosti a úrovně oslunění.

Pomozte zachránit hmyz, postavte mu na zahradě hmyzí hotel. Jak a kam ho umístit?

Pomozte zachránit hmyz, postavte mu na zahradě hmyzí hotel. Jak a kam ho umístit?

Semena najdete i v přírodě

Přírodní cestou, jak získat semínka na rozkvetlou louku, je použití sena sklizeného na loukách v okolí, které by nejlépe mělo být sklizeno v různých termínech. Seno se rozprostře na připravenou půdu a semena z něj mají šanci vypadnout do připravené půdy. Tahle metoda je levná, ale nemusí být příliš úspěšná, protože semena se nemusí ujmout.

Semena si také můžete sami nasbírat a do svého trávníku je přenést. Postupujte tak zejména v případě, kdy nějaký vzrostlý základ trávníku na zahradě už máte a trávu a květiny chcete mít různorodější. Ve stávajícím trávníku vykopnete drn a do hlíny vysejete nasbíraná semena. Při proměně klasického trávníku v trávník typu louky postupně snižujte frekvenci sečení. Smiřte se s tím, že tato metoda je nejpomalejší, urychlit ji ale o něco můžete použitím koupené travní směsi.

Permakulturní zahrada: Co to je, jak ji založit a jak o ni pečovat

Permakulturní zahrada: Co to je, jak ji založit a jak o ni pečovat

Trávník se časem promění v louku i sám. Stačí jej přestat kosit, nezalévat a nehnojit, záplavy květů se ovšem dočkáte za tři až pět let. Pokud také zvolíte tento postup, nebudete mít na výslednou podobu a složení louky žádný vliv.

Krásný trávník bez práce

Jedinou péči, kterou trávník lučního typu potřebuje, mu musíte dát po jeho vysazení. To potřebuje pravidelnou závlahu, aby se semena ujala. Jakmile se zadaří, není třeba žádná závlaha ani přihnojování.

Sečení louky probíhá pouze dvakrát za rok. Můžete použít sekačku, v takovém případě zvolte bubnovou, lištovou nebo strunovou sekačku, ale kosení je ekologičtější, louce prospívá a šetří i živočichy, kteří si uprostřed rozkvetlé louky našli svůj příbytek. Poprvé sečte po odkvětu většiny květin, tedy na přelomu června a července. Trávu nechte zhruba dva dny ležet, aby semena dozrála a mohla vypadnout. Poté ji přidejte do kompostu nebo využijte k mulčování.

Podruhé sečte až na podzim, tedy v září či říjnu. Sekat můžete takzvaně mozaikově – nikdy neposekáte celou louku naráz, ale dáte živočichům možnost se přesunout. Vzhledem k tomu, že sekání rozkvetlé louky je ideální jen dvakrát ročně, neproměňujte v ni celý trávník na vaší zahradě. Kolem domu, kde pořád chodíte, máte sezení, si nechte krátce zastřižený trávník. 

Nabídněte domov čmelákům, postavte jim na zahradě čmelín. Návod, jak na to

Nabídněte domov čmelákům, postavte jim na zahradě čmelín. Návod, jak na to

 
 
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory