9
Fotogalerie

Jak připravit zahradní párty a co vše musíte ohlídat

V letní dny toužíme být venku. Prostřít si stůl v zahradě mezi rozkvetlými keři a užívat vůní, barev a slunce ... Přítomnost živé přírody člověku dodá nejen apetit, ale i pohodu.

S přípravami začněte v předstihu

Možná to zní zbytečně, možná i otřepaně, ale opak je pravdou. Naplánovat si čas, recepty, suroviny, dochucovadla, případně výzdobu, počet a skladbu zúčastněných, program pro děti a mnohé jiné maličkosti, není nikdy na škodu. Čím více maličkostí zařídíte v předstihu, tím více času vám zůstane na samotnou přípravu toho nejpodstatnějšího, a nakonec i na hosty.

Připravte si předem, například den nebo večer před párty, co se dá. Maso naložte do marinády, poskládejte ubrousky, upečte koláč, vychlaďte nápoje a dolaďte zasedací pořádek, ať máte v den D, co nejméně práce a starostí.

Pokračování 2 / 10

Stolování za slunce i deště

Každá akce pod širým nebem je vždy zkouška připravenosti na všechny rozmary počasí. Na zahradě vám neocenitelnou službu prokáže altán, párty stan či stanový přístřešek.

Ideální je altán s vestavěným krbem nebo letní kuchyň. Tyto možnosti však každý nemá. Variabilní a snadno přemístitelné jsou skládací zahradní altány, které rychle a snadno ochrání hosty před prudkým sluncem, větrem i deštěm.

Zahradní stany jsou dostupné v různých rozměrových variantách, takže nezáleží ani na velikosti zahrady, stačí si vybrat rozměry, které vám vyhovují. Kromě toho, že během zahradní párty budete mít střechu nad hlavou, budou vás chránit před zvědavými pohledy sousedů i ze stran. Pokud vás od zahradní párty odrazuje hmyz, jehož je v létě nepočítaně, můžete vyzkoušet moskytiéru, která zabrání útokům „nezvaných“ hostů.

Pokračování 3 / 10

Sedíme komfortně, pohodlně, ale i levně

Součástí každého stolování je pohodlné sezení. Nemusíte si pořídit nejdražší dostupný nábytek. Zkuste si proto vyrobit levný a efektivní zahradní nábytek z palet. Takto vyrobené sedačky rozložte do kruhu kolem ohniště nebo grilu. Za ně můžete umístit pochodně, které celý prostor nejen ohřejí, ale dodají vaší párty šmrnc.

Důležité je, aby byl stůl pevný a židle pohodlné a stabilní. Stůl má být umístěn v blízkosti letní kuchyně, nebo místa, kde grilujete, případně přímo pod střechou kuchyně. Nepodceňujte ani význam pěkného prostírání. I jednoduché pohoštění láká na působivě prostřeném stole mnohem lépe. Pod širým nebem však raději nepoužívejte mačkavé, snadno se špinící a choulostivé materiály. Nejsou dobré ani příliš tenké ubrusy, které v mžiku sebere i mírný vánek. Neznamená to však, že venku se dají používat pouze prozaické pogumované ubrusy. Dnes již existují textilie, které jsou lehké a splývavé a zároveň odolné proti zašpinění a vodě.

Pokračování 4 / 10

Dekorativní nádobí

Na servírování jídel dobře poslouží keramické talíře výrazných barev, případně skleněné talíře, doplněné mohou být sklenicemi z masivnějšího ručně foukaného skla. Pokud je mezi hosty hodně dětí, klidně použijte i nádobí z plastů. V současnosti existují elegantní soupravy od sklenic přes talíře až po mísy a misky.

Šikovným pomocníkem jsou v létě plastové či skleněné džbány se speciální chladící vložkou. Stačí do ní nasypat led a nápoj zůstane po dlouhou dobu osvěživě chladný, aniž ho tající led zředí.

Pokračování 5 / 10

Kouzelné světlo

Barevnými elektrickými lampionky svou zahradu skvěle vyzdobíte, ale levnější variantou jsou čajové svíčky, lucerny a zavařovací láhve, umístěné všude, kamkoliv vás napadne.

Pokud máte čas, můžete si zavařovací láhve natřít barvami na sklo nebo akrylovou barvou, aby měli "svícny" hravý a svěží vzhled. Čirým sklem však opravdu nic nezkazíte. Svícny, pochodně či louče můžete narovnat i vedle chodníku do domu, případně na jiná místa. A vaši přátelé si budou užívat efektní a praktické osvětlení celé zahrady.

Pokračování 6 / 10

Letní jídelníček

Každopádně nechávat jídlo na volném prostranství nezakryté není dobrý nápad, proto je třeba myslet na vhodné síťky či podnosy s víkem, které ochrání jídlo před hmyzem a zároveň je udrží čerstvé.

Když se chystáte pořádat zahradní párty ve velkém stylu (například svatbu či rodinnou oslavu výročí) a chcete mít bohatý bufet se specialitami, u kterých strávíte spoustu času, vyplatí se obrátit na tým profesionálů. Vymyslí, zajistí a naservírují pokrmy jídlo na úrovni a vy si zahradní párty užijete spolu se svými hosty.

V opačném případě vsaďte na jednoduchost. Saláty s majonézou nahraďte raději zálivkou, krémové zákusky koláči, čokoládové keksy sušenkami nebo ovocem a mléčné výrobky je jistější podávat v mražené podobě.

Pro malé rošťáky a rošťandy vymyslete něco na zub. Pokrmy by měly být lákavé, lehké, s možností snadné konzumace, vzít sousto do ruky a odběhnout si hrát. Barevné nerozbitné dětské nádobí, dětský zahradní nábytek a papírové dekorace spolu s lampióny dodají vaší párty šmrnc a dětem vykouzlí tu pravou atmosféru zahradní slavnosti.

Pokračování 7 / 10

Domácí bar

Zahradní párty jsou ideální příležitostí i na přípravu osvěžujících míchaných nápojů - ať už alkoholických nebo nealkoholických. Za nápaditost si určitě vysloužíte pochvalu, hosté ocení, že jim jen tak neotevřete láhev byť toho nejkvalitnějšího alkoholu, ale připravíte zajímavé míchané nápoje. Někdy přidejte barevné brčko, jindy dlouhou barovou lžičku, deštníček či vlaječku. Pro děti můžete připravit nealkoholické potěšení ve formě jogurtových, mléčných nebo ovocných koktejlů. Vždyť čerstvě utržené ovoce ze zahrady chutná nejlépe.

Pokud se vám klasické sáčky na led zdají nudné, vyzkoušejte plastové či silikonové formičky. Vyrábějí se v různých, často zábavných tvarech a tak může mít led nejen chladicí ale i estetickou funkci. Buďte kreativní a přibarvěte ledové kostky pomocí ovocných sirupů nebo přidejte do ledu drobné bobulové ovoce či jedlé květiny. K tomu se hodí květy lichořeřišnice, macešek, sedmikrásek, plátky růží, či lístky bylinek.

Pokračování 8 / 10

Květiny v hlavní úloze

Na výzdobu zahrady a ozdobu stolu si můžete natrhat polní kvítí, květy letniček, ibišků, růží a doplnit je klasy obilí či okrasnými trávami.

Květinovou dekoraci na svatební zahradní párty můžete ladit do jedné barvy třeba podle outfitu nevěsty. Kromě květin mohou k výzdobě posloužit i kamínky, mušle, korálky a další předměty, které květiny doplní.

K letnímu stolování patří i nejrůznější ovoce. Pestrá mísa čerstvě natrhaných třešní, višní, broskví, rybízu nebo zahradních borůvek bude stolovníky lákat a na stole se bude pěkně vyjímat. A když je ovoce málo, můžete ovocné aranžmá doplnit listy salátu nebo rovnou vytvořit zeleninovou mísu z okurek, rajčat, paprik, anebo z toho, co právě na zahradě vyrostlo..

Pokračování 9 / 10

Nezapomínejte na detaily

Jestliže cílem zahradní párty není jen naplnit prázdné žaludky, vymyslete i něco navíc, při čem se všichni zabaví a zrelaxují. Program pro dospělé na jakoukoliv zahradní párty bude příjemným zpestřením, pro děti nezbytností.

Co tak uspořádat celou párty na nějaké téma nebo v jedné barvě? Pohrajte si s květinovou dekorací, barevnými ubrusy a ubrousky. Na pěknou výzdobu můžete použít lucerny, nafukovací balóny a po setmění vykouzlí příjemnou náladu svíčky ve velkých skleněných nádobách, které zabrání tomu, aby je sfoukl vítr. Právě pomocí vhodných doplňků získá vaše zahradní párty úplně jiný charakter než obyčejná grilovačka.

Vychytávky Ládi Hrušky: Kotvičky na ubrus z kamenů

Pokračování 10 / 10

party_iStock-589106504.jpgparty_iStock-171113417.jpgparty_iStock-175221599.jpgparty_iStock-171318271.jpgparty_iStock-184114843.jpgparty_iStock-476033564.jpgparty_iStock-187117441.jpgparty_iStock-537622652.jpgparty_iStock-682248228.jpg

Doporučujeme

Články odjinud