Jako postřik proti mšicím vyzkoušejte účinný tabákový výluh, jehož fungování jsme ověřili. Poradíme vám, jak ho uvařit a kdy a jak správně aplikovat. Pokud máte mšice zatím jen na jedné rostlině, postačí vám pouze 30 gramů tabáku.
Se mšicemi je třeba rázně zatočit, jinak vám velmi rychle zničí zahradu. Pokud napadnou jen jednu rostlinu doma v bytě, můžete je zlikvidovat i mechanicky (prostě sundat z rostliny a zamáčknout), nebo si pořídit chemický postřik. Pokud nejste příznivci chemii či potřebujete ošetřit například zeleninu, pak velmi dobře funguje výluh z tabáku.
Recept na tabákový výluh
Co budete potřebovat:
- tabák
- vodu
- hrnec
- sítko/gázu/kapesník
- rozprašovač
Postup:
Základní poměr pracuje se 150 gramy tabáku nasypanými do 3 litrů vody. Pokud se vám mšice usadily jen na jedné rostlině, vystačíte si například i se 30 gramy tabáku a odpovídajícím množstvím vody. Při množství vody menším, než jsou tři litry, je třeba hrnec hlídat, protože hrozí, že se voda vyvaří.
Na mírném plameni přiveďte směs k varu a pod pokličkou vařte zhruba hodinu.
Vypněte a nechte zchladnout. Následně tmavě hnědou zapáchající tekutinu přeceďte přes jemné sítko, gázu nebo třeba obyčejný kapesník.
Rozřeďte 1:1 s obyčejnou vodou a naplňte postřikovač. Stačí použitá lahvička od nějakého čisticího přípravku, kterou vypláchnete.
Stříkejte na zasažená místa. Je lepší přípravek použít ráno a večer, nikoliv během ostrých slunečních paprsků. Listy rostliny pak mají tendenci se spálit. Ani před deštěm není ideální doba k použití.
Pokud je rostlina zasažená hodně, tekutinu neřeďte a použijte ji rovnou. Účinek bude rychlejší.
Výluh z tabáku uchovávejte v lednici, pak vydrží zhruba 14 dní.
Rostliny je třeba zkontrolovat, zda jsou mšice opravdu důkladně vyhubeny. Mají tendenci se schovávat do míst, kde list přisedá ke stonku, kde je můžete snadno přehlédnout. A jak jsme psali výše, jedna samice brzy dokáže svými potomky znovu zamořit celou rostlinu. Proto postřik po několika dnech můžete preventivně zopakovat.