vytisknout velikost písma Jak připravit skleník či fóliovník na novou sezonu

Právě teď je čas připravit skleník či fóliovník na jarní výsev a pěstování. Odstraněním nepořádku, důkladným vyčištěním, dezinfekcí a pohnojením půdy vytvoříte optimální podmínky pro růst plodin.

Máte skleník, ale úroda je nic moc? Právě teď s tím můžete něco udělat!

Pokud nevypěstujete tolik zeleniny, kolik byste si přáli, přestože máte skleník nebo fóliovník, možná jsou problémem různé plísně, houbová onemocnění či hmyzí škůdci, kteří se vám v něm usadili. Co s tím? Základem je prevence! Správnou péčí před zahájením vegetační sezóny se dokážete zbavit většiny problémů a pak můžete ve skleníku pěstovat různé druhy zeleniny až do pozdních podzimních měsíců.

Na přípravu skleníku si vyhraďte celý den. Pokud zde zimujete nějaké rostliny, vyberte si takový, kdy bude příjemné počasí, protože vše ze skleníku musí pryč. Kromě rostlin tedy i zahradnické náčiní a nářadí, květináče, tácky apod.

Předpěstováváte si sazenice? S domácími skleníky, pařeništi a propagátory to půjde samo

Předpěstováváte si sazenice? S domácími skleníky, pařeništi a propagátory to půjde samo

Začněte důkladným úklidem

Očistěte smetáčkem kostru skleníku, vymeťte nečistoty z každé škvírky, z rámů oken, z ventilace. Omeťte poličky a nakonec zameťte i podlahu. Zkontrolujte okapy na skleníku, vyberte z nich zbytky listí a další nečistoty, které se zde mohly usadit. Pokud je třeba okap opravit nebo vyměnit, udělejte to nyní.

Je třeba omýt skleněné tabule, čímž maximalizuje množství světla, které bude do skleníku dopadat, a prodloužíte tak vegetační sezonu rostlin. Jednotlivé skleněné tabule očistěte houbou a vodou s octem, případně prostředkem na okna, řasy a nánosy špíny vydrbejte kartáčkem, a to zevnitř i zvenčí. Pokud máte skleník z polykarbonátu, nepoužívejte na okna silné chemikálie, ale pouze k tomu určené prostředky. 

Všechny omyvatelné povrchy omyjte dezinfekčním prostředkem, také květináče, pěstební nádoby, podnosy a zálivkové vaničky, vše ale důkladně opláchněte. Poslouží vám přípravky s obsahem chlóru nebo již zmíněná voda s octem, což je dobré řešení pro zahrádkáře, kteří nechtějí používat chemické prostředky. Nářadí, jako jsou nůžky a nože, zase omyjte 70procentním alkoholem, který je těkavý, takže po čase vyprchá, ale dostatečně účinný, aby zahubil mikroby.

Skleníky a pařeniště: Jak je plně využít po celý rok

Skleníky a pařeniště: Jak je plně využít po celý rok

Dezinfekce skleníku půjde snadno, pomůže sirná svíce

Mikroorganismy, plísně a spory plísní spolehlivě zničí i sirná svíce, což jsou vlastně smotky papíru namočeného v síře. Jak papír hoří, síra se uvolňuje do okolí a dezinfikuje. Svíci je třeba umístit do nehořlavé nádoby, zapálit a poté skleník co nejrychleji opustit, uzavřít dveře a utěsnit je. Dezinfekce probíhá asi 4 hodiny, poté je třeba prostory důkladně vyvětrat. Sirnou svíci seženete v zahradnických potřebách i hobbymarketech, stojí většinou do stokoruny. 

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Alternativou jsou dezinfekční dýmovnice

Pro ekologicky smýšlející je vhodnou alternativou česneková dýmovnice, která uvolňuje přírodní česnekový olej. Tato dýmovnice škůdce nezahubí, ale vyžene je ze všech koutů vašeho skleníku, poté je třeba je stejně zlikvidovat.

Chcete zeleninu v zimě i bez skleníku? Vyrobte si jednoduchý tunel za pár korun

Chcete zeleninu v zimě i bez skleníku? Vyrobte si jednoduchý tunel za pár korun

Jak připravit zeminu

Pak je čas pustit se do záhonů a vytrhat a odstranit z nich veškeré rostlinné zbytky. Jednak mohou obsahovat choroboplodné zárodky, jednak jsou ideálním útočištěm pro problematické škůdce, jako jsou mšice a roztoči. 

Poté se podívejte na zeminu. Ruku na srdce, jak dlouho ji ve skleníku máte?  V záhonu by měla být zhruba pět let, poté se začíná měnit její struktura, drobné hrudky se mění v prach, který už není schopen absorbovat vodu. Je proto třeba vyvézt půdu alespoň dvacet centimetrů do hloubky a navozit novou. Jestli zeminu ještě měnit nemusíte, je třeba ji důkladně prohnojit chlévskou mrvou nebo kvalitním kompostem, obojí dodá tolik potřebné živiny všem rostlinám. 

Jak si vyrobit skleník nebo fóliovník svépomocí: Inspirace v galerii

Jak si vyrobit skleník nebo fóliovník svépomocí: Inspirace v galerii

Dezinfekce půdy ve skleníku: Použijte dusíkaté vápno

Než se pustíte do hnojení, je třeba zeminu dezinfikovat, k čemuž je nejlepší dusíkaté vápno, které do ní zároveň dodá potřebné látky: dusík a vápník. Vápno zničí v půdě drobné škůdce, jako jsou háďátka, bejlomorky, ale také vajíčka plžů, působí proti houbám a omezí též klíčení plevele. 

Dusíkaté vápno seženete v zahradnických potřebách a hobbymarketech, má podobu granulek, které rozsypete do záhonu. Následně je třeba je hráběmi zahrnout do půdy a poté zalít vodou. Na metr čtvereční potřebujete 40 až 50 gramů vápna, což jsou asi dvě polévkové lžíce. Při reakci granulek s vodou vzniká plyn, který by neměl uniknout do vzduchu, takže po zalití zakryjte záhony plastovou fólií. Protože je třeba nechat záhony zakryté až měsíc, a teprve pak je možné začít sázet, je třeba s dezinfekcí začít co nejdříve. Pokud byste nové rostliny vysadili či vyseli dříve, mohlo by se stát, že je dusík poškodí.

Zkontrolujte větrání

Před výsadbou je čas i na případné úpravy skleníku. Pokud vaše rostliny trpí houbovitými chorobami, jednou z příčin může být nedostatečné větrání. V ideálním případě by každý skleník měl mít dva protilehlé větrací otvory nízko u země a dva střešní větrací otvory. V případě, že ve vašem skleníku nedochází ke správné cirkulaci vzduchu, máte nyní čas větrání upravit.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika