Mnohé balkonové rostliny ještě kvetou, je však třeba přichystat je na obávané přezimování. Abyste o kvetoucí zeleň, zdobící v létě balkony a terasy, nepřišli, musíte vyhovět nárokům jednotlivých druhů. A jaké že jsou?
Uložit rostliny na zimu není tolik složité, pokud máte dostatek prostoru a příhodné podmínky. Balkonoví zahradníci (nevlastní-li zahrádku) to mají jednodušší: pár truhlíků zazimovat nemusí, bez velkých nákladů je osází každým rokem novými rostlinami.
Máte-li domek se zahradou, k tomu terasu se spoustou nádobových rostlin a truhlíky na všech oknech, jistě nenecháte rostliny na pospas nevlídnému počasí. Pořídit si každý rok nové by bylo finančně dost náročné, nehledě na to, že k nim jistě máte citový vztah.
Bouganvileu nestavte přímo na studenou podlahu, raději květináč podložte polystyrenem. Nastydlé rostliny zjara špatně a později raší a také špatně nakvétají
Místo na přezimování připravte včas
Balkonovým a přenosným rostlinám v mnoha druzích a odrůdách musíte vybrat k přezimování místo podle jejich nároků. Některé květiny zimují ve tmě a chladu, jiné potřebují světlo a vyšší teploty.
Vhodným místem k uložení rostlin přes zimu jsou chladné chodby s dostatkem světla či sklepy s možností větrání. Využít můžete i garáže, ve kterých nemrzne, a některé balkonovky lze přezimovat v nevytápěném pokoji na okně.
Voda ponechaná v květináči neprospívá zazimovaným rostlinám – přemokřený kořenový systém v chladu zahnívá a po vyschnutí rostlina jakoby bez příčiny uhyne
Uskladnění hlíznatých rostlin
Oblíbené hlíznaté rostliny jsou nenáročné, co se spotřeby místa týče. Hlízy se po prvních mrazících vyndají ze země, očistí a skladují při teplotách kolem plus deseti stupňů. Hlíznaté begonie můžete dát do sáčku či krabice s téměř suchou rašelinou a nechat takto do února.
Zakrslé formy dosny (Canna indica) se stále častěji objevují jako nádobové rostliny. Po nástupu mrazů vyjměte oddenky z půdy, zkraťte rostliny asi na deset centimetrů a s celým balem uložte v suchu při deseti stupních.
Hitem posledních let jsou zakrslé baby jiřinky, vysazované do truhlíků či větších mís. Jiřiny nechte po omrznutí aspoň týden v zemi (správně vyzrálé hlízy mají nadzemní část kolem kořenového krčku mírně dřevnatou), pak sestřihněte na deset až dvanáct centimetrů.
U nízkých jiřinek může být nadzemní přezimovaná část kratší než požadovaných deset centimetrů
Vyjmuté hlízy dejte aspoň na dva týdny proschnout do místnosti, kde nehrozí mrazíky. Poté je lehce očistěte a uložte v bedničce s pilinami do sklepa. Celé zbytky lodyh musí zůstat nezasypané, aby neplesnivěly.
Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu zdravotního stavu přezimovaných hlíz, napadené a nemocné ihned odstraňte. Vhodná teplota pro jiřinky je po celou dobu přezimování od dvou do deseti stupňů (teploty pod deset stupňů jsou vhodnější).
Muškáty na dvojí způsob
Před příchodem mrazů musíte domů uklidit muškáty. Jejich přezimování je jednoduché; pokud nepřežijí v dobré kondici, bývá chyba ve stejném způsobu zazimování pnoucích i páskovaných (vzpřímených) pelargonií.
Pnoucí muškáty ponechte v truhlíku a přeneste na světlé a vzdušné místo s teplotami od tří do dvanácti stupňů. Nemusíte je příliš zkracovat, jarní řez postačí až při přesazování v počátku sezony.
Nedovolte muškátům, aby přes zimu rostly; vysilovaly by se a vy byste se připravili o květy v příštím roce
Vzpřímené pelargonie chtějí zimovat odlišně: můžete je vyndat z truhlíků, zabalit do silnější vrstvy novinového papíru a uložit do tmavého sklepa. Seříznutí nechte na jaro před výsadbou. V případě, že muškáty musíte zimovat na světlém místě v zemině, seřízněte je hlouběji.
Fuchsie na světle i potmě
Tyto krásné rostliny vám dávají na vybranou. Je možné uložit je i s květináčem do světlého sklepa – rostliny seříznete alespoň o polovinu a po celou zimu téměř vynecháte zálivku. Ani v tmavém sklepě fuchsie neuhyne, pouze shodí všechny listy. Snese i teploty těsně nad nulou.
Nemáte-li možnost „ubytovat“ fuchsie na zimu ve sklepě, ponechte je v nádobách a postavte do nevytápěné místnosti, světlé chodby nebo na schodiště, případně do zimní zahrady. S teplotami do deseti stupňů vystačíte i v tomto případě, seřezávat rostliny nemusíte.
Fuchsie, začínající kvést v tuto dobu (Fuchsia arborescens), dejte do pokoje s nižší teplotou a udržujte mírnou zálivkou v růstu, dokud neodkvetou. Pak je můžete zazimovat, i když na kratší dobu než běžné odrůdy.
Najděte místo pro největší rostliny
Oleandry a durmany dokážou přes léto pěkně narůst, takže bývá problém takové obříky vůbec přestěhovat. Neřezaný oleandr si potrpí na chladné a světlé místo s teplotami do dvanácti stupňů. Zkuste malý experiment a na jednu noc ho vystrčte do mírného mrazíku (stačí stupeň dva pod nulou), podpoříte tím kvetení.
Zůstane-li oleandr po celou zimu v teplé místnosti, příští rok nepokvete
Durman, milovník světla a slunce, dává v zimě přednost sklepu, přečká i na verandě, na schodišti nebo v chodbě. Zalejte jej, jen pokud byste viděli, že vadnou větve. Ve tmě shodí rostlina listy, ale rychle zjara obráží. Neseřezávejte jiné než špatné větve, durman by kvetl mnohem později.
Truhlíkoví nespavci
Verbeny zkraťte na deset centimetrů a nechte v truhlíku přeneseném do chladnějšího místa. K přezimování stačí pět až deset stupňů a omezená zálivka. Pozor na úplné přeschnutí, po něm by se verbeny nemusely vzpamatovat.
Balzamínky budou chtít být s vámi doma. Postavte je na okno v pokoji a udržujte substrát vlhký. Rostliny obvykle ztratí postupně listy a budete je muset na jaře hluboko seříznout. Rychle ale obráží a po přesazení dál bujně rostou.
Pokud balzamínka nepřečká zimu, budete mít jarní starosti s výběrem nové rostliny – každoročně se objevují nové kombinace a zvláštní odstíny barev
Než se pustíte do úklidu rostlin z balkonů a teras, pečlivě je prohlédněte a odstřihněte suché, poškozené a zbytečné výhony. Očistěte květináče od spadaného listí, ze samozavlažovacích truhlíků a květníků vylijte zbytek vody. Pravidelně sledujte, jak se rostlinám vede a dopřejte jim klid. Nasbírají síly a znovu rozzáří vaše okna a zahrady.