Jak přijít na chuť kumquatu?

S výrazným aroma exotického ovoce se můžete setkávat také doma, pokud se pustíte do pěstování. Na trpasličím pomeranči si pochutnáte i bez loupání, protože jeho kůra se dá jíst.

Kumquat – malý obyvatel Číny

Kumquat, latinsky Fortunella Hindsii, je znám již od dvanáctého století, kdy se vyskytoval ve východní Asii a jižní Číně. Citrusová miniatura měří na délku mezi dvěma až čtyřmi centimetry.

Jak mu přijít na chuť

Kumquat si můžete po umytí jednoduše nakrájet na kolečka a jíst i s kůrou. Odstraňte stopku. Semena se nejí. Díky mírné nahořklosti si ho většina z vás nejspíše nezařadí mezi ovocné favority. Kromě toho, že ho spořádáte čerstvý, jej lze přidávat ke zvěřině, drůbeži, grilovanému a pečenému masu nebo fondue.

kumquat2.jpg
Nechte kumquat dochutit například grilované maso!

Ozdobte jím poháry a koktejly. Můžete si ho také naložit, kandovat, udělat z něj marmeládu, sirup nebo ho používat k přípravě náplní různých dortů a koláčů.

Charakteristickou chuť dodává sladkokyselým omáčkám s menu obsahujícím kuře, jehněčí maso a především kachnu.

Kumquat bude chutnější, pokud ho před konzumací promnete v ruce. Díky jemné masáži se uvolní esence obsažené ve slupce.

Céčkový hrdina

Kumquat je bohatý na vitamín C a obsahuje hodně draslíku a mědi. Hodí se do jídelníčku dětem, mladým lidem, dospělým, sportovcům, těhotným a kojícím ženám i starším lidem. Patří k důležitým zdrojům flavonoidů a vitaminu C.

Důležitý je hlavně pro posílení srdce. Díky obsahu svých látek nedovolí usazování špatného cholesterolu v žilách. Vitamin C v kumquatu pokryje část doporučené denní dávky, která je šedesát miligramů pro dospělou osobu. Má antioxidační účinky a pomáhá snižovat risk rakoviny. Zvyšuje absorbci železa a díky tomu zrychluje uzdravování.

kumquat.jpg
Citrus má spoustu pozitivních účinků na vaše zdraví

Vypěstujte si vlastní kumquaty!

Na pěstování v českých podmínkách jsem se zeptala pana Jana Šmejkala, který má blízko k mnoha exotickým druhům ovoce. Jeho prezentaci najdete na http://ovoce.smejkalovi.cz

Kdy začíná kumquat dávat poživatelné plody? To záleží na způsobu vypěstování rostliny. Semenáček nemusí plodit ani po deseti letech. Naopak roubovaná rostlina může začít již za tři roky.

Jak vysoká je úroda? Opět záleží na rostlině. Malá dvorková rostlina může mít pár desítek plodů, velký sadový strom mívá i několik kilogramů plodů.

Proč neplodí?

Příčin se najde mnoho. Nejčastější to bývá panenská rostlina, která ještě neplodila. Pokud je rostlině více jak osm let a stále neplodí, doporučuji ji v dubnu vystavit na sluníčko a pohnojit tekutým hnojivem. To bývá dostatečný stimul. Občas se může stát, že přestane plodit již plodná rostlina. Pak je vhodné ji nechat jeden rok odpočinout, aby načerpala sílu, a pak zkusit proceduru se sluncem a hnojivem. Obvykle to pomůže.

Na co by si měl pěstitel dávat pozor? Citrusy obecně nesnášejí přelévání vodou. Pokud rostlina stojí ve vodě, je to nejrychlejší cesta k záhubě (typický případ je odjezd na delší dovolenou, kdy pěstitel kumquaty preventivně přelije, aby vydržely). Mnohem lépe snášejí sucho.

Kam kumquat umístit, aby netrpěl? Tento citrus miluje slunce a nesnáší mráz. Na léto je ideální slunný dvorek, na zimu zimní zahrada. Ve stínu slábne a je náchylnější na pěstitelské chyby.

Kde se dá kumquat sehnat? Vřele doporučuji koupit rostlinu od tuzemského pěstitele. Rostliny jsou aklimatizované a odrůdy prověřené. V různých hobby marketech se prodávají na pohled hezké kumquaty, ale často se jedná o rychlené a přehnojené rostliny z jižních zemí, které mají být krásné v okamžiku prodeje, ale obvykle do pár měsíců zajdou.

Kolik přibližně stojí?

Kvalitní, metr vysoká rostlina se dá u pěstitele sehnat okolo 1000,- Kč. Pan Šmejkal dále uvedl, že se jedná spíše o ozdobný citrus, protože plody jsou kyselé a nahořklé. Sám upřednostňuje marmelády, kandování nebo přidávání do perníku. A vy se můžete pokusit přijít na chuť kumquatu díky dnešním receptům.

kumquat 3.jpg
Kvalitní rostlinu seženete asi za 1000 Kč

          Kumquatová marmeláda

              Připravte si:

  • Jeden kilogram dužiny z kumquatu
  • 750 gramů cukru
  • šťávu z 1 citronu
  • skleničky na zavařování

    Do velkého hrnce dejte kumquatovou dužinu, cukr a citronovou šťávu. Ihned vše zamíchejte vařečkou a položte na oheň. Nechte vařit asi deset minut a kontrolujte, zda už je marmeláda hotová. Jakmile se tak stane, odstraňte pěnu a nechte šest minut odpočinout. Potom naplňte skleničky a snězte, kdy budete mít chuť.

    Kumquat na Cointreau

    K přípravě dezertu z čínského pomerančíku alias kumquatu si opatřete:

  • 350 gramů cukru
  • 1 sklenku Cointreau
  • vanilkovou zmrzlinu
  • půl kilogramu kumquatu
  • kousek vanilky

    Naštípněte kumquaty a dejte je do hrnce. Přidejte Cointreau, cukr a kousek vanilky. Zalijte vodou tak, abyste zakryli ovoce, a vařte na mírném ohni třicet minut. Poté nechte vychladit nejméně jeden den, aby kumquaty dostaly chuť. Podávejte s vanilkovou zmrzlinou dle chuti.

    Salát Arcoiris

    Připravte si:

  • 1 zelený a 1 fialový listový salát
  • 1 nastrouhanou mrkev
  • několik cherry rajčátek
  • sýr
  • šunku nakrájenou na proužky podle chuti
  • jednu papáju na ozdobení
  • 8-10 liči
  • 12 kumquatů
  • olivový olej
  • jablečný ocet a sůl

Oloupejte liči a vyndejte střed. Na malé kousky nakrájejte kumquaty – není nutné, abyste odstraňovali slupku. K liči přidejte nastrouhaný sýr, nakrájenou šunku a předem připravený salát. Ten roztrhejte na kousky a zalijte ho olivovým olejem a octem se solí. Vše promíchejte a ozdobte papájou. 

Doporučujeme

Články odjinud