Jak přesít zahradní kompost snadno a rychle | Foto: iStock

Foto: iStock

Jak přesít zahradní kompost snadno a rychle

Půda v záhonech se pěstováním vyčerpává, proto je do ní třeba pravidelně přidávat organický materiál z kompostu. Ten je ale třeba před vmícháním do půdy důkladně prosít. Vyrobte si jednoduché síto, které vám s tím pomůže.

I ten nejlépe uzrálý kompost může obsahovat velké kusy, které je třeba před použitím v záhonu vytřídit. K tomu je nejlepší síto, které si můžete sami vyrobit.

Pokračování 2 / 15

Podívejte se kolem sebe doma nebo na zahradě, možná najdete něco, co vám jako síto poslouží. Například drátěný odpadkový koš, který v obchodech koupíte už za pár stovek.

Pokračování 3 / 15

Klasikou, která výborně funguje, jsou pak obyčejné plastové přepravky, jež používáte například k uskladnění ovoce.

Pokračování 4 / 15

Pokud ale nic podobného doma nenajdete, vyrobte si jednoduché síto. Je to snadné, zejména máte-li základní nástroje – pilku, kladivo, sponkovačku. Mezi čtyři sbité latě připevníte právě sponkovačkou mřížkovou tkaninu, zvanou také perlinka. Takové síto nevydrží příliš dlouho, ale protože se tkanina prodává v metrech čtverečních, můžete si jich vyrobit hned několik.

Pokračování 5 / 15

Pokud síto místo z latí vytvoříte z prken, která spojíte jako na obrázku, ušetříte si spoustu práce. Takové síto položíte do kolečka, nasypete do něj několik lopat kompostu a pak s ním pohybujete tam a zpět, dokud všechen drobný materiál nepropadá a velké kusy nezůstanou na sítu.

Pokračování 6 / 15

Když postavíte síto jako stůl, pod který zajedete kolečkem, budete mít s přesíváním méně práce. Změřte si proto nejprve výšku svého kolečka, to klasické zahradní bývá zhruba 50 centimetrů vysoké. Na síto už použijte místo textilie pletivo, abyste získali trvanlivější zařízení. Nabízí se buď chovatelská svařovaná síť, nebo například zahradní pletivo.

Pokračování 7 / 15

Máte doma konstrukci z houpačky, ale děti už odrostly? Pak ji znovu využijete k přesívání kompostu. Vyrobte si vyšší rám s pevným, nejlépe kovovým sítem, a pak jej pomocí řetízků zavěste na konstrukci dostatečně vysoko, abyste pod síto mohli zajet kolečkem. 

Pokračování 8 / 15

Pokud ale žádnou kovovou konstrukci nemáte, nezoufejte. V následujícím videu uvidíte návod, jak si podobnou stavbu sestavit z dřevěných trámků. Nakonec opět na kovové řetízky zavěsíte síto a získáte kvalitní kompost.

Pokračování 9 / 15

Složitější konstrukci zvládnou už pokročilí kutilové. Síto má přidělaná malá kolečka, která jezdí po spodním rámu. K přesívání tak není potřeba téměř žádná síla, jen jednoduchý manuální pohyb. Podobné síto šetří záda, kompost přesijete rychleji.

Pokračování 10 / 15

Válec z pletiva, který se na kolečkách otáčí v kovovém rámu, přesívá kompost téměř sám. Mezi dva ráfky od kol zbavené drátů stočte obdélník pletiva, stáhněte drátem. Následně vybudujte konstrukci, která bude velká tak akorát, aby pojala drátěný válec. Konstrukce může být z dřevěných trámků. Na konstrukci připevněte kolečka, která se svým průměrem vejdou do ráfků.

Pokračování 11 / 15

Jde to i jednodušeji. Drátěný válec se totiž může otáčet jen na kolečkách připevněných na dřevěném rámu. Konstrukce není tak stabilní jako v prvním případě, ale zase je síto rychleji hotové.

Pokračování 12 / 15

Konstrukce na přesívání může být buď přenosná, nebo může být součástí samotného bednění kompostu. Tento válec se otáčí na středové ose, samotný válec pak musí mít otvírací dvířka, kterými se kompost nasype do síta.

Pokračování 13 / 15

Drátěný válec z ráfků můžete připevnit ke konstrukci z míchačky. Kompost za vás tak přeseje elektřina.

Pokračování 14 / 15

Plánujete-li přesívat velké množství kompostu nebo hlíny, nebojte se předělat míchačku. Do jejích boků je třeba připevnit pletivo, kterým pak padají jemné části dolů.

Pokračování 15 / 15

Stabilní a vysoce funkční síto, které využijete nejen na přesívání kompostu.

Doporučujeme

Články odjinud