vytisknout velikost písma Jak přesazovat pokojové rostliny: Praktický návod na videu krok za krokem

Některé rostliny potřebují přesazovat každý rok, jiné si o to řeknou tím, že ztrácejí listy, z květináče na povrchu jim lezou kořeny a celkově neprospívají. Mrkněte se na video, kde vám poradíme s výběrem substrátu, správnou velikostí květináče i prakticky ukážeme, jak na to, abyste rostlině neublížili.

Kdy je vhodná doba přesazovat pokojové rostliny?

Většina rostlin si říká každoročně o přesazení na jaře, startuje nová sezóna, rostliny potřebují novou dávku živin, kterých se jim v půdě v květináči už nedostává. Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete přesadit rostliny na podzim, dopřejte jim nový substrát, ale u většiny druhů nepřidávejte hnojivo, rostliny se totiž nacházejí ve stádiu zimní vegetativního klidu, kterému se také říká zimní strnulost. Proto jim bude stačit dávka živin obsažená v samotném čerstvém substrátu.

Pěstování pokojových rostlin

Pěstování pokojových rostlin

Přesadit můžeme rostliny i poté, co si je přineseme domů z obchodu. Často jsou prodávány v malých květináčích a je na nich vidět, že potřebují do nového. Starší, větší rostliny – například velké fíkusy už každoročně nepřesazujeme, pak by se nám prostě nevešly do bytu. Těmto rostlinám alespoň vyměníme vrchní vrstvu substrátu. 

Jak množit pokojové rostliny

Jak množit pokojové rostliny

Výběr substrátu

Kupte substrát určený pro pokojové rostliny. Pro palmy a rostliny, které nekvetou, se prodává substrát pro rostliny ozdobné listem. Speciální substrát existuje také pro orchideje či sukulenty a kaktusy, azalky zase potřebují kyselé pH. 

Mezi zahradníky nepanuje jednotný názor, zda je vhodná půda ze zahrady. Někteří jsou striktně proti, jiní pro. Můžete vyzkoušet nabrat zeminu vzniklou z kompostu, po přesátí ji dle potřeb konkrétní rostliny případně smíchat s pískem. Počítejte s tím, že vám pak v květináči budou klíčit různé rostliny ze zahrady, to ale není problém, prostě je vytrhnete. Někteří také doporučují smíchat kupovaný substrát, který je velmi lehký, se zeminou ze zahrady, která je naopak těžší, hutnější. 

Vyznáte se v prodávaných substrátech?

Vyznáte se v prodávaných substrátech?

Postup: Jak přesazovat pokojovky? 

Podrobný návod krok za krokem najdete na videu v úvodu článku. Když bychom měli shrnout hlavní body: 

1. Květináč zvolte tak o 2–3 cm větší než původní. Měl by mít uprostřed dna dírku na odtok vody – ke květináči kupte proto vhodnou podmisku. Dnes jsou módní obaly na květináč – pozor ale, aby v nich pak nestála voda. 

2. Vyměňte všechnu zeminu

3. Na dno květináče dejte drenážní vrstvu z keramzitu nebo písku

4. U rostliny, kterou přesazujete, zkontrolujte kořeny a ty špatné odřízněte

5. Odstraňte také špatné listy a výhony

 Jak přesadit orchidej? Podívejte se, jaké triky má odborník na exotické rostliny

Jak přesadit orchidej? Podívejte se, jaké triky má odborník na exotické rostliny

Jak se tedy přesazují pokojové rostliny? 

Mrkněte na praktickou ukázku na videu v úvodu článku.

Zamiokulkas, pepřinec a další pokojové rostliny, které snesou i stín

Zamiokulkas, pepřinec a další pokojové rostliny, které snesou i stín

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory