Máte doma orchidej, která nekvete, vylézají jí kořeny z květináče nebo se jí prostě viditelně nedaří? Pak je nejspíš načase ji přesadit. Jak na to? Detailní návod na videu v úvodu článku.
Orchideje se přesazují (nejen) na jaře a v září
Stejně jako všechny pokojové květiny je orchideje nejlepší přesazovat brzy na jaře nebo právě teď v září. Pokud je to ale potřeba, orchidej například viditelně chřadne nebo se už nevejde do květináče, můžete se do přesazování pustit i kdykoliv během celého roku. Ideální však je, aby v tom případě byla rostlina už po odkvětu nebo alespoň nakvetlá. Jen dejte pozor, abyste stvol s květy neulomili. Nikdy nepřesazujte orchidej s malými nerozvitými poupaty, rostlina by je totiž následně mohla shodit.
Podle Jana Ponerta, kurátora tropických rostlin z Botanické zahrady hl. m. Prahy, je určitě potřeba rostlinu přesadit, když vidíte, že nové kořeny příliš „vylézají“ z květináče nebo jsou ty staré poškozené a odumřelé. To poznáte tak, že mají jinou barvu a rozpadají se. Pozornost věnujte také substrátu. Pokud je viditelně špatný, příliš zasolený, zhutnělý či naopak vysychavý, je nutné ho vyměnit.
Květináč je lepší průhledný. Jaký ještě by měl být?
Nový květináč by neměl být ani malý, ale ani příliš velký. Použijte buď ten původní, nebo v případě, že byste do něj kořeny rostliny museli nacpat násilím, nějaký jen o trochu větší. Pokud byste orchidej zasadili do moc velkého květináče a zalévali ji stejně často, jako jste byli zvyklí, rostlině tím neprospějete. Velká nádoba totiž logicky pojme více substrátu, ten nasaje velké množství vody, orchidej bude přelitá a začnou jí uhnívat kořeny.
Květináč by měl být v ideálním případě průhledný, alespoň pokud jste v pěstování orchideí začátečníkem. Máte totiž možnost sledovat, jak moc je substrát vlhký, a korigovat tak případné přelití. Pozornost věnujte i tvaru květináče. Ten by měl mít vespodu hodně otvorů a nějaké výstupky, aby všechny otvory byly v dostatečné výšce nad podložkou a vzduch mohl volně proudit ke kořenům.
Substrát pro orchideje se dá nahradit čistou kůrou
Pokud jde o substrát, nejlepší je, když koupíte ten, který je určený přímo pro orchideje. Jde o kůrový mix s příměsí rašeliny. Jen pozor, aby tam rašeliny nebylo příliš. Sáček se substrátem raději rukou promačkejte, abyste se přesvědčili, že obsahuje i dostatečné množství kůry. Některé směsi obsahují také poměrně velké množství hnojiva. Dobře si proto prostudujte obal a složení, pokud v substrátu hnojivo je, první měsíce už rostliny nepřihnojujte.
Orchideje ale můžete klidně pěstovat jen v čisté kůře, která však musí být upravena. Koupit můžete jedlovou, která se prodává jako podestýlka pro terarijní zvířata a je stoprocentně přírodní. Použít můžete i cocochipsy, což je sekaný vnější obal kokosového ořechu. I ty seženete v pet shopu. U něj ale pozor na přemíru solí. Obvykle je potřeba kousky alespoň desetkrát až dvacetkrát důkladně proprat v čisté vodě.
Přesazení orchideje: Jak postupovat a na co si dát pozor
Rostlinu opatrně vyndejte z květináče. Dejte pozor, abyste při tom nepoškodili zdravé kořeny. Následně se ale budete muset zbavit starého substrátu, kterým je kořenový bal vyplněný. Udělejte to opatrným vyklepáváním za pomoci prstů. Pokud chcete kořeny očistit úplně, klidně je osprchujte. Odumřelé, na omak měkké, tenké kořeny, které jsou suché, odstřihněte. Zbytečně by se totiž v novém substrátu rozkládaly a ubíraly těm živým místo pro vzduch. Zdravé kořeny poznáte tak, že pokud jsou vlhké, mají krásně sytou zelenou barvu, a suché jsou stříbřitě bělavé.
Očištěnou rostlinu vložte do květináče a zasypte substrátem. Aby vám kořeny v budoucnu neuhnívaly, použijte fintu, kterou radí Jan Ponert. Na dno květináče, kde má voda tendenci se držet, nasypte vrstvu nalámaného polystyrénu nebo kousky pemzy. Zbytek objemu pak až k okraji vyplňte substrátem, který prsty opatrně zastrkejte i všude do prostoru mezi kořeny. Ty by měly pokud možno být v substrátu zastrčené všechny, aby mohly vstřebávat vodu, protože ze vzduchu kořen v našich bytových podmínkách příliš vlhkosti nepřijme.
Video manuál: Přesazujte s odborníkem na orchideje
Všechny tipy a rady Jana Ponerta, kurátora tropických rostlin z Botanické zahrady hl. m. Prahy, si můžete přehrát ve videu v úvodu tohoto článku.