vytisknout velikost písma Jak prát bílé ručníky a povlečení, aby zůstaly bílé

Bílé povlečení, nebo dokonce ručníky vám nesmí přes práh, protože je s nimi akorát spousta práce? S těmito triky je udržíte stále ve skvělém stavu.

Taky jste si na dovolené kolikrát položili otázku, jak to v tom hotelu dělají, že jsou jejich povlečení i ručníky tak krásně bílé? Člověk si v nich připadá jinak, luxusněji. Určitě mají často nové sady, pomysleli jste si. Kdyby však hotel kupoval pro každého klienta nové ložní sady, asi by zkrachoval. V každé hotelové prádelně tak znají skvělé triky, jak prádlo uchovat bílé, a vyzkoušet je můžete i vy.

Jak vyčistit pračku levně a bez chemie

Jak vyčistit pračku levně a bez chemie

Správné praní je základ

Protože povlečení i ručníky přichází do kontaktu s pokožkou, je třeba je vyprat ještě před prvním použitím. První praní pomáhá ustálit bavlněná vlákna a látka vydrží déle pěkná. Myslete také na to, že froté i bavlna jsou hodně savé materiály a tedy pojmou velké množství vody. Proto společně s ručníky či ložním povlečením nedávejte do pračky další prádlo. Pračka by byla přetížená a mohli byste přístroj rozbít. Kromě toho by se prádlo nevypralo, protože se nebude moci v bubnu volně pohybovat. Prací prostředek se navíc nedostane tam, kam má, a nebude optimálně působit.

Nikdy, ale opravdu nikdy neperte bílé prádlo s dalšími barvami. To je první krok, jak se vyhnout zašednutí prádla nebo dokonce jeho obarvení.

Nejkrásnější vánoční povlečení: Kde ho koupit a za kolik, jaký vybrat materiál

Nejkrásnější vánoční povlečení: Kde ho koupit a za kolik, jaký vybrat materiál

Čím větší teplota, tím lépe

Také teplota praní je důležitá. U bílého prádla obecně platí, že čím vyšší, tím lepší, protože se z ručníků i povlečení lépe odplaví nečistoty. U povlečení je třeba dodržovat předepsanou teplotu, bílé ručníky si pak klidně můžete dovolit vyprat i na 90 stupňů.

Výběr pracího prostředku nepodceňujte. Mohlo by se zdát, že čím víc chemie, enzymů a rozjasňovačů bude prášek obsahovat, tím lépe. Dobře ale poslouží i ekologické prací prostředky. Vyzkoušejte několik značek, abyste zjistili, co nejlépe funguje s vaší pračkou a tvrdostí vody.

Pracího prostředku nedávejte příliš, protože pak bude prádlo při praní hodně pěnit, což paradoxně snižuje účinnost pracího cyklu. Zachycený prací prostředek v látce navíc může způsobit alergie a další kožní obtíže.

Čistič oken, lék i masážní přípravek. To všechno je citron

Čistič oken, lék i masážní přípravek. To všechno je citron

Zapomeňte na aviváž

Mohlo by se zdát, že ručníky i povlečení jsou měkké díky aviváži, ta ale zejména u ručníků je spíš na škodu. Na prádle totiž zanechává povlak, který snižuje jejich savost a způsobuje zašednutí.

Místo aviváže sáhněte po vinném octu. Tvrdost ručníků totiž způsobuje vodní kámen, který se utvoří na jednotlivých vláknech. Toho se ale zbavíte nejen snadno, ale i ekologicky, když ručníky před praním namočíte do octové vody nebo ocet nalijete přímo do přihrádky místo aviváže. Nemusíte se bát, po usušení ocet z prádla vyvane.

Zamilovali jste si sušičku prádla? Tyhle kousky ale do ní nikdy nedávejte!

Zamilovali jste si sušičku prádla? Tyhle kousky ale do ní nikdy nedávejte!

Sušení nepodceňujte

Měkké ručníky získáte sušením v sušičce, kdy pohyb prádla v přístroji vytvoří vzduchové bublinky mezi vlákny a tkanina je pak vzdušná a hebká. Sušičku ale doma každý nemá. Pokud to tedy jen trochu jde, sušte ručníky i ložní prádlo venku, lehký větřík bude mít stejný efekt jako sušička. Rozhodně byste neměli ručníky sušit na topení, protože tím naopak ztvrdnou.

Zkuste to ekologicky

Jako přírodní bělidlo skvěle funguje citron a citronovou šťávu můžete bez obav použít i na zašedlé prádlo. Stačí vymačkat několik citronů, šťávu smíchat s teplou vodou a do směsi na několik hodin namočit prádlo. Pak jej vymáchejte a ještě vyperte klasickou cestou. Místo citronu můžete vyzkoušet i kypřicí prášek.

Bílou barvu dokáže ochránit jedlá soda. Stačí při každém pracím cyklu nasypat lžíci tohoto kouzelného prášku přímo do bubnu pračky. Také si můžete doma namíchat vlastní prací prášek, který bude jedlou sodu obsahovat. Ostatně na jedlé sodě jsou často založené i komerčně prodávané ekologické prací prostředky.

Také sluníčko je skvělý pomocník – prádlo nejen rychle usuší, ale také vybělí, což věděly už naše babičky a prádlo při sušení ještě kropily, aby bělicí sílu slunce využily na maximum.

Jak snadno, levně a rychle vyčistit troubu, aby byla zase jako nová

Jak snadno, levně a rychle vyčistit troubu, aby byla zase jako nová

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny