Doby, kdy lidé doma chovali nutrie podobně jako králíky, jsou už pryč. Přemnožená nutrie se vyskytuje spíše ve městech u potoků, kde ji lidé krmí a dělají si z ní zvířecího miláčka, na riziko úrazu či nakažení nějakou nemocí nemyslíce. Jak nutrii poznáte a proč byste ji ve volné přírodě neměli krmit? A jak je to nyní s domácím chovem nutrií?
Přirozený výskyt nutrií
Nutrie je hlodavec, který se vyskytuje po celém světě. Výjimkou je pouze Austrálie a Antarktida, kde nutrii na procházce v přírodě rozhodně nenajdete. Volně, bez lidského zásahu a kontroly, žije nutrie jen v Jižní Americe. V ostatních zemích a státech je toto zvíře považováno za silně invazivní druh, který je potřeba hlídat a vhodným způsobem redukovat. Podobně jako krysy nebo potkany. Nutrie totiž nemá žádného přirozeného nepřítele, který by ji hubil, díky čemuž by se její počet v přírodě nerozrůstal.
V České republice se nutrie zabydlují například v pražském Podolí u břehů řeky Vltavy, u Hradce Králové na soutoku řek Orlice a Labe nebo při březích Berounky. Na jaře letošního roku se v médiích velmi diskutoval jejich výskyt v jedné zlínské čtvrti, kde se v korytě jednoho z potoků doslova přemnožily. Místní nutrie se pravidelně vydávají na průzkum okolí do obydlených částí města. Místních lidí se nebojí, protože právě ti jim boří jejich vymezené hranice, krmí je a jsou k nim přátelští. Nutrie však začínají být ke svému okolí agresivní. Posledním incidentem bylo usmrcení psa, kterého napadly a prokously mu krk. Obdobné problémy se řeší také např. v Praze a dalších městech.
Jak poznat nutrii?
Nutrie se běžně vyskytuje v blízkosti vodních toků. Tam si dělá chodby, které jsou často v délce až 20 metrů. Dospělé zvíře má tělo dlouhé 40–70 cm a ocas až 45 cm. Váha je zhruba 5–6 kg, někteří statní jedinci mají až 10 kg. Vzhledově nutrie připomíná bobra či ondatru. Typické jsou pro ni velké oranžové přední hlodáky. Barva srsti bývá především hnědá, stříbrná nebo vzácně bílá (přeštická nutrie).
Na lov se nutrie nejčastěji vydává za šera. Je výborným plavcem. V našich podmínkách dokáže přežít mírnou zimu. Pokud jsou zimy příliš chladné, nutrie umírá na podchlazení a nedostatek potravy. Kontakt nutrie s člověkem může být nebezpečný. Nutrie je většinou plachá, ale některá stáda či jedinci se lidí bát nemusí.
Největší hrozbou je možné pokousání nebo nemoci jako např. tularemie nebo leptospiróza. Nutrie také devastuje okolní přírodu a narušuje břehy vodních toků, které se pak jednoduše sesouvají a bortí.
Chov nutrií v České republice
Poprvé se u nás nutrie objevila v roce 1924, kdy sem byla přivezena za účelem dalšího chovu z Argentiny. Za dalších deset let bylo v České republice již více než 100 farem, které tato zvířata chovaly na kůže i na maso. Po 2. světové válce začaly farmy upadat a nutrie se rozšířily do volné přírody. Začala se tak tvořit celá volně žijící stáda a ochočený druh se stal polodivokým.
Velký boom prožil chov nutrií v 80. letech 20. století. Mnoho soukromníků a domácností chovalo nutrie stejně jako králíky. O kůže z nich byl velký zájem a jejich cena byla vysoká. Dnes se kvalitní nutrií kůže nahrazují umělou kožešinou nebo kožešinou z činčil či norků. Chovatelů a farem specializovaných na nutrie je jen hrstka.
Jak se chovají nutrie?
Chovat doma nutrie dnes není úplně běžné. A to je možná důvod, proč jsou informace o jejich chovu tak těžko dohledatelné. Podle Evropské unie je nutrie vysoce invazivním druhem, který by se v domácnostech chovat neměl. Zákon je však nejednoznačný a lze si ho vyložit více způsoby, o čemž svědčí fakt, že jsou stále chovatelé, kteří mají nutrie ve svém chovu. Rozhodnete-li se ochutnat jejich maso, snadno na internetu nějaké k prodeji dohledáte, a tak si v neděli pochutnáte třeba na nutrii na smetaně.
Pro více informací jsme kontaktovali myslivce, veterináře, a dokonce i samotné chovatele, nikdo nám ale přesné informace o legálnosti chovu nutrií nebyl schopen sdělit. Dotazovali jsme se tedy na Ministerstvu životního prostředí, do jehož kompetence spadá problematika invazivních druhů, nicméně dosud jsme odpověď nedostali. (Dotaz byl vznesen 22. 7. 2024).
O chovu nutrií však s jistotou víme:
- Mláďata nutrie se do chovu dostávají v 7 měsících.
- Mohou se chovat v páru (samec a samice), skupinově (více samic a samců), odděleně (zvlášť samci a samice) nebo harémově (jeden samec a více samic). Záleží především na tom, jak chcete mít nutrií rozmnožování pod kontrolou.
- Je důležité, aby byl výběh pro nutrie dostatečně zabezpečen. Nesmí se prokousat ven či jinak narušit výběh a uniknout do volné přírody.
- Někdy se nutrie chovají v klecích.
- Vyhovuje jim umístění v blízkosti potoka či betonové nádoby s vodou.
Čím se živí nutrie
Nutrie si ve volné přírodě najde potravu sama. Bohatě jí postačí kořínky, bylinky nebo tráva. Ráda okusuje větvičky břízy, dubu, maliníku nebo ovocných stromů. Někdy si uloví rybu z potoka. V chovu je potřeba myslet na dostatečné množství krmiva a také jeho kvalitu. Krmivo by mělo mít dostatek minerálů a soli. Využívají se krmné směsi, které jsou vhodné pro králíky. Nutrie si pochutná na senu, kukuřici, pařených bramborech, ovoci, zelenině, mrkvi, krmné řepě nebo šrotu.
Jak chutná maso z nutrie?
Je známo, že maso z nutrie je velmi podobné králičímu. Specifická chuť, snadná stravitelnost, ale především malý podíl tuku a cholesterolu z něj dělá vyhledávanou lahůdku. Díky jeho dostatku a zdraví prospěšným vlastnostem se často vyskytovalo na jídelníčku v nemocnicích.
Dnes se k nutriímu masu dostanete pouze přes inzeráty nebo ve vybraných řeznictvích. Cena se pohybuje kolem 140 Kč/kg.
Maso z nutrie můžete použít na svíčkovou omáčku, guláš, sekanou nebo karbanátky. Výborně chutná také steak – plátek masa jen posolíte a ugrilujete. Oblíbená je také šunka z nutrie.