vytisknout velikost písma Jak pověsit správně obrazy: Držte se pravidla 145 cm, zvolte si ústřední linii a nezapomeňte na rohy

Prázdná stěna je horší než nakřivo pověšený obraz. Křivý rám navíc snadno srovnáte – ovšem vakuum dýchající z prázdných stěn je nemožné ignorovat. Pokud ještě váháte, jak si pověsit obrazy, protože třeba každý má jinou velikost nebo barvu rámečku, tak vězte, že to není nic složitého. Přinášíme vám užitečné rady, které jsou ze skvělé praktické knihy Manuál stylu a designu pro každý domov od švédské autorky Fridy Ramstedtové.

Princip 145 centimetrů

Ať už jste si v obchodě s nábytkem koupili obrazy tak, aby vám ladily k pohovce či koberci, nebo naopak vlastníte staré krajinky v těžkých zlacených rámech, teď přemýšlíte, jak je pověsit. Zcela první pravidlo říká, že ideální je výška 145 centimetrů. Američtí návrháři a designéři při instalaci obrazů totiž často mluví o pravidle „57 palců od středu“. Ve volném překladu to znamená, že obrazy máme věšet tak, aby se jejich středový bod nacházel 145 centimetrů nad podlahou. To proto, že v této výšce obraz lahodí oku, proto je právě takové umístění pozorovateli příjemné. Ovšem řídit se tímto pravidlem důsledně a nekriticky by bylo ošemetné. Místnost s velmi vysokým stropem nebo pohovka či sedací nábytek s neobvykle nízkou zadní opěrkou mohou proporce zkreslit. Ovšem i tak je to dobrá výchozí rada, když se rozhodujete, jak vysoko u vás doma obraz pověsit. Uvidíte totiž, že to je vlastně níž, než jste si původně představovali. 

Klepněte pro větší obrázek

Veškeré obrázky jsou od Fridy Ramstedtové publikované v její knize: Manuál stylu a designu pro každý domov

Šablony a metody pro nástěnné galerie

Když se rozhodnete vytvořit nástěnnou galerii, můžete na to jít různými způsoby. Buď budete opakovaně používat jeden a ten samý rozměr rámů, nebo sáhnete po několika velikostech. Pokud vsadíte na různorodou variantu, použijte minimálně tři různé rozměry – větší, menší a prostřední. Tak na obrazové zdi vytvoříte harmonii a zároveň přemostění mezi největším a nejmenším rámem. Nezapomeňte, že rámy můžete i různě natáčet, aby nesměřovaly všechny stejným směrem (klidně kombinujte stojící a ležící rámy stejné velikosti). Pak byste měli obrazy seřadit podle jedné linie. 

Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové obrazy i hodiny z mechu

Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové obrazy i hodiny z mechu

Středová linie

Pověste obrazy do řady a jako výchozí bod použijte společnou středovou linii. Výšky hřebíků vyměřte tak, aby střed každého obrazu ležel na stejné linii jako středy ostatních obrazů.

Klepněte pro větší obrázek

Spodní linie

Pověste obrazy do řady a jako výchozí bod použijte společnou spodní linii. Výšky hřebíků vyměřte tak, aby spodní okraj každého obrazu končil na stejné linii jako spodní okraje ostatních obrazů. Hodí se pro rámy pravidelných i nepravidelných tvarů.

Klepněte pro větší obrázek

Horní linie

Pověste obrazy do řady a jako výchozí bod použijte společnou horní linii. Výšky hřebíků vyměřte tak, aby horní okraj každého obrazu ležel na stejné linii jako horní okraje ostatních obrazů.

Klepněte pro větší obrázek

Šikmá linie

Pověste obrazy tak, aby vedly pohled šikmo vzhůru. Použijte rámy na šířku i na výšku a hřebíky vyměřte tak, aby byl každý rám od ostatních rámů stejně daleko (ideálně pět až deset centimetrů).

Klepněte pro větší obrázek

Olovnicová linie

Pověste obrazy podle olovnice čili svislé přímky. Tou určíte společný středový bod, pokud máte různé rámy, nebo vyrovnáte okraje rámů, mají-li stejný tvar a rozměry. Olovnice funguje dobře u rámů pravidelných i nepravidelných tvarů (obzvlášť praktická je v úzkých prostorech mezi dveřmi nebo v menších průchodech).

Klepněte pro větší obrázek

Zvlněná linie

Pokud chcete na stěnu zavěsit spoustu hranatých rámů, ale rádi byste se vyvarovali přísného hranatého dojmu, můžete je umístit ve zvlněných liniích. Vyberte si obraz, který bude fungovat jako střed, a zbylé obrazy zavěste ve zvlněných liniích vycházejících z tohoto středu. Tak dosáhnete vizuální jednoty i s nepravidelnými rámy.

Klepněte pro větší obrázek

Čtyřúhelníkové obrysy

I při práci s různými a různě velkými rámy a obrazy můžete dosáhnout uklidňující jednolitosti, pokud vnější obrysy obrazové stěny srovnáte do čtverce či obdélníku. Tak ošálíte oko, aby vidělo jednotný celek, i když jeho části jsou různorodé.

Různorodé vnější obrysy

Pomocí nejrůznějších seskupení obrazů a rámů rozličných velikostí můžete u nástěnné galerie vytvářet proměnlivé kontury. Pokud je nějaký obraz příliš velký nebo malý (a ne příliš drahý), můžete ho zčásti oříznout nebo ho připevnit na větší paspartu, aby se vešel do jiného rámu, než jste původně plánovali.

Klepněte pro větší obrázek

Triky pro schodiště

Obrazová stěna nad schody je velmi vděčná, protože prohlubuje a zvýrazňuje prostor a výšku. Nad schody je vhodné zavěsit spoustu podobných obrazů do opakovaného vzoru. Pěkně funguje i kopírování stoupajícího schodiště. Změřte vzdálenost od některého schodu po spodní okraj rámu zavěšeného nad ním a pokuste se udržet středovou linii ostatních obrazů tak, aby kopírovaly stoupání schodiště.

Klepněte pro větší obrázek

Další praktické rady

Pověste obrazy do rohů

Některé prostory zaplňujeme obrazy téměř automaticky (jako stěny za pohovkou nebo postelí), na jiné naopak zapomínáme. Třeba na rohy. Když pomocí obrazů zvýrazníte nějaký roh, třeba čtecí koutek, vytvoříte v místnosti dojem dalšího pokoje.

Jak vyrobit 3D obrázek s tančící baletkou

Jak vyrobit 3D obrázek s tančící baletkou

Velké motivy

Pokud chcete na stěnu pověsit velký obraz, nezapomeňte, že velké motivy často vyžadují jistý odstup, aby je oko zvládlo pojmout celé. Mimo vhodné rozměry vůči stěně a nábytku pečlivě zvažte i to, jak velký odstup bude pozorovatel potřebovat. 

Blok

Na většině obrazových stěn visí rámy s rozestupy pět až deset centimetrů, ovšem efektivním trikem je i rozvěsit je těsně vedle sebe do tzv. bloků. Tak získáte umělecké dílo, které v jednotné linii nebo v dramatickém tvaru prochází celým pokojem.

Jak vymalovat obývací pokoj levně, rychle a kvalitně

Jak vymalovat obývací pokoj levně, rychle a kvalitně

Praktické tipy pro obrazové stěny

- Větší a vizuálně těžší motivy, rámy a obrazy umísťujte na levou stranu galerie. Většina lidí čte text zleva doprava, proto se i na nástěnnou galerii díváme stejným způsobem.

- Velké obrazy fungují jako těžiště, připevněte je do spodní části galerie.

- Pokud chcete obraz pověsit za pohovku, dejte pozor, aby spodní rám visel 15–30 centimetrů nad okrajem zadní opěrky. Jinak riskujete, že se při sezení budete o obraz otírat nebo vám rám bude narušovat komfort při sezení.

- Pokud chcete obraz pověsit do jídelny, střední bod umístěte o něco níž, abyste si obraz mohli vychutnávat i při jídle.

Jak odstranit staré tapety rychle a snadno

Jak odstranit staré tapety rychle a snadno

Přišly vám tyto rady praktické a využitelné? Stejně praktická je i celá kniha Manuál stylu a designu pro každý domov od švédské autorky Fridy Ramstedtové. Uvědomíte si, že většinou řešíte vzory na látce na polštářek, barvu na stěny, ale nepřemýšlíte tolik o tom, jak uspořádat místnosti. Zjistíte, že sice designéři a architekti mají možná talent a cit pro prostor, že se ale řídí zcela racionálními pravidly, co se týče prostoru a jeho využití. Tato pravidla nejsou žádným tajemstvím a díky knize si je můžete osvojit. Dostanete tak srozumitelný návod, jak získat bydlení, které skutečně chcete. Díky ní porozumíte zákonitostem dobrého bydlení a naučíte se vytvářet krásný a útulný domov. 

Minimalistická výzva na vlastní kůži: Za měsíc jsem vyhodila 465 věcí. Jak to šlo?

Minimalistická výzva na vlastní kůži: Za měsíc jsem vyhodila 465 věcí. Jak to šlo?

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

V posledních dnech prší, není žádné extrémní vedro, a tak se můžeme těšit na první houby. V Česku už rostou hřiby i kozáky, nicméně pro některé druhy hub je pořád ještě sucho. Také v některých oblastech republiky je natolik suchá půda, že na houby nemá smysl vyrážet. Kde tedy už letos sbírat houby?

3.  6.  2020 |
Mšice útočí, braňte své rostliny. Pomůžou berušky, ocet či mléko

Mšice útočí, braňte své rostliny. Pomůžou ber…

Mšice dokáží svým urputným sáním rostlinu zcela zničit, takže když se objeví, je třeba proti nim okamžitě zakročit. Než sáhnete po chemii, vyzkoušejte tyhle ekologické prostředky.

5.  7.  2020 |
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

22.  6.  2020 |
Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

17.  6.  2020 |
Vypěstujte si chutné a zdravé plody muchovníku

Vypěstujte si chutné a zdravé plody muchovník…

Z téměř neznámého keře se u nás během posledních let stala oblíbená stálice našich zahrad. Muchovník je totiž velmi nenáročný a bude vám růst v podstatě kdekoli. Co byste o jeho pěstování i tak měli vědět a jak zpracovat jeho plody?

30.  6.  2020 |