vytisknout velikost písma Jak použít kořen pampelišky: Uvařte si z něj čaj, kávu nebo připravte tinkturu

Najdete ji téměř všude. Daří se jí na zahradách, loukách, mezích, v parcích, v trávnících mezi paneláky. Zářivě žluté květy smetánky lékařské jsou nepřehlédnutelné. Věděli jste ale, že nejléčivější částí pampelišky je kořen? Poradíme vám, jak ho sbírat, sušit i na co ho využít

Jak už druhové jméno napovídá, smetánka lékařská je léčivka. Sbírají se květy, listy, ale především kořen, který je pro své léčivé účinky využíván už po staletí. Snižuje krevní tlak, krevní cukr, cholesterol, prospívá jak krevnímu oběhu, tak i zlepšuje činnost srdce. Podporuje také trávení, pomáhá regenerovat játra, žlučník, slinivku, uklidňuje žaludek a trávicí soustavu, čistí a posiluje ledviny, léčí močové cesty, pomáhá chránit před slábnutím a řídnutím kostí. Má také výrazné detoxikační účinky, je vynikajícím prostředkem pro čištění krve, rozproudí lymfu, pročistí i pleť. Ocení ho lidé, kteří chtějí zhubnout. Nedávné studie navíc jasně prokázaly, že má výrazné protirakovinné účinky.

Vyrobte si pampeliškový med. Oceníte ho při kašli i nachlazení

Vyrobte si pampeliškový med. Oceníte ho při kašli i nachlazení

Kdy a jak sbírat kořen pampelišky

Kořen pampelišky je nejvhodnější sbírat v době, kdy rostlina nekvete, a to buď na jaře, v březnu nebo dubnu, kdy je kořen díky vysokému obsahu fruktózy nasládlý, nebo naopak na podzim, když ještě nemrzne a kořen je živinami doslova nabitý, protože se z celé rostliny stahují zpět do kořenů. Sbírat ho ale samozřejmě můžete i mimo tato období, jen musíte počítat s tím, že jeho léčivé účinky budou o něco slabší.

Sbírejte nejlépe kořeny dvou a víceletých rostlin, které jsou silnější a snáze se zpracovávají. Na samotném sběru není nic složitého, kořen opatrně vyryjte, nejlépe s pomocí zahradnické lopatky nebo například rycích vidlí. Nať odstraňte, ideálním nástrojem jsou zahradnické nůžky. Sesbírané kořeny bez prodlení po návratu domů dobře omyjte vodou, očistěte kartáčkem a okamžitě zpracujte.

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Jak vyrobit tinkturu

Pokud se rozhodnete pro přípravu tinktury, kterou využijete i při výrobě masti, naložte kořeny do alkoholu. V případě kořenů by se jeho obsah měl pohybovat nad 70 %, ideálně však 80 % a více. Kořeny můžete do alkoholu naložit celé, lepší je ale nakrájet je na kousky. Macerujte je pak asi dva až tři týdny, a to na světlém místě, nikdy však ne na přímém slunci. Hotový macerát sceďte přes jemné čisté plátýnko, kořeny dobře vymačkejte a nalijte do nádoby z tmavého skla. Výhodou tinktur je dlouhá trvanlivost, navíc se nemusí skladovat v chladu. Měly by být ale uchovány mimo dosah slunečních paprsků, ideálně zavřené ve skříňce nebo temné spíži.

Pesto z medvědího česneku, polévka, pomazánka i tinktura. Vyzkoušejte ty nejlepší recepty!

Pesto z medvědího česneku, polévka, pomazánka i tinktura. Vyzkoušejte ty nejlepší recepty!

Jak kořen správně usušit

Jestli chcete kořen pampelišky usušit, nakrájejte ho na malé kousky a dejte do sušičky. Pozor ale, aby teplota sušení nepřekročila 50 °C. To platí i v případě, že se kořen rozhodnete sušit v troubě. Další možností je usušit kořen nejlépe v zavěšené jemné síťce, a to buď v dobře větrané místnosti, nebo venku na stinném místě. Důležité je, aby na něj nedopadaly sluneční paprsky. Důležité také je usušit kořen opravdu důkladně, jinak by totiž při skladování zplesnivěl. Dobře usušený kořen poznáte tak, že se lehce láme a na lomu je bílý. Na skladování je nejvhodnější dobře uzavíratelná nádoba, která musí být uložena na suchém místě. Správně nasušené a skladované kořeny vydrží dlouho, účinné jsou 3–5 let.

Čaj z kořene pampelišky

Příprava čaje je jednoduchá. Na hrneček o obsahu 2 dl budete potřebovat 1 lžičku nadrcených kořenů smetánky, které přelijete vroucí vodou, hrneček přiklopíte a kořeny necháte 10 minut louhovat. Pak už jen přecedíte a můžete popíjet. Dochutit čaj je možné citronem a medem nebo třeba voňavým kořením, jako je zázvor, kardamom, skořice, badyán a podobně.

Fialky právě kvetou. Udělejte si z nich domácí sirup, čaj či olej proti popáleninám

Fialky právě kvetou. Udělejte si z nich domácí sirup, čaj či olej proti popáleninám

Pampelišková káva

Příprava pampeliškové kávy je o něco složitější. Kořeny je totiž po usušení ještě třeba upražit. V domácích podmínkách na to použijte troubu. Teplotu nastavte na 140–160 °C a kořeny pražte rozložené na plechu asi hodinu a půl. Pozor ale, abyste je nespálili, při vyšší teplotě se z nich snadno stanou černé uhlíky, proto kořeny hlídejte. Každá trouba peče jinak, poprvé proto raději začněte na 140 °C a během pražení případně teplotu mírně zvyšujte. Že jsou kořeny správně pražené, vám napoví příjemná vůně. V malém množství můžete kořen upražit také nasucho na pánvičce. Vychladlé upražené kořeny dobře uložte v suchu a temnu, a až dostanete chuť na pampeliškovou kávu, můžete si potřebnou dávku kořene namlít, nejlépe na elektrickém kávomlýnku s tříštivým nožem.

Pokud se vám ale do sběru a zpracování pampeliškových kořenů příliš nechce, nezoufejte. Jak sušený, tak i pražený kořen pořídíte na internetu nebo v celé řadě kamenných prodejen, ať už jde o krámky s bylinkami, zdravou výživou nebo lékárny.

Pampeliška: Zatočí s revmatismem, vyčistí játra

Pampeliška: Zatočí s revmatismem, vyčistí játra

Jak pěstovat měsíček lékařský a kde všude nám pomůže?

Jak pěstovat měsíček lékařský a kde všude nám pomůže?

Připravte se na břízu. Listy vyrazí již brzy, pomohou s lupy i zánětem močových cest

Připravte se na břízu. Listy vyrazí již brzy, pomohou s lupy i zánětem močových cest

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

včera | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče