vytisknout velikost písma Jak pěstovat venkovní orchideje – Pleione

Zima se právě ujala své vlády, ale nyní začala sezóna pro pěstitele orchidejí. Nejen těch pokojových, ale existují i orchideje, které se pěstují a kvetou venku na zahradě.

Orchideje z Himalájí

Pleione jsou překrásné zemní orchideje, původem z rozmanitých lokalit v horách a lesích Himaláje – horstev Tibetu, Nepálu, Číny, Barmy a Tajwanu, které rostou v nadmořských výškách 1200 až 4300 metrů nad mořem. Trsy květů se objevují na mechem pokrytých skalách a balvanech, ve skalních spárách, v kyprém humusu mezi keři, ale také na alpínských loukách a v nižších polohách v jehličnatých i listnatých lesích, v mechu, na kmenech a větvích stromů a keřů – především borovic, dubů a rododendronů.

Orchideje v naší přírodě: poznáte je?

Orchideje v naší přírodě: poznáte je?

Přirozená stanoviště se vyznačují vzdušnou půdou a dobrou drenáží a jsou převážnou část dne zastíněna. Podnebí je během růstového období, což je v létě, vlhké a teplé, avšak na podzim a během zimních měsíců je pro většinu druhů Pleione chladno a sucho.

Jak pěstovat orchideje: substráty a přesazování

Jak pěstovat orchideje: substráty a přesazování

Rostliny – pseudohlízy jsou v zimě v úplném klidu bez listů a bez živých kořenů. Ve vysokých polohách jsou pouze některé druhy vystaveny působení mrazu a alespoň část zimního období chráněny sněhovou pokrývkou.

Jak pěstovat orchideje: rozdělení podle teplotních nároků

Jak pěstovat orchideje: rozdělení podle teplotních nároků

Pleione jsou vzácné

Z nejrozmanitější a druhově nejbohatší čeledi orchidejovitých rostlin je rod Pleione nejméně prozkoumán. Dosud bylo objeveno několik druhů rostoucích ve volné přírodě, z nichž některé jsou čisté druhy, jiné jejich kříženci.

Jsou to Pleione albiflora, PI. aurita, PI. buldocodioides, PI. x confusa, PI. coronaria, PI. formosana, PI. forrestii, PI. grandiflora, PI hookeriana, PI. humilis, PI. x kohlsii, PI. x lagenaria, PI. limprichtii, PI maculata, PI. pinkepankii, PI. praecox, PI. saxicola, P. scopulorum, PI. speciosa a PI. yunnanensís.

Jak pěstovat orchideje temperované a chladnomilné v listopadu a prosinci

Jak pěstovat orchideje temperované a chladnomilné v listopadu a prosinci

V běžné prodejní síti sazenice ale nehledejte, pěstováním "pleionek" se zabývá jen několik málo pěstitelů, na které se můžete obrátit.

Pěstování venkovních orchidejí

Rostliny můžeme zpravidla nakoupit v zimě a v předjaří ve stavu pseudohlíz nebo na jaře v malých hrnkách s květem. Pseudohlízy sázíme v prosinci až březnu do kypré a vzdušné humózní směsi bez vápence. Substrát připravíme ze 7 dílů drcené kůry, 2 dílů mladé hrubovláknité rašeliny, 3 dílů tříděného perlitu s přídavkem dřevěného uhlí.

Pro zemní druhy Pleione je vhodné přimíchat do substrátu kopaný písek s drobtovitým jílem – cca 10 % objemu. Mělce vysazené pseudohlízy kryjeme živým mechem. Osvědčila se také kůra s hoblinami. Po výsadbě pseudohlíz můžeme do substrátu opatrně zapravit obalované pozvolna rozpustné hnojivo s prodlouženou dobou účinku typu Osmocote, jehož působením jsou rostliny zásobovány potřebnými živinami po celé vegetační období. Jakékoliv další tekuté přihnojování rostlin tímto odpadá.

Jak pěstovat orchideje: zálivka a hnojení

Jak pěstovat orchideje: zálivka a hnojení

Mráz a vlhko jsou nebezpečné

Pleione nejsou v našich klimatických podmínkách zimovzdorné a zcela mrazuvzdorné. Zimní mokro a mráz pahlízy zcela zničí a rašící puky Pleione mráz na jaře silně poškozuje nebo přímo zničí. Proto se doporučuje Pleione  pěstovat v miskách nebo v kontejnerech z měkčeného polypropylenu ve studeném zastíněném skleníku, ve stinném pařeništi nebo za oknem v chladné místnosti.

I takto mohou vypadat orchideje!

I takto mohou vypadat orchideje!

Samozřejmě se velmi dobře uplatní na zahradě ve skalce, v hajní skalnaté části zahrady, v místech, která jsou převážnou část dne zastíněná a v létě trvale vlhká. Na podzim před příchodem mrazů je lepší rostliny ze zahrady přenést do studené světlé místnosti a umístit je na okenní parapet. Pro přezimování jsou vhodné sklep nebo garáž. Někteří pěstitelé přezimují pahlízy v mikrotenových sáčcích v chladničce.

Jak pěstovat orchideje: rady na leden a únor pro temperované a chladnomilné druhy

Jak pěstovat orchideje: rady na leden a únor pro temperované a chladnomilné druhy

Rostliny v předjaří nezaléváme, i když se objeví bílé špičky kořenů na bázi nových rašících puků. Občasným mlžením udržujeme jen mírnou vlhkost substrátu. Vůbec nesmíme mlžit především žlutě kvetoucí PI. forrestii, PI. x confusa a jejich odrůdy, pokud se neobjeví velká vybarvená poupata.

Jak pěstovat orchideje: rady na březen a duben

Jak pěstovat orchideje: rady na březen a duben

 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 2. červnu 2023.

2.  6.  2023 |
Lenka Chvostová
JahodyDrobné ovoce
Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící vody: Galerie nápadů, jak ho zbudovat

Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící v…

Zatoužili jste alespoň někdy po potoku, který bude protékat vaší zahradou, jenže vám chybí zdroj vody? Řešení existuje, vsaďte na suchý potok! Jak takový originální zahradní prvek vypadá, jak se vytváří a nač si dát pozor? Inspirujte se v galerii nejzajímavějších fotek vybraných z Pinterestu.

2.  6.  2023 |
Kateřina Hradová
Suchý potok
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka