Jak pěstovat venkovní orchideje – Pleione

Jak pěstovat venkovní orchideje – Pleione

Zima se právě ujala své vlády, ale nyní začala sezóna pro pěstitele orchidejí. Nejen těch pokojových, ale existují i orchideje, které se pěstují a kvetou venku na zahradě.

Orchideje z Himalájí

Pleione jsou překrásné zemní orchideje, původem z rozmanitých lokalit v horách a lesích Himaláje – horstev Tibetu, Nepálu, Číny, Barmy a Tajwanu, které rostou v nadmořských výškách 1200 až 4300 metrů nad mořem. Trsy květů se objevují na mechem pokrytých skalách a balvanech, ve skalních spárách, v kyprém humusu mezi keři, ale také na alpínských loukách a v nižších polohách v jehličnatých i listnatých lesích, v mechu, na kmenech a větvích stromů a keřů – především borovic, dubů a rododendronů.

Přirozená stanoviště se vyznačují vzdušnou půdou a dobrou drenáží a jsou převážnou část dne zastíněna. Podnebí je během růstového období, což je v létě, vlhké a teplé, avšak na podzim a během zimních měsíců je pro většinu druhů Pleione chladno a sucho.

Rostliny – pseudohlízy jsou v zimě v úplném klidu bez listů a bez živých kořenů. Ve vysokých polohách jsou pouze některé druhy vystaveny působení mrazu a alespoň část zimního období chráněny sněhovou pokrývkou.

Pleione jsou vzácné

Z nejrozmanitější a druhově nejbohatší čeledi orchidejovitých rostlin je rod Pleione nejméně prozkoumán. Dosud bylo objeveno několik druhů rostoucích ve volné přírodě, z nichž některé jsou čisté druhy, jiné jejich kříženci.

Jsou to Pleione albiflora, PI. aurita, PI. buldocodioides, PI. x confusa, PI. coronaria, PI. formosana, PI. forrestii, PI. grandiflora, PI hookeriana, PI. humilis, PI. x kohlsii, PI. x lagenaria, PI. limprichtii, PI maculata, PI. pinkepankii, PI. praecox, PI. saxicola, P. scopulorum, PI. speciosa a PI. yunnanensís.

V běžné prodejní síti sazenice ale nehledejte, pěstováním "pleionek" se zabývá jen několik málo pěstitelů, na které se můžete obrátit.

Pěstování venkovních orchidejí

Rostliny můžeme zpravidla nakoupit v zimě a v předjaří ve stavu pseudohlíz nebo na jaře v malých hrnkách s květem. Pseudohlízy sázíme v prosinci až březnu do kypré a vzdušné humózní směsi bez vápence. Substrát připravíme ze 7 dílů drcené kůry, 2 dílů mladé hrubovláknité rašeliny, 3 dílů tříděného perlitu s přídavkem dřevěného uhlí.

Pro zemní druhy Pleione je vhodné přimíchat do substrátu kopaný písek s drobtovitým jílem – cca 10 % objemu. Mělce vysazené pseudohlízy kryjeme živým mechem. Osvědčila se také kůra s hoblinami. Po výsadbě pseudohlíz můžeme do substrátu opatrně zapravit obalované pozvolna rozpustné hnojivo s prodlouženou dobou účinku typu Osmocote, jehož působením jsou rostliny zásobovány potřebnými živinami po celé vegetační období. Jakékoliv další tekuté přihnojování rostlin tímto odpadá.

Mráz a vlhko jsou nebezpečné

Pleione nejsou v našich klimatických podmínkách zimovzdorné a zcela mrazuvzdorné. Zimní mokro a mráz pahlízy zcela zničí a rašící puky Pleione mráz na jaře silně poškozuje nebo přímo zničí. Proto se doporučuje Pleione  pěstovat v miskách nebo v kontejnerech z měkčeného polypropylenu ve studeném zastíněném skleníku, ve stinném pařeništi nebo za oknem v chladné místnosti.

Samozřejmě se velmi dobře uplatní na zahradě ve skalce, v hajní skalnaté části zahrady, v místech, která jsou převážnou část dne zastíněná a v létě trvale vlhká. Na podzim před příchodem mrazů je lepší rostliny ze zahrady přenést do studené světlé místnosti a umístit je na okenní parapet. Pro přezimování jsou vhodné sklep nebo garáž. Někteří pěstitelé přezimují pahlízy v mikrotenových sáčcích v chladničce.

Rostliny v předjaří nezaléváme, i když se objeví bílé špičky kořenů na bázi nových rašících puků. Občasným mlžením udržujeme jen mírnou vlhkost substrátu. Vůbec nesmíme mlžit především žlutě kvetoucí PI. forrestii, PI. x confusa a jejich odrůdy, pokud se neobjeví velká vybarvená poupata.

 

Doporučujeme

Články odjinud