vytisknout velikost písma Jak pěstovat tymián: Nenáročná bylinka vás odmění úžasnou vůní i léčivými účinky

Tymián má nádhernou vůni a rybě i masu dodá nezaměnitelnou chuť, v kuchyni ho využijete čerstvý i sušený. Přitom ho není nijak náročné vypěstovat, pokud nemáte zahrádku, bude se mu dařit i v květináči na okně. Jediné, co po vás bude chtít, je slunné místo chráněné před větrem a zimou.

Tymián obecný je nízký keřík s drobnými tmavě zelenými lístky, který zkrášlí nejenom okenní parapet, ale i záhon. Nemusíte ho tedy skrývat někde v užitkové zahradě, ale pěstujte ho tak, abyste ho měli hned po ruce, ostudu rozhodně neudělá. Dopřejte mu suchou, písčito-hlinitou zeminu, v níž mu nebude hrozit nadbytek živin a přemokření – v případě pěstování v nádobě nezapomeňte proto na dostatečnou drenážní vrstvu.  

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Výsev semen: Na co si dát pozor?

Tymián můžete koupit už jako sazeničku nebo si ho můžete vysít ze semen či namnožit. Semena vysejte během března či dubna do sadbovače, a až povyrostou, přesaďte je samostatně do květináčků, kde budou moci dobře zakořenit. Teprve poté je vysaďte na finální stanoviště. Vysévat lze tuto bylinku i do volné půdy, v tom případě ale počkejte na duben či květen, aby měla semínka již vyhřátou zem. Nezatlačujte je příliš do země, protože potřebují světlo a bez něj by nevyklíčila. Až jednotlivé sazeničky povyrostou, vyberte pro následné pěstování nejsilnější exempláře.

Množení: na podzim nebo z jara

Tymián lze namnožit také řízky z postranních výhonů, pořízených na přelomu jara a léta, které umístíte do sadbovače či malých květináčů a na podzim pak přesadíte do záhonu. Další variantou je rozsazení již vzrostlých starších rostlin během jara.

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Jak stříhat tymián

Tymián může mít buď mírně stoupavý růst až do výšky dvaceti centimetrů, nebo roste při zemi – záleží na odrůdě, to samé platí pro barvu drobounkých květů, která se pohybuje od bílé a růžové přes modrou až k fialové. Protože se bylinka rozroste až do plochy kolem třiceti centimetrů, vysazujte rostliny minimálně dvacet centimetrů od sebe. Při pěstování v nádobě upřednostněte širší, nepříliš hluboké květináče. Nezapomeňte rostliny každý rok po odkvětu hlouběji seříznout zhruba o dvě třetiny celkové výšky rostliny (ideální je spojit to se sklizní), abyste podpořili její kompaktní růst. Tymián je vytrvalá bylina, proto i v našich podmínkách přečká zimu, dobré je však chránit ho před mrazem, například přikrývkou ze smrkových větví.

Yzop a tymián: voňaví společníci

Yzop a tymián: voňaví společníci

Kdy sklízet? Klidně po celý rok

Tymián kvete od května do července. Nejvhodnější je sbírat jej těsně před rozkvětem, v tu dobu obsahuje maximum aromatických látek. Kvetoucí natě stříhejte za suchého počasí, ideálně během poledne a sušte v tenké vrstvě na stinném, vzdušném místě. Pro kuchyňské využití jej však můžete sbírat během celého roku – i v zimě, protože jeho lístky zůstávají zelené.

Tymián v kuchyni a jeho léčivé účinky

Asi nejznámější je tymián jako součást provensálského koření, uplatní se při přípravě polévek, omáček, těstovin, marinád či dresinků, dodá svěží chuť masu. Coby léčivka podporuje trávení, působí antisepticky. Čaj z něj se doporučuje při nadýmání i průjmu. Stejně tak je vhodný při nachlazení, rýmě, kašli i chřipce, při onemocnění horních cest dýchacích či zánětu ústní dutiny. Vyzkoušet můžete též tymiánové koupele a inhalace.

Které bylinky mít na záhoně a jak je využít na maximum?

Které bylinky mít na záhoně a jak je využít na maximum?

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny