vytisknout velikost písma Jak pěstovat tymián: Nenáročná bylinka vás odmění úžasnou vůní i léčivými účinky

Tymián má nádhernou vůni a rybě i masu dodá nezaměnitelnou chuť, v kuchyni ho využijete čerstvý i sušený. Přitom ho není nijak náročné vypěstovat, pokud nemáte zahrádku, bude se mu dařit i v květináči na okně. Jediné, co po vás bude chtít, je slunné místo chráněné před větrem a zimou.

Tymián obecný je nízký keřík s drobnými tmavě zelenými lístky, který zkrášlí nejenom okenní parapet, ale i záhon. Nemusíte ho tedy skrývat někde v užitkové zahradě, ale pěstujte ho tak, abyste ho měli hned po ruce, ostudu rozhodně neudělá. Dopřejte mu suchou, písčito-hlinitou zeminu, v níž mu nebude hrozit nadbytek živin a přemokření – v případě pěstování v nádobě nezapomeňte proto na dostatečnou drenážní vrstvu.  

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Výsev semen: Na co si dát pozor?

Tymián můžete koupit už jako sazeničku nebo si ho můžete vysít ze semen či namnožit. Semena vysejte během března či dubna do sadbovače, a až povyrostou, přesaďte je samostatně do květináčků, kde budou moci dobře zakořenit. Teprve poté je vysaďte na finální stanoviště. Vysévat lze tuto bylinku i do volné půdy, v tom případě ale počkejte na duben či květen, aby měla semínka již vyhřátou zem. Nezatlačujte je příliš do země, protože potřebují světlo a bez něj by nevyklíčila. Až jednotlivé sazeničky povyrostou, vyberte pro následné pěstování nejsilnější exempláře.

Množení: na podzim nebo z jara

Tymián lze namnožit také řízky z postranních výhonů, pořízených na přelomu jara a léta, které umístíte do sadbovače či malých květináčů a na podzim pak přesadíte do záhonu. Další variantou je rozsazení již vzrostlých starších rostlin během jara.

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Jak stříhat tymián

Tymián může mít buď mírně stoupavý růst až do výšky dvaceti centimetrů, nebo roste při zemi – záleží na odrůdě, to samé platí pro barvu drobounkých květů, která se pohybuje od bílé a růžové přes modrou až k fialové. Protože se bylinka rozroste až do plochy kolem třiceti centimetrů, vysazujte rostliny minimálně dvacet centimetrů od sebe. Při pěstování v nádobě upřednostněte širší, nepříliš hluboké květináče. Nezapomeňte rostliny každý rok po odkvětu hlouběji seříznout zhruba o dvě třetiny celkové výšky rostliny (ideální je spojit to se sklizní), abyste podpořili její kompaktní růst. Tymián je vytrvalá bylina, proto i v našich podmínkách přečká zimu, dobré je však chránit ho před mrazem, například přikrývkou ze smrkových větví.

Yzop a tymián: voňaví společníci

Yzop a tymián: voňaví společníci

Kdy sklízet? Klidně po celý rok

Tymián kvete od května do července. Nejvhodnější je sbírat jej těsně před rozkvětem, v tu dobu obsahuje maximum aromatických látek. Kvetoucí natě stříhejte za suchého počasí, ideálně během poledne a sušte v tenké vrstvě na stinném, vzdušném místě. Pro kuchyňské využití jej však můžete sbírat během celého roku – i v zimě, protože jeho lístky zůstávají zelené.

Tymián v kuchyni a jeho léčivé účinky

Asi nejznámější je tymián jako součást provensálského koření, uplatní se při přípravě polévek, omáček, těstovin, marinád či dresinků, dodá svěží chuť masu. Coby léčivka podporuje trávení, působí antisepticky. Čaj z něj se doporučuje při nadýmání i průjmu. Stejně tak je vhodný při nachlazení, rýmě, kašli i chřipce, při onemocnění horních cest dýchacích či zánětu ústní dutiny. Vyzkoušet můžete též tymiánové koupele a inhalace.

Které bylinky mít na záhoně a jak je využít na maximum?

Které bylinky mít na záhoně a jak je využít na maximum?

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Barevné okrasné kopřivy rozzáří byt i zahradu. Jak je pěstovat

Barevné okrasné kopřivy rozzáří byt i zahradu…

Pestré listy, jimiž se okrasné kopřivy, zvané také barevné či africké kopřivy, pyšní, upoutají vaši pozornost, ať už je spatříte za oknem bytu nebo venku jako nádobové či záhonové rostliny. Přičteme-li k tomu nenáročnost pěstování a snadné množení, je jasné, proč se těší takové oblibě.

24.  4.  2021 |
Kateřina Hradová
Zahrada
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvali…

Pokud vám nechutnají kupované brambory a máte k dispozici dostatečný prostor na zahradě či na poli, vypěstujte si je sami. Poradíme vám, jak sázet brambory, abyste se dočkali bohaté úrody.

7.  4.  2021 |
Jaromír MalichLenka Chvostová
Brambory