vytisknout velikost písma Jak pěstovat tymián: Nenáročná bylinka vás odmění úžasnou vůní i léčivými účinky

Tymián má nádhernou vůni a rybě i masu dodá nezaměnitelnou chuť, v kuchyni ho využijete čerstvý i sušený. Přitom ho není nijak náročné vypěstovat, pokud nemáte zahrádku, bude se mu dařit i v květináči na okně. Jediné, co po vás bude chtít, je slunné místo chráněné před větrem a zimou.

Tymián obecný je nízký keřík s drobnými tmavě zelenými lístky, který zkrášlí nejenom okenní parapet, ale i záhon. Nemusíte ho tedy skrývat někde v užitkové zahradě, ale pěstujte ho tak, abyste ho měli hned po ruce, ostudu rozhodně neudělá. Dopřejte mu suchou, písčito-hlinitou zeminu, v níž mu nebude hrozit nadbytek živin a přemokření – v případě pěstování v nádobě nezapomeňte proto na dostatečnou drenážní vrstvu.  

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Založte si bylinkovou zahrádku, ať má vaše jídlo chuť. Inspirujte se v galerii

Výsev semen: Na co si dát pozor?

Tymián můžete koupit už jako sazeničku nebo si ho můžete vysít ze semen či namnožit. Semena vysejte během března či dubna do sadbovače, a až povyrostou, přesaďte je samostatně do květináčků, kde budou moci dobře zakořenit. Teprve poté je vysaďte na finální stanoviště. Vysévat lze tuto bylinku i do volné půdy, v tom případě ale počkejte na duben či květen, aby měla semínka již vyhřátou zem. Nezatlačujte je příliš do země, protože potřebují světlo a bez něj by nevyklíčila. Až jednotlivé sazeničky povyrostou, vyberte pro následné pěstování nejsilnější exempláře.

Množení: na podzim nebo z jara

Tymián lze namnožit také řízky z postranních výhonů, pořízených na přelomu jara a léta, které umístíte do sadbovače či malých květináčů a na podzim pak přesadíte do záhonu. Další variantou je rozsazení již vzrostlých starších rostlin během jara.

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Jak stříhat tymián

Tymián může mít buď mírně stoupavý růst až do výšky dvaceti centimetrů, nebo roste při zemi – záleží na odrůdě, to samé platí pro barvu drobounkých květů, která se pohybuje od bílé a růžové přes modrou až k fialové. Protože se bylinka rozroste až do plochy kolem třiceti centimetrů, vysazujte rostliny minimálně dvacet centimetrů od sebe. Při pěstování v nádobě upřednostněte širší, nepříliš hluboké květináče. Nezapomeňte rostliny každý rok po odkvětu hlouběji seříznout zhruba o dvě třetiny celkové výšky rostliny (ideální je spojit to se sklizní), abyste podpořili její kompaktní růst. Tymián je vytrvalá bylina, proto i v našich podmínkách přečká zimu, dobré je však chránit ho před mrazem, například přikrývkou ze smrkových větví.

Yzop a tymián: voňaví společníci

Yzop a tymián: voňaví společníci

Kdy sklízet? Klidně po celý rok

Tymián kvete od května do července. Nejvhodnější je sbírat jej těsně před rozkvětem, v tu dobu obsahuje maximum aromatických látek. Kvetoucí natě stříhejte za suchého počasí, ideálně během poledne a sušte v tenké vrstvě na stinném, vzdušném místě. Pro kuchyňské využití jej však můžete sbírat během celého roku – i v zimě, protože jeho lístky zůstávají zelené.

Tymián v kuchyni a jeho léčivé účinky

Asi nejznámější je tymián jako součást provensálského koření, uplatní se při přípravě polévek, omáček, těstovin, marinád či dresinků, dodá svěží chuť masu. Coby léčivka podporuje trávení, působí antisepticky. Čaj z něj se doporučuje při nadýmání i průjmu. Stejně tak je vhodný při nachlazení, rýmě, kašli i chřipce, při onemocnění horních cest dýchacích či zánětu ústní dutiny. Vyzkoušet můžete též tymiánové koupele a inhalace.

Které bylinky mít na záhoně a jak je využít na maximum?

Které bylinky mít na záhoně a jak je využít na maximum?

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Skvělé pesto vykouzlíte z plevele i kuchyňského odpadu. Zkuste z ředkvičky i mrkvové natě

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty