vytisknout velikost písma Jak pěstovat teplomilné orchideje v listopadu a prosinci

Přelom podzimu a zimy přináší v péči o orchideje radosti v podobě bohatého kvetení, ale i starosti. Podívejte se, jak se správně postarat o orchideje tak, aby vás potěšily květem a aby zdárně přestály všechny nástrahy.

Listopad a prosinec, konec podzimu a začátek zimy. Období, kdy se příroda ukládá ke spánku. Stromy odložily kabát ze zářivě zbarveného listí a pohled z okna zešedl. Orchideje v teple vašeho domova ale nespí. Právě teď vám dokáží rozjasnit den záplavou květů a barev.  

Klepněte pro větší obrázek
Četné šlahouny květních stvolů Phalaenopsisu jsou předzvěstí bohatého zimního kvetení  

Mezi běžně pěstované teplomilné orchideje, jež zdobí parapety mnoha oken, řadíme především Phalaenopsis, část tenkolistých oncidiovitých orchidejí, teplomilné zástupce rodu Paphiopedilum a Dendrobium (oblíbené Dendrobium phalaenopsis) i stále vyhledávanější Vandy.  

U převážné části běžně pěstovaných orchidejí právě teď nastupuje hlavní období kvetení. Jak je správně nastartovat? Bohatou násadu květů a jejich pěkné, výrazné zbarvení můžete ovlivnit vhodně zvoleným, mírně dávkovaným hnojivem (obvykle 1 mililitr na 1 litr vody).  

Klepněte pro větší obrázek
Phalaenopsis při správné péči kvete velmi dlouho a bohatě 

Podpořte kvetení, potlačte růst: prostudujte složení vybraného hnojiva!

Lehké podzimní hnojení lze doporučit pouze pro teplomilné orchideje, jež nemají výrazné období zimního klidu. Hnojivo určené k podpoře květu nabídněte jen silným, zdravým rostlinám, u nichž je pravděpodobnost kvetení vysoká. Slabší rostliny by se hnojivem uměle vynuceným kvetením jen zbytečně vysilovaly.  

Pro toto hnojení vybírejte pouze přípravky s vysokým podílem draslíku (K), který kvetení napomáhá. Dusíkem (N) šetřete. Proč? Dusík podporuje růst zelené hmoty rostlin, což je v období krátkých dnů se sníženým množstvím světla velmi nežádoucí. Kondici slabších rostlin můžete zvýšit pomocí podpůrných prostředků (Orchimix, Biplantol).  

Podmínky na parapetu: světlo, teplo, sucho  

V tomto období vyberte svým orchidejím co nejsvětlejší okno a odstraňte všechna zastínění. Pečlivě hlídejte, aby orchideje ani na chvíli nezasáhl studený vzduch z otevřeného okna. Čerstvě zalité rostliny by ani v noci neměly být vystaveny teplotám nižším než 18 stupňů Celsia. Celodenní teplotní optimum pro teplomilné orchideje se pohybuje kolem 20 stupňů.  

Klepněte pro větší obrázek
Právě kvete: Vanda Gordon Dillon x Sanderiana  

Suchý vzduch z radiátoru rostlinám neprospívá. Naopak škůdci, především svilušky, si v něm libují. Co s tím? Rostliny, hlavně spodní stranu jejich listů, pravidelně kontrolujte, a naleznete-li škůdce, neprodleně chemicky zasáhněte (doporučuji Neudorff Spruzit AF).  

Svilušky patří k velmi vytrvalým škůdcům nejčastěji Phalaenopsisů a tenkolistých orchidejí z rodiny Oncidií. Vždy je třeba opakovaně ošetřit nejen postiženou rostlinu, ale i rostliny sousedící. Vlhkost v okolí orchidejí pomůže zvýšit mlžení. Nepatříte-li k příznivcům mlžení celých rostlin, poroste občas jen povrch substrátu.  

Máte svou Vandu opravdu rádi? Poskytněte jí světlo a živiny!  

Vandy jako rostliny pěstované obvykle bez substrátu, s volnými kořeny, navíc s vysokými nároky na světlo, tvoří mezi doma pěstovanými teplomilnými orchidejemi zvláštní kategorii. I ony v tomto období v dobrých podmínkách nakvétají jako o závod. Jak jim pomoci?  

Klepněte pro větší obrázek
Vitríny jsou pro Vandy ideální. Dobrými společníky jsou jim ve spodních patrech kapradiny, například křídelnice (Pteris)  

Dopřejte jim co největší množství světla: umístěte je na nejslunnější okno, které máte k dispozici, nebo využijte speciální biozářivky a sviťte jim osm až deset hodin denně. Co nejčastěji rostliny mlžte či namáčejte.  

Pozorně hlídejte špičky kořenů: zelené jsou signálem, že rostlina má dostatek vlhkosti a dobře prospívá. V případě, že začínají zasychat, je třeba přísun vody zintenzivnit. I v tomto období dopřejte Vandám výživu. K nakvetení a ke zdárnému růstu potřebují rostliny celoročně dostatek živin.  

Své rostliny hnojím postřikem zhruba v desetidenních intervalech. Střídám přípravek Vegaflor a kombinaci Lignohumát + Biplantol. Vždy v dešťové vodě a velmi nízce dávkované. V mezičase Vandy mlžím čistou dešťovou vodou. Daří se jim velmi dobře.   

Výstava orchidejí v Praze Na Slupi: malá, ale milá  

Jste-li z Prahy a okolí, zajděte se podívat na výstavu orchidejí do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Skleník je zajímavý, a i když vystavených orchidejí není nijak ohromující množství, určitě je nač se dívat. Za vstupné utratíte 100 korun (děti a senioři polovinu).   

Klepněte pro větší obrázek
Možná vás návštěva výstavy svede i k malému nákupu...  

Zavítáte-li na výstavu za příznivého počasí, dopřejte si i procházku přilehlým parkem. Prohlídka Geologického parku v horní části zahrady je nesporně zajímavým zážitkem. Výstava orchidejí končí v neděli 11. listopadu.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspirujte se v galerii!

Jak a čím ohraničit záhony v zahradě? Inspiru…

Lemy záhonů patří k tradičním prvkům zahradního designu. Pomáhají tvarovat záhony, brání dešti vyplavovat z nich zeminu, oddělují cestičky od trávníků. Tradičními materiály pro lemy jsou dřevo, beton, kámen nebo cihla, ale zapojíte-li fantazii, můžete záhony obroubit i skleněnými láhvemi či zbytky talířů.

včera |
Lucie Kořistová
LemyZáhon
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada