vytisknout velikost písma Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky

Ovocné stromky nízkého vzrůstu jsou ideální do malých zahrad s omezeným prostorem, do nádob nebo jako živá stěna oddělující ovocnou a okrasnou část zahrady a prodávají se pod názvem Ballerina.
Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky

Ballerina je zvláštní skupina ovocných stromků, která geneticky dostala do vínku typický slabý kompaktní růst s jednou osou, kterou obrůstají krátké plodonoše podobné trnům. Časem na stromu vyroste několik postranních větví s vertikálním růstem, které vytvoří úzce kompaktní korunu s šíří asi osmdesát centimetrů.

Úvodní foto: iStock

Sloupovitá jabloň, hrušeň, višeň, nektarinka i slivoň

Širší výběr sloupovitých odrůd je u jabloní, které se po chuťové stránce vyrovnají klasickým odrůdám, jsou resistentní proti strupovitosti a poměrně odolné proti padlí jabloňovému. Patří k nim například odrůdy Rondo, Sonet, ale také třeba Cumulus, Cactus, Kordona, Redlane  či Pidi. Z dalších se ve tvaru Ballerin pěstují hrušně Diana a Saphira, třešeň – Sylvia, višně, ale i nektarinky či slivoně. Všem sloupovitým odrůdám je společné to, že potřebují minimální nebo vůbec žádný řez.

Švestka: jakou odrůdu si vybrat

Švestka: jakou odrůdu si vybrat

Jak a kdy provést řez

Řez sloupovitých typů ovocných dřevin je nejlepší provádět od června do srpna. Zimní řez se neprovádí vůbec. Pokud chceme omezit růst na určitou výšku, pak zakrátíme terminál asi ve 3 m výšky. Není však vhodné zakrátit vrcholový pupen po výsadbě, neboť pak dochází k nechtěnému větvení. Stromek lze pěstovat také jako velmi úzký kordon, kdy se ponechává pouze střední prodlužující osa. Pokud dojde k vytvoření postranních výhonů, zakracují se koncem srpna za třetím očkem.

Aby se předešlo střídavé plodnosti, je nutné provádět každoročně probírku plodů, a to tak, aby na každém plodonoši zůstal jen jeden plod. Probírka se provádí obvykle začátkem června.

Výsadba a pěstování

Pro dosažení vysoké úrody kvalitních plodů musíme vybrat vhodné místo pro výsadbu, tj. vhodnou lokalitu v závislosti na odrůdě a vhodnou půdu s dostatkem vláhy a živin. V podhůří se bude lépe dařit třešním než nektarinkám, které drsnější podnebí nesnášejí.

Správná výživa stromků má stejný vliv na plodnost jako u těch "obyčejných". Ideální je zapracování pomalu rozpustného hnojiva do půdy při výsadbě nebo používání tekutého hnojiva během celé vegetace. Velmi příznivě působí přihnojování tekutými hnojivy na list.

Sloupovité stromy se vysazují na vzdálenost 50 až 60 cm od sebe. Oporu většinou nepotřebují, neboť mají buď zakrslý tvar, a tedy pomalý růst, nebo v případě bujněji rostoucích odrůd zajišťuje jejich stabilitu v půdě bohatý kořenový systém. Balleriny je však možné pěstovat i se dvěma terminály ve tvaru "V" jako dvouramenný kordon a tehdy je opora nutná.

Podnože - jak vybrat tu správnou, aby strom plodil

Podnože - jak vybrat tu správnou, aby strom plodil

Sloupovité stromky v nádobách

Do nádob volíme stromky se slabším růstem, které dosahují maximální výšku 1 až 1,5 m na méně vzrůstných podnožích, např. M26 nebo M9.

Aby byl náš stromek silný a zdravý, nádoba by měla být dostatečně velká a hluboká, aby byl prostor pro drenáž a zároveň měl stromek dostatek místa pro kořenový systém a zásobu živin. Na exponovaném slunném stanovišti je třeba vybírat nádobu světlou, aby nedocházelo k jejímu přehřívání.

Během vegetace nesmíme zapomínat na pravidelné hnojení a samozřejmě zálivku, jejíž intenzita závisí na tom, zda je stromek pod přístřeškem, nebo na dešti, a samozřejmě záleží na intenzitě oslunění.

Zazimování sloupovitých jabloní v nádobách je trochu složitější. Pokud nemáme možnost zazimovat stromek v chladné a světlé místnosti, nezbývá než důkladně obalit nádobu kartonem a fólií, bychom ochránili kořenový systém před namrznutím. Během zimy nesmíme zapomenout na mírnou zálivku, aby substrát zcela nevyschl.

Ovocné stromky pro balkony a terasy: vyberte si!

Ovocné stromky pro balkony a terasy: vyberte si!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny