vytisknout velikost písma Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky

Ovocné stromky nízkého vzrůstu jsou ideální do malých zahrad s omezeným prostorem, do nádob nebo jako živá stěna oddělující ovocnou a okrasnou část zahrady a prodávají se pod názvem Ballerina.

Ballerina je zvláštní skupina ovocných stromků, která geneticky dostala do vínku typický slabý kompaktní růst s jednou osou, kterou obrůstají krátké plodonoše podobné trnům. Časem na stromu vyroste několik postranních větví s vertikálním růstem, které vytvoří úzce kompaktní korunu s šíří asi osmdesát centimetrů.

Úvodní foto: iStock

Sloupovitá jabloň, hrušeň, višeň, nektarinka i slivoň

Širší výběr sloupovitých odrůd je u jabloní, které se po chuťové stránce vyrovnají klasickým odrůdám, jsou resistentní proti strupovitosti a poměrně odolné proti padlí jabloňovému. Patří k nim například odrůdy Rondo, Sonet, ale také třeba Cumulus, Cactus, Kordona, Redlane  či Pidi. Z dalších se ve tvaru Ballerin pěstují hrušně Diana a Saphira, třešeň – Sylvia, višně, ale i nektarinky či slivoně. Všem sloupovitým odrůdám je společné to, že potřebují minimální nebo vůbec žádný řez.

Švestka: jakou odrůdu si vybrat

Švestka: jakou odrůdu si vybrat

Jak a kdy provést řez

Řez sloupovitých typů ovocných dřevin je nejlepší provádět od června do srpna. Zimní řez se neprovádí vůbec. Pokud chceme omezit růst na určitou výšku, pak zakrátíme terminál asi ve 3 m výšky. Není však vhodné zakrátit vrcholový pupen po výsadbě, neboť pak dochází k nechtěnému větvení. Stromek lze pěstovat také jako velmi úzký kordon, kdy se ponechává pouze střední prodlužující osa. Pokud dojde k vytvoření postranních výhonů, zakracují se koncem srpna za třetím očkem.

Aby se předešlo střídavé plodnosti, je nutné provádět každoročně probírku plodů, a to tak, aby na každém plodonoši zůstal jen jeden plod. Probírka se provádí obvykle začátkem června.

Výsadba a pěstování

Pro dosažení vysoké úrody kvalitních plodů musíme vybrat vhodné místo pro výsadbu, tj. vhodnou lokalitu v závislosti na odrůdě a vhodnou půdu s dostatkem vláhy a živin. V podhůří se bude lépe dařit třešním než nektarinkám, které drsnější podnebí nesnášejí.

Správná výživa stromků má stejný vliv na plodnost jako u těch "obyčejných". Ideální je zapracování pomalu rozpustného hnojiva do půdy při výsadbě nebo používání tekutého hnojiva během celé vegetace. Velmi příznivě působí přihnojování tekutými hnojivy na list.

Sloupovité stromy se vysazují na vzdálenost 50 až 60 cm od sebe. Oporu většinou nepotřebují, neboť mají buď zakrslý tvar, a tedy pomalý růst, nebo v případě bujněji rostoucích odrůd zajišťuje jejich stabilitu v půdě bohatý kořenový systém. Balleriny je však možné pěstovat i se dvěma terminály ve tvaru "V" jako dvouramenný kordon a tehdy je opora nutná.

Podnože - jak vybrat tu správnou, aby strom plodil

Podnože - jak vybrat tu správnou, aby strom plodil

Sloupovité stromky v nádobách

Do nádob volíme stromky se slabším růstem, které dosahují maximální výšku 1 až 1,5 m na méně vzrůstných podnožích, např. M26 nebo M9.

Aby byl náš stromek silný a zdravý, nádoba by měla být dostatečně velká a hluboká, aby byl prostor pro drenáž a zároveň měl stromek dostatek místa pro kořenový systém a zásobu živin. Na exponovaném slunném stanovišti je třeba vybírat nádobu světlou, aby nedocházelo k jejímu přehřívání.

Během vegetace nesmíme zapomínat na pravidelné hnojení a samozřejmě zálivku, jejíž intenzita závisí na tom, zda je stromek pod přístřeškem, nebo na dešti, a samozřejmě záleží na intenzitě oslunění.

Zazimování sloupovitých jabloní v nádobách je trochu složitější. Pokud nemáme možnost zazimovat stromek v chladné a světlé místnosti, nezbývá než důkladně obalit nádobu kartonem a fólií, bychom ochránili kořenový systém před namrznutím. Během zimy nesmíme zapomenout na mírnou zálivku, aby substrát zcela nevyschl.

Ovocné stromky pro balkony a terasy: vyberte si!

Ovocné stromky pro balkony a terasy: vyberte si!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 2. červnu 2023.

2.  6.  2023 |
Lenka Chvostová
JahodyDrobné ovoce
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící vody: Galerie nápadů, jak ho zbudovat

Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící v…

Zatoužili jste alespoň někdy po potoku, který bude protékat vaší zahradou, jenže vám chybí zdroj vody? Řešení existuje, vsaďte na suchý potok! Jak takový originální zahradní prvek vypadá, jak se vytváří a nač si dát pozor? Inspirujte se v galerii nejzajímavějších fotek vybraných z Pinterestu.

2.  6.  2023 |
Kateřina Hradová
Suchý potok
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada