vytisknout velikost písma Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky

Ovocné stromky nízkého vzrůstu jsou ideální do malých zahrad s omezeným prostorem, do nádob nebo jako živá stěna oddělující ovocnou a okrasnou část zahrady a prodávají se pod názvem Ballerina.
Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky

Ballerina je zvláštní skupina ovocných stromků, která geneticky dostala do vínku typický slabý kompaktní růst s jednou osou, kterou obrůstají krátké plodonoše podobné trnům. Časem na stromu vyroste několik postranních větví s vertikálním růstem, které vytvoří úzce kompaktní korunu s šíří asi osmdesát centimetrů.

Úvodní foto: iStock

Sloupovitá jabloň, hrušeň, višeň, nektarinka i slivoň

Širší výběr sloupovitých odrůd je u jabloní, které se po chuťové stránce vyrovnají klasickým odrůdám, jsou resistentní proti strupovitosti a poměrně odolné proti padlí jabloňovému. Patří k nim například odrůdy Rondo, Sonet, ale také třeba Cumulus, Cactus, Kordona, Redlane  či Pidi. Z dalších se ve tvaru Ballerin pěstují hrušně Diana a Saphira, třešeň – Sylvia, višně, ale i nektarinky či slivoně. Všem sloupovitým odrůdám je společné to, že potřebují minimální nebo vůbec žádný řez.

Švestka: jakou odrůdu si vybrat

Švestka: jakou odrůdu si vybrat

Jak a kdy provést řez

Řez sloupovitých typů ovocných dřevin je nejlepší provádět od června do srpna. Zimní řez se neprovádí vůbec. Pokud chceme omezit růst na určitou výšku, pak zakrátíme terminál asi ve 3 m výšky. Není však vhodné zakrátit vrcholový pupen po výsadbě, neboť pak dochází k nechtěnému větvení. Stromek lze pěstovat také jako velmi úzký kordon, kdy se ponechává pouze střední prodlužující osa. Pokud dojde k vytvoření postranních výhonů, zakracují se koncem srpna za třetím očkem.

Aby se předešlo střídavé plodnosti, je nutné provádět každoročně probírku plodů, a to tak, aby na každém plodonoši zůstal jen jeden plod. Probírka se provádí obvykle začátkem června.

Výsadba a pěstování

Pro dosažení vysoké úrody kvalitních plodů musíme vybrat vhodné místo pro výsadbu, tj. vhodnou lokalitu v závislosti na odrůdě a vhodnou půdu s dostatkem vláhy a živin. V podhůří se bude lépe dařit třešním než nektarinkám, které drsnější podnebí nesnášejí.

Správná výživa stromků má stejný vliv na plodnost jako u těch "obyčejných". Ideální je zapracování pomalu rozpustného hnojiva do půdy při výsadbě nebo používání tekutého hnojiva během celé vegetace. Velmi příznivě působí přihnojování tekutými hnojivy na list.

Sloupovité stromy se vysazují na vzdálenost 50 až 60 cm od sebe. Oporu většinou nepotřebují, neboť mají buď zakrslý tvar, a tedy pomalý růst, nebo v případě bujněji rostoucích odrůd zajišťuje jejich stabilitu v půdě bohatý kořenový systém. Balleriny je však možné pěstovat i se dvěma terminály ve tvaru "V" jako dvouramenný kordon a tehdy je opora nutná.

Podnože - jak vybrat tu správnou, aby strom plodil

Podnože - jak vybrat tu správnou, aby strom plodil

Sloupovité stromky v nádobách

Do nádob volíme stromky se slabším růstem, které dosahují maximální výšku 1 až 1,5 m na méně vzrůstných podnožích, např. M26 nebo M9.

Aby byl náš stromek silný a zdravý, nádoba by měla být dostatečně velká a hluboká, aby byl prostor pro drenáž a zároveň měl stromek dostatek místa pro kořenový systém a zásobu živin. Na exponovaném slunném stanovišti je třeba vybírat nádobu světlou, aby nedocházelo k jejímu přehřívání.

Během vegetace nesmíme zapomínat na pravidelné hnojení a samozřejmě zálivku, jejíž intenzita závisí na tom, zda je stromek pod přístřeškem, nebo na dešti, a samozřejmě záleží na intenzitě oslunění.

Zazimování sloupovitých jabloní v nádobách je trochu složitější. Pokud nemáme možnost zazimovat stromek v chladné a světlé místnosti, nezbývá než důkladně obalit nádobu kartonem a fólií, bychom ochránili kořenový systém před namrznutím. Během zimy nesmíme zapomenout na mírnou zálivku, aby substrát zcela nevyschl.

Ovocné stromky pro balkony a terasy: vyberte si!

Ovocné stromky pro balkony a terasy: vyberte si!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou ne…

Vánoce a Velikonoce jsou dva okamžiky v roce, kdy ještě posíláme pohled s přáním. I když mnohem více si dnes už na své blízké vzpomeneme SMSkou. Co pořád dokola psát? Tady jsou vtipná, milá, hravá přání. Je jen na vás, které z nich pošlete. Z naší nabídky si vybere každý. Najdete je níže v článku.

31.  3.  2021 |
Velikonoční tvoření: 300 nejkrásnějších velikonočních dekorací. Inspirujte se

Velikonoční tvoření: 300 nejkrásnějších velik…

Baví vás barvit vajíčka, toužíte po velikonočním věnci na dveře, krásném rozkvetlém zátiší nebo jen hledáte program na odpoledne s dětmi – máme pro vás nespočet nejrůznějších dekorací a výrobků, které si na Velikonoce 2021 můžete vyrobit. Mrkněte do galerie v úvodu článku, níže v článku pak si projděte další desítky jednoduchých i sofistikovaných nápadů. Určitě vám udělají radost.

27.  3.  2021 |
Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít

Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít…

Trvalka šanta kočičí se čím dál častěji uplatňuje v okrasných výsadbách. Nenáročná rostlina, vzhledově připomínající levanduli či yzop, má podobné nároky na pěstování a stejně jako uvedené druhy má i ona léčivé účinky. Navíc, máte-li doma kočku, uvidíte, jak si šantu zamiluje. Ne nadarmo je její druhové jméno kočičí.

27.  3.  2021 |
Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Chcete na Velikonoce překvapit vlastnoručně upletenou pomlázkou, ale nevíte, jak na to? Pusťte si náš videonávod nebo si správný postup prohlédněte v praktické fotogalerii. S naší pomocí to určitě zvládnete!

2.  4.  2021 | | 3 N/A
Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na svých dveřích rozhodně musíte mít

Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na s…

Věnec na dveřích vás příjemně naladí při každém příchodu domů. Právě teď je nejvyšší čas vytvořit nějaký s velikonoční tématikou. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější kousky. Inspirujte se!

31.  3.  2021 |