vytisknout velikost písma Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky

Ovocné stromky nízkého vzrůstu jsou ideální do malých zahrad s omezeným prostorem, do nádob nebo jako živá stěna oddělující ovocnou a okrasnou část zahrady a prodávají se pod názvem Ballerina.
Jak pěstovat sloupovité ovocné stromky

Ballerina je zvláštní skupina ovocných stromků, která geneticky dostala do vínku typický slabý kompaktní růst s jednou osou, kterou obrůstají krátké plodonoše podobné trnům. Časem na stromu vyroste několik postranních větví s vertikálním růstem, které vytvoří úzce kompaktní korunu s šíří asi osmdesát centimetrů.

Úvodní foto: iStock

Sloupovitá jabloň, hrušeň, višeň, nektarinka i slivoň

Širší výběr sloupovitých odrůd je u jabloní, které se po chuťové stránce vyrovnají klasickým odrůdám, jsou resistentní proti strupovitosti a poměrně odolné proti padlí jabloňovému. Patří k nim například odrůdy Rondo, Sonet, ale také třeba Cumulus, Cactus, Kordona, Redlane  či Pidi. Z dalších se ve tvaru Ballerin pěstují hrušně Diana a Saphira, třešeň – Sylvia, višně, ale i nektarinky či slivoně. Všem sloupovitým odrůdám je společné to, že potřebují minimální nebo vůbec žádný řez.

Švestka: jakou odrůdu si vybrat

Švestka: jakou odrůdu si vybrat

Jak a kdy provést řez

Řez sloupovitých typů ovocných dřevin je nejlepší provádět od června do srpna. Zimní řez se neprovádí vůbec. Pokud chceme omezit růst na určitou výšku, pak zakrátíme terminál asi ve 3 m výšky. Není však vhodné zakrátit vrcholový pupen po výsadbě, neboť pak dochází k nechtěnému větvení. Stromek lze pěstovat také jako velmi úzký kordon, kdy se ponechává pouze střední prodlužující osa. Pokud dojde k vytvoření postranních výhonů, zakracují se koncem srpna za třetím očkem.

Aby se předešlo střídavé plodnosti, je nutné provádět každoročně probírku plodů, a to tak, aby na každém plodonoši zůstal jen jeden plod. Probírka se provádí obvykle začátkem června.

Výsadba a pěstování

Pro dosažení vysoké úrody kvalitních plodů musíme vybrat vhodné místo pro výsadbu, tj. vhodnou lokalitu v závislosti na odrůdě a vhodnou půdu s dostatkem vláhy a živin. V podhůří se bude lépe dařit třešním než nektarinkám, které drsnější podnebí nesnášejí.

Správná výživa stromků má stejný vliv na plodnost jako u těch "obyčejných". Ideální je zapracování pomalu rozpustného hnojiva do půdy při výsadbě nebo používání tekutého hnojiva během celé vegetace. Velmi příznivě působí přihnojování tekutými hnojivy na list.

Sloupovité stromy se vysazují na vzdálenost 50 až 60 cm od sebe. Oporu většinou nepotřebují, neboť mají buď zakrslý tvar, a tedy pomalý růst, nebo v případě bujněji rostoucích odrůd zajišťuje jejich stabilitu v půdě bohatý kořenový systém. Balleriny je však možné pěstovat i se dvěma terminály ve tvaru "V" jako dvouramenný kordon a tehdy je opora nutná.

Podnože - jak vybrat tu správnou, aby strom plodil

Podnože - jak vybrat tu správnou, aby strom plodil

Sloupovité stromky v nádobách

Do nádob volíme stromky se slabším růstem, které dosahují maximální výšku 1 až 1,5 m na méně vzrůstných podnožích, např. M26 nebo M9.

Aby byl náš stromek silný a zdravý, nádoba by měla být dostatečně velká a hluboká, aby byl prostor pro drenáž a zároveň měl stromek dostatek místa pro kořenový systém a zásobu živin. Na exponovaném slunném stanovišti je třeba vybírat nádobu světlou, aby nedocházelo k jejímu přehřívání.

Během vegetace nesmíme zapomínat na pravidelné hnojení a samozřejmě zálivku, jejíž intenzita závisí na tom, zda je stromek pod přístřeškem, nebo na dešti, a samozřejmě záleží na intenzitě oslunění.

Zazimování sloupovitých jabloní v nádobách je trochu složitější. Pokud nemáme možnost zazimovat stromek v chladné a světlé místnosti, nezbývá než důkladně obalit nádobu kartonem a fólií, bychom ochránili kořenový systém před namrznutím. Během zimy nesmíme zapomenout na mírnou zálivku, aby substrát zcela nevyschl.

Ovocné stromky pro balkony a terasy: vyberte si!

Ovocné stromky pro balkony a terasy: vyberte si!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Barevné okrasné kopřivy rozzáří byt i zahradu. Jak je pěstovat

Barevné okrasné kopřivy rozzáří byt i zahradu…

Pestré listy, jimiž se okrasné kopřivy, zvané také barevné či africké kopřivy, pyšní, upoutají vaši pozornost, ať už je spatříte za oknem bytu nebo venku jako nádobové či záhonové rostliny. Přičteme-li k tomu nenáročnost pěstování a snadné množení, je jasné, proč se těší takové oblibě.

24.  4.  2021 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon