vytisknout velikost písma Jak pěstovat řasokoule: Kompletní návod, aby se jim dařilo i u vás

Zelená, jakoby plyšová koule, která žije pod vodou, ale vy se s ní můžete pomazlit. Kráska, která se v posledních pár letech stala designovým trendem a kterou doma pěstují i ti, jimž se péče o jiné pokojové rostliny jinak nedaří. Seznamte se s řasokoulí.

Ač to tak vypadá a anglický název moss ball, česky mechokoule, by k tomu odkazoval, nejedná se ve skutečnosti o žádný mech, ale o druh vlasovité zelené řasy, jejíž oficiální název je řasokoule zelená (Cladophora aegagropila neboli Aegagropila linnaei). Daří-li se jí dobře, přirůstá kolem půl centimetru ročně a může se dožít neuvěřitelných sta let. Svým kulatým tvarem a mechově zelenou barvou působí jako podvodní skřítek. Můžete ji najít i pod názvem marimo nebo torasampe, tedy jezerní skřítek.

Jak pěstovat akvarijní rostliny 1: rozhovor s odborníkem

Jak pěstovat akvarijní rostliny 1: rozhovor s odborníkem

Co řasokoule potřebuje

Řasokoule žijí ve volné přírodě spíše v mělčích jezerních vodách, v nichž mají dostatek světla. To jim budete muset poskytnout i vy, avšak vyhněte se jejich vystavení přímému slunci: Silné světlo by je spálilo.

Dopřejte jim studenou vodu, kterou budete měnit podle potřeby jednou za týden až čtrnáct dnů – nejlepší je voda z řeky nebo voda převařená. Aby zůstala studená, vyberte pro řasokouli vhodné stanoviště (např. místo do obýváku ke kamnům ji dejte do chladnější ložnice, nepokládejte ji na okenní parapet, kam dopadá přímý sluneční svit apod.). V horkých letních dnech jí do vody vhoďte několik kostek ledu a přes noc ji umístěte do ledničky.

Jak pěstovat akvarijní rostliny 2: rozhovor s odborníkem

Jak pěstovat akvarijní rostliny 2: rozhovor s odborníkem

Co se umístění týče, tyto rostliny můžete pěstovat v jakékoliv průhledné, většinou skleněné nádobě (aby měly dostatek světla ze všech stran) – klidně i v zavěšené. Někdo je má jen v samotné vodě, jiný jejich prostor dozdobí propláchnutým pískem, oblázky, mušličkami či kameny. Akvaristé pěstují řasokoule společně s dalšími druhy vodních rostlin, kde dotvářejí prostředí pro rybky podobné tomu přírodnímu. Že by rybičky řasokouli sežraly, se bát nemusíte. Tím, jak se kolem ní pohybují, pomáhají ji otáčet.

Řasokoule nekrmte ani nehnojte

Ačkoliv jsou to mazlíci, žádnou stravu nepotřebují! Stejně tak hnojení. Coby řasy jsou živé z fotosyntézy. Obvykle se držívají na dně, ale občas se stává, že právě díky fotosyntéze se na jejich povrchu vytvoří bublinky kyslíku, které je nadnášejí a rostliny pak mohou plavat i nahoře u hladiny. Je to v pořádku. Chcete-li tvorbu bublinek podpořit, umístěte řasokouli na velmi světlé místo.

Pokojové rostliny: tři nenároční spolubydlící

Pokojové rostliny: tři nenároční spolubydlící

Proč se s ní mazlit

To, že řasokoule mají kulovitý tvar, je dáno jejich přemísťováním se pomocí vodních proudů za dostatkem světla. Jak nahradit přírodní proudy v nádobě, do níž rostliny umístíte? Mazlete se s nimi! Řasokoule rukou sem tam pootočte, při měnění vody si každou vezměte do dlaní a něžně ji poválejte, jako když tvarujete kuličky z těsta. Občas jim dopřejte i propláchnutí v čisté, jemně tekoucí vodě (buďte přitom opatrní, ať se nepotrhají), aby se z nich vyplavily nečistoty.

Rozpadá se? Namnožte ji

Někdy se stane, že se řasokoule začne rozpadat. Nepanikařte, je to běžný jev. Svažte ji jemně nití zpátky do kuličky, neutahujte příliš a vyčkávejte. Roste pomaličku, ale časem se její původní tvar obnoví. Teprve potom nit odstraňte. Pokud se rozpadne zcela, můžete ji zkusit rozmnožit. Každou ze vzniklých částí vytvarujte na dlani do kuličky, svažte nití a dál to nechte na přírodě.

Tillandsie je pokojovka, která vám domů přinese tropy. Jak ji pěstovat?

Tillandsie je pokojovka, která vám domů přinese tropy. Jak ji pěstovat?

Jak poznat, že hnije?

Řasokoule může začít zahnívat, což poznáte podle jejího osliznutí a zhnědnutí či zšedivění povrchu. Nepěkná napadená místa s opatrností odstřihněte či vyřízněte, ať se mohou postupně opět zazelenat. Kouli každý den properte a jemně vyždímejte v čerstvé studené vodě. Pokud ji pěstujete v malé nádobě, dopřejte jí v době rekonvalescence větší prostor, kde voda zůstává déle chladnější. Současně ji přeneste na chladnější místo.

Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Kde se kupuje a kolik stojí

Nestrachujte se, když si řasokouli ponesete z nákupu domů bez vody. Vydrží bez ní i několik dní, jen nesmí vyschnout. A kde tohoto mazlíka koupit? Najdete je v nabídce květinářství i e-shopů zaměřených jak na rostliny, tak na akvaristiku – můžete si vybrat z různých velikostí za cenu od 40 do 290 Kč za kus dle velikosti a kvality.

Kvetoucí pokojovky: Velká fotogalerie těch nejkrásnějších

Kvetoucí pokojovky: Velká fotogalerie těch nejkrásnějších

Řasokoule ve volné přírodě: kde je můžete vidět

Ve volné přírodě se vyskytují jen na několika místech severní polokoule: v jezerech v Estonsku, Skotsku, na Islandu – velké kolonie vytváří v jezeře Mývatn a dále v Japonsku – v jezerních vodách ostrova Hokkaido, který my, pěstitelé, dobře známe díky chutným a oblíbeným dýním pojmenovaným po své domovině. Na Islandu byly řasokoule objeveny až v roce 1978. Chráněné jsou tu od roku 2006 v důsledku jejich zmenšujícího se počtu a naprostého zániku některých kolonií – v tomto případě z neznámého důvodu. Aby jejich pěstování v domácích podmínkách negativně neovlivňovalo přirozený stav kolonií, začaly se řasokoule pěstovat uměle, v akváriích.

Dýně Hokkaido: Zapomeňte na polévku, tady je 5 úžasných receptů od foodblogerů

Dýně Hokkaido: Zapomeňte na polévku, tady je 5 úžasných receptů od foodblogerů

Největší marimo mají 30 centimetrů

Ty největší řasokoule, mající v průměru kolem 30 centimetrů, byste našli v japonském jezeře Akan, které je součástí národního parku téhož jména. Zdejší kolonie jsou nazývané marimo (mari označuje skákací balon, hopíka, mo rostliny žijící pod vodou) – a stejný je i název řasokoulí zelených, což se dá přeložit také jako kulatý plevel. Nenechte se ovšem mýlit, Japonci si svého „plevelu“ váží a kolonie oficiálně chrání. Nechtějí, aby se opakovala situace z 50. let 20. století, kdy počet řasokoulí klesl natolik, že vyvstala reálná hrozba jejich zániku v dané oblasti. Zajímá vás, jak k jejich úbytku došlo? Možná vám napoví informace, že v původním jazyce národa Ainu z ostrova Hokkaido se řasokoulím říká torasampe, v překladu jezerní skřítek. A kdo by nechtěl mít takového skřítka doma a občas se s ním pomazlit? A tak je lidé odnášeli do svých domovů… Zafungovala až výzva spojená s prosbou o návrat řasokoulí do jejich domova.

Marimokkori, kluk z ostrova Hokkaido

Pro zvýšení povědomí o řasokoulích vznikl dokonce (samozřejmě zelený) panáček zvaný Marimokkori, chlapec, jehož hlava má podobu řasokoule a v rozkroku bouli (mokkori je japonský slangový výraz pro erekci) – maskot ostrova Hokkaido. Každý podzim se koná Marimo festival k podpoře těchto podvodních skřítků.

Kokedama: netradiční pěstování pokojových květin

Kokedama: netradiční pěstování pokojových květin

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásnější? Nechte se inspirovat

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásně…

Než se nadějeme, bude tu advent. Připravte se na něj včas a promyslete si, jak bude vypadat adventní výzdoba truhlíků, které máte na oknech. Prohlédněte si galerii vybraných fotografií z Pinterestu a vyberte si, v jakém stylu vaše adventní výzdoba letos bude.

12.  11.  2022 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Znáte studený porcelán? Je to lehká, tvárná hmota, která skvěle vypadá, a co je úžasné, připravíte ji doma za pár korun jen ze dvou ingrediencí ze spíže. Vyzkoušejte to! Poradíme vám, jak si ze studeného porcelánu vytvořit vánoční ozdoby.

15.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Studený porcelánDIYDekoraceVýrobaVánoce
Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejkrásnější dekorace z klacíků a větví

Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejk…

Vyrazte si do lesa na procházku a nasbírejte pár pěkných rovných větví. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější adventní dekorace, které z nich můžete vyrobit.

20.  11.  2022 |
Lucie Kořistová
Adventní výzdoba
Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dn…

Muškáty neboli pelargonie patří k nejoblíbenějším květinám, které každoročně od května až do října zaplaví okna, balkony i terasy pestrou škálou barev. Aby nám však muškáty dělaly radost i několik let za sebou, musíme věnovat zvláštní pozornost jejich zazimování.

16.  11.  2022 |
Karolína Tomášková
Muškáty
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos vychází začátek adventu na neděli 27. listopadu. Včas si proto nezapomeňte připravit adventní věnec, abyste na něm mohli zapálit první svíčku. Chtěli byste ho vytvořit sami, ale nevíte jak? Poradíme vám! Vyrobit ho můžete rychle a levně, navíc jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek adventních věnců v naší fotogalerii!

22.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce