vytisknout velikost písma Jak pěstovat řasokoule: Kompletní návod, aby se jim dařilo i u vás

Zelená, jakoby plyšová koule, která žije pod vodou, ale vy se s ní můžete pomazlit, to je řasokoule. Kráska, která se v posledních pár letech stala designovým trendem a kterou doma pěstují i ti, jimž se péče o jiné pokojové rostliny jinak nedaří. Kde se vzala a jak se o ni starat, aby se jí u vás dařilo?

Ač to tak vypadá a anglický název moss ball, česky mechokoule, by k tomu odkazoval, nejedná se ve skutečnosti o žádný mech, ale o druh vlasovité zelené řasy, jejíž oficiální název je řasokoule zelená (Cladophora aegagropila neboli Aegagropila linnaei). Daří-li se jí dobře, přirůstá kolem půl centimetru ročně a může se dožít neuvěřitelných sta let. Svým kulatým tvarem a mechově zelenou barvou působí jako podvodní skřítek. Můžete ji najít i pod názvem marimo nebo torasampe, tedy jezerní skřítek.

Jak pěstovat akvarijní rostliny 1: rozhovor s odborníkem

Jak pěstovat akvarijní rostliny 1: rozhovor s odborníkem

Co řasokoule potřebuje

Řasokoule žijí ve volné přírodě spíše v mělčích jezerních vodách, v nichž mají dostatek světla. To jim budete muset poskytnout i vy, avšak vyhněte se jejich vystavení přímému slunci: Silné světlo by je spálilo.

Dopřejte jim studenou vodu, kterou budete měnit podle potřeby jednou za týden až čtrnáct dnů – nejlepší je voda z řeky nebo voda převařená. Aby zůstala studená, vyberte pro řasokouli vhodné stanoviště (např. místo do obýváku ke kamnům ji dejte do chladnější ložnice, nepokládejte ji na okenní parapet, kam dopadá přímý sluneční svit apod.). V horkých letních dnech jí do vody vhoďte několik kostek ledu a přes noc ji umístěte do ledničky.

Jak pěstovat akvarijní rostliny 2: rozhovor s odborníkem

Jak pěstovat akvarijní rostliny 2: rozhovor s odborníkem

Co se umístění týče, tyto rostliny můžete pěstovat v jakékoliv průhledné, většinou skleněné nádobě (aby měly dostatek světla ze všech stran) – klidně i v zavěšené. Někdo je má jen v samotné vodě, jiný jejich prostor dozdobí propláchnutým pískem, oblázky, mušličkami či kameny. Akvaristé pěstují řasokoule společně s dalšími druhy vodních rostlin, kde dotvářejí prostředí pro rybky podobné tomu přírodnímu. Že by rybičky řasokouli sežraly, se bát nemusíte. Tím, jak se kolem ní pohybují, pomáhají ji otáčet.

Řasokoule nekrmte ani nehnojte

Ačkoliv jsou to mazlíci, žádnou stravu nepotřebují! Stejně tak hnojení. Coby řasy jsou živé z fotosyntézy. Obvykle se držívají na dně, ale občas se stává, že právě díky fotosyntéze se na jejich povrchu vytvoří bublinky kyslíku, které je nadnášejí a rostliny pak mohou plavat i nahoře u hladiny. Je to v pořádku. Chcete-li tvorbu bublinek podpořit, umístěte řasokouli na velmi světlé místo.

Pokojové rostliny: tři nenároční spolubydlící

Pokojové rostliny: tři nenároční spolubydlící

Řasokoule potřebuje fyzický kontakt. Pomazlete se s ní!

To, že řasokoule mají kulovitý tvar, je dáno jejich přemísťováním se pomocí vodních proudů za dostatkem světla. Jak nahradit přírodní proudy v nádobě, do níž rostliny umístíte? Mazlete se s nimi! Řasokoule rukou sem tam pootočte, při měnění vody si každou vezměte do dlaní a něžně ji poválejte, jako když tvarujete kuličky z těsta. Občas jim dopřejte i propláchnutí v čisté, jemně tekoucí vodě (buďte přitom opatrní, ať se nepotrhají), aby se z nich vyplavily nečistoty.

Rozpadá se? Namnožte ji

Někdy se stane, že se řasokoule začne rozpadat. Nepanikařte, je to běžný jev. Svažte ji jemně nití zpátky do kuličky, neutahujte příliš a vyčkávejte. Roste pomaličku, ale časem se její původní tvar obnoví. Teprve potom nit odstraňte. Pokud se rozpadne zcela, můžete ji zkusit rozmnožit. Každou ze vzniklých částí vytvarujte na dlani do kuličky, svažte nití a dál to nechte na přírodě.

Tillandsie je pokojovka, která vám domů přinese tropy. Jak ji pěstovat?

Tillandsie je pokojovka, která vám domů přinese tropy. Jak ji pěstovat?

Jak poznat, že řasokoule hnije?

Řasokoule může začít zahnívat, což poznáte podle jejího osliznutí a zhnědnutí či zšedivění povrchu. Nepěkná napadená místa s opatrností odstřihněte či vyřízněte, ať se mohou postupně opět zazelenat. Kouli každý den properte a jemně vyždímejte v čerstvé studené vodě. Pokud ji pěstujete v malé nádobě, dopřejte jí v době rekonvalescence větší prostor, kde voda zůstává déle chladnější. Současně ji přeneste na chladnější místo.

Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Kde se řasokoule kupuje a kolik stojí

Nestrachujte se, když si řasokouli ponesete z nákupu domů bez vody. Vydrží bez ní i několik dní, jen nesmí vyschnout. A kde tohoto mazlíka koupit? Najdete je v nabídce květinářství i e-shopů zaměřených jak na rostliny, tak na akvaristiku – můžete si vybrat z různých velikostí za cenu od 40 do 290 Kč za kus dle velikosti a kvality.

Kvetoucí pokojovky: Velká fotogalerie těch nejkrásnějších

Kvetoucí pokojovky: Velká fotogalerie těch nejkrásnějších

Řasokoule ve volné přírodě: Kde je můžete vidět

Ve volné přírodě se vyskytují jen na několika místech severní polokoule: v jezerech v Estonsku, Skotsku, na Islandu – velké kolonie vytváří v jezeře Mývatn a dále v Japonsku – v jezerních vodách ostrova Hokkaido, který my, pěstitelé, dobře známe díky chutným a oblíbeným dýním pojmenovaným po své domovině. Na Islandu byly řasokoule objeveny až v roce 1978. Chráněné jsou tu od roku 2006 v důsledku jejich zmenšujícího se počtu a naprostého zániku některých kolonií – v tomto případě z neznámého důvodu. Aby jejich pěstování v domácích podmínkách negativně neovlivňovalo přirozený stav kolonií, začaly se řasokoule pěstovat uměle, v akváriích.

Známí foodblogeři doporučují: Vyzkoušejte tyto netradiční recepty z dýně Hokkaido

Známí foodblogeři doporučují: Vyzkoušejte tyto netradiční recepty z dýně Hokkaido

Největší marimo mají 30 centimetrů

Ty největší řasokoule, mající v průměru kolem 30 centimetrů, byste našli v japonském jezeře Akan, které je součástí národního parku téhož jména. Zdejší kolonie jsou nazývané marimo (mari označuje skákací balon, hopíka, mo rostliny žijící pod vodou) – a stejný je i název řasokoulí zelených, což se dá přeložit také jako kulatý plevel. Nenechte se ovšem mýlit, Japonci si svého „plevelu“ váží a kolonie oficiálně chrání. Nechtějí, aby se opakovala situace z 50. let 20. století, kdy počet řasokoulí klesl natolik, že vyvstala reálná hrozba jejich zániku v dané oblasti. Zajímá vás, jak k jejich úbytku došlo? Možná vám napoví informace, že v původním jazyce národa Ainu z ostrova Hokkaido se řasokoulím říká torasampe, v překladu jezerní skřítek. A kdo by nechtěl mít takového skřítka doma a občas se s ním pomazlit? A tak je lidé odnášeli do svých domovů… Zafungovala až výzva spojená s prosbou o návrat řasokoulí do jejich domova.

Marimokkori, kluk z ostrova Hokkaido

Pro zvýšení povědomí o řasokoulích vznikl dokonce (samozřejmě zelený) panáček zvaný Marimokkori, chlapec, jehož hlava má podobu řasokoule a v rozkroku bouli (mokkori je japonský slangový výraz pro erekci) – maskot ostrova Hokkaido. Každý podzim se koná Marimo festival k podpoře těchto podvodních skřítků.

Kokedama: netradiční pěstování pokojových květin

Kokedama: netradiční pěstování pokojových květin

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari