Kapradiny jsou ideální jako levitující rostliny a sluší jim také umístění ve výšce očí, kde nejlépe vynikne jejich krása.

Kapradiny jsou ideální jako levitující rostliny a sluší jim také umístění ve výšce očí, kde nejlépe vynikne jejich krása.

Jak pěstovat pokojové kapradiny, aby se jim dařilo

Kapradiny poutají pozornost rozmanitostí tvarů listů a vnášejí do místnosti nádech tajemna a exotiky. Často se však stává, že radost z těchto krasavců zkazí nevhodné pěstitelské podmínky. Co jim svědčí a co nesnášejí?

Vlhko, nebo sucho?

Kapradiny najdeme většinou v přírodě na vlhkých a více nebo méně zastíněných stanovištích. Proto se jim doma líbí v teplém, světlém prostředí s vlhkým vzduchem, avšak bez přímého slunce. Většina druhů pokojových kapradin vyžaduje teplotu v rozmezí 18 až 24 ˚C.

fern-2715883_1920.jpgfern_arachnoides.jpgfern_Platycerium_alcicorne.JPG

Nejnáročnější na vlhkost vzduchu jsou epifytické kapradiny, například Platycerium, a z těch, které se pěstují v zemině, Nephrolepis a Asplenium. Pokud máme v bytě suchý vzduch a nemáme čas (nebo z nějakého důvodu nechceme) vzduch vlhčit, měli bychom se vzdát citlivých druhů s jemnými listy. V takovém případě se doporučují robustnější druhy s kožovitými listy, jako jsou sleziník a cyrtómie srpkovitá. Tyto rostliny můžeme bez obav pěstovat v místnostech s ústředním topením.

Vlhkost vzduchu můžete zvýšit tak, že květináč vložíte do větší nádoby a meziprostor vyplníte vlhkým keramzitem nebo rašelinou. Přímému kontaktu kořenů s vodní hladinou zabráníme vrstvou dekorativních oblázků nebo drátěným roštem. Další možností je kapradiny spolu s jinými rostlinami umístit okolo pokojové fontánky nebo je vkusně naaranžovat s pěknými kameny a doplnit miskami s vodou.

Pokračování 2 / 4

Na kvalitě a složení substrátu velmi záleží

Jemné kořeny kapraďorostů jsou velmi náchylné na kvalitu zeminy a půdní reakci.Většině vyhovuje lehký neutrální až slabě kyselý rašelinový substrát vylepšený přidáním rašeliníku, písku, kompostu, hrabanky či dokonce hrsti hlinitojílovité zeminy. Pouze menší části druhů, například zástupcům rodu netík (Adiantum), vyhovuje mírně alkalická zemina. A ještě jednu věc nemají kapradiny rády – zasolený substrát a bílou plíseň na zemině.

Pokračování 3 / 4

Zalévat hodně, nebo málo?

S reakcí kořenového prostředí souvisí i důležitá otázka kvality vody na zálivku. Musí to být dešťová nebo dobře převařená voda pokojové teploty. I občasné použití tvrdé vody vede k rychlé degradaci kvality zeminy a zániku rostlin.

Kořenový bal nenechte vyschnout, protože špičky listů začnou zasychat a už se nevzpamatují. Nejlepší je mírně zalévat každý druhý den podle teploty, tak cca 0,5–1 dcl vody podle velikosti rostliny a květináče. Od začátku jara až do podzimu jednou za dva týdny do vody přidejte tekuté hnojivo na zelené rostliny.

Rosení listů kapradinám velmi prospívá. Rovněž i zde platí, že voda musí mít pokojovou teplotu a musí být měkká. U epifytických kapradin je každodenní rosení nezbytné, u ostatních rosíme alespoň obden. Krášlicích přípravků, jako je lesk na listy, se raději vzdejte, kapradiny je nesnášejí. Více jim prospěje občasné osprchování a pokud budete rosit pravidelně, na listech se nebude usazovat prach.

Pokračování 4 / 4

Jak kapradiny přežijí zimu?

Kamenem úrazu pro pěstitele kapradin jsou zimní měsíce, během nichž můžou příliš suchý vzduch a vyšší teplota rostlinám skutečně škodit.  Zvlhčovače vzduchu a možnost regulovat teplotu jsou jediným řešením. Jak si poradit, když máme vytápění bez možnosti regulace? Je třeba přenést kapradiny do chladnější místnosti, například na chodbu, a zálivku přizpůsobit teplotě, tedy zalévat jen tak, aby substrát nevyschnul.

Doporučujeme

Články odjinud