vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: únorová poradna pro začínající pěstitele 2

Orchideje rodu Phalaenopsis patří k těm nejoblíbenějším. Většinou nás těší nádhernými květy, ale někdy dokáží i potrápit. Skvrny na listech, uhnilé srdíčko, odkvetlá rostlina: to jsou potíže, jež tíží pěstitele. Jak rostlinám pomoci?

Jste začínající pěstitel orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Napište do naší poradny! Dotazy s kvalitními fotografiemi a podrobným popisem péče o rostlinu zasílejte na novou adresu hradova@mf.cz.

Do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna a nezapomeňte přidat své jméno a kontaktní údaje, abychom vás v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli oslovit. Nezapomeňte prosím, že prostor pod jednotlivými díly poradny i články je určen ke čtenářským diskusím, nikoli k dalším dotazům – pro ty slouží pouze poradna.

Jana Grečková: Už asi tři týdny pozoruji na svém phalu dvě skvrny, které se zvětšují. Každá z nich je na dvou vrchních listech. Rostlinu jsem kupovala před Vánocemi, takže je u mě krátce. Možná to nesouvisí, ale substrát na vrchu už má trochu mechu a je zelenkavý.

Asi by bylo dobré phal přesadit, jenže právě kvete. Před dvěma dny zvadly tři květy, ale ostatní se drží. Nevím, zda může být odkvétání ovlivněno těmi skvrnami. Každopádně jsem Phalaenopsis izolovala od ostatních rostlin.

Na dalším phalu se asi před týdnem objevila plíseň. Je na vrchu substrátu a trochu i na dvou vzdušných kořenech, které jsou těsně nad touto částí substrátu. Jak ji mám odstranit? V bytě mám dost teplo, asi 25–26 stupňů, a orchideje ponořuji do vody jedenkrát týdně – před zálivkou je substrát vždy suchý. Jsou umístěny na jihovýchodní straně.

Klepněte pro větší obrázek
Foto­: Jana Grečková

Vodnaté, zvětšující se skvrny na listech Phalaenopsisu obvykle signalizují počínající hnilobu. Je to poměrně nebezpečné onemocnění, které může rostlinu i zahubit. Spouštěčem zde bývá obvykle kombinace přílišného vlhka a chladu, kdy k odstartování postačí kapka vody na listu nebo mechanické poškození, které se v podobných podmínkách stane vstupní branou infekce.

V případě vaší orchideje je pravděpodobné, že jste si zárodek choroby přinesla již z obchodu. Už mnohokrát jsem si potvrdila, že způsob uchovávání orchidejí v zimních měsících není vždy optimální. Bohatá zálivka, kterou personál rostlině dopřeje přes den, a noční uložení v chladném skladu mohou orchideje nevratně poškodit. Viditelné známky choroby se ale objeví až po nějakém čase, třeba na vašem parapetu

Mech v substrátu obecně rostlině nevadí a jistě nemá se zmiňovanými skvrnami žádnou souvislost. Důvody opadu květů mohou být v zásadě dva: buď se jedná o přirozené odkvétání, nebo rostlina v obchodě, při přepravě či při větrání nachladla a shození květů je reakcí na nevhodné podmínky.

Jak tedy postupovat dál? Pokuste se čistým řezem, třeba žiletkou, odstranit část listu se skvrnou společně s minimálně třemi centimetry zdravé tkáně. V případě, že se skvrna zvětšuje rychle, odstraňte list celý nebo alespoň jeho větší část (z fotografie není jasné, kde přesně je skvrna umístěna).

Ránu po řezu důkladně zasypte dezinfekčním prostředkem (běžně dostupné je drcené dřevěné či živočišné uhlí, Endiaron). Vaším cílem bude zabránit dalšímu šíření hniloby tak, aby nebyl zasažen střed rostliny. Orchidej držte v suchu a teple a nemlžte.

Přesazování je v současné době zbytečné. Pokud chcete dát svým orchidejím kvalitnější substrát, přesaďte je až v jarním období. Plíseň na vaší druhé orchideji by měl zlikvidovat sušší režim a jarní přesazení, před kterým doporučuji plíseň důkladně mechanicky odstranit.

Lucie Václavíková: Mám tři orchideje asi půl roku. Pod parapetem, kde jsou umístěny, je topení, okno na západ. Je to dva dny, kdy jedna orchidej začala zlobit. Vůbec si s ní nevím rady. 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Lucie Václavíková

Z fotografie soudím, že se stejně jako v předchozím dotazu jedná o hnilobné skvrny. Doporučuji tedy stejný postup: postiženou tkáň odstranit a řez dezinfikovat. Další žloutnoucí list může být signálem, že hniloba zachvátila střed rostliny. V takovém případě je prognóza velmi nepříznivá. Přesto jistě stojí za to, abyste se pokusila orchidej zachránit.

Naděžda Pelíšková: Mám orchidej, jejíž list se po délce v polovině rozdělil. Jinak rostlina prospívá, krásně kvete. Mám tento list odstranit, nebo ho tam nechat? 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Naděžda Pelíšková

Z fotografie je patrné, že také další ze starších listů je ve středu naprasklý. Praskání listů u Phalaenopsisu může být způsobeno nedostatkem draslíku (K). Doporučuji proto použít hnojivo s vyšším podílem draslíku (například Substral Orchideen). Jinou příčinou může být prosté mechanické poškození rostliny. Jinak ale list vypadá zcela zdravě a jistě není důvod jej odstraňovat.

Petra Bohuslavová: Již druhý rok mám orchidej Phalaenopsis, a nejsem si tak úplně jistá, zda se jí daří dobře. Když jsem ji dostala k narozeninám, měla krásné květy, které jí vydržely poměrně dlouho. Po čase ale opadaly a "tyčka", ze které vyrůstají, úplně uschla.

Někde jsem si tenkrát přečetla, že je nutno ji odstřihnout za třetím očkem , ale za čas mi odumřela i tato část. Od té doby už žádný stonek, na kterém by mohly vyrašit květy, nevyrostl. O rostlinu se starám, jak píšete ve svých článcích, listy i kořeny jí rostou pěkně, ale květy žádné. 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Petra Bohuslavová

Můžete být úplně klidná. Máte velmi krásnou a zdravou rostlinu. Poslední dva dospělé listy jsou zřetelně větší než ty předchozí a v případě, že vyrostly již ve vaší péči, si bezpochyby zasloužíte pochvalu.

Jestliže jste orchidej přes zimu nehnojila, zahajte hnojení s prvním jarním dnem. Přísun živin společně s dostatkem světla a celkově příznivějšími podmínkami k růstu, jež nastanou ve vegetačním období, váš Phalaenopsis ke kvetení jistě přesvědčí. (Jak postupovat po odkvětu, se dozvíte v odpovědi na následující dotaz.)

Martin Kubaczka: Prosím o radu ohledně orchideje Phalaenopsis, kterou jsem  dostal v listopadu loňského roku a do dnešního dne jsem ji jen zaléval. Doposud mi zbyl jen jeden květ a některé pupeny odpadly, aniž by stačily rozkvést. Teď nevím, co se stonky. Mají se po odkvětu nějak zastřihnout? Na pravém stonku  mi začal vypouštět další stonek. 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Martin Kubaczka

Dotazy na téma jak zacházet s Phalaenopsisem po odkvětu patří k těm nejčastějším, proto si dovolím zopakovat hlavní zásady. Způsobů je několik a záleží jen na pěstiteli, který mu bude nejvíc vyhovovat, který si vybere. Ať už se rozhodnete jakkoli, žádným z obvyklých postupů rostlině neublížíte.

Máte-li silnou a zdravou rostlinu, jíž i v průběhu kvetení zřetelně přirůstají nové listy a kořeny, květní stvol odstřihovat nemusíte. Někdy rostlina začne na konci stvolu přirůstat a tvořit nová poupata, někdy se starý, původní stvol rozvětví postranními přírůstky tak, jak je to patrné i na vaší fotografii.

Mám mezi svými phaly vitální rostliny, jimž květní stvol dorůstá oběma zmiňovanými způsoby současně, a navíc vyráží zcela nový, čerstvý květní stvol. Takové kvetení pak trvá velmi dlouho a záleží jen na vkusu a citu pěstitele, zda se rozhodne kvetení po čase ukončit odstřižením odkvetlých stvolů, či ponechá rostlině volnost.

V případě, že vaše rostlina stagnuje (nové listy ani kořeny v delším časovém úseku nepřirůstají), či dokonce strádá (listy vadnou a žloutnou), je vhodné stvol po odkvětu odstřihnout. 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Martin Kubaczka

Rostlina pak má k dispozici více síly na to, aby posílila růst, a nejpozději do půl roku pravděpodobně vyrazí zcela nový, silný květní stvol s příslibem bohatého kvetení. Další informace k tomuto tématu naleznete zde.

Gabriela Petrušová: Už čtyři roky pěstuji orchideje, vloni koncem roku na dvou Phalaenopsisech začaly růst keiki. Velmi mě to potěšilo, ale teď jsem zjistila, že jedna mateřská rostlinka má gumové listy. Když jsem se podívala na kořeny, byly dost zničené a ještě se objevila i hniloba srdíčka. Špatné kořeny jsem tedy ostříhala, vydezinfikovala skořicí a kořen keiki jsem obalila rašeliníkem. Keiki ale začíná kvést: mám květ nechat, nebo odstranit?

Mateřská rostlina pravděpodobně vytvořila keiki právě proto, že se sama cítila být ohrožena na životě. Phalaenopsis, postižený hnilobou srdíčka, navíc se špatnými kořeny, příliš šancí na záchranu bohužel nemá. Soustřeďte svou pozornost na „pokračovatele rodu“ – malé keiki.

Od mateřské rostliny, jež je pravděpodobně odsouzena k zániku, jej zatím neoddělujte, dovolte mu vyčerpat z ní všechnu sílu a vytvořit dostatek kořenů. Obalení vlhkým rašeliníkem malé rostlince jistě velmi prospěje.

Květ stříhat nemusíte, keiki ještě spojená s mateřskou rostlinou kvetou velmi často a nemyslím, že by je to příliš vysilovalo. V jarním období, až bude mít keiki dostatek kořenů, jej odstřihněte i s kouskem starého stvolu a zasaďte do kvalitního substrátu.

Slavomíra Stanková: Koncem listopadu jsem koupila novou rostlinku – Phalaenopsis. Až doma jsem si všimla, že jeden z listů je podélně prasklý. Orchidej kvetla pár týdnů, potom shodila květy a stonky začaly vysychat. Tehdy zežloutl list, tak jsem se rozhodla odstranit jak jej, tak i suché stonky.  

K mému překvapení mi při manipulaci s rostlinou zůstaly v ruce i další dva zelené listy, u nichž jsem nepředpokládala žádný problém. Zároveň se tak odkrylo srdíčko rostlinky, které bylo vysušené. Nyní má phal jen jeden zelený list. Kořeny v substrátu jsou zelené, vypadají v pořádku. Vrchní vzdušné kořeny působí vyschnutě, jsou jako polámané. Dá se rostlině ještě nějak pomoci? 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Slavomíra Stanková

Obecně platí, že většina takto postižených phalů zahyne. Protože ale píšete, že pahýl po srdíčku je vysušený, nešíří se v této oblasti hniloba. Také zmiňované zdravé, zelené kořeny nabízejí důvod k mírnému optimismu. Někdy i takto postižená rostlina dokáže ze spícího postranního očka vyrazit zcela novou rostlinku, která pak využije stávající kvalitní kořenový systém.

Nečekejte na jaro a rostlinu ihned přesaďte do kvalitního, vzdušného substrátu. Zkontrolujte kořeny, špatné ostříhejte a rány po řezu zasypte některým z výše uvedených dezinfekčních prostředků. Do květináče se pokuste šetrně stočit i vzdušné kořeny.

Alespoň tři dny po přesazení rostlinu nezalévejte, aby rány stačily zaschnout. Pro jistotu můžete pahýl po srdíčku zakápnout peroxidem vodíku. Rána vyšumí a vydezinfikuje se. Při další péči substrát zalévejte tak, jak jste zvyklá u svých ostatních orchidejí. Nehnojte. 

Klepněte pro větší obrázek
I Phalaenopsis se zaschlým srdíčkem někdy ožije (fot. aut.)

Rostlinu v žádném případě nemlžte a dbejte, aby pahýl i při zálivce zůstal vždy suchý. Další informace k léčení podobně postižených phalů najdete v tomto článku, kde je i zhruba rok stará fotografie Phalaenopsisu se suchým srdíčkem. Dnešní fotografii, kde je již vzrostlá nová rostlinka, vidíte o pár řádků výše.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny. 

 

 
 

 

 

 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla