vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl III.

Chcete koupit opravdu kvalitní Phalaenopsis? Dozvíte se, jak by měly vypadat zdravé listy a kořeny i jaké záludnosti se mohou skrývat v srdíčku vaší orchideje. Poradíme, kdy přesazovat, vysvětlíme, co je keiki.
Prospívá váš první Phalaenopsis dobře? Daří se mu a stále kvete? Pak vám hrozí opravdu velké nebezpečí. Záhy totiž zjistíte, jak rozmanitá je současná nabídka orchidejí a kolik z nich opravdu nutně potřebujete mít doma.

Další místečko na nové exempláře se totiž vždycky najde, jak vám potvrdí nadšení pěstitelé. Takže začínáme: právě jste zjistili, že bez téhle orchideje prostě nemůžete z obchodu odejít. Co dál?

Klepněte pro větší obrázek
Ideálně rostlý Phalaenopsis 

Nákup orchideje vyžaduje trochu pozornosti: dívejte se na listy!

Pokud hrnkový Phalaenopsis nevybíráte jen jako alternativu řezané květiny (s jasně určenou budoucností v kontejneru), měli byste soustředit svou pozornost především na kvalitu a vitalitu rostliny.

První přijde na řadu kontrola listů – labužnicky je promněte mezi prsty – měly by být tuhé, pevné, napjaté. Rostlinu s povadlými, jakoby gumovými listy rozhodně nekupujte. Silná rostlina by měla mít alespoň dva páry velkých, sytě zelených listů, v ideálním případě už na vás ze srdíčka bude vykukovat lístek další.

Klepněte pro větší obrázek
Nepravidelné barevné změny květu mohou být příznakem virózy. Takovou orchidej nekupujte! 

… a zase ty kořeny

Kořeny jsou základ, to ví každý zahradník. U phalů máme jejich prohlídku usnadněnou díky průhledným květináčům. Takže především – kořeny musí být vidět! U dobře prokořeněné rostliny by měly zabírat přibližně spodní třetinu květináče.

Měly by mít světle zelenou, šťavnatou barvu. Phalům s hnědými kořeny se vyhněte velkým obloukem. A pozor na substrát: nesmí v něm být ani stopa po plísni!

 Klepněte pro větší obrázek
Nenechte si namluvit, že kořeny jsou někde „uvnitř“. Buď vypadají asi takhle, nebo je rostlina prostě nemá… 

Poslední věc, kterou je třeba důkladně zkontrolovat, je střed rostliny – srdíčko. Může (ale nemusí) z něj vyrůstat nový lístek. Ten by měl mít stejně zelenou barvu jako ostatní listy.

Pokud si všimnete jakékoli barevné změny (dožluta, dočervena), mechanického poškození v oblasti srdíčka nebo hnědých skvrn kdekoli na těle rostliny (příznak hniloby), orchidej nekupujte.

Špatné srdíčko ohrozí váš Phalaenopsis

Zvláštní případ tvoří stvol, rostlý přímo ze středu. Pokud orchidej zakoupíte v domnění, že si domů přinesete raritku, pak vězte, že tato abnormalita je ve většině případů labutí písní vašeho phalu. Z logiky věci vyplývá, že nové lístky nemají kudy vyrůstat a rostlina obvykle po odkvětu zežloutne a zahyne.

Klepněte pro větší obrázek
Květ prohlédněte i ze zadní strany. Mohou se na něm skrývat třeba vlnatky – malé bílé chomáčky „vaty“. Na světlých květech je snadno přehlédnete!

Vzácně se může stát, že se nový lístek přece jen protlačí a starý stvol odsune stranou, nebo orchidej na starém stvolu vytvoří keiki (dceřinou rostlinku), případně vyrazí novou rostlinu ze spícího očka na boku původní rostliny. Rozhodně se na to ale nedá spoléhat, takže je určitě lepší sáhnout po normálně rostlém phalu.

Co pohlídat nakonec: hmyz

Samozřejmě je dobré poohlédnout se i po nevítaných návštěvnících z říše hmyzu. Pokud máte dojem, že bez vybrané rostliny váš život ztrácí smysl, můžete ji koupit, ale doma je pak bezpodmínečně nutné izolovat ji od ostatních a neprodleně ošetřit vhodným postřikem. Výběr jiné, nenapadené rostliny je ale jistě rozumnější.

Přesazování: raději až po odkvětu

Pokud jste se při nákupu drželi našich rad, přinesli jste si domů zdravou, silnou rostlinu v kvalitním substrátu a určitě není důvod ji hned přesazovat. Orchideje snášejí přesazování dost špatně a necitlivý zásah může rostlině způsobit šok, na který zareaguje shozením květů a poupat.

 Klepněte pro větší obrázek
Průhledné plastové květináče se prodávají v několika velikostech. Sáhněte po těch pružných: nepřilepí se na ně kořeny a příští přesazování proběhne hladce

Jediný důvod k okamžitému přesazení je, jestliže jste koupili phal, zasazený ve stlačeném rašeliníku. V tom případě je velmi obtížné správně zalévat, a především dodržovat vysychací interval, takže uhnití hrozí v krátkém čase. Naštěstí se phaly v rašeliníku objevují poměrně vzácně.

Když rostlina neprospívá, květináč je zcela zaplněný kořeny a také v případě, že substrát svým složením nevyhovuje (je zhutnělý, plesnivý, vysychá příliš pomalu nebo příliš rychle), je to důvod k přesazení. Ideální doba nastává po odkvětu a v jarním období.

Klepněte pro větší obrázek
Průhledný sáček se substrátem vám usnadní výběr

Pro první přesazení doporučuji spolehnout se na hotový, namíchaný substrát. Ne všechny jsou ale vhodné a kvalitní. Při výběru sáček důkladně prohmatejte. Měli byste cítit převážně větší kousky kůry. (V předjaří si o přesazování a substrátech povíme podrobněji – pozn. aut.)

Dělení a rozmnožování: jediné malé minus Phalaenopsisů

Vzhledem k monopodiálnímu růstu (jeden, na vrcholu stále dorůstající výhon) je prosté dělení tak, jak je známe od orchidejí sympodiálních (s postupně přirůstajícími výhony – pahlízami, například catleje nebo oncidia), nemožné.

K rozmnožování v domácích podmínkách máme šanci jedině v případě, že orchidej z očka na květním stvolu vyrazí dceřinou rostlinku, zvanou keiki. A jak o takové miminko pečovat? Tak především: neoddělujte je od mateřské rostliny.

Dejte mu čas, aby zesílilo a vytvořilo si dostatek kořínků. Teprve potom je můžete (i s malým kouskem stvolu, ze kterého vyrůstá) ustřihnout a zasadit do kvalitního substrátu.

Klepněte pro větší obrázek
Seznamte se: keiki

Občas je poroste slabým roztokem hnojiva na list nebo biostimulátoru. Máte-li v bytě příliš suchý vzduch, roste častěji. Střídejte hnojivo a čistou dešťovou vodu. Pro účel rosení je měkká voda nezbytná. Vodovodní voda zanechá na listech nevzhledné skvrny.

Pokud kořeny vaší keiki nemají pěkně zelené špičky a zdá se vám, že příliš nerostou, zkuste je krom rosení také jemně obalit rašeliníkem nebo na noc přetáhnout igelitovým sáčkem. Nezapomeňte přes den sáček důkladně větrat, jinak rostlinku ohrozí plíseň!

A co se dozvíte příště?

V následujícím dílu jsme pro vás připravili přehled nejčastějších chorob a škůdců, kteří pěstitelům Phalaenopsisů znepříjemňují život. Poradíme, jak s nimi účinně bojovat.

O pěstování orchidejí si můžete přečíst i v knize Martina Zouna Orchideje Druhy vhodné pro pěstování v domácích podmínkách


Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné.

5.  10.  2019 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už houby možná vůbec neporostou? Pak budete překvapeni. V posledních dnech z některých lokalit konečně nosí houbaři domů plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky ze srpna 2019.

16.  8.  2019 |
Poslední sklizeň rajčat: I zelené plody můžete zpracovat

Poslední sklizeň rajčat: I zelené plody můžet…

Začínající podzim s sebou přináší sklizeň plodové zeleniny. Rajčata zrají, ale ne všechna stihnou dozrát venku – co s nimi? Nevěšte hlavu, není třeba je vyhazovat. Nazmar nemusí přijít nic z toho, co jste vypěstovali.

1.  10.  2019 |
Minimalismus v bytě: Základní pravidla, jak vytvořit tento styl

Minimalismus v bytě: Základní pravidla, jak v…

Zamyslete se nad tím, co skutečně potřebujete, a vše ostatní z bytu postupně odstraňte. Nekupujte zbytečnosti, raději si našetřete a pořiďte kvalitní kousky. Uvidíte, jak váš domov prokoukne.

29.  9.  2019 |
Minimalistická výzva na vlastní kůži: Za měsíc jsem vyhodila 465 věcí. Jak to šlo?

Minimalistická výzva na vlastní kůži: Za měsí…

Máte pocit, že váš domov přetéká věcmi? Seberte odvahu a začněte vyhazovat. Tak jako já. Žiju se svou rodinou na padesáti metrech čtverečních a v jednu chvíli jsem si řekla dost. Jak mi šlo zbavit se osobních pokladů a co bylo nejtěžší?

6.  10.  2019 |