vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl I.

Proč právě Phalaenopsis? Pěstování žádné jiné orchideje není tak snadné a přitom tak zábavné. Při minimálním úsilí můžete mít po většinu roku postaráno o pestrobarevnou záplavu květů.

Exotická minulost, skleníkový dnešek 

Jistě znáte a obdivujete ony velkokvěté hybridy z pultů hobbymarketů. Tyto krásky vznikly v evropských a asijských sklenících, kde jim šikovní zahradníci vytvořili perfektní podmínky k tomu, aby rychle rostly a brzy kvetly. A především, aby se poté dobře prodávaly.  

Klepněte pro větší obrázek
Tečky, čárky a barvy všeho druhu: to je současná nabídka  

My se ale na chvíli ve svých představách vypravíme na výlet do asijských tropických pralesů za jejich genetickými „prabábami“ – botanickými Phalaenopsisy – a seznámíme se s přírodními podmínkami, v nichž žijí. Nenechte se rušit křikem ptáků a opiček a dívejte se s námi.  

Obrovský, starý listnatý strom – tropický velikán, hustě porostlý přisedavými rostlinami – epifyty. Mezi nimi, v polostínu vyšších stromových pater, je i náš Phalaenopsis. Strom používá jen jako podložku pro uchycení, neparazituje na něm, vyživuje se zcela samostatně.  

Skromný strávník, nenáročný obyvatel

Žije jen z toho, co mu přinese dešťová voda, stékající po kmeni. Ta občas opláchne ptačí trus, jindy proteče zetlelým humusem, usazeným v úžlabí větví. Kořeny Phalaenopsisů volně visí ve vzduchu.

Vládne tu vysoká vzdušná vlhkost a čas od času se přežene tropický deštík, po kterém osvěžená vegetace zas pomalu osychá. Teplota je celoročně vysoká, ani v noci neklesne pod 20 stupňů Celsia.  

Klepněte pro větší obrázek
Drobnokvěté phaly nezapřou své botanické příbuzné  

Tak, už víme vše podstatné a můžeme rychle zpátky domů. Tenhle výlet nám totiž přinesl odpověď na všechny otázky o zálivce, hnojení, světle, teple i vhodném zasazení. Bojíte se, že budete muset ve vašem bytě vytvořit tropickou džungli? Žádný strach! Hybridy nejsou tak náročné.  

Pěstování phalů v Čechách  

I když ony krásné hybridní Phalaenopsisy, které tak rádi kupujeme, jsou daleko silnější, odolnější vůči chorobám, tolerantnější k nižší vlhkosti a častěji a ochotněji kvetoucí, jistě se nebudou zlobit, pokud jim nabídneme podmínky co nejpodobnější těm, z nichž pocházejí jejich předkové.  

Klepněte pro větší obrázek
David a Goliáš: botanický Phalaenopsis manii a běžný hybrid 

Vhodně dávkovaná zálivka rozhodne o osudu vašeho phalu

Na zalévání Phalaenopsisů (a orchidejí vůbec) existuje mnoho zaručených receptů. V podstatě každý, kdo úspěšně pěstuje třeba jen jeden phal, vám nabídne svůj dokonalý postup. Jenže pro správné zalévání jsou důležité i další faktory. Jaké?  

  • Teplota a vlhkost vzduchu (jiné prostředí máte doma v dětském pokoji, jiné třeba v kanceláři na okně, kde se navíc přes víkend netopí).  
  • Substrát, v němž je vaše rostlina zasazená (je-li pouze v kůře či v cocochipsech [probereme v kapitole o substrátech – pozn. aut.], kterými voda jen proletí, nebo v míchaném substrátu s podílem rašeliny, jenž je nasákavější). 
  • A také vy sami. Jaký jste typ pěstitele – zalévač, či sušil? Máte chuť, čas a možnost rostlinu (a věřte, že časem jich bude víc) sprchovat a máčet, nebo dáváte přednost rychlé akci s konvičkou?

Klepněte pro větší obrázek
Pelorická forma květu – petaly („vodorovné“ květní lístky) se tvarem a barvou liší od ostatních

Z výše uvedeného je jasné, že univerzální recept na zalévání neexistuje. Důležité jsou dvě věci. Především: orchidej nesmí dlouhodobě (přes noc) stát ve vodě. A potom: do týdne po zalití by měl substrát lehce proschnout. Když budete zalévat moc a substrát nevyschne, brzy uhnijí kořeny. To je obvykle konec rostliny.

Pokud budete zalévat málo a substrát vyschne úplně, znamená to pro zelené kořenové špičky příliš velký výkyv. Kořeny přestanou růst plynule, budou přirůstat ve skocích. Navíc jistě víte, jak se chová substrát suchý jako troud. Zálivkovou vodu nevsákne, jen ji nechá protéct. V tomto případě sice rostlinu neohrozíte na životě, ale její růst nebude tak rychlý a vitální.

Dva základní způsoby zalévání: vyberte si! 

V podstatě se nabízejí dvě řešení. Pokud je váš phal ve vzdušném, propustném substrátu (nejčastěji se prodává v borové kůře) a dobře vysychá, ponořte jednou za týden květináč až po okraj do misky s vodou, ať alespoň půl hodiny nasakuje. Pak květináč nechte důkladně okapat. 

Klepněte pro větší obrázek
… a ještě jedna „pelorka“ – vyhledávaná raritka mezi sběrateli

Jestliže jste Phalaenopsis sprchovali, pečlivě zkontrolujte srdíčko (střed rostliny, odkud vyrůstají nové listy). Zůstane-li v něm voda, je třeba ji odsát, třeba papírovým kapesníčkem. Voda v srdíčku při nočním poklesu teploty může odstartovat hnilobný proces. A to je začátek konce většiny phalů.

Pokud váš Phalaenopsis roste ve smíšeném substrátu, kde tvoří větší podíl mech nebo rašelina, můžete zalévat klasickým způsobem, tedy malým proudem vody vrchem do květináče. Tady je nejdůležitější pohlídat vodu, která protekla do podmisky – rostlina nesmí zůstat stát ve vodě!

Klepněte pro větší obrázek
Zářivě žluté květy rozzáří i šedý lednový den  

A nač se můžete těšit v dalších dílech? O Phalaenopsisech se dále dozvíte: 

  • Ještě pár slov o jejich zalévání a také jak a kdy hnojit.
  • O substrátu a přesazování.
  • Kam váš Phalaenopsis co nejlépe umístit.
  • Jak je to s teplotou a vlhkostí

Phalaenopsis: Video, s nímž bude přesazování hračka

Jak přesadit orchidej Phalaenopsis vám ve videu názorně ukáže Jan Ponert, odborník na orchideje z pražské botanické zahrady. Podívejte se na jeho tipy a triky. 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci