vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: tentokrát Cattleya

Cattleya je nekorunovanou královnou orchidejové říše. Překonejte obavy a pusťte se do pěstování této překrásné orchideje. Není to tak složité. Stačí trocha zkušeností, vhodné podmínky a květem potěší i vás.

Proč pěstovat Cattleye? Phalaenopsis přece bohatě kvete celý rok a péče o něj není nijak složitá. Vznešená dáma jménem Cattleya vyžaduje mnohem více vaší pozornosti, a přesto se za správnou péči odmění zpravidla jen jednou v roce několika nepříliš trvanlivými, leč nádhernými květy.

Možná právě proto, že dosáhnout úspěchu není tak snadné, po desetiletí láká tolik pěstitelů a vykvete-li, radost milovníka orchidejí je nesmírná.

Klepněte pro větší obrázek
Květ catleje nejen zdobí, ale ve většině případů i nádherně a silně voní 

Cattleya pro úplné začátečníky? Raději ne!

Úvodem si dovolím malé kynologické přirovnání: tak, jako se nezkušeným chovatelům nedoporučuje pořídit si jako prvního psa rotvajlera či pitbula, ale raději labradora, pro začínajícího orchidejáře je vhodný především Phalaenopsis, a ne Cattleya nebo Vanda.

Průměrně zkušený pěstitel, který si již na svých phalech a dendrobiích dlouhodobě vyzkoušel správné zalévání a další péči o orchideje (která není o nic náročnější než péče o ostatní pokojové rostliny, ale prostě jen jiná), se do pěstování catlejí může pustit bez větších obav.

Klepněte pro větší obrázek
Epicattleya Don Herman: poměrně nenáročná a ochotně kvetoucí – pro začátek ideální 

Cattleya, Laelia, Potinara a další: malý průvodce džunglí jmen a zkratek

Pod obecným označením Cattleya se nejčastěji pěstují hybridy, vzniklé vzájemným křížením a šlechtěním rodu Cattleya (C.) s dalšími třemi příbuznými rody: Brassavola (B.), Laelia (L.) a Sophronitis (S.). Vlastnosti a nároky jednotlivých kříženců jsou pak samozřejmě ovlivněny původními rodiči.

K nejčastěji pěstovaným hybridům patří Brassolaeliocattleya (Blc.), Laeliocattleya (Lc.), Brassocattleya (Bc.) a Sophrolaeliocattleya (Slc.). Důležitými kříženci jsou i Potinara (Pot.), vzniklá křížením všech čtyř zmiňovaných rodů, a Epicattleya (Epc.), kde druhým rodičovským rodem je Epidendrum.

Klepněte pro větší obrázek
Brassocattleya Binosa: exotický květ připomíná tropický hmyz 

Chcete-li získat alespoň malou představu o obrovské rozmanitosti květů zmiňovaných hybridů, prolistujte třeba tyto dánské stránky. Podívání je to náramné a možná se vám podaří najít a určit i některou z vašich bezejmenných catlejek.

Jestli dáváte přednost informacím tištěným, určitě nepřehlédněte překrásnou encyklopedii Orchideje, jejímiž autory jsou Ned Nash a Isobyl la Croix. Objevíte v ní užitečné rady i spoustu úžasných fotografií.

Pěstování: nabídněte správné podmínky a Cattleya se odmění květem

Hybridní Cattleye se mohou vzhledem velmi lišit. Štíhlé, válcovité pahlízy, převážně s jedním či dvěma tuhými listy, najdete v nejrůznějších velikostech. Květy jsou pestré nejen svým tvarem a barevností, ale i velikostí a počtem. Nároky většiny běžných hybridů jsou však podobné, takže pro jejich pěstování platí obecná doporučení.

Možnosti křížení i přírodní podmínky původních rodičovských druhů jsou ale přece jen rozmanité, takže chcete-li přesný návod k péči o konkrétní rostlinu, nakupujte přímo u pěstitele. Doporučí catlejku, vhodnou do vašich podmínek, a poradí s jejím pěstováním.

 Klepněte pro větší obrázek
Pahlíza může mít dva listy (bifoliátní), nebo jen jeden (unifoliátní). Poupata se skrývají v pouzdře… 

V letním období je naším hlavním cílem nabídnout rostlině takové podmínky, aby vytvořila zdravé, silné a květuschopné výhony – pahlízy. Jak toho dosáhnout? Především musíme catlejku dobře krmit. Vzhledem k citlivým kořenům je vhodnější hnojit častěji (zhruba jednou za 10 dní), ale ve slabších dávkách (ne víc, než 0,5 mililitru na 1 litr vody).

Mezi jednotlivými hnojeními musí být minimálně jedna zálivka čistou dešťovou vodou. V létě by to neměl být problém – chceme-li udržet substrát stále lehce vlhký, musíme zalévat častěji. Také denní mlžení je velmi vhodné: jednou týdně je obohatíme slabým roztokem hnojiva na list.

Klepněte pro větší obrázek
…nebo se na vás usmějí hned a bez schovávání. Z jedné pahlízy rostlina kvete pouze jednou 

Pro indukci kvetení je nutný výrazný noční pokles teplot, takže letnění je téměř nezbytností. Úspěšný růst nového výhonu je zakončen kvetením. Je-li pahlíza příliš slabá nebo v případě, že nebyly dodrženy správné teplotní podmínky, sice dospěje, ale nevykvete. V takovém případě už kvetení neočekávejte. Květní pouzdro se objeví buď ihned, nebo vůbec.

Nejpozději koncem září by se vaše catleje měly vrátit do domácích podmínek. Rostliny, které mají nasazeno na květ, nebo ty s dosud nevyzrálými pahlízami ponechte v teplejším prostředí (do 20 stupňů Celsia) a nabídněte jim co nejvíce slunečního světla. V podzimním období už přistiňovat nemusíte.

Dopřejte catlejím zimní spánek

Po odkvětu byste ale všechny catleje měli přestěhovat na chladné a světlé místo, přiměřeně snížit zálivku, nehnojit a dopřát jim zimní odpočinek. Proč? Ponecháte-li rostlinu v běžné pokojové teplotě, „neusne“ a pravděpodobně se pokusí tvořit další pahlízky.

Klepněte pro větší obrázek
Bohaté kvetení můžete podpořit hnojivem se zvýšeným podílem draslíku a fosforu 

Protože je ale v zimních měsících výrazně snížené množství světla (a Cattleya patří k orchidejím, které potřebují světla opravdu hodně), výhony budou slabé, nekvetoucí a rostlina se jejich tvorbou jen zbytečně vysílí.

Zimní odpočinek v chladu vaše Cattleya ocení: načerpá síly a v příštím vegetačním období vás jistě potěší květem. Při vhodném nastavení tepelných a světelných podmínek (za pomoci zimního intenzivního přisvěcování) dokáží určité druhy catlejí vytvořit vyzrálé pahlízy a vykvést i několikrát za rok. V běžných domácích podmínkách je to ale jev spíše výjimečný.

Přesazování a dělení

Pokud je vaše rostlina příliš rozrostlá nebo substrát nevhodný, čeká vás přesazování. Nový substrát by měl být velmi vzdušný, převážně kůrový. Uvažujte i o hliněném květináči: sice není tak atraktivní, ale rostlině se v něm bude dobře dařit. Chystáte-li se dělit, nezapomeňte, že životaschopná rostlina musí mít alespoň tři vyzrálé pahlízy.

Klepněte pro větší obrázek
Na bázi loňské pahlízy začínají obvykle v předjaří rašit nové výhony. Jestli plánujete přesazování, máte nejvyšší čas. Nová pahlízka totiž brzy začne vypouštět nové, křehké kořeny, jež by se při přesazování určitě poškodily 

Dobrý nákup: úspěšný start pěstování orchideje

Nákup zdravé a silné rostliny je základ. Zakoupíte-li slabou orchidej s malým počtem pahlíz a nekvalitními kořeny, pravděpodobně zahyne – bez ohledu na vaše pěstitelské schopnosti či zkušenosti. A ve vás to zanechá mylný dojem, že catleje pěstovat neumíte, neb je to příliš složité.

Klepněte pro větší obrázek
Nebojte se catlejí! Zdravá a vitální rostlina se vám za péči odmění třeba takhle (Potinara Shinfong Beauty) 

Zkušenému pěstiteli by se možná takovou rostlinku podařilo vypiplat, ale než by zesílila natolik, aby byla schopna kvést, trvalo by to roky. A jedna rada na závěr: až si budete vybírat catlejku, prohlédněte staré pahlízy. Když v nich najdete suché zbytky odkvetlých stvolů, je to signál, že držíte v ruce ochotně kvetoucí rostlinu.

O pěstování orchidejí si můžete přečíst i v knize Martina Zouna Orchideje Druhy vhodné pro pěstování v domácích podmínkách

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.

21.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže. Další užitečné rady najdete i ve videu v úvodu článku.

11.  6.  2022 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Fu…

Posezení za vlahých letních večerů s lahvinkou vína a přáteli patří k radostem krásného léta. Kdyby ovšem kolem nebzučeli ti otravní komáři. Tady jsou bylinky, které proti nim fungují.

29.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
Bylinky