vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: tentokrát Cattleya

Cattleya je nekorunovanou královnou orchidejové říše. Překonejte obavy a pusťte se do pěstování této překrásné orchideje. Není to tak složité. Stačí trocha zkušeností, vhodné podmínky a květem potěší i vás.

Proč pěstovat Cattleye? Phalaenopsis přece bohatě kvete celý rok a péče o něj není nijak složitá. Vznešená dáma jménem Cattleya vyžaduje mnohem více vaší pozornosti, a přesto se za správnou péči odmění zpravidla jen jednou v roce několika nepříliš trvanlivými, leč nádhernými květy.

Možná právě proto, že dosáhnout úspěchu není tak snadné, po desetiletí láká tolik pěstitelů a vykvete-li, radost milovníka orchidejí je nesmírná.

Klepněte pro větší obrázek
Květ catleje nejen zdobí, ale ve většině případů i nádherně a silně voní 

Cattleya pro úplné začátečníky? Raději ne!

Úvodem si dovolím malé kynologické přirovnání: tak, jako se nezkušeným chovatelům nedoporučuje pořídit si jako prvního psa rotvajlera či pitbula, ale raději labradora, pro začínajícího orchidejáře je vhodný především Phalaenopsis, a ne Cattleya nebo Vanda.

Průměrně zkušený pěstitel, který si již na svých phalech a dendrobiích dlouhodobě vyzkoušel správné zalévání a další péči o orchideje (která není o nic náročnější než péče o ostatní pokojové rostliny, ale prostě jen jiná), se do pěstování catlejí může pustit bez větších obav.

Klepněte pro větší obrázek
Epicattleya Don Herman: poměrně nenáročná a ochotně kvetoucí – pro začátek ideální 

Cattleya, Laelia, Potinara a další: malý průvodce džunglí jmen a zkratek

Pod obecným označením Cattleya se nejčastěji pěstují hybridy, vzniklé vzájemným křížením a šlechtěním rodu Cattleya (C.) s dalšími třemi příbuznými rody: Brassavola (B.), Laelia (L.) a Sophronitis (S.). Vlastnosti a nároky jednotlivých kříženců jsou pak samozřejmě ovlivněny původními rodiči.

K nejčastěji pěstovaným hybridům patří Brassolaeliocattleya (Blc.), Laeliocattleya (Lc.), Brassocattleya (Bc.) a Sophrolaeliocattleya (Slc.). Důležitými kříženci jsou i Potinara (Pot.), vzniklá křížením všech čtyř zmiňovaných rodů, a Epicattleya (Epc.), kde druhým rodičovským rodem je Epidendrum.

Klepněte pro větší obrázek
Brassocattleya Binosa: exotický květ připomíná tropický hmyz 

Chcete-li získat alespoň malou představu o obrovské rozmanitosti květů zmiňovaných hybridů, prolistujte třeba tyto dánské stránky. Podívání je to náramné a možná se vám podaří najít a určit i některou z vašich bezejmenných catlejek.

Jestli dáváte přednost informacím tištěným, určitě nepřehlédněte překrásnou encyklopedii Orchideje, jejímiž autory jsou Ned Nash a Isobyl la Croix. Objevíte v ní užitečné rady i spoustu úžasných fotografií.

Pěstování: nabídněte správné podmínky a Cattleya se odmění květem

Hybridní Cattleye se mohou vzhledem velmi lišit. Štíhlé, válcovité pahlízy, převážně s jedním či dvěma tuhými listy, najdete v nejrůznějších velikostech. Květy jsou pestré nejen svým tvarem a barevností, ale i velikostí a počtem. Nároky většiny běžných hybridů jsou však podobné, takže pro jejich pěstování platí obecná doporučení.

Možnosti křížení i přírodní podmínky původních rodičovských druhů jsou ale přece jen rozmanité, takže chcete-li přesný návod k péči o konkrétní rostlinu, nakupujte přímo u pěstitele. Doporučí catlejku, vhodnou do vašich podmínek, a poradí s jejím pěstováním.

 Klepněte pro větší obrázek
Pahlíza může mít dva listy (bifoliátní), nebo jen jeden (unifoliátní). Poupata se skrývají v pouzdře… 

V letním období je naším hlavním cílem nabídnout rostlině takové podmínky, aby vytvořila zdravé, silné a květuschopné výhony – pahlízy. Jak toho dosáhnout? Především musíme catlejku dobře krmit. Vzhledem k citlivým kořenům je vhodnější hnojit častěji (zhruba jednou za 10 dní), ale ve slabších dávkách (ne víc, než 0,5 mililitru na 1 litr vody).

Mezi jednotlivými hnojeními musí být minimálně jedna zálivka čistou dešťovou vodou. V létě by to neměl být problém – chceme-li udržet substrát stále lehce vlhký, musíme zalévat častěji. Také denní mlžení je velmi vhodné: jednou týdně je obohatíme slabým roztokem hnojiva na list.

Klepněte pro větší obrázek
…nebo se na vás usmějí hned a bez schovávání. Z jedné pahlízy rostlina kvete pouze jednou 

Pro indukci kvetení je nutný výrazný noční pokles teplot, takže letnění je téměř nezbytností. Úspěšný růst nového výhonu je zakončen kvetením. Je-li pahlíza příliš slabá nebo v případě, že nebyly dodrženy správné teplotní podmínky, sice dospěje, ale nevykvete. V takovém případě už kvetení neočekávejte. Květní pouzdro se objeví buď ihned, nebo vůbec.

Nejpozději koncem září by se vaše catleje měly vrátit do domácích podmínek. Rostliny, které mají nasazeno na květ, nebo ty s dosud nevyzrálými pahlízami ponechte v teplejším prostředí (do 20 stupňů Celsia) a nabídněte jim co nejvíce slunečního světla. V podzimním období už přistiňovat nemusíte.

Dopřejte catlejím zimní spánek

Po odkvětu byste ale všechny catleje měli přestěhovat na chladné a světlé místo, přiměřeně snížit zálivku, nehnojit a dopřát jim zimní odpočinek. Proč? Ponecháte-li rostlinu v běžné pokojové teplotě, „neusne“ a pravděpodobně se pokusí tvořit další pahlízky.

Klepněte pro větší obrázek
Bohaté kvetení můžete podpořit hnojivem se zvýšeným podílem draslíku a fosforu 

Protože je ale v zimních měsících výrazně snížené množství světla (a Cattleya patří k orchidejím, které potřebují světla opravdu hodně), výhony budou slabé, nekvetoucí a rostlina se jejich tvorbou jen zbytečně vysílí.

Zimní odpočinek v chladu vaše Cattleya ocení: načerpá síly a v příštím vegetačním období vás jistě potěší květem. Při vhodném nastavení tepelných a světelných podmínek (za pomoci zimního intenzivního přisvěcování) dokáží určité druhy catlejí vytvořit vyzrálé pahlízy a vykvést i několikrát za rok. V běžných domácích podmínkách je to ale jev spíše výjimečný.

Přesazování a dělení

Pokud je vaše rostlina příliš rozrostlá nebo substrát nevhodný, čeká vás přesazování. Nový substrát by měl být velmi vzdušný, převážně kůrový. Uvažujte i o hliněném květináči: sice není tak atraktivní, ale rostlině se v něm bude dobře dařit. Chystáte-li se dělit, nezapomeňte, že životaschopná rostlina musí mít alespoň tři vyzrálé pahlízy.

Klepněte pro větší obrázek
Na bázi loňské pahlízy začínají obvykle v předjaří rašit nové výhony. Jestli plánujete přesazování, máte nejvyšší čas. Nová pahlízka totiž brzy začne vypouštět nové, křehké kořeny, jež by se při přesazování určitě poškodily 

Dobrý nákup: úspěšný start pěstování orchideje

Nákup zdravé a silné rostliny je základ. Zakoupíte-li slabou orchidej s malým počtem pahlíz a nekvalitními kořeny, pravděpodobně zahyne – bez ohledu na vaše pěstitelské schopnosti či zkušenosti. A ve vás to zanechá mylný dojem, že catleje pěstovat neumíte, neb je to příliš složité.

Klepněte pro větší obrázek
Nebojte se catlejí! Zdravá a vitální rostlina se vám za péči odmění třeba takhle (Potinara Shinfong Beauty) 

Zkušenému pěstiteli by se možná takovou rostlinku podařilo vypiplat, ale než by zesílila natolik, aby byla schopna kvést, trvalo by to roky. A jedna rada na závěr: až si budete vybírat catlejku, prohlédněte staré pahlízy. Když v nich najdete suché zbytky odkvetlých stvolů, je to signál, že držíte v ruce ochotně kvetoucí rostlinu.

O pěstování orchidejí si můžete přečíst i v knize Martina Zouna Orchideje Druhy vhodné pro pěstování v domácích podmínkách

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci