vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: substráty a přesazování

Blíží se jaro a s ním nejvhodnější doba k přesazování orchidejí. Dozvíte se, jak pro orchideje vybrat či namíchat správný substrát, co jsou cocochipsy, jaká kůra je nejlepší a další praktické rady.

Dříve či později nastane doba, kdy vaše orchidej bude potřebovat přesazení. Rostlina bude příliš rozrostlá a prokořeněná (například Oncidium či Cattleya), začne vystupovat z květináče (Cymbidium), nebo se vám jednoduše bude zdát, že substrát je příliš zasolený, zhutnělý či naopak vysychavý a už potřebuje vyměnit (třeba Phalaenopsis). 

Klepněte pro větší obrázek
Substrát pro orchideje Terra San (OBI): složením vcelku vyhovuje, pozor dejte jen na larvy smutnic  

Pro začínající pěstitele a také pro ty, kdo nemají čas, chuť ani možnost shánět a míchat jednotlivé složky směsi, je určitě nejvhodnější koupě již hotového substrátu. Stejně tak jste-li majiteli jen několika málo orchidejí, vyplatí se vám přinést sáček se substrátem z obchodu. 

Přesazování orchideje krok za krokem: nafotili jsme pro vás správný postup!

Přesazování orchideje krok za krokem: nafotili jsme pro vás správný postup!

Kupovaný substrát pro orchideje: kvalita nejistá  

A nač je třeba dát při nákupu pozor? Koupi nevyzkoušeného substrátu lze směle přirovnat k pověstné koupi zajíce v pytli. I když první zkouška pohmatem dopadne dobře a vy přes sáček ucítíte převahu větších kousků (pravděpodobně kůry), ještě není vyhráno.  

Klepněte pro větší obrázek
Orchidea – kůrový mix (Hornbach) obsahuje větší množství rašeliny. Kupované směsi bývají předhnojené. Prostudujte obal, a pokud je tomu tak, alespoň měsíc po přesazení orchideje nehnojte!  

Jaké nástrahy vás čekají po otevření sáčku? Substrát může být zaplesnivělý: takový nepoužívejte. Preventivním propařením v mikrovlnné troubě zlikvidujte případné larvy smutnic – černých poletujících mušek. Příliš jemný substrát (Agro) prosejte přes hrubé síto a použijte jen větší kousky, které v sítu zůstanou.  

Jak má vypadat zálivka a hnojení orchidejí

Jak má vypadat zálivka a hnojení orchidejí

Některé směsi obsahují příliš velký podíl rašeliny. Při dodržení vysychacího zálivkového cyklu rašelina může přeschnout a při dalším zalití pak jen velmi těžko absorbuje vodu. To ale většinou poznáte až po několika zalitích. Řešením je přesazení do vhodnějšího substrátu.  

Klepněte pro větší obrázek
Po přesazení pozorujte nové kořeny orchideje. Rostoucí zelené špičky signalizují, že substrát rostlině „chutná“  

Pokud jste měli šťastnou ruku a zakoupili substrát, který svým složením vyhovuje, můžete se pustit do přesazování. Doporučit lze i směsi, prodávané profesionálními pěstiteli orchidejí. Nakoupit lze na burzách a výstavách nebo po internetu. Kvalitní kůrový substrát nabízí například firma Lukscheiter.

Vlastní směs: vytvořte svým orchidejím substrát na míru  

Hlavní výhodou vlastnoručně namíchané směsi je fakt, že substrát snadno přizpůsobíme konkrétním potřebám. Pro orchideje s jemnými kořeny použijeme drobnější složení, pro ty s kořeny silnějšími přidáme i větší kousky. Do skleníku vybereme vzdušnější substrát než na panelákový parapet.  

Podle vlhkosti a teplot v prostředí, kde orchideje pěstujeme, můžeme zařadit i nasákavé složky (například rašeliník), nebo orchideje pěstujeme jen v čisté kůře. Hlavní cíl je jasný: vytvořit takový substrát, který bude okolo kořenů udržovat vlhkost, bude dobře prodyšný a přibližně během jednoho týdne proschne.

Správná příprava substrátu připomíná alchymii. Zkušení orchidejáři míchají do substrátů všechno možné: jak materiály přírodní, jako jsou bukvice, ořechové slupky, suché bukové listí, různé druhy kůry a další, tak i umělé, například kousky polystyrenu, molitanu, keramzit, perlit a podobně. Někdo váží a zapisuje, jiný míchá jen tak od oka. My se teď podíváme na jednotlivé složky podrobněji.

Kůra: jedlová od teraristů, borová třeba od pěstitelů masožravek

Upravená kůra jehličnatých stromů je nejběžnější složkou většiny substrátů pro orchideje. Chcete-li získat kvalitní surovinu, navštivte obchod s potřebami pro teraristy. Jedlová kůra, kterou nabízejí jako podestýlku pro terarijní faunu, je stoprocentně přírodní a pro orchideje ji lze použít bez dalších úprav.  

Klepněte pro větší obrázek
Například tato jedlová kůra je jako součást směsi zcela vyhovující 

Čistou borovou kůru je možné získat od pěstitelů masožravých rostlin. Příznivce přímého sběru lesní kůry je třeba upozornit na dvě skutečnosti: kůra jehličnanů obsahuje silice, jež mohou ovlivnit vlastnosti substrátu, a také není vyloučené, že si s kůrou domů zavlečete některého z hmyzích škůdců.  

Preventivní úprava kůry vařením, pečením či proléváním roztokem močoviny a drcení na kousky o průměrné velikosti 1 až 2 centimetry (budou-li kusy větší, bude substrát neúnosně vysychat) se mi zdá zbytečně složitá, takže ji nepraktikuji.  

Cocochipsy: sekaný vnější obal kokosového ořechu  

Cocochipsy patří k oblíbeným složkám substrátů a lze je použít i pro sázení bez dalších příměsí. Skrývají však v sobě jedno nebezpečí: většinou obsahují velké množství solí, které se bez předchozího velmi důkladného proprání budou v substrátu postupně vymývat a škodit kořenům orchideje.  

Klepněte pro větší obrázek
Také cocochipsy slouží jako podestýlka: podívejte se po nich v oddělení pro teraristy. Prodává je i firma Renfil   

Chcete vědět, jak jsou na tom vaše cocochipsy? Namočte je přes noc do teplé vody a ráno důkladně promačkejte. Voda z dobře odsolených, do substrátu použitelných chipsů by měla být čirá, bezbarvá. První voda po namočení těch nepraných ale obvykle mívá barvu velmi tmavého čaje. Čisté cocochipsy získáte po zhruba 15 až 20 vypráních.  

Další složky substrátu: mech, perlit i polystyren  

I když nechcete používat jednodruhový substrát z kůry nebo cocochipsů, tyto složky by měly v substrátu vždy výrazně převažovat. A co dalšího lze použít na doplnění? Z přírody především mechy: rašeliník (Sphagnum) a bělomech sivý, zmíněné zde, a to v živé či sušené podobě.  

Klepněte pro větší obrázek
Lisovaný novozélandský rašeliník je jako z pohádky Hrnečku vař. Tenkou placičku zalijete vodou a rázem máte rašeliníku plný kbelík  

K dalším často používaným složkám patří například na kousky rozlámaný polystyren, molitan, keramzit či perlit. Pro dezinfekci je dobré přidat špetku jemného dřevěného uhlí. Postačí i to, co vám zbyde na dně pytle po grilování.  

Směs můžete doplnit malým množstvím (samostatně nepoužitelného) jemného substrátu pro orchideje (Agro). Velké množství složek substrátu včetně sušeného rašeliníku či borové kůry najdete u pěstitelů masožravých rostlin. Nahlédněte například do internetového obchodu Zelené údolí.   

Nabídka kvalitních hotových substrátů se v posledních letech velmi rozšířila jednak díky tuzemským prodejcům orchidejí (Lukscheiter, Terra Koruna), jednak díky rozšíření sítí hobbymarketů a s ním souvisejícím dovozem substrátů ze zahraničí. Míchání vlastních směsí už tedy není nutností, ale spíš radostí.  

Nebojte se přesazovat orchideje!  

A jak rostlinu co nejšetrněji přesadit? Ponořte celý květináč do vlažné vody a nechte asi hodinu stát. Kořeny pěkně změknou a substrát se částečně odmočí. Plastový květináč pak důkladně promačkejte, abyste uvolnili kořeny, a orchidej opatrně vyjměte.  

Klepněte pro větší obrázek
Hliněné květináče jsou pro letněné orchideje vhodnější než plastové: lépe regulují vlhkost a v letním parnu se tolik nerozpálí. Odlepit kořeny při přesazování ale není tak jednoduché  

Citlivě ji zbavte všeho starého substrátu. Není to nic složitého. Jedním z důvodů přesazování bývá právě nekvalitní substrát (rozpadlá kůra, zahnívající mech, přílišné zasolení hnojivy): takže žádný strach a pryč s ním! Zvýšenou pozornost věnujte středu kořenového balu.  

I když je rostlina zasazena v kůře, uprostřed může mít kus stlačeného rašeliníku – vzpomínku na dětství, kdy v množárně v mechu tvořila své první kořínky. Rašeliník vstřebává vodu zcela jinak než okolní kůra, a pokud ho včas neodstraníte, kořeny od středu začnou uhnívat.  

Suché a shnilé kořeny pak ostříhejte a zasypte dezinfekční látkou. Jemným pootáčením rostlinu do nového květináče jakoby „našroubujte“ a zasypte novým substrátem. Ten nikdy nestlačujte – mezi kořeny jej prostě natřeste. Alespoň dva dny po přesazení rostlinu nezalévejte, aby zaschly čerstvé rány na kořenech a po řezu při dělení.

Jak přesadit orchidej? Podívejte se na video

Přesný postup, jak přesadit orchidej, najdete také ve videu s Janem Ponertem, odborníkem na exotické rostliny z Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží vám roky. Jaký, kde a za kolik?

Kupte si adventní svícen místo věnce, vydrží …

Zapalování svíček během adventních nedělí je krásný zvyk, který předznamenává blížící se Vánoce a který vytvoří doma tu pravou vánoční atmosféru. Pokud vás neoslovují adventní věnce nebo nemáte čas je vyrábět a nechcete každý rok kupovat nový, pořiďte si adventní svícen. Kde ho koupit a za kolik?

26.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Advent
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos začíná advent 28. listopadu, tedy za týden. S ním přichází i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

20.  11.  2021 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce
Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí zbavit

Plíseň v květináči: Kde se bere a jak se jí z…

Našli jste v květináči plíseň a nevíte si teď rady, co s ní? Vysvětlíme vám, jakými způsoby se jí můžete zbavit a především, co dělat do budoucna preventivně, aby se opět nerozšířila.

20.  11.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování
Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v bytě i na zahradě, skvěle ladí k vřesu

Znáte drátovec? Tato rostlina bude krásná v b…

Má maličké stříbrné lístečky, zhruba jen půl centimetru velké, a rozvětvené stonky. To vše v bílo stříbrné barvě, takže rostlina připomíná hodně zamotaný drát. Svým originálním vzhledem tak vytvoří luxusní dekoraci doma i na zahradě.

21.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Drátovec
6 vylepšení kuchyně, které zvládnete během víkendu

6 vylepšení kuchyně, které zvládnete během ví…

Potřebuje vaše kuchyně malou proměnu? Máme pro vás pět nápadů, na jejichž realizaci budete potřebovat méně než 48 hodin. A zvládne je i laik. Vaše kuchyně tak prokoukne a získá zase šmrnc.

14.  11.  2021 |
Lucie Kořistová
Kuchyně