vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: substráty a přesazování

Blíží se jaro a s ním nejvhodnější doba k přesazování orchidejí. Dozvíte se, jak pro orchideje vybrat či namíchat správný substrát, co jsou cocochipsy, jaká kůra je nejlepší a další praktické rady.

Dříve či později nastane doba, kdy vaše orchidej bude potřebovat přesazení. Rostlina bude příliš rozrostlá a prokořeněná (například Oncidium či Cattleya), začne vystupovat z květináče (Cymbidium), nebo se vám jednoduše bude zdát, že substrát je příliš zasolený, zhutnělý či naopak vysychavý a už potřebuje vyměnit (třeba Phalaenopsis). 

Klepněte pro větší obrázek
Substrát pro orchideje Terra San (OBI): složením vcelku vyhovuje, pozor dejte jen na larvy smutnic  

Pro začínající pěstitele a také pro ty, kdo nemají čas, chuť ani možnost shánět a míchat jednotlivé složky směsi, je určitě nejvhodnější koupě již hotového substrátu. Stejně tak jste-li majiteli jen několika málo orchidejí, vyplatí se vám přinést sáček se substrátem z obchodu. 

Přesazování orchideje krok za krokem: nafotili jsme pro vás správný postup!

Přesazování orchideje krok za krokem: nafotili jsme pro vás správný postup!

Kupovaný substrát pro orchideje: kvalita nejistá  

A nač je třeba dát při nákupu pozor? Koupi nevyzkoušeného substrátu lze směle přirovnat k pověstné koupi zajíce v pytli. I když první zkouška pohmatem dopadne dobře a vy přes sáček ucítíte převahu větších kousků (pravděpodobně kůry), ještě není vyhráno.  

Klepněte pro větší obrázek
Orchidea – kůrový mix (Hornbach) obsahuje větší množství rašeliny. Kupované směsi bývají předhnojené. Prostudujte obal, a pokud je tomu tak, alespoň měsíc po přesazení orchideje nehnojte!  

Jaké nástrahy vás čekají po otevření sáčku? Substrát může být zaplesnivělý: takový nepoužívejte. Preventivním propařením v mikrovlnné troubě zlikvidujte případné larvy smutnic – černých poletujících mušek. Příliš jemný substrát (Agro) prosejte přes hrubé síto a použijte jen větší kousky, které v sítu zůstanou.  

Jak má vypadat zálivka a hnojení orchidejí

Jak má vypadat zálivka a hnojení orchidejí

Některé směsi obsahují příliš velký podíl rašeliny. Při dodržení vysychacího zálivkového cyklu rašelina může přeschnout a při dalším zalití pak jen velmi těžko absorbuje vodu. To ale většinou poznáte až po několika zalitích. Řešením je přesazení do vhodnějšího substrátu.  

Klepněte pro větší obrázek
Po přesazení pozorujte nové kořeny orchideje. Rostoucí zelené špičky signalizují, že substrát rostlině „chutná“  

Pokud jste měli šťastnou ruku a zakoupili substrát, který svým složením vyhovuje, můžete se pustit do přesazování. Doporučit lze i směsi, prodávané profesionálními pěstiteli orchidejí. Nakoupit lze na burzách a výstavách nebo po internetu. Kvalitní kůrový substrát nabízí například firma Lukscheiter.

Vlastní směs: vytvořte svým orchidejím substrát na míru  

Hlavní výhodou vlastnoručně namíchané směsi je fakt, že substrát snadno přizpůsobíme konkrétním potřebám. Pro orchideje s jemnými kořeny použijeme drobnější složení, pro ty s kořeny silnějšími přidáme i větší kousky. Do skleníku vybereme vzdušnější substrát než na panelákový parapet.  

Podle vlhkosti a teplot v prostředí, kde orchideje pěstujeme, můžeme zařadit i nasákavé složky (například rašeliník), nebo orchideje pěstujeme jen v čisté kůře. Hlavní cíl je jasný: vytvořit takový substrát, který bude okolo kořenů udržovat vlhkost, bude dobře prodyšný a přibližně během jednoho týdne proschne.

Správná příprava substrátu připomíná alchymii. Zkušení orchidejáři míchají do substrátů všechno možné: jak materiály přírodní, jako jsou bukvice, ořechové slupky, suché bukové listí, různé druhy kůry a další, tak i umělé, například kousky polystyrenu, molitanu, keramzit, perlit a podobně. Někdo váží a zapisuje, jiný míchá jen tak od oka. My se teď podíváme na jednotlivé složky podrobněji.

Kůra: jedlová od teraristů, borová třeba od pěstitelů masožravek

Upravená kůra jehličnatých stromů je nejběžnější složkou většiny substrátů pro orchideje. Chcete-li získat kvalitní surovinu, navštivte obchod s potřebami pro teraristy. Jedlová kůra, kterou nabízejí jako podestýlku pro terarijní faunu, je stoprocentně přírodní a pro orchideje ji lze použít bez dalších úprav.  

Klepněte pro větší obrázek
Například tato jedlová kůra je jako součást směsi zcela vyhovující 

Čistou borovou kůru je možné získat od pěstitelů masožravých rostlin. Příznivce přímého sběru lesní kůry je třeba upozornit na dvě skutečnosti: kůra jehličnanů obsahuje silice, jež mohou ovlivnit vlastnosti substrátu, a také není vyloučené, že si s kůrou domů zavlečete některého z hmyzích škůdců.  

Preventivní úprava kůry vařením, pečením či proléváním roztokem močoviny a drcení na kousky o průměrné velikosti 1 až 2 centimetry (budou-li kusy větší, bude substrát neúnosně vysychat) se mi zdá zbytečně složitá, takže ji nepraktikuji.  

Cocochipsy: sekaný vnější obal kokosového ořechu  

Cocochipsy patří k oblíbeným složkám substrátů a lze je použít i pro sázení bez dalších příměsí. Skrývají však v sobě jedno nebezpečí: většinou obsahují velké množství solí, které se bez předchozího velmi důkladného proprání budou v substrátu postupně vymývat a škodit kořenům orchideje.  

Klepněte pro větší obrázek
Také cocochipsy slouží jako podestýlka: podívejte se po nich v oddělení pro teraristy. Prodává je i firma Renfil   

Chcete vědět, jak jsou na tom vaše cocochipsy? Namočte je přes noc do teplé vody a ráno důkladně promačkejte. Voda z dobře odsolených, do substrátu použitelných chipsů by měla být čirá, bezbarvá. První voda po namočení těch nepraných ale obvykle mívá barvu velmi tmavého čaje. Čisté cocochipsy získáte po zhruba 15 až 20 vypráních.  

Další složky substrátu: mech, perlit i polystyren  

I když nechcete používat jednodruhový substrát z kůry nebo cocochipsů, tyto složky by měly v substrátu vždy výrazně převažovat. A co dalšího lze použít na doplnění? Z přírody především mechy: rašeliník (Sphagnum) a bělomech sivý, zmíněné zde, a to v živé či sušené podobě.  

Klepněte pro větší obrázek
Lisovaný novozélandský rašeliník je jako z pohádky Hrnečku vař. Tenkou placičku zalijete vodou a rázem máte rašeliníku plný kbelík  

K dalším často používaným složkám patří například na kousky rozlámaný polystyren, molitan, keramzit či perlit. Pro dezinfekci je dobré přidat špetku jemného dřevěného uhlí. Postačí i to, co vám zbyde na dně pytle po grilování.  

Směs můžete doplnit malým množstvím (samostatně nepoužitelného) jemného substrátu pro orchideje (Agro). Velké množství složek substrátu včetně sušeného rašeliníku či borové kůry najdete u pěstitelů masožravých rostlin. Nahlédněte například do internetového obchodu Zelené údolí.   

Nabídka kvalitních hotových substrátů se v posledních letech velmi rozšířila jednak díky tuzemským prodejcům orchidejí (Lukscheiter, Terra Koruna), jednak díky rozšíření sítí hobbymarketů a s ním souvisejícím dovozem substrátů ze zahraničí. Míchání vlastních směsí už tedy není nutností, ale spíš radostí.  

Nebojte se přesazovat orchideje!  

A jak rostlinu co nejšetrněji přesadit? Ponořte celý květináč do vlažné vody a nechte asi hodinu stát. Kořeny pěkně změknou a substrát se částečně odmočí. Plastový květináč pak důkladně promačkejte, abyste uvolnili kořeny, a orchidej opatrně vyjměte.  

Klepněte pro větší obrázek
Hliněné květináče jsou pro letněné orchideje vhodnější než plastové: lépe regulují vlhkost a v letním parnu se tolik nerozpálí. Odlepit kořeny při přesazování ale není tak jednoduché  

Citlivě ji zbavte všeho starého substrátu. Není to nic složitého. Jedním z důvodů přesazování bývá právě nekvalitní substrát (rozpadlá kůra, zahnívající mech, přílišné zasolení hnojivy): takže žádný strach a pryč s ním! Zvýšenou pozornost věnujte středu kořenového balu.  

I když je rostlina zasazena v kůře, uprostřed může mít kus stlačeného rašeliníku – vzpomínku na dětství, kdy v množárně v mechu tvořila své první kořínky. Rašeliník vstřebává vodu zcela jinak než okolní kůra, a pokud ho včas neodstraníte, kořeny od středu začnou uhnívat.  

Suché a shnilé kořeny pak ostříhejte a zasypte dezinfekční látkou. Jemným pootáčením rostlinu do nového květináče jakoby „našroubujte“ a zasypte novým substrátem. Ten nikdy nestlačujte – mezi kořeny jej prostě natřeste. Alespoň dva dny po přesazení rostlinu nezalévejte, aby zaschly čerstvé rány na kořenech a po řezu při dělení.

Jak přesadit orchidej? Podívejte se na video

Přesný postup, jak přesadit orchidej, najdete také ve videu s Janem Ponertem, odborníkem na exotické rostliny z Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které nesmíte dělat

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které …

Kanadské borůvky patří k jedněm z nejoblíbenějších druhů drobného ovoce, které si můžete vypěstovat na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Aby rostliny bohatě plodily, potřebují zajistit specifické pěstební podmínky a vhodnou péči.

24.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Po vydatných deštích, které v posledních dnech zalily Česko, houby konečně rostou, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů se ale v nadcházejícím období můžeme těšit na pořádnou nadílku. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji.

13.  7.  2021 |
Lenka Chvostová
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V přírodě ji ale nesbírejte

Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V př…

Asi metr vysoká bylina vykvétá na jaře a v brzkém létě a omamně voní. Nejvíc pozornosti si ale zaslouží na podzim, kdy její tobolky získají vzhled stříbrných penízků, které září podzimním pošmournem. Tehdy je nepřehlédnutelná.

23.  7.  2021 |
Lucie Kořistová
Měsíčnice vytrvalá
Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i dospělé

Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i…

Relaxace, zábava, ale i podpora kreativity a barevného vnímání. A také vzrušení z toho, kdo náš kamínek najde, i z hledání těch cizích. Důvodů, proč se zapojit to téhle úžasné zábavy, které už po celém světě propadly miliony lidí všech věkových kategorií, je celá řada. Zkuste to taky!

13.  1.  2021 |
Lenka Chvostová
Malování na kamenyNávodJak na toDIY