vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: rozdělení podle teplotních nároků

Víte, že orchideje se podle svých teplotních nároků dělí na teplomilné, temperované a chladnomilné? Pokusíme se přiřadit nejběžněji pěstované orchideje k uvedeným skupinám a povíme si něco o jejich pěstování.

Správná teplota je jedním z rozhodujících faktorů pro úspěšný růst a kvetení orchidejí. Zatímco některé druhy budou prospívat pouze tehdy, když jim dopřejete období vegetačního klidu, provázené snížením teploty a zálivky, jiné se potřebují celoročně vyhřívat v teple vašeho domova. Podívejme se tedy podrobněji na teplotní nároky vašich orchidejí.  

Teplomilné orchideje: ideální na panelákový parapet  

Tyto orchideje pocházejí převážně z tropických deštných lesů, kde je celoročně vysoká a stálá teplota. Nevyžadují vegetační klid a neznají období sucha. Pro indukci (vyvolání, nastartování) kvetení nepotřebují žádný, nebo jen velmi malý teplotní pokles.

Klepněte pro větší obrázek
Phalaenopsis: nejoblíbenější zástupce teplomilných orchidejí – oprávněně

K typickým zástupcům teplomilných orchidejí patří rody Phalaenopsis a Vanda. Podobné teplotní nároky mají i některá Dendrobia, nejběžněji pěstované je Dendrobium phalaenopsis, a teplomilná Paphiopedila. I když původ a postupy pěstování uvedených druhů se mohou lišit, společným znakem je právě jejich teplomilnost.

Klepněte pro větší obrázek
Vanda: i v paneláku ji můžete pěstovat, bude ale vyžadovat víc vašeho času a péče 

Krátkodobě snesou tyto orchideje i teploty nad 30 stupňů Celsia (pak je vhodné zvýšit vlhkost častým mlžením), naopak výrazně nízké teploty (pod 15 stupňů) jsou pro ně zcela nevhodné. Denní optimum se celoročně pohybuje mezi 20 a 25 stupni, noční kolem 18 stupňů Celsia.  

Temperované orchideje: prázdniny venku, v zimě už to není tak jednoznačné 

K temperovaným orchidejím patří druhy původem z vyšších poloh tropů nebo oblastí vzdálenějších od rovníku. Tyto rostliny vyžadují větší teplotní rozdíly mezi dnem a nocí i mezi jednotlivými ročními dobami. Mnoho z nich také potřebuje ke zdárnému růstu zimní klidové období.

Klepněte pro větší obrázek
Temperovaná Brassia se svými atraktivními pavoučími květy 

Tato veliká a různorodá skupina orchidejí patří z hlediska správného nastavení teplot k nejsložitějším. Zatímco letní pobyt venku lze těmto rostlinám doporučit téměř bez výjimky, optimální zimní podmínky se mohou výrazně lišit.  

Především pro tyto orchideje platí, že správné určení konkrétního druhu a jeho nároků je klíčem k úspěšnému pěstování. Abychom získali alespoň orientační představu o zimních teplotních nárocích nejběžněji pěstovaných druhů, uspořádejme si temperované orchideje na pomyslné teplotní ose.  

Na jejím začátku, mezi orchidejemi, jež se svými nároky blíží teplomilné skupině, najdeme většinu Oncidií a jejich hybridů, následovat budou rody Brassia, Cambria a Miltonia či temperovaná Paphiopedila.

Klepněte pro větší obrázek
Květy temperovaných Paphiopedií se při dodržení správných podmínek mohou těšit i parapetní pěstitelé 

Máte-li k dispozici stinný balkon, kam lze rostliny umístit na léto, i v paneláku se bez obav můžete pustit do pěstování orchidejí, patřících do této skupiny. V zimě pak budou dobře prospívat na chladnějším okně ložnice či nevytápěného pokoje s teplotami okolo 18 stupňů.  

Střed naší teplotní osy budou tvořit Cattleye. Ideální průměrná teplota pro jejich zimní klidovou fázi se pohybuje okolo 15–16 stupňů. Hybridy, ve kterých je zastoupen chladnomilný rod Sophronitis (Slc.), snesou i nižší teploty.  

Klepněte pro větší obrázek
Cattleya: typický zástupce temperovaných orchidejí, vyžadující zimní klid a chlad 

Na konci pomyslné osy jsou temperované orchideje, jejichž nároky se již velmi blíží chladnomilné skupině. Patří sem především Dendrobia typu nobile či Dendrobium kingianum, Cymbidia, Zygopetala a další. Průměrné zimní teploty by se měly pohybovat zhruba v rozmezí 12–16 stupňů Celsia.  

Rostliny ze střední a chladnější části teplotní osy se již pro zimování v běžně vytápěných bytech příliš nehodí. Pro jejich zimní odpočinek s nezbytně přiměřeně sníženou zálivkou je ideální zimní zahrada, chladná světlá chodba či temperovaný skleník.  

Chladnomilné krásky: léto venku, zima v chladu  

Chladnomilné orchideje pochází většinou z horských oblastí mírného až chladného klimatického pásma. V našich podmínkách to pro orchideje znamená letní pobyt venku. Ovšem teploty, stoupající ke 30 stupňům Celsia, už jsou pro ně poměrně kritické.

Klepněte pro větší obrázek
Rossioglossum: krásná, chladná a náročná 

Podmínky můžeme těmto orchidejím v parných dnech zpříjemnit zvýšeným přísunem vlhkosti, umístěním na stinné severní straně domu, maximálním zastíněním (dobře poslouží hustější stínovka), v krajním případě dočasným přesunem na chladné sklepní okno.  

Pro zimní pobyt je ideální zimní zahrada, chodba či skleník s průměrnými denními teplotami okolo 15 stupňů a nočním poklesem k 10 stupňům Celsia. K typickým zástupcům patří například rod Rossioglossum, Coelogyne, chladnomilná Dendrobia či někteří zástupci rodu Masdevalia.  

Rozdělení orchidejí podle teplot nám sice může v pěstování výrazně napomoci, nelze ho však považovat za univerzální recept, vždy vedoucí k úspěchu v podobě kvetení. Prostředí, z nichž jednotlivé druhy pocházejí, se nedají rozdělit do tří jednoznačných kolonek.

Klepněte pro větší obrázek
Coelogyne cristata: v paneláku se jí dařit nebude 

Nároky na teplotu, vlhkost a světlo se druh od druhu liší a právě vzájemné správné nastavení těchto parametrů je rozhodující pro úspěšné pěstování náročnějších orchidejí. Pro nás, amatérské pěstitele, to znamená dlouhé (a krásné) roky pozorování a pokusů i radost z předávání zkušeností.  

Na druhou stranu je třeba zmírnit obavy začátečníků. Většina dnes běžně nabízených hybridních orchidejí je poměrně tolerantní k velkému rozsahu teplot. Doporučovaná optimální teplotní rozmezí slouží především pro základní orientaci začínajících pěstitelů.

Klepněte pro větší obrázek
Masdevalia: i v chladu vyžaduje stále vlhký substrát 

Málokdo z nás dokáže ve svých domácích podmínkách vytvořit patero různých, teplotně odlišných prostředí. Obvykle nám postačí chladná část (například chodba) a teplá část (byt). Konkrétním podmínkám „u nás doma“ pak přizpůsobíme výběr rostlin dle jejich nároků.  

V zásadě platí, že teploty by neměly být po delší dobu vyšší než maximální a nižší než minimální doporučené hodnoty. Budete-li k rostlině přistupovat s citem, její nároky brzy rozpoznáte. Pomoci vám k tomu mohou i články z tohoto seriálu, věnované konkrétním druhům orchidejí.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci