vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: říjnová poradna pro začínající pěstitele

Přichází zimní vlna kvetení Phalaenopsisů! Podpořte tvorbu květů svých rostlin vhodným hnojivem, nebojte se ošetřit odkvetlé orchideje a postarat se o keiki. Pěstujete-li Dendrobium nobile, doveďte je s námi ke květu.
Jak pěstovat orchideje: říjnová poradna pro začínající pěstitele

Jste začínající pěstitel orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Napište do naší poradny! Dotazy s kvalitními fotografiemi a podrobným popisem péče o rostlinu zasílejte na adresu hradova@mf.cz.

Do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna a nezapomeňte přidat své jméno a kontakt na vás, abychom vás v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli oslovit. Nezapomeňte prosím, že prostor pod jednotlivými díly poradny i články je určen ke čtenářským diskusím, nikoli k dalším dotazům – pro ty slouží pouze poradna.

Gabriela Petrusová: Můj Phalaenopsis měl mnoho kořenů venku z květináče, tak jsem se rozhodla jej přesadit. Po vyjmutí z květináče a očištění od kůry jsem kořeny namočila do vody, aby změkly, pak jsem si všimla, že ve středu jsou žlutohnědé – ty jsem odstranila.

Pár kořenů jsem při přesazování nalomila. Při sázení jsem pak přidala dřevěné uhlí, tak doufám, že orchidej nevyhnije. Od jara přes celé léto mi orchideje kvetly, teď jsou odkvetlé. Ráda bych věděla, zda pokvetou ještě i v zimě, a co mám pro to udělat.

Důvod k přesazení určitě byl, zásah jste stihla provést ještě před koncem vegetačního období (jedná se o dotaz, který do poradny přišel začátkem září – pozn. aut.) a popis přesazování, který uvádíte, je zcela ukázkový, proto věřím, že se vaší orchideji bude i po přesazení dařit velmi dobře.

Právě teď, v podzimním období, se velká část Phalaenopsisů připravuje k zimní vlně kvetení. V úžlabí listů můžete najít malé či už větší růžky – špičky budoucích květních stvolů. Hlavní, plné kvetení vás v takovém případě potěší v čase Vánoc.

Phalaenopsisy patří k teplomilným orchidejím, jež nemají zřetelně vymezené období zimního klidu, proto kvetení můžete i nyní podpořit mírně dávkovaným hnojivem. Vybírejte vždy hnojivo se zvýšeným podílem draslíku (K), jenž podporuje bohatost kvetení.

Naopak množství přidaného dusíku (N) by nyní mělo být co nejnižší. Tento prvek podporuje růst zelené hmoty rostlin, a to je v zimním období, jež orchidejím poskytuje výrazně menší množství světla, zcela nežádoucí: rostlina se pak příliš táhne za světlem.

Jana Šrámková: Dostala jsem Phalaenopsis, kvetl opravdu dlouho, nyní odkvetl a zůstal holý stvol. Hledala jsem na netu, co s ním, a protože se některé názory velmi lišily, prosím o radu vás. Nejčastěji bylo uvedeno zaříznout stvol nad třetím očkem, ale bohužel netuším, jestli odspodu, či shora, resp. jestli tam to poslední kolínko má zůstat, nebo se ho mám zbavit. 

Klepněte pro větší obrázek
Postranní květní stvol může vyrazit z kteréhokoli očka. Stvolů může být i několik

Názory na to, zda odkvetlý stvol odstřihnout (a kde), či nestříhat vůbec, se opravdu velmi liší. Ať se rozhodnete pro jakýkoli postup, orchideji tím rozhodně neublížíte a budoucí kvetení nijak neohrozíte. Někteří začínající pěstitelé se domnívají, že ustřihnou-li celý odkvetlý stvol, orchidej už nikdy nevykvete. Není to pravda.

Každé očko či kolínko, zkrátka ona šupinka, již můžete nalézt zhruba po 8 až 10 centimetrech po celé délce květního stvolu Phalaenopsisu, skrývá spící očko, tedy pupen, z něhož může (ale rozhodně nemusí) vyrašit postranní květní stvol či keiki, dceřiná rostlinka.

Stvol nemusíte stříhat vůbec, můžete jej ustřihnout kdekoli po celé délce, ale můžete jej i oddělit celý, hned na bázi rostliny. (Očka počítáme vždy odspodu.) Univerzální návod neexistuje: ideální je, když se pěstitel nechá vést citem pro rostlinu a pro její estetický vzhled.

Bližší informace naleznete v článcích Jak pěstovat orchideje: poprvé nad čtenářskými dotazy a Jak pěstovat orchideje: únorová poradna pro začínající pěstitele 2. Zvláštní případ tvoří botanické Phalaenopsisy a jejich přímí kříženci. U těchto rostlin obvykle dorůstají květní stvoly průběžně, a proto je nikdy neodstřihujeme. 

Klepněte pro větší obrázek
Stvoly botanických phalů jsou obvykle kratší a převislé. Květy jsou uspořádány hustěji (Phalaenopsis Brother Ambo Passion)

Jitka Žlůvová: Před rokem v létě jsem dostala odkvetlé Dendrobium nobile. Zimu přečkalo na parapetu, a protože jsem o kytce ještě nic pořádně nevěděla, starala jsem se o ni stejně jako o Phalaenopsis. Na Dendrobiu byly v té době dvě staré a dvě nové rostoucí pahlízy. Do jara na nových vyrostlo jedenáct  keiki, která jsem letos na jaře rozsadila.

Kytku jsem dala přes léto ven letnit a čekala jsem, jestli se utvoří bouličky, aby už konečně vykvetla. Nyní je z jedné bouličky jasné nové keiki a vypadá to, že kytka zase nepokvete a asi ze šesti bouliček vyrostou zase mladé rostlinky. Přes léto jsem normálně zalévala a hnojila tak, jak jsem vyčetla. Prosím o radu, co mám dělat, aby kytka vykvetla.

Dendrobia patří mezi orchideje, které tvoří keiki velmi snadno. I u nich však platí, že vznik dceřiné rostlinky je jakýmsi signálem, že mateřská rostlina v nějakém ohledu strádá. Obvykle najdeme problém v oblasti kořenů, jež bývají poškozené, uhnilé, a tedy nefunkční.

Pahlíza, na níž se začnou tvořit keiki, už pravděpodobně nepokvete. Podívejme se tedy na vašich jedenáct na jaře zasazených rostlinek. Ty mají při správné péči vysokou šanci na kvetení, musí ale dostatečně zesílit. Dejte jim víc času: jen jedno letní období nepostačí.

Rostlinky jste na léto správně umístila ven. Nyní, v době začínajícího vegetačního klidu, snižte zálivku, nehnojte, a protože Dendrobium nobile patří mezi jasně chladnomilné orchideje, nechte sazeničky odpočívat na chladném, světlém místě.

Na jaře příštího roku začněte zalévat, hnojit a letnit. V průběhu vegetačního období by rostlinky měly dostatečně zesílit, a až je budete za rok na podzim uklízet, možná už na vás budou pomrkávat bouličky s budoucími květy.

Pokud ne, je třeba orchideje po dobu asi šesti týdnů držet v chladu a zcela na suchu. Pahlízky pak svraští a obvykle shodí všechny listy. Když je po uplynutí doby půstu zalijete (namáčením) a mírně jim zvýšíte teplotu, obvykle se ke kvetení nechají přemluvit.

Jana Čermi: Mám u Dendrobia nobile nechat nové výhonky vysoké? Původní jsou o dost menší. Nevím, jestli se nezkracují ustřihnutím nějakých lístků.

Skutečnost, že nové výhonky u vaší orchideje vyrostly větší než ty předchozí, je jednoznačně velmi potěšující. Znamená to jediné: rostlině se u vás lépe daří, zřejmě roste v lepších podmínkách než dříve. Blahopřeji. Není žádný důvod zkracovat pahlízy ani stříhat listy. Čím větší pahlízy a více listů, tím zdravější a vitálnější rostlina a vyšší pravděpodobnost kvetení.

Alena Křížová: Jak mám ošetřit orchidej Dendrobium Star Class nobile po odkvětu? Již raší nové výhonky, mám odstranit staré, odkvetlé?

Staré, odkvetlé výhonky – pahlízy – i po odkvětu slouží jako zásobní orgán pro celou rostlinu. Po odkvětu je určitě neodstraňujte. Rostlina by se zbytečně oslabila, navíc rána po řezu se snadno může stát vstupní branou hnilobné infekce. (Jednotlivé květy můžete šetrně ostříhat.) Čím více pahlíz orchidej má, tím je silnější a stabilnější.

Marie Vlková: Prosím o radu, jak využít k rozmnožení mladé rostlinky vzniklé na lodyze orchideje, kdy je oddělit a do jakého substrátu vysadit. Za jaké teploty, vlhkosti a osvětlení tyto rostlinky pěstovat? Jedná se o Phalaenopsis. Rostlinka má sedm zelených listů, kvetla, ale teď už vypadala smutně a na jedné z lodyh (má dvě) vyrazily na konci dva malé krásné lístečky.

Začněme u mateřské rostliny: píšete, že vypadala smutně. Smutnou orchidej si představuji jako rostlinu s povadlými gumovými listy. Podobný vzhled listů obvykle přímo souvisí s poškozením kořenů, často jejich úplnou nefunkčností, a to v důsledku uhnití po přelití.

Také tvorba oněch malých, krásných lístečků – dceřiných rostlinek (keiki) je často projevem snahy poškozené rostliny o pokračování života v podobě potomků. Chcete-li mateřskou rostlinu zachovat, jako první doporučuji přesazení, spojené s důkladnou kontrolou kořenů.

Samotná keiki zatím určitě neoddělujte, doba k jejich oddělení nastane pravděpodobně až na jaře: budoucí rostlinka potřebuje dostatek času k vytvoření bohatého kořenového systému a navíc jarní vegetační období je ideálním časem pro start samostatného života malých orchidejek.

Péče o keiki je v našem seriálu častým tématem. Nahlédnout můžete přímo do článku o pěstování orchideje Phalaenopsis. Dotazy na téma keiki společně s fotografií správně rozrostlého kořenového systému mladé rostlinky, již nám zaslala jedna z tazatelek, najdete v článcích Jak pěstovat orchideje: podesáté nad čtenářskými dotazy a Jak pěstovat orchideje: srpnová poradna pro začínající pěstitele.

Stanislava Blahová: Dostala jsem zvláštní rostlinu, ale že je to orchidej, jsem netušila. Nechala jsem ji na plném slunci na balkoně, kde za nějakou dobu vykvetla. Poněkud ji ale asi sluníčko spálilo, tak jsem ji potom dala do polostínu. Zajímalo by mě, o který druh se jedná a jak se o orchidej teď na zimu postarat. 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Stanislava Blahová

Vaše orchidej pravděpodobně nese jméno Beallara Tahoma Glacier. Jedná se o mezidruhového křížence (Brassia x Cochlioda x Miltonia x Odontoglossum), jehož z hlediska péče řadíme do rodiny oncidiovitých orchidejí. Podrobný popis péče o tyto rostliny najdete v článku Jak pěstovat orchideje: tentokrát Oncidium a jemu podobné.

Svraštělé pahlízy na fotografii svědčí o problému v oblasti kořenů. Doporučuji rostlinu co nejdříve přesadit do kvalitního, vzdušného substrátu pro orchideje. Při kontrole starších pahlíz pravděpodobně příliš mnoho použitelných kořenů nenaleznete.

Rady pro správný výběr substrátu, dezinfekci kořenů i podrobný postup přesazování najdete v našem Orchidejovém seriálu. Nově rostoucí pahlízky ve vhodném substrátu a při správné péči dokáží vytvořit kvalitní síť kořenů nových.

Staré pahlízy určitě neoddělujte, mají pro rostlinu zásadní význam jako její hlavní zásobní orgán. V zimním období nehnojte, kondici rostliny ale můžete šetrně podpořit některým z pomocných přípravků (Biplantol, Orchimix, Lignohumát).

Orchidej by nikdy neměla delší dobu stát ve vodě: substrát nepřelévejte, ale nenechte jej ani přeschnout. Stanoviště pro zimní období vyberte teplé, slunné, bez přistínění. Stoupá-li k rostlině od radiátoru suchý, teplý vzduch, zkuste občas šetrně porosit povrch substrátu. 

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Je tu první adventní neděle a s ní i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

26.  11.  2019 |
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Hmota, které se říká studený porcelán, je lehká, tvárná, skvěle vypadá, a co je nejdůležitější, připravíte ji doma za pár korun. Vyzkoušejte to! Vyrobte si z ní třeba nové vánoční ozdoby. Našli jsme pro vás návod na jejich výrobu.

27.  11.  2019 |
Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční i netradiční

Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční…

Ještě jste si nestihli pořídit žádný adventní věnec? Zkuste si vyrobit vlastní. Ať už se rozhodnete pro klasický věnec nebo nějaký netradiční, většinu materiálu máte k dispozici doma, na zahradě nebo v přírodě. Přinášíme vám podrobný návod plus galerii krásných věnců pro inspiraci.

28.  11.  2019 |
Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly, a co vlastně symbolizují?

Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly,…

Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.

2.  12.  2019 |
Vánoce 2019: Jaké jsou aktuální trendy? Podívejte se v galerii!

Vánoce 2019: Jaké jsou aktuální trendy? Podív…

Chcete být "in" a zajímají vás aktuální trendy ve vánoční výzdobě? Letos jim vévodí bílá a fialová barva, ledové motivy, přírodní materiály i kreativní vánoční stromky. Pro inspiraci jsme pro vás vybrali sto fotografií dekorací v modních barvách a aktuálních stylech.

23.  11.  2019 |