6
Fotogalerie

Jak pěstovat orchideje: rady na leden a únor pro teplomilné druhy

Zimní období je časem zdánlivého klidu. Příroda spí pod sněhovou pokrývkou, ale orchideje se v teple našeho domova mají čile k světu. Víte, jak v chladné části roku postupovat při pěstování teplomilných orchidejí a nač dát pozor?

V případě, že se o orchideje, které pěstujeme, dobře staráme, budou nás přes zimu těšit bohatým kvetením.

Fotografujeme je, v literatuře i na internetu o nich hledáme nové informace. Současně je ale třeba pečlivě sledovat podmínky, v jakých orchideje pěstujeme. Shrňme si ty nejdůležitější.

Teplomilné orchideje: nejběžnější na vašem parapetu

Do této oblíbené skupiny rostlin patří především Phalaenopsis, teplomilní příslušníci rodu Dendrobium (dendrophaly jsou vedle phalů v domácnostech nejčastěji pěstovanými orchidejemi), Paphiopedilum, Oncidium a také všechny vandovité orchideje.

Budiž světlo! Jak vyzrát na krátké dny a málo slunce

Limitujícím faktorem prospívání našich orchidejí v zimním období je světlo. Zatímco ostatní podmínky, jako je výživa, zálivka či teplota, jsme schopni vlastními silami a s minimálním úsilím upravit, větru, dešti a ani slunci zatím poručit neumíme.

teplomilné leden_1.JPG
Pohled z okna na zasněženou krajinu, rámovaný pestrobarevnými květy Phalaenopsisů, potěší srdce každého pěstitele

Většině orchidejí postačí vhodné místo. Umístěte je co nejblíže k oknu, na okenní parapet, a odstraňte vše, co brání slunečním paprskům v cestě. Vytáhněte žaluzie, rozhrňte záclony. Důležitá je i orientace okna: čím déle na rostliny svítí slunce, tím lépe.

Vyšší potřebu světla mají především Vandy a Oncidia. V zimním období jim můžete také  přisvěcovat. Rozsvítit lustr v pokoji ale nepostačí! Ideální je použít speciální biozářivku a umístit ji v dostatečné blízkosti rostliny. (Velký výběr osvětlení pro rostliny nabízejí internetové GrowShopy.)

teplomilné leden_2.JPG
V dobře větrané, osvětlené vitríně pokvetou Vandy po celý rok. Neohrozí je ani suchý vzduch z topení: vysoká vlhkost se zde dobře udržuje

Aby byl efekt patrný, musí být světlo dostatečně intenzivní a je třeba svítit v průběhu delšího časového intervalu (ideálně po dobu 10–12 hodin denně). Nezapomeňme tedy ani na ekonomickou stránku věci: pořizovací cena osvětlovacího zařízení a platba za spotřebu elektrické energie se na rodinném rozpočtu jistě projeví.

Teplota? Nenechte je nastydnout!

Zimní péče o teplomilné orchideje se v průběhu roku nijak zvlášť nemění. Tyto rostlinky nevyžadují žádné období klidu, není třeba je přisušovat ani snižovat okolní teplotu. Podrobné informace k jejich pěstování naleznete v prvních dílech našeho orchidejového seriálu.

I když rostliny pěstujete v běžných podmínkách vašeho bytu, nepodceňujte správné nastavení teploty. Optimum se pohybuje kolem 20 stupňů Celsia, ani v noci by teplota neměla klesnout příliš hluboko pod 18 stupňů. Zálivku i případné mlžení provádějte vždy ráno: než nastane noční ochlazení, rostlina musí oschnout!

teplomilné  leden_3.JPG
Phaly dokáží kvést po celý rok, obvykle ve dvou vlnách, následujících po sobě zhruba po půl roce. Ta zimní vrcholí právě nyní

Zimní hnojení: jiné složení, nižší dávky

Přísun živin v tomto období není vhodný pro každý exemplář, chápejme jej jako jakýsi nadstandard. Vynecháte-li zimní výživu úplně, pravděpodobně se vůbec nic nestane. Proč tedy hnojit? Podívejme se na náš Phalaenopsis: ani v zimním období se jeho růst  nezastaví. Vitální rostlině zřetelně přirůstají kořeny i listy a tvoří se nové květní stvoly. Takové úsilí si přece kapku výživy zaslouží!

Zimní lehké hnojení ale lze doporučit pouze u zdravých rostlin, jež jsou umístěny na stanovišti s výbornými světelnými podmínkami a jsou zalévány celoročně dešťovou nebo demi vodou. Výživu aplikujeme s cílem udržení kondice a bohatého kvetení orchideje, nikdy ne kvůli nárůstu zelené hmoty. Proto je velmi důležité dbát na složení hnojiva.

Pro zimní výživu zvolte výhradně hnojivo s výrazně sníženým podílem dusíku (N) ve prospěch  fosforu  (P)  a  draslíku  (K). Například   hnojivo  Substral  Orchideen má  poměr  NPK  4,0 % : 4,5 % : 8,0 %, hnojivo Plagron Alga Bloom dokonce 1,5 % : 13,0 % : 14,0 %.

teplomilné leden_4.JPG
Podpůrné prostředky jsou velmi šetrné, orchidejím neublíží

Jinou zajímavou možností, jak podpořit zimní kondici teplomilných orchidejí, je použití podpůrných prostředků, jako je Orchimix či listová výživa. Dávkování všech výživových prostředků by se mělo ale v tomto období držet vždy při spodní hranici doporučované dávky a hnojivá zálivka by se měla střídat alespoň s jednou zálivkou čistou vodou.

Teplomilné orchideje, které byste v zimě hnojit neměli

Patří sem především rostliny, které jsou v rekonvalescenci. Vašim marodům v tomto období nejlépe prospěje čistá dešťová voda. Ne každý pěstitel je ochoten rozpouštět sněhové závěje doma ve vaně, ale je to skutečně to nejlepší, co můžete jakékoli své orchideji na zotavenou nabídnout.

teplomilné leden_5.JPG
Místo slunce vám v zimě posvítí Ascocenda

Hnojit byste neměli ani orchideje, jež celoročně zaléváte městskou vodou obvyklé kvality. Podrobnosti k tomuto tématu najdete v článku, věnovanému zálivce a hnojení orchidejí. Takové rostliny totiž zimní zastavení přísunu solí, obsažených v hnojivu, velmi uvítají.

Několikaměsíční zálivka čistou vodou napomůže propláchnutí substrátu a rostlina se osvěží. Chudšího kvetení se nemusíte obávat, zdravá a silná orchidej, která načerpala dostatek výživových látek ve vegetačním období, pokvete bez problémů a zimní očistná kúra jí prodlouží život.

Zimní nebezpečí: opad poupat, chlad a hmyz

Žloutnutí, zasychání a opad poupat vás nemusí nijak znepokojovat. Nejedná se o žádnou chorobu, obvykle je to následek již zmiňovaného sníženého množství světla v zimním období. Závažnějším nebezpečím může být chlad, jenž v mrazivých dnech dýchá z okenních tabulek, či dokonce vane z otevřeného okna.

teplomilné leden_6.JPG
Dendrophaly patří mezi oblíbené teplomilné orchideje. Doba jejich kvetení právě nastává

Mrazivý průvan může být další příčinou opadu poupat, ale může také spustit nebezpečný hnilobný proces, projevující se u Phalaenopsisu obvykle kulatými vodnatými skvrnami na listech. U tenkolistých orchidejí pak nachlazení provází prudké vadnutí a zasychání listů. Řešení je jediné: na orchideje nevětrejte a dbejte, aby se jejich listy nikdy nedotýkaly okenního skla.

Suchý vzduch, sálající z radiátorů, je ideálním prostředím pro savé škůdce, především svilušky. Pravidelně rostliny kontrolujte, pozornost věnujte zejména spodní straně listů, a při objevení škůdce postiženou orchidej neprodleně izolujte a chemicky ošetřete. Vlhkost můžete zvýšit mlžením. 

Orchidej: Video s odborníkem na exotické rostliny

Patříte mezi milovníky orchidejí? Seznamte se s mini orchidejemi, které možná zatím vaší pozornosti unikaly. Ve videu vás s nimi seznámí Jan Ponert, kurátor tropických rostlin z Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Doporučujeme

Články odjinud