Bez letnění některé orchideje nepokvetou. Chcete vědět, proč je pro ně pobyt venku nezbytností, jak s orchidejemi správně zacházet a nač dát pozor? Důležitá je i správná výživa: doporučíme vyzkoušená hnojiva na list.
Květen a červen, vrcholící jaro a nástup léta: období, kdy vše zelené roste a bují. Dopřejte kouzlo slunných dní a vlahých deštíků i svým chladnomilným a temperovaným orchidejím. Oplatí vám to bohatým kvetením.
Ven až po zmrzlých
Vaše Cymbidia, Catleje, temperované střevíčníky, některé křížence Oncidií či chladnomilná Dendrobia právě v tomto čase čeká stěhování na čerstvý vzduch. A až se letní počasí ustálí a teplé noci budou lákat k posezení pod širým nebem, pusťte ven i teplomilné Vandy.

Právě kvete: Ascocenda Princess Mikasa Blue
I když jarní slunce dokáže pěkně zahřát, ledoví či zmrzlí muži Pankrác, Servác a Bonifác, přicházející v půli května, bývají při síle a prudkým ochlazením rychle připomenou nedávno skončené zimní období. Optimální doba pro stěhování orchidejí na letní byt tedy nastává až v druhé polovině května.
Nad letnění není
Proč je vlastně letnění tak důležité? Velká část orchidejí potřebuje pro indukci, čili vyvolání kvetení výrazný noční pokles teplot v letním období. Jako bonus, velmi prospívající vitalitě rostlin, nabízí venkovní prostředí orchidejím také vysokou vzdušnou vlhkost, mírný pohyb vzduchu a jemné záblesky slunečního světla.
Dejte orchidejím dostatek času, aby si zvykly na slunce
Bezprostředně po přestěhování ven držte všechny orchideje alespoň čtrnáct dní zcela ve stínu. Pak je můžete začít pomalu přivykat slunečnímu světlu. Mezi desátou a sedmnáctou hodinou by ale na rostliny nikdy nemělo dopadat přímé sluneční světlo.

Letní stanoviště: zatravňovací rošty zajistí dobré provzdušnění květináčů odspodu
Přes den je pro orchideje již přivyklé venkovním podmínkám ideální polostín (Cymbidia, Vandy, Catleje) nebo stín (Paphiopedila, Oncidia). Nemáte-li k dispozici přirozeně zastíněné stanoviště, zkuste použít stínovku (alespoň 65 % zastínění).
Letní nebezpečí: počasí i hmyz
Extrémní výkyvy počasí: jev, se kterým se v posledních letech setkáváme stále častěji.
Prudké poklesy teplot, dlouhotrvající deště, krupobití a vichřice znamenají pro orchideje velké nebezpečí. Jako ideální stanoviště pro letní pobyt orchidejí se proto jeví stinná, zastřešená, velmi dobře větraná, ale i uzavíratelná veranda či lodžie.

Hlemýždi mají obdivuhodný apetit: čerstvé zelené kořenové špičky či mladé výhony jsou pro ně lahůdkou. Stačí jedna noční hostina a zmizí jak mávnutím kouzelného proutku
Ten, kdo nemá možnost své orchideje umístit ideálním způsobem, nemusí zoufat. Konstrukce potažená stínovkou a igelitem uchrání rostliny před nadbytečnou vodou, kroupami i slunečním světlem, ve stínu koruny stromu se rostlinám bude také dařit. Orchideje je však třeba dobře hlídat a v případě hrozícího nebezpečí raději dočasně přemístit do bezpečí.

Květ Cymbidia masivně napadený mšicemi. Tady pomůže jen chemie
Mšice, svilušky, slimáci, lalokonosci: to jsou asi nejčastější nepřátelé letněných orchidejí. Alespoň jednou týdne proveďte preventivní prohlídku a případné škůdce nemilosrdně zlikvidujte. Nikdy nestavte květináč s orchidejí přímo na trávník: pro žížaly, mnohonožky a další hmyz, žijící pod zemí, je kořenový bal vaší rostliny lákavým cílem.
Správná výživa: ke kořenům i na list
Plné hnojení rostlin jsme zahájili už v domácím prostředí. Naším cílem je posílení rostlin po zimním odpočinku a dodání živin, potřebných k vytvoření silných, zdravých a květuschopných výhonů (pahlíz a listových růžic). Ideální je tedy hnojivo s vyrovnaným podílem NPK, dusík (N) může mírně převažovat.

Právě kvete: chladnomilné Paphiopedilum hirsuitissimum
Zopakujme si význam tří základních výživových prvků: dusík (N) podporuje tvorbu a růst listů, fosofor (P) příznivě ovlivňuje tvorbu květů a draslík (K) má na starost zpevnění rostlinných pletiv, celkový zdravotní stav a odolnost rostliny.
Skvělým doplňkem výživy letněných orchidejí je hnojení na list. Rostliny právě prožívají období zvýšené potřeby živin, přesto jejich choulostivé kořeny nelze zatěžovat solemi nadměrně. Nabídněte tedy svým orchidejím jednou týdně postřik měkkou vodou s hnojivem.

Catleje se probouzejí naplno. Mladé pahlízy a nově se vytvářející kořeny potřebují pro zdárný růst dostatek živin
Jaká hnojiva jsou pro tento účel nejvhodnější? Doporučit lze třeba Wuksal super v ředění 0,5 mililitru na 1 litr vody či Vegaflor v ředění 1,5 mililitru na 1 litr vody. Máte-li orchidejí větší počet, je aplikace roztoku těchto hnojiv podstatně ekonomičtější než použití hotových sprejů určených k hnojení orchidejí na list.