6
Fotogalerie

Jak pěstovat orchideje: potřetí nad čtenářskými dotazy

V březnové poradně se dozvíte, jakou internetovou adresu navštívit, chcete-li určit svoje bezejmenné orchideje, jak úspěšně bojovat s červci či sviluškami nebo jak se správně postarat o keiki dendrobií.

Kateřina Šatná: Prosím o radu ohledně Dendrobia Stardust 'Firebird': odkvetlo, přesadila jsem jej do bohužel většího květináče a od té doby se "ohnivý ptáček" nedaří. Vypadá takto celý rok. Přesadila jsem ho letos znovu do malého, kořeny má zdravé, škůdce jsem také neobjevila, dostal kůrový substrát, klid v chladné světlé ložnici. Jak s ním dál, aby ožilo?

por_6.jpg
foto: Kateřina Šatná 

Moc hezký ohniváček! Z fotografie je patrné, že máte doma malou džungli, tvořenou samými keiki. Ty jsou pro Stardusty typické. Od původních, starých pahlíz už nic dalšího nečekejte. Vaším cílem bude vypiplat z keiki silné, zdravé a květuschopné rostliny.

Zdá se, že keiki mají už poměrně dost kořínků. Jen se mi jeví dost zaschlé. Prozatím miminka ještě neoddělujte, zkuste je napřed probudit: nechte je na pahlízách a dopřejte jim víc vlhkosti. Mlžte, na noc zkuste přes rostlinu přetáhnout igelitový sáček nebo celé pahlízky obalte mechem.

por_7.jpg
foto: Kateřina Šatná

Po čase zpozorujete na koříncích živé, světle zelené špičky. Dejte jim nějakou dobu, aby poporostly a zesílily. Pak vyberte všechna silná keiki, každé odřízněte i s kusem staré pahlízy a zasaďte do jemnějšího substrátu. Jarní období je pro takovou akci nejvhodnější.

Lada Nechanická: Jsem začínající pěstitelka orchidejí. Na jedné rostlince se mi najednou objevily zřejmě vysáté fleky. Jedná se o svilušky nebo je chyba někde jinde?

Bohužel pro vás nemám dobrou zprávu. S největší pravděpodobností se jedná o houbovou chorobu. Toto onemocnění je většinou způsobeno kombinací chladu a vlhkosti. Jsou-li rostliny v mrazivých dnech příliš blízko u okenních skel, navíc třeba odděleny i od relativně teplé místnosti záclonou, mohou být vystaveny nebezpečně nízkým nočním teplotám.

por_5.jpg
foto: Lada Nechanická

Potom už stačí jen dodat vlhkost v podobě zálivky a zhoubný proces je nastartován. Mohla byste zkusit chemický postřik nějakým fungicidem (Kuprikol, Ortiva), ale pravděpodobnost úspěchu je velmi malá a zbytečně si zatížíte své prostředí chemií.

Většina takto postižených rostlin přes všechnu péči obvykle hyne. Houbové choroby tohoto typu se velmi rychle šíří. Osobně doporučuji rostlinu odstranit. Jestliže jí chcete dát ještě šanci, v každém případě ji ihned izolujte od ostatních orchidejí.

Zemanová: Mám doma asi už rok orchidej. Najednou jí začaly žloutnout spodní listy. Nevím, zda je mám odstřihnout celé, nebo jen to žluté. Bojím se, aby to nechytily ty ještě hezky zelené listy. Myslím si, že ji od začátku zalévám stejně. V květináči nestojí až na dně, takže nemůže ani stát ve vodě.

por_3.jpg
foto: Zemanová

Podívejte se velmi důkladně (za dobrého světla a třeba i lupou) na spodní stranu listů orchideje. Může se stát, že tam objevíte maličké bílé, šedé nebo oranžové tečky – svilušky. Listy, napadené tímto savým škůdcem, vypadají podobně jako ty na fotografii, již jste poslala. Pokud je tomu tak, orchidej neprodleně izolujte od ostatních (ty ovšem také preventivně prohlédněte).

Pak škůdce odstraňte mechanicky – důkladným setřením vlhkým měkkým hadříkem – a celou rostlinu chemicky ošetřete. Na svilušky se běžně používá tekutý přípravek Omite 570 EW v ředění 1 mililitr na 1 litr vody.

Postřik je třeba ve zhruba týdenním intervalu několikrát zopakovat, abyste měla jistotu, že jste zlikvidovala i budoucí generace škůdce. Nechcete-li si rozprašovat jedy po bytě, připomínám možnost natřít rostlinu plochým štětcem.

Z. Dicerová: Máme orchideu Phalaenopsis. Na listoch sa začali objavovať biele lepkavé škrvni. Onedlho sme na listoch aj v srdiečkach zbadali malé biele "vošky". Pravdepodobne to bude asi vlnatka. Mohli by ste nám poradiť čo je to a ako sa toho zbaviť ?

por_4.jpg
foto: Z. Dicerová

Máte pravdu, zřejmě se skutečně jedná o červce – vlnatku. Je to velmi nepříjemný savý hmyz. Rada bude podobná jako u předchozího dotazu. Všechny své orchideje pečlivě prohlédněte a napadené izolujte. Pak mechanicky odstraňte všechny škůdce, které najdete.

V tomto případě se velmi osvědčila hygienická vatová tyčinka, namočená v lihu. Nezapomeňte prohlédnout zadní stranu květů – oblíbený úkryt vlnatek. Neprodleně musí následovat chemické ošetření – to zhruba v týdenních intervalech několikrát zopakujte.

Nejslabší, ale k vašemu prostředí nejšetrnější Agrion Delta se prodává v lahvičkách s rozprašovačem k přímému použití. Chcete-li použít silnější kalibr, vyberte si Summithion Super či Mospilan. Protože vlnatky se mohou skrývat i v kořenovém systému, někteří pěstitelé prolévají substrát právě roztokem Mospilanu. Osobně nemám tento postup vyzkoušen.

Vendula Blínová: Zakoupila jsem si ve výprodeji svoji první orchidej Phalaenopsis. Zajímalo by mě, zda nemá plíseň v květináči.

Z fotografie, kterou jste zaslala do redakce, se zdá, že substrát je skutečně zaplesnivělý. Doporučuji po odkvětu rostlinu šetrně zbavit všeho starého substrátu, opláchnout kořeny a zasadit ji do nového.

Použijete-li stejný květináč, důkladně jej vymyjte, můžete ho i vypláchnout slabě růžovým roztokem hypermanganu. Další informace o tom, jak postupovat, najdete v článku o substrátech a přesazování

Alena: Koupila jsem si v marketu tuto orchidej (foto), ale neměli u ní ani název, ani návod na pěstování. Mohla byste mi, prosím, sdělit, o jaký druh se jedná, a poradit, jak ji pěstovat? Jsem teprve začátečnice a nemám moc zkušeností.

por_10.jpg
foto: Alena

Pravděpodobně se jedná o Colmanaru Wildcat 'Carmela'. Colmanara je křížencem rodů Miltonia, Odontoglossum a Oncidium, takže péče o ni bude podobná jako o příslušníky těchto tenkolistých rodů. V průběhu příštího měsíce se jim určitě budeme věnovat podrobněji v jednom z připravovaných článků. 

Zatím se o svou orchidej můžete starat podobně jako třeba o Dendrobium phalaenopsis. K určení neznámé zakoupené orchideje dobře poslouží například stránky Paramount Orchids nebo Easy Orchids. (A kdo tam tu svou nenajde, alespoň zjistí, kolik krásných orchidejí mu ještě chybí ve sbírce.)

Soňa Skalická: Píši kvůli Phalaenopsisům – mini. Nemám problém s jejich pěstováním, jen bych se ráda o této skupině orchidejí dozvěděla co nejvíc. Je to jen obchodnický trik – zmenšení růstu hormony, nebo byly extra vypěstovány a takto malé již zůstanou?

O odpověď na vaši otázku jsem požádala odborníka Jiřího Rilla z Botanické zahrady v Praze: „Minifalenopsisy jsou na trhu relativně krátce a mnoho se o nich nepublikovalo. Rozhodně se v tomto případě jeví, že se jedná o geneticky fixovanou velikost rostlin. Naznačuje to skutečnost, že se rostliny ani po více než roční kultivaci nijak výrazně nezvětšily.

Při použití fytohormonů by s největší pravděpodobností již jejich účinek pominul a rostliny by přešly do normálního růstu. Také o tom svědčí skutečnost, že když vykvete „velký“ Phalaenopsis na ještě malé rostlině, má už při prvním kvetení víceméně normální velikost květů, jen jich je málo.

Domnívám se, že mnoho konkrétnějších informací patrně nenajdete už proto, že moderní orchidejové hybridy jsou vyvíjeny v laboratořích velkých komerčních firem a dnes už jsou většinou patentově chráněny.“

Chcete se také zeptat?

Pokud i vy máte jakékoli dotazy týkající se orchidejí, pošlete je společně s fotografiemi rostlin, na něž se ptáte, na adresu redakce@abecedazahrady.cz, do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud