vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: pošesté nad čtenářskými dotazy

Dnes se dozvíte, jak se postarat o orchidej se špatnými kořeny i které hnojivo podpoří kvetení orchideje. Pokusíme se rozdělit sympodiálně rostoucí Zygopetalum a zmíníme se o kvetení dceřiných rostlinek keiki a o orchideji Degamoara.

Milí pěstitelé orchidejí, vítám vás u dalšího pokračování Orchidejové poradny. Máte-li jakékoli dotazy týkající se orchidejí, pošlete je společně s fotografiemi rostlin, na něž se ptáte, na adresu redakce@abecedazahrady.cz, do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna.

Žilincová: Jsem začínající pěstitelka orchidejí typu Phalaenopsis a všimla jsem si u jedné rostlinky, že se jí na kořenu v květináči udělal chomáček, který vypadá jako vata. Proto bych vás prosila o radu, zda se nejedná o nějakou chorobu.

Chomáčky podobné vatě jsou obvykle typickým projevem hmyzího škůdce z rodiny červců, zvaného vlnatka. Jak bojovat s červci se dočtete ve třetím dílu naší Orchidejové poradny, a to v odpovědi na otázku paní Dicerové.  

Lída Nováková: Jsem pěstitelkou phalů a nyní přes zimu se mi „podařilo“ dvě rostliny patrně přehnaným rosením (zalévám 1 x za týden až 10 dní) přemokřit tak, že jsem při náhodné kontrole zjistila, že mají uhnilé kořeny.

Udělala jsem to, co doporučujete ve vaší poradně. Kořeny jsem všechny ostříhala, dezinfikovala a nechala zaschnout. Pak jsem rostliny usadila do rašeliníku a držím je v průhledných krabičkách pod mikrotenovými sáčky, denně větrám. Zajímá mě, jak dlouho bude trvat, než se jim vytvoří nové kořeny, pokud to tedy přežijí?

Při správném postupu byste za pár týdnů, nejpozději do měsíce, měla pozorovat rašící špičky nových kořenů. Právě probíhající jarní období je pro „resuscitaci“ nemocných rostlin ideální. Vitální rostlina je při vhodných podmínkách schopna během jednoho vegetačního období vytvořit nový funkční kořenový systém.  

Nemocné rostliny v mechu zpočátku nikdy nehnojte. Teprve když uvidíte, že se kořenový systém zdárně rozvíjí, můžete tvorbu kořenů podpořit, ale pouze slabým roztokem biostimulátoru (Bio Algeen, Humix). Aplikovat jej lze i na list.

Bude-li se kořenům dařit, během léta orchideje přesaďte do kvalitního substrátu a poté, zhruba měsíc po přesazení, začněte velmi mírně hnojit. Zotavující se rostliny doporučuji šetrně přesadit nejpozději do konce července, aby měly ve vegetačním období ještě dostatek času na zakořenění v novém prostředí.

Petra Znaková: Dostala jsem krásně kvetoucí orchidej s bílými menšími květy. Do týdne mi začaly kvítky usychat a potom postupně opadaly. Pak začaly žloutnout i výhonky, ze kterých květy rostou. Měla jsem strach, aby výhonky nezežloutly až k listům, a tak jsem je na konci ulomila.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Petra Znaková

Ve vašem seriálu o orchidejích jsem se ale dočetla, že se to může stát, když se rostlina rozhodne, že z tohoto výhonu už nepokvete. Dále také, že se má zastřihnout nad třetím očkem, ale já si tedy nejsem jistá, nad kterým očkem jsem to provedla, a dokonce jeden výhonek jsem ulomila mimo očko. Mám to napravit a výhon zastřihnout nad očkem?

Při zalévání rostliny jsem zjistila, že jakmile ji položím do vody a nasákne vodu, na listech lezou takoví miniaturní šediví broučci. Nemají snad ani milimetr. Mohou rostlinu nějak vážně poškodit?

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Petra Znaková

Jaké hnojivo mám pořídit, aby rostlina krásně kvetla? Máme doma velmi tvrdou vodu, na substrátu rostlin, které doma pěstuji, se mi na povrchu od zalévání objevují bílé skvrny – vodní kámen. Nemůže to ublížit orchideji?

Vaše orchidej nese jméno Phalaenopsis a z fotografie se zdá, že je v dobrém stavu. Někdy se stane, že rostlina po zakoupení shodí květy: obvykle je to reakce na změnu podmínek či nevhodnou péči v obchodě. V případě, že přes květináč vidíte zdravé zelené kořeny a listy orchideje jsou tuhé, není důvod k obavám, vaše rostlina není ohrožena. 

Z druhé fotografie je patrné, že jste stonek ulomila právě v očku. Tím došlo k jeho narušení, takže z tohoto místa nový výhon určitě nevyrazí. Ideální je stvol ustřihnout zhruba 1 centimetr nad očkem. Protože jsou ale stonky stále zelené, může se stát, že z kteréhokoli jiného, nepoškozeného očka vyrazí postranní květní stvol.

Pokud se vám kořeny orchideje, které vidíte přes květináč, zdají neporušené a rostlina viditelně nestrádá, myslím, že vás hmyz nemusí znepokojovat. Zkuste nechat substrát delší dobu proschnout: je možné, že sucho broučky zlikviduje. V případě, že by se jejich počet zvyšoval, doporučuji výměnu substrátu.

Nabídka hnojiv pro orchideje je v současné době velmi široká. Vyzkoušet můžete například Wuksal Super či Pokon v ředění 0,5 mililitru na 1 litr vody. Pro zálivku orchidejí dejte přednost měkké vodě, ideální je voda dešťová.

Markéta Kantová: Mám doma orchideje Phalaenopsis a u některých z nich se mi scvrkly listy: jako by změkly a jeden dokonce zežloutnul. Chtěla bych se zeptat, jestli je to nedostatkem zálivky, nebo naopak přelitím.

Žloutnutí, měknutí a následný opad nejstarších, spodních listů je projev jejich přirozené výměny a nemusí vás nijak znepokojovat. V případě, že se takto projevují nové, mladší listy, jedná se obvykle o špatné hospodaření s vodou: hniloba kořenů jako následek přelití, vzácněji může být příčinou i nepřiměřené přisušení. Jak postupovat v podobných případech se dočtete v dílu věnovaném nemocem Phalaenopsisů.

Zdeněk Boháček: Tuto bezproblémovou orchidej máme doma asi čtyři roky. Nyní odkvétá a asi by chtěla přesadit. Rádi bychom ji rozdělili – čili měli druhou. Můžete nám, prosím, poradit, do čeho, jak a co ( kromě rukou) to chce?

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Zdeněk Boháček

Z fotografie soudím, že se jedná o orchidej jménem Zygopetalum. K tomu, aby rozdělení proběhlo úspěšně a získali jste dvě nové, životaschopné rostliny, je třeba, aby původní orchidej měla alespoň dva kvalitní nové výhony podobné tomu, který vidíme na druhé fotografii. Každá z obou nově vytvořených rostlin by pak měla jeden mladý výhon a nejméně dvě starší pahlízy.

V případě, že vaše orchidej má nový přírůstek jen jeden, vydejte se cestou pokusů. Z původní rostliny oddělte mladý výhon společně se dvěma až třemi staršími pahlízami. Tato rostlina bude pokračovatelkou vaší orchideje, takže jí věnujte náležitou péči. Vyberte jemnější kůrový substrát, těsnější květináč (pro vizuální kontrolu kořenů dobře poslouží průhledný) a rostlinu srovnejte tak, aby většina kořenů nového výhonu byla v substrátu.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Zdeněk Boháček

Přesazení, podpora růstu mírným hnojením (začít můžete zhruba měsíc po přesazení) a současné příznivé vegetační období napomohou zdravému vývoji rostliny a při vhodné péči se ještě v letošním roce pravděpodobně dočkáte dalších nových výhonů. Zbylé starší pahlízy zkuste posadit do vlhkého mechu.

Překryjte je igelitem, roste a větrejte tak, jak bylo již několikrát zmiňováno v našem seriálu a vyčkejte pár týdnů. Může se stát, že stará pahlíza ožije a vyrazí nový výhon. Úspěšnost určitě není stoprocentní, tyto rostliny snadno podléhají hnilobě, ale za pokus to jistě stojí!

Květoslava Špačková: U orchideje Phalaenopsis z pupenu, kde normálně vyrůstají další stonky, které později kvetou, vyrůstá další malá orchidej. Kdy a jak ji přesadit? Za jak dlouho se u takto vypěstované orchideje dočkám květů?

Blahopřeji, váš Phalaenopsis vytvořil keiki – dceřinou rostlinku. Jak správně pečovat o keiki se dozvíte zde. Kvetení je u keiki velmi individuální: některá kvetou ještě před oddělením od mateřské rostliny, u jiných si na kvetení musíme počkat až po přesazení, kdy nová rostlinka dostatečně zesílí.

Pavlína Vlčková: Dostala jsem darem nádhernou orchidej, bohužel bez názvu. Můžete mi, prosím, poradit, o jakou jde a jak se o ni starat? 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Pavlína Vlčková

Vaše orchidej se jmenuje Degamoara. Jedná se o mezirodového křížence rodů Brassia x Miltonia x Odontoglossum. Nahlédněte do článku věnovaného Oncidiím. Najdete tam fotografii podobné rostliny i popis pěstování.

Jan Kostečka: U dvou orchidejí, které máme, se mi nelíbí, jak rostou v květináči a v jakém stavu jsou jejich nadzemní kořeny. Mohla byste nám, prosím, poradit, zda je vhodné je přesadit nebo jinak ošetřit? Myslím, že mají i málo substrátu.

Máte úplnou pravdu, vaše orchidej (Phalaenopsis) opravdu naléhavě potřebuje přesazení. Pro podobnou operaci je právě nyní, na jaře, nejvhodnější doba, takže neváhejte a pusťte se do díla. Všechny potřebné informace o vhodném substrátu i postupu přesazování najdete zde.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Jan Kostečka

Po ostříhání špatných kořenů rostlina dosedne hlouběji do květináče a vy ji budete moci zasypat substrátem až nad uschlé zbytky listů. Volné kořeny po namočení ve vlažné vodě změknou, potom je opatrně stočte do květináče a také zasypte substrátem.  

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné.

6.  10.  2020 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Jak sušit šípky v sušičce, troubě a na slunci. Plus tipy na správné skladování

Jak sušit šípky v sušičce, troubě a na slunci…

Pokud se poohlížíte po nějakém přírodním produktu na podporu imunity, je šípek tou pravou trefou do černého, protože obsahuje obrovské množství blahodárných látek. Poradíme vám, jak šípky správně sušit, ať už v sušičce, v troubě nebo na slunci, a jak je uchovávat, aby vydržely co nejdéle.

10.  10.  2020 |
Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i na dveře

Nejkrásnější podzimní dekorace do interiéru i…

Nenechte si zkazit náladu sychravým počasím. Raději využijte dary, které nám podzimní příroda nabízí, a pusťte se do výroby nějaké krásné dekorace. Inspiraci najdete v galerii.

14.  10.  2020 |
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |