Jak pěstovat orchideje: poradna pro začínající pěstitele 9

Také máte doma chřadnoucí Phalaenopsis, jenž na květním stvolu tvoří namísto pestrých květů zelené lístky? Jsou to keiki – dceřiné rostlinky. Zopakujeme si, proč se obvykle tvoří a jak se o podobné orchideje postarat.

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Jak zlepšit stav rostliny

Anna Klímová: Moje orchideje při koupi pěkně kvetly, nyní už ale květy nevytváří. Některé jsem přesadila do substrátu pro orchideje a pravidelně je hnojím i rosím. Miniorchideji se daří nejlépe (i když není u okna), má nové kořeny, ale také nekvete. Do jejího substrátu jsem přidala mech.  

Největší orchideji se nedařilo v kuchyni, proto jsem ji dala zpět do obývacího pokoje, kde je chladněji, a přestaly jí opadávat listy. Vyrašil pupen na květ, ale delší dobu už neroste. Na fotkách jsou vidět i nové odnože na stonku, ale některé mateřské rostliny mají měkké listy, jakoby vyschlé, i když raší kořeny. Žádné parazity jsem nezpozorovala ani na kořenech. Jak mám o ně pečovat, aby kvetly? Bílé fleky na listech zůstávají po rosení.  

poradna9_1.JPG
Foto: Anna Klímová  

Odpověď: I když fotografie bohužel nejsou příliš zřetelné, je znatelné, že vaše orchideje nejsou v příliš dobrém stavu. Vysoko odhalené krčky rostlin, zahnědlé, vysušené či zasolené kořeny a měkké listy jsou toho jasným důkazem. Patrně proto také tvoří zmiňované odnože – dceřiné rostliny, zvané keiki.  

Podrobnější informace o keiki, příčinách jejich vzniku a další péči o ně se dozvíte v článku Jak pěstovat orchideje: říjnová poradna pro začínající pěstitele. Vašim rostlinám doporučuji co nejrychlejší přesazení přesně dle postupu uvedeného v našem Fotospeciálu: přesazujeme orchideje.

poradna9_2.JPG
Foto: Anna Klímová  

Orchideje zasypte novým substrátem tak, aby všechny nyní odhalené kořeny byly zakryté. Při další péči dejte přednost měkké vodě, hnojení prozatím zcela vynechte. Pro zvýšení kondice orchideje zkuste následující směs: 2 mililitry Biplantolu či Orchimixu plus 1 mililitr Lignohumátu na 1 litr dešťové vody.  

Tento roztok můžete použít při každé druhé zálivce ke kořenům i pro mlžení na list. Střídejte jej s čistou měkkou vodou. Bílé skvrny na listech, o nichž se zmiňujete v dotazu, vznikají jako následek mlžení vodou s vysokým obsahem solí (obvykle běžná vodovodní voda). Podobné nánosy, zpravidla ale ve větším rozsahu, vznikají i na kořenech vašich orchidejí.

I když jsou méně vidět, škodí více. Kořeny jsou obaleny krustou ze ztvrdlých solí, jež jim brání přijímat živiny a vláhu z okolí. Proto se pro zálivku orchidejí doporučuje měkká voda (dešťová či destilovaná), která má velmi nízký obsah solí. 

Když roste keiki ze srdíčka

Jiřina Lochmanová: Co udělá Phalaenopsis, pokud ze středu srdíčka roste stvol a na něm v kolínku nový list, ze kterého vyrůstá další stvol?

Odpověď: V případě vaší orchideje vyráží keiki jako snaha o záchranu či pokračování rodu. Květní stvol vyrůstající ze středu rostliny – srdíčka – totiž obvykle předznamenává zánik mateřské rostliny. Více na toto téma naleznete v článku Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl III. Odpověď na to, jak se o mladou rostlinku správně postarat, si přečtěte v dnes zmiňovaných článcích na téma keiki.  

Přesadit orchidej napadenou hnilobou?

Jiřina Lochmanová: Mohu přesadit orchidej, která trpí hnilobou, a zároveň kvete? 

Odpověď: Napadla-li hniloba orchidej v oblasti kořenů, je přesazení na místě. Sama rostlina je v takovém případě přímo ohrožena na životě. Jistě vám jde o její záchranu, a to i za cenu ztráty květů. Obvykle platí, že přesazováním (stejně jako dalšími výraznými změnami) jsou ohrožena především malá, nerozkvetlá poupata.  

Pokud přesadíte šetrným způsobem plně rozkvetlý Phalaenopsis, kvetení pravděpodobně vůbec neohrozíte. Je ale třeba myslet i na to, že kvetení rostlinu vyčerpává. Hnilobou napadená či jinak oslabená orchidej potřebuje mnoho síly na regeneraci, a tak v těchto případech bývá vhodnější květní stvol odstranit.  

V případě, že hnilobou byly napadeny listy rostliny, a její kořenová část i substrát zůstávají v pořádku, je přesazování zbytečné. Postiženou část orchideje ošetřete podle doporučení uvedených v našem orchidejovém seriálu. Houbovým chorobám je zde věnován velký prostor. Zkuste třeba článek Jak pěstovat orchideje: únorová poradna pro pěstitele 2.  

Povadlé listy věstí problém

Alexandra Doskočilová: Listy u orchideje Phalaenopsis měknou a visí dolů. Rostlinka odkvetla, stvol jsem zastřihla asi o dvě očka odshora. Ze srdíčka roste další lístek. Orchidej původně byla v kuchyni na parapetu (radiátor pod oknem není), kde mám další tři zdravé rostlinky. Přenesla jsem ji do chladné místnosti o teplotě deset stupňů Celsia. Zde byla jeden měsíc.  

Od začátku března je přemístěna na jižní straně. Rostlinky zalévám odstátou vodou jednou  za dva  týdny, jednou  měsíčně přihnojím. Mezitím je asi jednou týdně rosím vodou, do které občas přidám pár kapek extraktu z grepových jadérek. Ještě jsem se chtěla zeptat, jak správně po odkvětu zastřihnout stvol. 

Odpověď: Povadlé listy obvykle signalizují problém v oblasti kořenů. Více naleznete v článku Jak pěstovat orchideje: když onemocní Phalaenopsis. Doporučuji rostlinu přesadit a zkontrolovat kořeny. Pro další péči pak platí stejná doporučení jako u prvního dotazu dnešní poradny.  

Teplota deset stupňů Celsia je pro Phalaenopsis příliš nízká. Phaly patří mezi teplomilné orchideje a při podobně nízkých teplotách jsou trvale vystaveny velkému riziku hniloby. Byla-li cílem vašeho postupu indukce kvetení, stačilo snížit teplotu jen o několik stupňů, nikdy však pod osmnáct!  

Máte-li rostliny umístěny na jižní straně, nezapomeňte je už v tomto období přistiňovat! Přímé sluneční světlo je pro povadlé listy další nežádoucí zátěží. Otázce správného odstřižení květního stvolu u Phalaenopsisů jsme se věnovali v předcházející Poradně číslo 8.

Doporučujeme

Články odjinud