vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: poradna pro začínající pěstitele 8

Kvete si váš pelorický Phalaenopsis, jak chce? Liší se jeho květy v dalších kveteních, či dokonce přímo na jednom stvolu? Nebojte se, nemocný není. A po odkvětu? Ať už jste stvol odstřihli jakkoli, orchidej určitě znovu vykvete.
Jak pěstovat orchideje: poradna pro začínající pěstitele 8

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Květ lišící se od ostatních

Lenka Michálková: Zajímalo by mne, proč jeden z mých phalů neotvírá doširoka celé květy a postranní okvětní lístky zůstávají přivřené. Dokonce jeden kvítek vykvetl zakrslý. Jedná se o druhé kvetení, to první bylo bez problémů, květů bylo přes třicet, všechny byly nádherné a rostlinka kvetla snad celý rok.  

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Lenka Michálková  

Odpověď: Tvar květu, jehož vodorovné středové okvětní lístky (petaly) se výrazně barevně a především tvarově liší od lístků ostatních, bývá označován jako pelorický. Tato pro některé pěstitele velmi atraktivní podoba květu vznikla genetickým křížením, na jehož začátku byly rostliny s klasickým pravidelným květem.  

Není-li tento genetický rys v rostlině pevně zakotven po dobu několika generací (což u rychle pěstovaných hybridních Phalaenopsisů lze předpokládat), často se stane, že při dalším kvetení se rostlina rozvzpomene na prapůvodní podobu svých květů a pokusí se k ní vrátit.  

Výsledkem bývají velmi bizarní a různorodé květy. Podobný jev můžete pozorovat i u dalších přešlechtěných rostlin, například u jiřinek. Jedná se tedy jen o jakousi genetickou anomálii a život rostliny není v žádném případě ohrožen. 

Pěstování orchidejí v gelových kuličkách

Marcel Tydlačka: Je možné pěstovat orchideje v gelové zemině? Jedná se o kuličky, které dáte na osm hodin nacucat do vody a pak v nich můžete pěstovat květiny. Měl bych strach z přelití rostliny.

Odpověď: S pěstováním orchidejí v tomto médiu nemám žádné osobní zkušenosti a i přes různá reklamní doporučení musím říci, že jsem v literatuře ani na internetu nenalezla žádné informace, jež by svědčily o jejich dlouholetém a úspěšném pěstování tímto způsobem. 

Pokud jde o orchideje, patřím ke konzervativním pěstitelům, kteří rozhodně dávají přednost klasickým, generacemi prověřeným směsím kůry, rašeliníku a dalších příměsí a módní výkřiky typu kolomi substrát či gelové kuličky míjejí bez povšimnutí.  

Daří-li se rostlině v osvědčeném substrátu, nevidím důvod ke změnám a jejímu případnému ohrožení nezodpovědným pokusem. Stejně jako vy bych se při použití gelových kuliček obávala přelití a následného uhnití kořenů. Nevím, jak kuličky uvolňují vlhkost či výživné látky přidané v hnojivu. 

Přemýšlím, zda se osluněná strana květináče nebude přehřívat či tvořit nadměrné množství řas. Otazníků je mnoho a odpověď by dal pouze dlouhodobý, po dobu několika sezon trvající pokus. Prozatím určitě doporučuji klasický substrát pro orchideje.  

Identifikace rostliny

Kateřina Látková: Dostala jsem orchidej, která však neměla žádné označení druhu, prosím proto o její identifikaci. Všimla jsem si, že jí zežloutly spodní listy. Předpokládala jsem, že to bylo způsobeno přechodem do nového prostředí – umístila jsem ji na okno, pod nímž není topení, je lehce zastíněno pootočenými žaluziemi a zároveň ho vůbec neotvírám.  

Při prvním zalévání jsem ale našla v substrátu čile se pohybující mušku a dle popisu jsem zjistila, že se jedná o smutnici. Který způsob likvidace bude asi nejlepší? V případě, že bych ji musela přesazovat, je vhodné propéct zeminu v troubě? Přítel tímto způsobem likviduje případné škůdce v substrátu pro masožravky.  

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Kateřina Látková  

Odpověď: Vaše rostlina se jmenuje Miltonia. Patří mezi orchideje, jež se svými nároky podobají běžnějším Oncidiím. Všechny potřebné informace k jejich pěstování naleznete v článku Jak pěstovat orchideje: tentokrát Oncidium a jemu podobné

Žloutnutí spodních listů na starších pahlízách je běžný jev, související s přirozenou výměnou listů a nemusí vás nijak znepokojovat. Veškeré havěti, žijící v substrátu se nejlépe zbavíte přesazením. Doporučuji rostlinu přesadit právě nyní, na počátku vegetačního období.  

Kořeny důkladně zbavte všeho starého substrátu a propláchněte. Máte-li dobrou zkušenost s propékáním kůry v troubě, neváhejte. Je to zaručený způsob, jak zlikvidovat všechny případné škůdce. Kůru pak můžete smíchat s rašeliníkem. Postup přesazování najdete ve Fotospeciálu: přesazujeme orchideje.  

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Kateřina Látková   

Kdy a jak odstřihnout květní stvol 

Dagmar Půlpánová: Jsem začátečník a přečetla jsem si, že stonek stříháme až po zaschnutí, ale taky se píše, že stonek se může zastřihnout po odkvětu u druhého očka, což jsem udělala já. Vykvete ještě někdy orchidej?  

Předpokládám, že se jedná o běžný hybridní Phalaenopsis. Mnoho začínajících pěstitelů těchto rostlin trápí stejná otázka jako vás. Mohu vás uklidnit. Ať už stvol odstřihnete jakkoli, budoucí kvetení své orchideje nijak neohrozíte. Podrobněji se o tomto tématu dočtete třeba v článku Jak pěstovat orchideje: říjnová poradna pro začínající pěstitele.  

Jaký květináč pro orchideje zvolit?

Dagmar Půlpánová: Je lepší nechat orchideje jen v průhledném květináči, nebo se mohou vložit i do keramického květináče určeného přímo pro ně? 

Odpověď: Začínajícím pěstitelům rozhodně doporučuji pěstovat orchideje volně, tedy pouze ve vlastním průhledném plastovém květináči. V tom ozdobném, keramickém, substrát déle vysychá a při zálivce je pak podstatně vyšší riziko přelití rostliny a následného uhnití kořenů.  

Také možnost průběžné kontroly je v neprůhledném květináči omezena. Někteří pěstitelé se obávají zastínění kořenů, jež jako původně vzdušné, na světle rostoucí orgány rostliny mají schopnost fotosyntézy. Tento proces ale v kořenech probíhá ve velmi malé intenzitě, takže schováte-li je do obalového květináče, orchidej nijak neohrozíte.  

Keramické květináče přímo určené pro pěstování orchidejí se od těch běžných liší tvarem spodní části. Ta je obvykle zúžená tak, aby se vlastní plastový květináč nedotýkal jejího dna. Volné místo sice částečně uchrání kořeny od přelití, určitě to ale neznamená, že můžete zalévat rostlinu přímo do květináče bez další kontroly!  

Jak tedy správně zalévat? Při zálivce vždy vyjměte průhledný květináč s rostlinou z obalového, prolijte vodou a zpět vraťte až po jeho důkladném okapání. Nebo to zkuste jinak: keramický květináč i s orchidejí zalijte až po okraj, nechte rostlinu nasáknout, pak ji vyjměte a všechnu vodu z květináče vylijte. Okapanou rostlinu pak vraťte zpět.  

Co je nejpodstatnější? Ať už zaléváte jakkoli, rostlina nikdy nesmí delší dobu zůstat stát ve vodě, všechna přebytečná voda musí po zálivce pryč! Podrobný návod k pěstování Phalaenopsisů naleznete v úvodních dílech našeho seriálu Jak pěstovat orchideje.  

Použijete-li běžný obalový květináč, umístěte na jeho dno malý rošt, na němž bude průhledný kořenáč s orchidejí stát. V obou případech by i po obvodu květináče měla zůstat alespoň půlcentimetrová mezera. Napomůžete tak cirkulaci vzduchu a správnému vysychání substrátu.

Co všechno by měl květináč na orchidej ještě splňovat? Ve videu nám poradí kurátor tropických rostlin z pražské Botanické zahrady Jan Ponert.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.

24.  10.  2018 |
Fíkus: Pěstování od A do Z

Fíkus: Pěstování od A do Z

Pokojové fíkusy patří k oblíbeným rostlinám hlavně proto, že dokáží čistit vzduch a mají minimální nároky na péči. Přesto ale existují věci, na které si při pěstování těchto pokojovek musíte dát pozor. Které to jsou?

9.  1.  2019 |
Barva roku 2019 je medově hnědá i korálově růžová. Co dokáží s interiérem?

Barva roku 2019 je medově hnědá i korálově rů…

Zajímáte se o interiérový design a sledujete aktuální trendy? Pak už určitě netrpělivě čekáte na informaci, která z barev se letos stane tou nej. Na světe je několik společností, které určují trendy. Jejich volba tentokrát padla na medově hnědou, korálově růžovou, terakotovou a velmi tmavě zelenou. V naší velké fotogalerii si je můžete prohlédnout.

13.  1.  2019 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

28.  11.  2018 |
10 nejoblíbenějších pokojových rostlin. Okrasné listem, do stínu i sukulenty

10 nejoblíbenějších pokojových rostlin. Okras…

Vybrat pokojovou rostlinu není vždy jednoduché. Některé jsou vysoké či naopak nenápadné, jiné vyžadují náročnou péči. Nabízíme vám přehled deseti nejoblíbenějších, z nichž jednoznačně vítězí rostliny okrasné listem.

18.  1.  2019 |