Jak pěstovat orchideje: poradna pro začínající pěstitele 5

Phalaenopsis vzdoruje a dlouhodobě nekvete? Změňte, co můžete! Tvoří vaše orchidej množství vzdušných kořenů? Asi se jí v substrátu nelíbí. Přesaďte ji a v květináči vytvořte tropy: vlhké, teplé a vzdušné prostředí.

Jste začínající pěstitel orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Napište do naší poradny! Dotazy s kvalitními fotografiemi a podrobným popisem péče o rostlinu zasílejte na adresu hradova@mf.cz.

Do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna a nezapomeňte přidat své jméno a kontakt na vás, abychom vás v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli oslovit. Nezapomeňte prosím, že prostor pod jednotlivými díly poradny i články je určen ke čtenářským diskuzím, nikoli k dalším dotazům – pro ty slouží pouze poradna.

Helena Skalová: Už asi devět let dostávám k narozeninám orchideje Phalaenopsis. Po odkvětu  ale nikdy více nekvetou. Co dělám špatně? Jsou na parapetu západního okna (v kuchyni), schované lodžií před přímým sluncem. V kuchyni se vaří pouze o víkendu. Máčím je jednou za dva týdny.

Kdysi jsem si vozila dešťovou vodu, ale když není úspěch, tak používám vodu městskou, chlorovanou. Hnojila jsem hnojivem na orchideje dle návodu. Mají úplně výstavní listy. Myslím, že nevypadají, jako by strádaly, přesto na starých květních stvolech tvoří keiki. Různí zahradníci mi říkají, že se mají příliš dobře, ať přestanu hnojit, nebo ať hnojím hnojivem, kde není dusík, ale draslík.

Už jsem rezignovala a zalévám opravdu občas. Už ne tak pravidelně. Je to stejně houby platné. Moje maminka je má na skříni na jihu a kvetou, dá se říci, už několik let. Přečetla jsem všechnu možnou literaturu, ale nic se mi nedaří. Nekvetou a nekvetou. Občas pouze jeden či dva květy na starých květních stoncích.

poradna5_3.jpg
Foto: Helena Skalová

Příčin nekvetení u jinak mimořádně dobře prospívajících Phalaenopsisů může být několik: nevhodná teplota, nedostatek slunce a příliš vysoké množství dodaného dusíku. Phalaenopsis v tak skvělé kondici, jako je ten na vaší fotografii, je jevem spíše výjimečným.

Domnívám se, že v tomto vzácném případě rostliny netvoří keiki proto, že by jakkoli strádaly. Všechny vstupní podmínky (vrozená dispozice daného hybridu, kvalita zálivkové vody, četnost, složení a dávkování hnojiva, světlo a teplota) se zřejmě sešly tak, že z vašich phalů vyrostli spokojení zelení giganti, kteří z čiré rozmařilosti místo květů tvoří mateřské rostliny.

Jedná se tedy o náhodnou souhru okolností, a i když by se to mnohým pěstitelům jistě líbilo, těžko bychom z vámi popisovaného postupu mohli vytvořit univerzální recept, jak vypěstovat silný, vitální Phalaenopsis, jenž nás navíc obdaří mláďaty. Jak tedy vašim krásným rostlinám pomoci ke květu?

Pokuste se co nejvíce změnit pěstitelské podmínky. Nabídněte orchidejím mírně chladnější místnost s výraznějším nočním poklesem teploty, dopřejte jim větší množství přímého slunečního svitu (do konce března není třeba orchideje přistiňovat). Jižní okno, kde phaly pěstuje vaše maminka, je ideální.

A jak naložit s keiki na stvolech? Velmi těžká otázka. Keiki je mezi pěstiteli vítanou raritkou, již si obvykle každý hýčká. Vaše atypické orchideje vás ale zřejmě staví před těžkou volbu: buď keiki, nebo květ. Vyšší pravděpodobnost, že rostliny vykvetou, je v případě, že staré stvoly i s keiki celé odstřihnete.

Rozhodnutí, zda počkáte, až budou malé rostlinky schopné samostatného života (s několika lístky a kořeny), nebo zda je oddělíte ihned (rostliny na fotografii jsou příliš malé a po oddělení zcela jistě zahynou), je na vás. Čím dřív orchideje mláďat zbavíte, tím dříve můžete očekávat kvetení.

Další pravděpodobnou a významnou příčinou stavu vašich orchidejí je přílišné zásobení dusíkem z dodaného hnojiva. Zkušení zahradníci měli pravdu: rostliny poctivě živené dusičnatým hnojivem se soustředily na růst zelené hmoty. Jak je tedy ozdravit?

Dopřejte orchidejím delší očistný půst. Hnojení zahajte až před začátkem letní vlny kvetení Phalaenopsisů, tedy zhruba v červnu. Vyberte jiné hnojivo než to, jež jste používala doposud. Při výběru pak pečlivě prostudujte štítek s poměrem NPK. Procento dusíku (N) by mělo být vždy nižší, naopak draslík (K) podporující kvetení musí převažovat.

Zkuste třeba kapalné organické Hnojivo pro orchideje Neudorff s poměrem NPK 3 : 2 : 5. Ředění ale doporučuji podstatně nižší, než uvádí výrobce: jeden až dva mililitry hnojiva na litr vody. Pro přípravu hnojivého roztoku vždy použijte měkkou (dešťovou) vodu.

Ze stávajícího substrátu bude třeba hnojivo důkladně vyplavit. Zůstanete-li věrná městské vodě, zvolte místo namáčení postup prolévání. Vždy při zalévání celý květináč (i prostor pod listy) velmi důkladně a po delší dobu prolévejte sprchou. Pak rostlinu nechte důkladně okapat a vraťte na místo.

Protože u vašich velmi rozrostlých orchidejí se neubráníte zatečení vody mezi listy a do srdíčka orchidejí, doporučuji všechna dostupná místa pečlivě zkontrolovat a vysušit. Zálivku provádějte ráno, aby přes den rostlina stihla oschnout. Čerstvě zalité rostliny držte při vyšší teplotě.

Chcete-li zasáhnout radikálněji, přesaďte orchideje do nového kvalitního substrátu (podrobný návod naleznete v našem Fotospeciálu: přesazujeme orchideje). Podobný dotaz jsme řešili v historicky první poradně Jak pěstovat orchideje: poprvé nad čtenářskými dotazy.

Petra Sochůrková: Mám doma čtyři orchideje a pouze jedna vytváří množství vzdušných kořenů, které kazí celkový dojem z jinak krásné rostliny a všude kolem překážejí. Nejraději bych je ostříhala, ale obávám se, že to by se jí asi nelíbilo. Existuje nějaký recept, jak se jich zbavit, nebo jsou druhy, které je mít musí?

poradna5_1.jpg
Foto: Petra Sochůrková

Je možné, že váš dotaz se bude milovníkům orchidejí jevit jako jakési pěstitelské rouhání. Mnozí z nich by za podobné kořeny na svých orchidejích byli velmi vděční a jistě by neměli dojem, že kazí dojem z rostliny. Phalaenopsis patří mezi epifytní orchideje, u nichž je množství vzdušných kořenů běžným a vítaným jevem.

Ve volné přírodě tyto rostliny nerostou v zemi, jsou jen volně přisedlé na větvích stromů a jejich vzdušné kořeny stejně jako listy přijímají vláhu a živiny z okolního prostředí. Současně i v nich probíhá fotosyntetický proces. Jiné než vzdušné kořeny epifyty nemají.

Protože v našich středoevropských domovech nedokážeme rostlinám nabídnout podmínky podobné těm v deštných pralesích, schováváme jejich kořeny do květináčů, zasypáváme je kousky kůry a snažíme se tam vytvořit teplé, vlhké a současně vzdušné prostředí podobné tropům.

Rostou-li kořeny orchideje ven z květináče, a ne do substrátu, obvykle to znamená, že podmínky v substrátu jsou pro ně zcela nevyhovující (je příliš mokrý, neprodyšný či zasolený) a rostlina sama vyhodnotila okolní prostředí jako vhodnější pro život.

Proto váš Phalaenopsis ve snaze o záchranu života začal tvořit klasické volné vzdušné kořeny mimo květináč stejně jako jeho předkové. Jen díky nim žije, bez nich by pravděpodobně dávno zahynul. Jejich odstraněním byste tedy svou orchidej spolehlivě zahubila.

Jak tedy postupovat dál? Orchidej vyjměte z květináče, očistěte od všeho substrátu a ostříhejte jen ty špatné (duté a shnilé) kořeny, jež byly uvnitř květináče. Vzdušné kořeny vypadají velmi zdravě – ponechte je u rostliny. Pak její kořenovou část zhruba na hodinu ponořte do vlažné vody.

Kořeny, jež byly mimo květináč, změknou, a budete s nimi moci pracovat bez rizika, že je polámete. Rostlinu přesaďte do kvalitního substrátu, při přesazování všechny kořeny (tedy i ty, které dříve rostly volně) opatrně stočte do květináče a zasypte substrátem. Správný postup najdete v našem Fotospeciálu: přesazujeme orchideje.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud