vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: poradna pro začínající pěstitele 2

Zaujaly vás orchideje Phalaenopsis ve vysokých, úzkých válcích? Nekupujte je! Bez pečlivé kontroly kořenů je nákup orchidejí v zimě velkým rizikem. A pro další pěstování jsou tyto skleněné dekorace zcela nevhodné.
Jak pěstovat orchideje: poradna pro začínající pěstitele 2

Jste začínající pěstitel orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Napište do naší poradny! Dotazy s kvalitními fotografiemi a podrobným popisem péče o rostlinu zasílejte na adresu hradova@mf.cz.

Do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna a nezapomeňte přidat své jméno a kontakt na vás, abychom vás v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli oslovit. Nezapomeňte prosím, že prostor pod jednotlivými díly poradny i články je určen ke čtenářským diskuzím, nikoli k dalším dotazům – pro ty slouží pouze poradna.

Dagmar Femiaková: Dostala jsem před Vánocemi dvě orchideje ve skleněném válci. Jak je mám zalévat? Když je budu vyndávat, tak se bojím, že je poškodím, a když budu lít vodu seshora, tak ji naleju do srdíčka, což se také nemá. Bílou mám na okně v obýváku, ta má už opadaná poupata, a fialovou v ložnici, tam je přivřené topení, ta je ještě pěkná.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: z nabídky firmy Global Orchids, která sídlí v Nizozemí a dodává na náš trh Phalaenopsisy ve skleněném válci

Z dotazu vyplývá, že velmi správně pochybujete o obou navrhovaných způsobech péče o vaši orchidej. Vysoké skleněné válce, v nichž v poslední době vídáme na pultech hobbymarketů hlavně orchideje rodu  Phalaenopsis, lze skutečně považovat za pouze dočasný ozdobný prvek.

Možná bylo záměrem výrobce nabídnout jen jakousi alternativu řezané květiny, kterou po odkvětu vyhodíte stejně, jako to bude muset udělat každý, kdo se Phalaenopsis pokusí pěstovat ve skleněném vězení. Cena přes tři sta korun se mi ale na takovýto jednorázový pokus zdá příliš vysoká.

Trvalá úspěšná péče o rostlinu umístěnou v takovém válci je totiž prakticky vyloučena. Je to přesně tak, jak píšete: skleněný válec je velmi úzký, a budete-li při každé zálivce rostlinu vytahovat ven, ani při největší opatrnosti se zřejmě neubráníte mechanickému poškození.

Zalévání vrchem, bez vyjmutí rostliny z válce, je jistou cestou k jejímu zániku. Nevyhnete se nalití vody do srdíčka orchideje: technicky je téměř vyloučeno na střed dosáhnout a vysušit jej. A voda, která proteče substrátem? Zůstane stát na dně válce.

Vylití přebytečné vody z válce je bez současného poškození kvetoucí orchideje uvnitř téměř neproveditelné. Zůstane-li rostlina stát ve vodě delší dobu, její kořeny nepochybně dříve či později napadne hniloba. Pak můžete jen čekat, zahyne-li rostlina dříve na hnilobu listového srdíčka, nebo vlivem odumřelých kořenů.

V nádobě podobného tvaru je navíc velmi omezena možnost pohybu vzduchu, který orchideje milují a potřebují k úspěšnému růstu. Nezbytně nutný koloběh střídání zálivky a vysychání, jenž obvykle trvá zhruba týden, bude pak jistě delší. I to může významně zvýšit nebezpečí napadení kterékoli části rostliny hnilobou.

Rada je tedy zcela jasná: co nejdříve vyjměte orchideje z jejich skleněných vězení a pěstujte je volně na parapetu jako ostatní Phalaenopsisy (řiďte se zásadami uvedenými v seriálu Jak pěstovat orchideje). Prázdné skleněné válce mohou posloužit jako estetický doplněk interiéru.

Ještě si dovolím malou poznámku k nákupu. Ačkoli právě v těchto měsících je nabídka kvetoucích orchidejí velmi lákavá, zima je při jejich nákupu bezesporu kritickým obdobím. Přenos rostlin z obchodu domů lze ale při dobré přípravě a dokonalém zabalení zvládnout poměrně bez problémů.

Daleko horší je velmi vysoké riziko, že koupíte nachlazenou orchidej, jíž vlivem nevhodné péče a špatného uskladnění v obchodě v krátké době odumřou všechny kořeny. Právě teď je velmi důležité dodržet hlavní zásadu uvedenou v článku Jak pěstovat orchideje: Tentokrát Phalaenopsis, díl III.

Která to je? Přece důkladná, ale opravdu velmi důkladná kontrola kořenů. Nevidíte-li v květináči vybrané orchideje větší množství šťavnatých, svěže zelených kořenů, nikdy ji nekupujte. Nákup orchideje ve vysokém a úzkém skleněném válci však kontrolu kořenů prakticky vylučuje.

Vytáhnout rostlinu z válce přímo v obchodě je téměř nemožné a přes sklo nic neuvidíte: někdy je květináč zahalen jutou, jindy je spodní část válce v provedení mléčné sklo. V případě, že orchidej byla vrchem zalita, stojí ve vodě a je umístěna v chladném skladu či nachladla při přepravě, dílo zkázy je dokonáno. Orchidejím ve skleněných válcích se tedy příště raději vyhněte!

Petra Bakalíková: V létě jsem dostala svou první orchidej Phalaenopsis, do podzimu mi krásně kvetla. Ale teď se začalo objevovat na listech u srdíček nějaké divné černání, jeden list už začíná pomalu žloutnout a druhý jako by uprostřed praskl. Starám se o ni opravdu poctivě, nikdy jsem ji přes listy a do srdíčka nezalila.

Jakmile jí zbělají kořeny (tak jednou za dva týdny), postavím ji na hodinu do vody a nechám ji, ať si nasaje, kolik potřebuje. Jinak ji ani nerosím, takže voda se do srdíčka opravdu nemá jak dostat. Zatím jsem ji jednou hnojila. Je na západním okně.

Zkoušela jsem černé plochy setřít, žádní červi tam nejsou. Nejslabší část listu, která už úplně uschla, je bílá. Toto místo je tvrdé a suché, když do něj sáhnu, začne to bílé opadávat. Je to jako ohořelý kus novin – místo, které je „ohořelé“ nejvíc, upadne. Vypadá to, jako by listy od srdíčka usychaly.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Petra Bakalíková

Asi vás nepotěším, ale soudě dle fotografie, je váš Phalaenopsis postižen hnilobou. Obvyklou příčinou skutečně bývá voda zateklá do úžlabí listů a srdíčka. I když jste s rostlinou pracovala opatrně, někdy k odstartování hnilobného procesu stačí pár nezpozorovaných kapek a noční chlad na parapetu. Některé Phalaenopsisy (převážně ty světle kvetoucí) jsou choulostivější.

Rostlinu držte v suchu a teple, pozor dejte i na noční chlad na parapetu či ledový průvan při větrání. Zalévejte, jak jste zvyklá (dvoutýdenní interval je optimální), i nadále dbejte, aby se voda nedostala na listy, orchidej nemlžte. Postižená místa zakápněte 3% peroxidem vodíku (běžný dezinfekční prostředek, k dostání v lékárně).

V tomto případě se zateklé tekutiny bát nemusíte. Postižená místa vyšumí a zaschnou. Postup zopakujte třikrát zhruba po třech dnech. Listy napadené hnilobou se již nevyléčí, je dokonce pravděpodobné, že zežloutnou a opadnou dřív než ty ostatní, nepostižené.

Vaším cílem je zastavit hnilobný proces tak, aby se nešířil dál do těla rostliny. Má-li orchidej silné, kvalitní kořeny, je určitá šance, že z postranního spícího očka vyrazí novou dceřinou rostlinku. Nebylo-li srdíčko úplně zničeno, může ožít a vytvořit nový lístek přímo ve středu.

Při další péči doporučuji nehnojit a ozdravnou zálivku provádět podle doporučení v předchozí poradně. Je třeba si ale uvědomit, že větší část hnilobou postižených Phalaenopsisů obvykle hyne. Vaše péče tak, jak ji popisujete, je zcela v pořádku, snad jste jen narazila na příliš choulostivého křížence, a tak si bez obav udělejte radost novou a zdravou orchidejí.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyto nápady vám pomůžou

Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyt…

Bydlíte v malém bytě a potřebujete, aby vypadal větší? Není třeba se hned stěhovat, s chytrými nápady dokážete prostor proměnit k nepoznání – bude působit otevřeněji a přívětivěji.

1.  10.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Malý byt