6
Fotogalerie

Jak pěstovat orchideje: poradna pro začínající pěstitele 19

Phalaenopsis se svraštělými listy: vadne suchem anebo chřadne z přelití? Víte, jak rozpoznat správnou příčinu a především jak jej dostat zpátky do formy? Kupujete orchidej? Není to tak snadné. Co je třeba ohlídat?

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Když orchidej trpí nedostatkem vody

Jana Terešková: Jedna z mých orchidejí má svraštělý list, který začíná žloutnout, ale zdá se, že jí raší nový kořen a květní stvol. Má černé kořeny, ale přelitá není, mám měřič zálivky. Je umístěná na okenním parapetu na jihozápadním okně.

poradna19_1.jpg
Foto: Jana Terešková

U další orchideje bylo vše dobré, vyrostly jí nové lístky a byly zdravé, a tak jsem ty staré svěšené uřízla. Zbylé lístky najednou změkly a začaly se kroutit. Orchidej má výrůstek na květ nebo nový kořínek, ale mám strach, aby neztratila listy. Je na jihovýchodním okně.

poradna19_2.jpg
Foto: Jana Terešková

Odpověď: Obě orchideje, jejichž snímky jste nám poslala, patří do rodu Phalaenopsis. Zdá se, že je trápí podobný problém. Listy jsou svraštělé, povadlé a začínají žloutnout. Příčinou takového stavu je téměř vždy nedostatek vody.

Může to být následek přílišné zálivky, jež v krátké době způsobí poškození (uhnití) kořenů. Nemocné kořeny pak nedokážou vláhu dovést až do listů a rostlina vadne. Dalším, méně častým důvodem bývá příliš nízká zálivka. V takovém případě se orchidej po důkladném nasáknutí substrátu obvykle sama vzpamatuje a listy se zpevní.

Nevím, na jakém principu funguje váš měřič zálivky, ale pro zalévání orchidejí platí jiná pravidla než pro zálivku běžných pokojových rostlin (cyklus prosychání a vysoká vlhkost), a je proto docela dobře možné, že právě působení onoho měřiče je příčinou neutěšeného stavu vašich rostlin. Péči a cit člověka přístroj nikdy nenahradí.

Jak tedy postupovat při záchraně orchidejí? Substrát na fotografii vypadá velmi suše, tudíž je možné, že rostliny jednoduše strádají nedostatkem zálivky. Zkuste květináče zhruba jednou týdně ponořit do vody a po dobu jedné hodiny nechat kůru nasát. Nezapomínejte, že substrát orchidejí by měl mezi zálivkami proschnout, nikoli však zcela vyschnout!

Vždy na noc květináče s orchidejemi uzavřete do igelitového sáčku. Před uzavřením stěny sáčku lehce postříkejte vodou. Přes den rostliny pěstujte volně, v teple a bez přímého slunečního světla. V případě, že orchideje strádaly suchem, jejich listy se během pár dnů začnou viditelně zpevňovat a po čase vyrazí i zcela nové zdravé kořeny a listy.

Nebude-li tento postup úspěšný, znamená to, že příčinou jsou nefunkční kořeny. Pak nezbývá, než orchidej neprodleně vyjmout ze substrátu, očistit a zkontrolovat kořeny. Pravděpodobně nenaleznete žádné živé zelené kořenové špičky. I takto postiženou orchidej ale lze s pomocí čerstvého mechu zachránit.

Vše potřebné se dočtete v článku Jak pěstovat orchideje: když onemocní Phalaenopsis. Při další péči orchideje zalévejte výhradně měkkou vodou a zcela vynechte hnojení. Kondici rostlin můžete zvýšit přidáním směsi Lignohumátu a Biplantolu do každé druhé zálivky i mlžení. 

Střídejte s čistou měkkou vodou. Podobný případ s podrobně popsaným postupem péče i přesným dávkováním podpůrných prostředků najdete třeba v letošní poradně číslo 7.

Cattleya se může barvit dočervena

Jana Terešková: Poslední orchidej je Cattleya, u níž jedna špička listu žloutne a list je vrásčitý. Spodní část listu začala tmavnout a jen doufám, že to není černá nemoc, o které jsem četla, že se nedá vyléčit. Orchidej je na jihozápadním okně. Přesadila jsem ji a má nové kořínky.

Nemám ji dlouho, jen asi měsíc, tak nevím, zda si teprve nezvyká na nový domov. Všechny orchideje hnojím se zálivkou. Může jejich stav souviset s tím, že hnojivo je staré tak tři roky?

poradna19_3.jpg
Foto: Jana Terešková

Odpověď: Vaše Cattleya vypadá velmi dobře, je to zdravá a silná rostlina. Červenavé zabarvení rubu listů bývá běžné u červeně kvetoucích hybridů, zejména v místech vystavených slunci. V některých případech ale může signalizovat neúměrně vysoké množství dusíku (N) v použitém hnojivu.

Obecně vzato ale není vhodné orchideje po přesazení hnojit. Doporučuji zálivkový režim obohacený pouze o podpůrné látky stejně jako u Phalaenopsisů ve vašem předchozím dotazu. Mírné svraštění starších pahlíz je po přesazení běžné a nemusí vás nijak znepokojovat. 

Listy spálené od sluníčka

Lucie Řeháková: Mé orchideji se na listech objevily světlé skvrny, okolo tmavě ohraničené. Rostlina je jinak zatím v pořádku, právě kvete, květy nejsou povadlé, neopadávají.  

Je možné, že by to bylo způsobeno spálením od sluníčka, nebo je to nějaká nemoc? Normálně mám orchideje na východním okně, ale malovali jsme, tak jsem je na dva dny dala na západní okno, aniž bych si to uvědomila.

poradna19_4.JPG
Foto: Lucie Řeháková

Odpověď: Vaše diagnóza je zcela správná. Nepochybně se jedná o spáleniny - následek vystavení přímému slunečnímu světlu. V letním období stačí k podobnému poškození i pár hodin. Radikální řez v podobě odříznutí celých listů je samozřejmě možný, rostlinu však zbytečně zatíží.

poradna19_5.JPG
Foto: Lucie Řeháková

Je-li v menší míře postižena jen koncová či okrajová část listů, obvykle postačí odříznutí spáleniny společně s přibližně dvěma centimetry zdravé tkáně a potření čerstvého řezu drceným černým uhlím. Vaše orchidej vypadá vcelku dobře, takže nepochybuji, že bude i nadále prospívat.

Když se v obchodě starají o orchideje špatně

Kateřina Langrová: Před dvěma týdny jsem dostala orchidej a na jednom listě byl nepatrný hnědý flíček. Ten se zvětšil, flíčků se objevilo víc a list začal po straně žloutnout. Skvrnky se začínají objevovat i na dalším listě. Zatím jsem rostlinu jen jednou ponořila na patnáct minut do vody. Na slunečném místě květina není.

poradna19_6.JPG
Foto: Kateřina Langrová

Odpověď: Podle vašeho popisu i fotografie se zdá, že Phalaenopsis, který jste dostala, je přímo ukázkovým případem špatné péče o orchideje v obchodech. Pravděpodobně vinou nevhodného skladování byla rostlina napadena houbovou chorobou, která se navíc velmi rychle šíří.

Takto postižené orchideje se podaří zachránit jen velmi výjimečně. Chcete-li se o to pokusit, nahlédněte třeba do letošní první poradny, kde naleznete velmi podobný případ včetně podrobného popisu péče o takové Phalaenopsisy. Doporučuji udělat si radost nákupem nové, silné a zdravé orchideje. Co vše je třeba při výběru ohlídat, vám napoví článek Jak pěstovat orchideje: tentokrát Phalaenopsis, díl III.

Doporučujeme

Články odjinud