Okouzlila vás orchidej Vanda? Dopřejte jí dostatek vlhkosti, pohyb vzduchu a hodně světla. Volné zavěšení rostliny je pro pěstování většinou vhodnější, někdy je ale umístění do vázy ze skla jedinou možností. Jak na to?
Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.
Jak pěstovat Vandu ve váze?
Jiřina Nohejlová: Dostala jsem orchidej Vandu. Původně byla ve velké váze, ale začaly jí žloutnout kořínky. Vyndala jsem ji a posadila na pařez, protože nemám možnost jejího zavěšení. Kořínky ale pomalu usychají. Kamarádka mi říkala, že se občas stane, že nějaké kořínky zaschnou – je to možné?
Potřebovala bych poradit s vhodným pěstováním: jaká zálivka je vhodnější, zda použít destilovanou vodu, nebo dešťovku. Podle rad ji jednou denně namáčím. Rostlinka má malou odnož – kdy a jakým způsobem se dá oddělit?
Foto: Jiřina Nohejlová
Odpověď: Kořeny Vand jsou poměrně náročné: vyžadují velmi vysokou vzdušnou vlhkost (nad 70 %), nesnáší přemokření a milují stálý, mírný pohyb vzduchu. V přírodním prostředí jsou i několikrát denně svlaženy deštěm a vzápětí osušeny mírným vánkem, to vše při vlhkosti vzduchu blížící se k devadesáti procentům.
Na rozdíl od hybridních Phalaenopsisů, jež jsou ve srovnání se svými přírodními botanickými předky podstatně odolnější, hybridy Vand a příbuzných rodů si konzervativně zachovaly zmíněné vysoké nároky na okolní podmínky, především na vlhkost.
Vaše Vanda prošla dvěma nevhodnými prostředími: zprvu rostlina, doslova utopená ve vysoké váze, kde se vzduch jen minimálně pohybuje, špatně osychala a vlivem přílišného přemokření začaly její kořeny zahnívat. (Žloutnutí je typickým projevem hniloby kořenů.)
Po vyjmutí orchideje z vázy pak nastal opačný extrém. Vystaveny suchému vzduchu, začaly kořeny zasychat. Je-li vzdušná vlhkost příliš nízká, ani časté namáčení rostlině nestačí. Zkusme tedy pro vaši krásnou Vandu najít kompromis.
I když nejbezpečnějším způsobem pěstování Vand je bezesporu volné zavěšení v prostoru a denní namáčení, jejich umístění ve skleněných vázách je za určitých podmínek možné a v prostředí s velmi nízkou vlhkostí vzduchu či při nemožnosti rostlinu zavěsit snad i vhodnější.
Foto: Jiřina Nohejlová
Pro úspěšné pěstování je ale nezbytný správný výběr nádoby, respektive usazení rostliny. Aby byla alespoň trochu splněna podmínka cirkulace vzduchu, ve váze by se měly ukrývat pouze kořeny rostliny. Vandu proto upevněte tak, aby všechny zelené listy byly nad ní.
Velký pozor dejte na dno! Po mlžení na něm obvykle zůstává vrstvička vody. Hnilobný proces kořenů se může spustit i po jediném dni trvalého kontaktu s vodou bez možnosti oschnutí. Do spodní části proto umístěte improvizovaný rošt, jenž je udrží volně ve vzduchu.
Novým podmínkám přizpůsobte i zálivku. Rostliny rozhodně není nutné namáčet denně. Zalévat můžete jednoduchým způsobem: jednou či dvakrát týdně nádobu i s rostlinou naplňte vodou, kořeny nechte důkladně nasát a pak přebytečnou vodu vylijte. Orchideje ve větších vázách je (především z praktických důvodů) vhodnější zalévat mlžením.
Správný interval si musíte stanovit sama. Kořeny nesmí zasychat, ale mezi jednotlivými mlženími by měly vždy důkladně oschnout. I když Vandy mají rády slunce, vázu s kořeny vždy držte ve stínu! Ve špatně větraném prostoru by sluneční paprsky neúměrně zvýšily teplotu.
Vandy sice tvoří dceřiné rostlinky stejně jako Phalaenopsisy, na rozdíl od nich ale miminko (keiki) v domácích podmínkách prakticky nikdy nedoroste květuschopné velikosti, ba ani velikosti schopné samostatné existence. Rostlinu mládě nijak nevysiluje, proto doporučuji neoddělovat je.
Další odpovědi na vaše otázky a především podrobné informace k péči o tyto nádherné orchideje najdete v článcích Jak pěstovat orchideje: poradna pro začínající pěstitele 6 a Jak pěstovat orchideje: tentokrát Vanda.