Bohaté kvetení je pýchou každého pěstitele orchidejí, ale všeho moc škodí. Trvá-li příliš dlouho, orchidej vyčerpává. Jak rostlinu správně povzbudit, a nepřijít přitom o květy? Ke slovu přijde opět náš posilující koktejl.
Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.
Orchidej se vám nezdá? Podívejte se jí na kořeny
Jiří Jurdič: Phalaenopsisu začaly po odkvětu vadnout listy a spodní žloutnout. Přesadil jsem jej do nové nádoby a při vytažení zjistil, že kořeny jsou ve špatném stavu – takřka žádné čerstvé špičky. Při kontrole jsem nenašel žádné škůdce. Rostlina má vzdušné kořeny. Je možné dát je při přesazení do substrátu? Dá se i v tomto případě pomoci mechem nebo jinak?
Odpověď: Přesazení a kontrola kořenů jsou v podobném případě nejlepším řešením. Všechny vzdušné kořeny můžete bez obav vsadit do květináče a zasypat substrátem. Namočíte-li alespoň půl hodiny před přesazováním celou rostlinu do vlažné vody, kořeny změknou, při stáčení do květináče budou pružnější a nenalomí se.
Mech (rašeliník, bělomech) je dobrým pomocníkem při péči o každou orchidej. Prostředí, jež vytvoří v květináči, je pro rozvoj a rekonvalescenci poškozených kořenů mimořádně příznivé. Stejně důležitý je i výběr kvalitního kůrového substrátu. Vše podstatné o přesazování naleznete ve Fotospeciálu: přesazujeme orchideje.
Dále je třeba dodržet několik základních pravidel: po dobu několika týdnů vynechte klasické hnojení, zalévejte měkkou, nejlépe dešťovou vodou a pro zlepšení kondice vaší orchideje zkuste osvědčenou směs Biplantolu či Orchimixu s Lignohumátem.
Tento roztok můžete použít při každé druhé zálivce ke kořenům i k občasnému mlžení na list. Orchideje s povadlými listy nikdy nevystavujte přímému slunečnímu záření! Další rady i přesné dávkování podpůrné směsi najdete v Orchidejové poradně, konkrétně třeba v jejím letošním prvním dílu.
Dlouhodobé bohaté kvetení rostlinu unavuje
Naďa Trkolová: V zimní zahradě na severozápadním okně pěstuji již několik let orchideje. Začala jsem vlastním výpěstkem z darované a již uhynulé bílé orchideje Phalaenopsis, který několik let bohatě kvete. Letos vyhnal tři stonky a celkem má přes šedesát květů. Postupně mi přibyly další Phalaenopsisy: žlutý, fialový a fialovobílý, které také opětovně bohatě kvetou.
Foto: Naďa Trkolová
V poslední době se mi však zdá, že začaly všechny chřadnout. Květy sice drží, neopadávají, ale listy jsou povadlé, bledé, hadrovité. Vzdušné kořeny jakoby seschlé. Zkusila jsem je namočit do odstáté vody a už po druhém máčení se stav orchidejí krom žluté, které nadále uvadají listy, květy i poupata, markantně zlepšil.
Možná mohly nastydnout při větrání v minulých mrazivých dnech. V zimní zahradě je pokojová teplota, která v mrazivých nocích mírně klesá, ale určitě ne pod osmnáct stupňů. Můžete mi poradit, jak mým orchidejím pomoci?
Hnojím je maximálně jednou za měsíc tekutým hnojivem Orchidea od Agro, ředím dle návodu. Zalévám opatrně, abych je nepřemokřila (jednou až dvakrát týdně) a několikrát denně rosím. Dále bych se chtěla zeptat, jestli je mohu přesadit v době kvetení. Bojím se, že poškodím květy.
Foto: Naďa Trkolová
Odpověď: Vaše orchideje jsou mimořádně vzrostlé a bohatě kvetoucí. To bude pravděpodobně i příčinou jejich současné unavené podoby. Dlouhodobé kvetení je pro rostlinu vysilující a v podobném případě je vhodné zvýšit přísun živin v podobě malých, ale pravidelných dávek hnojiva.
Zkuste změnit hnojivo (vhodné je třeba Hnojivo pro orchideje Neudorff) a aplikujte je zhruba jednou za dva týdny v ředění maximálně dva mililitry na litr měkké vody. Hnojivou zálivku můžete prostřídat s výše zmíněným posilujícím koktejlem (Biplantol či Orchimix a Lignohumát). Tuto směs lze použít i pro mlžení na list bez rizika zasolení.
I když to ze snímků není patrné, předpokládám, že tak dobře rozrostlé orchideje mají i bohatý kořenový systém. S velikostí plochy listů a kořenového balu přirozeně stoupá i potřeba vody. Velmi správně jste to vyhodnotila jako příčinu povadlých listů a zasychajících kořenů. Potvrzením je i zmiňované zlepšení stavu rostlin po zvýšení přísunu vody.
Závěrečné shrnutí je tedy prosté: více vody i více živin v šetrnějších dávkách. V případě, že by se stav rostlin ani po této revitalizační kúře po delší době nezlepšil, bylo by nutné přistoupit k radikálnímu řešení v podobě ostříhání všech květů. Zatím je to ale předčasné.
Po odkvětu ale doporučuji odstřihnout květní stvoly celé, hned na bázi rostlin. Nenuťte je do tvoření postranních květních stvolů. Odpočinek si jistě zaslouží. Nezapomeňte rostliny po celé léto důkladně přistiňovat. Pro oslabené orchideje je přímý sluneční svit další zbytečnou zátěží.
Zdravé, plně rozkvetlé orchideje lze obvykle šetrně přesadit bez rizika poškození květů. V případě vašich oslabených rostlin se ale může stát, že kvetení bude ohroženo. Rozhodnutí, zda jim nabídnete lepší podmínky v podobě nového substrátu i za cenu případné ztráty květů, či odložíte přesazování až po odkvětu, je na vás.
Žlutě kvetoucí hybridy Phalaenopsisů bývají choulostivější. Nedošlo-li dosud ke zlepšení stavu této rostliny, doporučuji zvážit okamžitý radikální zásah: odstřižení celých květních stvolů a přesazení rostliny. Přesazování a další péče o podobně postižené orchideje jsou v naší poradně mnohokrát zmiňovány.
Co potřebuje Zygopetalum
Naďa Trkolová: Dále bych se chtěla zeptat, jak pěstovat další dvě orchideje. Jedná se o Zygopetalum, které po odkvetení již více nevykvetlo (mám je něco přes dva roky). Druhá podobná orchidej má drobné hnědé květy, po roce vykvetla, ale zdaleka ne tak bohatě. Mám obě umístěné na stejné straně v zimní zahradě jako Phalaenopsis, jen tyto nerosím.
Foto: Naďa Trkolová
Odpověď: Zygopetalum patří mezi chladnomilné orchideje, tedy rostliny s teplotně zcela odlišnými nároky, než má rod Phalaenopsis. Přes léto jim prospívá letnění venku v polostínu: noční pokles teplot je významný pro indukci kvetení. Zimní teploty by se měly pohybovat pod osmnácti stupni Celsia.
Druhá orchidej je zřejmě z rodiny temperovaných Oncidií či Brassií. Také pro tyto rody je vhodné letnění, zimní teploty pak mohou být nepatrně vyšší. Další podrobnosti o pěstování naleznete v článku Jak pěstovat orchideje: rozdělení podle teplotních nároků.
Nevhodné nastavení teplot bylo pravděpodobně příčinou špatného kvetení těchto orchidejí. Možná že by bylo vhodné obě rostliny přesadit do kvalitního substrátu. Ve vegetačním období je můžete hnojit i mlžit stejně jako Phalaenopsisy. V zimě je nehnojte ani nemlžte.