Jak pěstovat orchideje: poradna pro začínající pěstitele 1

Máte pocit, že váš Phalaenopsis stagnuje? Zkontrolujte jeho kořeny! Načervenalá barva a chybějící kořenové špičky jsou signálem, že orchidej potřebuje pomoc. Namíchejte směs podpůrných látek, která ji zaručeně dostane do formy!

Jste začínající pěstitel orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Napište do naší poradny! Dotazy s kvalitními fotografiemi a podrobným popisem péče o rostlinu zasílejte na adresu hradova@mf.cz.

Do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna a nezapomeňte přidat své jméno a kontakt na vás, abychom vás v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli oslovit. Nezapomeňte prosím, že prostor pod jednotlivými díly poradny i články je určen ke čtenářským diskuzím, nikoli k dalším dotazům – pro ty slouží pouze poradna.

Renáta Havlíčková: Phalaenopsisy pěstuji asi tři roky, mám okolo deseti rostlin a všem se daří velice dobře. Asi před týdnem jsem dostala novou rostlinu. Na jejích listech byly černé ohraničené flíčky a listy vypadaly, jako by hnily (blíže středu rostliny). Květy jsou také s malými defekty.

Postižené listy jsem odstřihla a rány ošetřila dezinfekcí, rostlině jsem ponechala alespoň jeden list – ten nejnovější a také nejméně postižený (jsou na něm jen malé, sotva viditelné skvrnky, které se zatím nezvětšují). Rostlinu jsem izolovala od ostatních.

Nyní je orchidej v místnosti, kde je dostatek světla a tepla. Byla bych vděčná za návrh postupu, jak se o rostlinu starat, jestli ji zalévat tak jako ostatní, nebo méně, jestli hnojit, zda by nebylo vhodné ustřihnout květní stvol, aby se zbytečně nevysilovala.

2poradna_1.JPG
Foto: Renáta Havlíčková

Za postup, který jste zvolila k záchraně orchideje, zasloužíte velikou pochvalu. Phalaenopsis tak masivně postižený houbovou chorobou, jak je patrné na fotografii, je v drtivé většině případů odsouzen k zániku. Je ale možné, že právě vaše orchidej se stane vzácnou výjimkou.

Srdíčko (střed) rostliny hnilobný proces, jak se zdá, zatím nepostihl a také kořeny vypadají zdravě. Zasáhla jste rychle a správně, takže šance na záchranu rozhodně je. Zálivku zvolte trochu mírnější než u ostatních orchidejí, rostlinu nenamáčejte ani nemlžte: na list a do srdíčka by se neměla dostat voda.

Květináč vždy jen prolijte vodou, nechte důkladně okapat a další zálivku provádějte až po proschnutí substrátu. K zálivce použijte měkkou vodu a určitě nehnojte! Pro posílení kondice kořenů a celé rostliny ale můžete každou druhou zálivku obohatit podpůrnými prostředky.

2poradna_phal.JPG
Foto: Renáta Havlíčková 

Velmi se mi osvědčila směs 2 mililitrů Biplantolu či Orchimixu s 1 mililitrem Lignohumátu na 1 litr dešťové vody. Tento roztok spolehlivě nezatíží kořeny solemi a nebude ani stimulovat rostlinu k v zimě nežádoucímu růstu zelené hmoty. Velmi příznivě ale působí na kořenový systém a celkovou vitalitu rostliny.

Biplantol koupíte na každoroční jarní výstavě orchidejí v Drážďanech nebo jej v průběhu celého roku můžete vydražit na Aukru. Orchimix je k dostání na tuzemských výstavách orchidejí, případně si jej můžete objednat přes internet v e-shopu firmy Explantex. Lignohumát prodávají v každém dobře zásobeném zahradnictví.

Celou rostlinu můžete také ošetřit některým ze systémových fungicidů (Previcur). Roztok lze buď aplikovat postřikem, nebo jednoduše plochým štětcem listy důkladně z obou stran potřít. Po zásahu nezapomeňte zkontrolovat srdíčko a vysušit přebytečnou tekutinu! Květní stvol doporučuji odstřihnout celý, hned na bázi rostliny.

Marie Zirklová:  Jsem začínající pěstitelka orchidejí, v říjnu jsem si pořídila dvě – jednu bíle a jednu růžově kvetoucí. Bíle kvetoucí se má k světu, vytváří nové pupeny, kořeny jsou zdravě zelené, listy pevné. U druhé mi však  jeden stvol po odkvětu začal usychat, odstřihla jsem tedy uschlou část.

Také její kořeny mají jinou barvu, některé jsou žluté až růžové. Podle informací, které jsem si našla, mají mít zdravé kořeny orchidejí světle zelenou až stříbřitou barvu a na konci čerstvý zelený výhonek (pokud roste nový kořen).

Měla jsem za to, že jsem květinu přelila, proto jsem ji vyndala z květináče a na dva dny dala do igelitového sáčku i se substrátem, aby mohly kořeny dýchat a oschly, pak jsem ji dala i se substrátem zpět do květináče. Také jsem u obou květin zjistila při posledním zalévání šedé broučky bez křídel, s dvěma většími tykadly.  

2poradna_3.jpg
Foto: Marie Zirklová

Usychání květních stvolů po odkvětu je zcela normální jev a nemusí vás nijak znepokojovat. Jenom část Phalaenopsisů se rozhodne po odkvětu původního stvolu v kvetení pokračovat postranními výhonky či vytvořením nových poupat na jeho špičce.

Pokud jste odstřihla pouze suchou část a zbytek stvolu dál zůstal zelený, může se stát, že z některého očka vyrazí postranní stvol. U většiny phalů ale stonek po odkvětu zežloutne a zaschne. Po uplynutí několika měsíců pak rostlina obvykle vyrazí zcela nový, silný květní stvol.

Šedí broučci s většími tykadly budou pravděpodobně chvostoskoci, v malém množství neškodní obyvatelé substrátu mnoha pokojových rostlin. Libují si ve vlhkém prostředí, takže k jejich likvidaci mnohdy stačí důkladné proschnutí substrátu a následné snížení zálivky, jež jistě prospěje i vašim Phalaenopsisům.  

Zbarvení kořenů na fotografii skutečně svědčí o tom, že něco není v pořádku. Některé tmavě kvetoucí Phalaenopsisy sice mohou mít (ve srovnání se světlými) kořeny, listy i květní stonky s mírným nádechem do červena, převládající barvou kořenů je ale vždy zelená.

Příčinou podobně nezdravého vzhledu kořenů je obvykle chemicky nevyhovující prostředí v okolí kořenů, ať už vlivem krátkodobého vystavení příliš vysokým dávkám hnojiva, použitím nesprávného přípravku, či nevhodným složením zálivkové vody.

Na vině ale může být i nekvalitní či zahnívající substrát. Chemické látky, jež se postupně vyluhují z jeho složek, výrazně ovlivní složení i kyselost vody omývající kořeny orchideje. Vzácněji se takto projevuje i mírné nachlazení či přelití rostliny. Výjimkou není ani kombinace více příčin.

2poradna_4.jpg
Foto: Marie Zirklová

Kořeny nejsou poškozeny tak, aby se zcela spálily či uhnily, stále jsou pevné a tvrdé. Dobře pozorovatelná je ale jejich barevná změna a také úplná absence živých rostoucích kořenových špiček. Postižená rostlina obvykle viditelně nechřadne, ale také neprosperuje, stagnuje. Nové kořeny ani listy nepřirůstají, kvetení je chudé.

Jak tedy rostlině pomoci? V neakutních případech je sice dobré přesazování naplánovat až na jaro, vy už jste ale do kořenového systému rostliny významně zasáhla, takže se do práce pusťte co nejdříve. Cílem je usadit orchidej do nového substrátu tak, aby mohla nerušeně sbírat síly k dalšímu růstu.

Připravte si vhodný květináč, polystyren na drenáž a kvalitní substrát. Doporučit mohu Floria substrát pro orchideje. Můžete také navštívit zítřejší burzu Živá exotika v pražském KD Ládví. Obvykle tam najdete prodejní stánky firem Lukscheiter a Terra koruna, které se zabývají prodejem orchidejí i potřeb pro jejich pěstování.

Ke koupi bývá kvalitní kůrový substrát, průhledné květináče, podpůrný prostředek Orchimix a někdy i živý rašeliník, který je ideální příměsí do kůrového substrátu pro orchideje. Burza  ale bývá velmi hojně navštěvována, takže bez ostrých loktů a pevných nervů se jistě neobejdete.

První krok k přesazení jste již provedla: kořeny vaší rostliny jsou dokonale opláchnuty a zbaveny substrátu. Myslím, že při oplachování kořenů jste orchidej zbavila i většiny chvostoskoků. Další postup přesazování najdete v článku Fotoseriál: přesazujeme orchideje.

Ke zvýšení kondice rostliny doporučuji po přesazení provádět  zálivku přesně dle odpovědi na předchozí dotaz (kombinace měkké vody, Biplantolu či Orchimixu a Lignohumátu). Mezi zálivkami nechte substrát vždy důkladně proschnout! Rady k další péči najdete v seriálu Jak pěstovat orchideje

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud