vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: poprvé nad čtenářskými dotazy

Objevili jste na svých orchidejích škůdce? Jsou nemocné? Chcete je dostat do dobrého zdravotního stavu nebo zkonzultovat péči o ně? Na vaše dotazy odpovídá autorka seriálu Jak pěstovat orchideje.

Vážení čtenáři, vítám vás u prvního dílu naší poradny, v níž se vám pokusím poradit s problémy, jež trápí vaše orchideje. Tak jako u lékaře dáme i zde přednost pacientům s akutními potížemi. Ostatní prosím o trochu trpělivosti, jejich dotazy budou zařazeny do příštího pokračování.

Eva Vandrovcová: I já jsem se stala pěstitelem phalů, ale bohužel se žádnými velkými úspěchy. Dokud jsem je měla doma v ložnici, docela kvetly, ale tím, jak narůstaly, začal jim být parapet malý. Odnesla jsem je do práce, kde mají stejné světelné podmínky i stejnou světovou stranu, ale je zde velmi suchý vzduch a nedostatek čerstvého vzduchu.

Rostou jako divé, mají velké pěkné listy, ale to je tak vše. Mám je zde přes rok a nechtějí kvést. Když už to vypadalo, že snad pokvetou, tak místo květů narostly keiki, pouze jedna nasadila tři chudé květy.

Myslím si , že dodržuji standard v pěstování, hnojím do zimy hnojivem na orchideje, rosím, týdně prolévám, orchideje stojí na navlhčeném keramzitu, na topení mám misky s vodou. Nevím, kde dělám chybu, ale mám vztek, když mi kolegyně přinese ukázat fotku s vodopádem květů.

Nyní jsem se rozhodla, že si půjdu koupit novou, abych se měla v práci z čeho radovat, a ty nekvetoucí asi někam vystěhuji do vyhnanství. Prosím o radu, co mám dělat, aby mi také kvetly. Původní phaly byly minimálně s dvěma až třemi výhony a spoustou květů.

Především blahopřeji ke keiki. I když se říká, že je rostlina vyrazí, když se cítí být ohrožena – jako snahu o udržení života – je to pro každého pěstitele cenná vzácnost. Pochybuji, že se jimi může pochlubit vaše kolegyně s vodopády květů. Píšete, že orchideje rostou jako divé, zjevně jim suchý vzduch tedy nevadí.

Nemohla by být příčina v teplotě? V ložnici, kde kvetly, klesala v noci teplota na hodnoty optimální pro podporu kvetení, v kanceláři nekvetou, je proto možné, že by tam teplota (v noci, o víkendu) byla výrazně jiná (vyšší) než doma? Možná že vystěhování do vyhnanství není špatný nápad. Obvykle phal k nakvetení nepotřebuje zvláštní teplotní rozdíly – stačí mu běžný noční pokles tak, jak jsme zvyklí z našich bytů.

Tvrdohlavě nekvetoucí phaly se doporučuje dát na 1–2 měsíce do chladu. (Ale pozor, určitě ne pod 15 stupňů Celsia! Nižší teplotě je také třeba přizpůsobit, tedy snížit zálivku.) Když pak takového provinilce vezmete zpět do tepla, třeba si to s kvetením rozmyslí. Kvetení můžete také posílit hnojivem se zvýšeným podílem draslíku (K) a fosforu (P), v malé dávce i v zimním období. Přeji šťastnou ruku při nákupu nové orchideje!

Márinka: Jak často zalévat a rosit Phalaenopsis? Rosení těm mým podle mě prospívá (bydlím v panelovém bytě). A co je pravdy na tom, že by se měly čas od času postavit do vody a nechat nacucat? Nevím, jak dlouho by to mělo trvat a v jakém období.

Kompletní odpověď na to, kdy a jak zalévat, najdete v prvním dílu našeho orchidejového seriálu. O rosení se dočtete v dílu druhém. 

Klepněte pro větší obrázek

Robert Zámarský: Mohla byste mi poradit, co dělat s usychajícími stonky po odkvetení orchideje?

Předpokládám, že se jedná o Phalaenopsis. Když se pozorně podíváte na stonek, najdete tam zhruba po 10 centimetrech malé "šupinky" – očka.

1. Můžete stvol ustřihnout nad třetím očkem, tedy ve výšce asi 20 centimetrů. Zpod oček (zpravidla toho nejvyššího) může vyrašit nový, boční květní stvol.

2. Nemusíte stvol stříhat vůbec a vyčkat – rostlina někdy sama vyraší zpod některého z oček nebo vytvoří na konci stvolu nová poupata. Kvetení ale pak není tak hezké na pohled.

3. Rozhodla-li se rostlina, že z tohoto stvolu už nepokvete, ten po čase zežloutne. Pak můžete stříhat na bázi rostliny. (Pokud je stvol stále živý a výhledově připravený na kvetení, má barvu zelenou).

4. Stvol lze ustřihnout na bázi rostliny hned a potom čekat na úplně nové kvetení. Může to sice trvat delší dobu, ale vzhledem k tomu, že rostlina má šanci si odpočinout, květy bývají hojnější a větší. Této možnosti osobně dávám přednost.

Andrea B.: Mám dva problémy – první je, že u mé orchideje Dendrobium začínají žloutnout listy. V jedné knize jsem se dočetla, že prý po odkvětu tento druh listy shazuje, ale bojím se, jestli nejde o nějakou chorobu. Můj druhý problém se týká Oncidia. Na listech se udělaly černé skvrny, nejvíce jsou pozorovatelné zespodu listu a jeden list začal žloutnout.

Nejdříve k Dendrobiu: Z fotografií, které jste zaslala do redakce, je patrné, že se jedná o Dendrobium phalaenopsis, teplomilný druh, který listy neshazuje (holé pahlízy zůstávají u Dendrobií typu nobile). Pravděpodobnou příčinou žloutnutí vaší orchideje jsou špatné kořeny (jako následek přelití).

Pokud rostlinu vyndáte z květináče a očistíte od substrátu, zřejmě zjistíte, že většina kořenů je shnilých (černých, měkkých, dutých) – ty můžete klidně ostříhat. Zdravé kořeny jsou bílé a tuhé, ideálně se zelenou špičkou.

Klepněte pro větší obrázek
I takový phal si v zimním období můžete přinést z obchodu. Nevhodné skladování v chladu v kombinaci s přelitím zničily většinu kořenů

Chcete-li se pokusit rostlinu zachránit, podívejte se do čtvrtého dílu orchidejového seriálu. Postup záchrany rostliny bez kořenů je stejný jako u Phalaenopsisů. Podrobněji si o Dendrobiích budeme povídat v příštím dílu orchidejového seriálu.

Klepněte pro větší obrázek
Stejná rostlina po ostříhání všech špatných kořenů. Záchrana může začít 

K Oncidiu: Tenké listy Oncidií jsou velmi choulostivé. Černé tečky na vaší fotografii mohou být buď stopy po dřívějším napadení savým hmyzem, nebo příznak houbové choroby. Jestliže má rostlina zdravé, pevné a nescvrklé pahlízy, máte určitě šanci, že s přicházejícím jarem vyrazí nový, zdravý výhon.

Irena Hájková: Na mé orchideji Phalaenopsis se objevil zřejmě škůdce, kterého jsem na internetu nenašla. Je to úplně miniaturní sytě zelený asi pavouček (pravděpodobně to není mšice). Spouští se na pavučině. Orchidej měla pět poupat a již dva květy a poupata začala žloutnout. Nevím, jestli je to jen náhoda, nebo je pavouček příčinou toho, že poupata zašla. Ošetřila jsem hned všechny orchideje Mospilanem.

Myslím, že pavouček s opadem poupat nesouvisí. Jediný škůdce, kterého znám coby „výrobce“ pavučinek, je sviluška. Ta je ale podstatně drobnější a nebývá sytě zelená. Na ni bych pak doporučovala postřik přípravkem Omite. Podrobněji se o řešení tohoto problému dočtete ve čtvrtém dílu orchidejového seriálu.

Opad poupat je v tomto zimním období bohužel poměrně běžná záležitost. Příčin může být hned několik: extrémně suchý vzduch jako následek topení, chladný vzduch při větrání v mrazivých dnech, krátký den, málo slunce.

Také je třeba dát pozor při nákupu. V mrazivém dnu stačí chvilka, než přenesete orchidej z obchodu do auta, a i když rostlině samotné se nic nestane, citlivá poupata mohou být poškozena a po čase opadnout.

Dana Bezoušková: Na listech mých orchidejí se objevily bílé lepkavé skvrny. Postříkala jsem je Biosilem a zatím se to zdá v pořádku. Ještě se mi stává, že mi orchidej vyrazí stvol s květy, a když by měly květy rozkvést, tak místo toho upadnou. Něco dělám špatně, ale nevím co.

Jak je to s opadem poupat v zimním období, se dočtete v odpovědi na předchozí otázku. Pokud poupata takto opadávají i v létě, je třeba se zamyslet, jestli v jejich prostředí nedošlo k nějakému prudkému výkyvu. Přílišné vystavení slunci, pohnojení nezvykle silnou dávkou hnojiva a podobně. Ochranu proti hmyzím škůdcům probíráme ve čtvrtém dílu orchidejového seriálu.

Milena Svobodová: Mám jednu orchidej Phalaenopsis, která má pravděpodobně nějaký problém. Má povislé spodní listy, takové světle zelené, jen poslední dva jsou pěkné. Na jednom listu je malý hnědý flíček. Stejný jsem objevila i na krčku rostlinky. Nevím, co by to mohlo být.

Koupila mi ji moje malá dcerka v listopadu (flíček na listu už byl), venku bylo dost chladno a orchidka byla málo zabalená. U nás doma průvan nemá, sedí na okně, kterým nevětráme, světla má dostatek, nepřelívám ji ani nerosím (suchý vzduch doma nemáme). Dokonce mi i přes Vánoce vyrostlo poupě a vykvetlo.

Včera mi to ale nedalo a vzala jsem baterku a prohrabala substrát. Objevila jsem malého šedého broučka, asi milimetr velkého. Vždycky se jen rychle mihnul a schoval se. Na listech nic není, ani vatička, pavučinka, prostě nic, jen v substrátu. Myslíte, že by to mohlo s flíčky souviset?

K listům: Povislé spodní listy jsou obvykle reakcí rostliny na nějakou negativní změnu. V zimním období jsou přece jen náročnější podmínky než v létě, kdy se netopí a je podstatně více světla. U vaší orchideje to ovšem může být i reakce na počínající hnilobu (viz níže). Jsou-li nové listy zatím pěkné, tuhé, vyčkejte.

Klepněte pro větší obrázek

Z fotografie odhaduji, že se jedná o světle kvetoucí phal: ty někdy mívají listy světleji zelené, takže barvou se nemusíte znepokojovat. Flíček na listu bedlivě sledujte. Pokud se nebude zvětšovat, nemusíte nic podnikat.

Skvrnka zaschne a celý list sice pravděpodobně odpadne dřív než ty úplně zdravé, ale rostlina ohrožena nebude. Budete-li mít pocit, že se flíček zvětšuje, nemilosrdně amputujte celý list. Ránu zasypte dezinfekčním prostředkem.

Hnědé skvrnky na krčku rostliny: Tady vás asi nepotěším (což mě mrzí, protože na dárky od dětí je člověk obzvlášť citlivý). Podle všeho se jedná o počínající hnilobu. Možná vznikla zanedbáním péče už v obchodě.

V případě hnilob a houbových onemocnění u orchidejí jsem velmi pesimistická. Léčit je nelze, je pouze možné pokusit se hnilobu zastavit, a to s velice nejistým výsledkem. Většina takto postižených rostlin i přes veškerou péči hyne.

V každém případě je třeba rostlinu držet v suchu a teple, určitě nerosit a zalévat jen do květináče. Někdy se hniloba zastaví sama. Nebo můžete zkusit rozdrtit černé uhlí či Endiaron, smíchat s kapkou vody a vzniklou kašičkou natřít postižená místa (to lze preventivně aplikovat i na skvrnku na listu).

Klepněte pro větší obrázek

Vědecké vysvětlení nemám, ale má zkušenost je, že hnilobám podléhají více světle kvetoucí phaly se světle zelenými listy. Prošlo mi rukama několik desítek phalů a hniloba listového srdíčka se projevila u tří. Všechny byly žluté, světlolisté. U dvou z nich se díky léčbě peroxidem hniloba zastavila, třetí nepřežil.

Broučci a jiná havěť v substrátu: Ti v tom budou nevinně. Pokud přes květináč nepozorujete nějaké poškození kořenů (okousání, provrtání či podobně) a orchideje (ty ostatní) prospívají, není důvod se znepokojovat.

I když v substrátu svých orchidejí občas zaznamenám nějaký „pohyb“, neřeším to. Pokud je tam příliš „živo“, jako první pomoc pokapu povrch substrátu peroxidem a v krajním případě rostlinu přesazuji do nového substrátu.

Jelikož jsem se v úvodu tohoto seriálu zavázala, že nebudu uvádět žádné postupy, které nemám vyzkoušené na vlastních rostlinách, neučiním tak ani tentokrát. Z chemických přípravků používám pouze ty tekuté (kvůli jednoduchému dávkování), a to ty, jež jsem uvedla ve čtvrtém dílu našeho seriálu.

Do substrátu žádný z nich neaplikuji. Pro úplnost bych jen zmínila, že někteří pěstitelé substrát prolévají roztokem Mospilanu. Ředění ani četnost aplikací nemám vyzkoušeno.

Závěrem bych ráda uvedla, že používat 3% peroxid při léčbě hybridních phalů mě naučil jeden skvělý a zkušený orchidejář z Moravy. I když jsem zpočátku byla velmi nedůvěřivá, léta praxe mě přesvědčila o přednostech peroxidu. Je to rychlé, čisté a účinné.

Viera Mahútová: Mám problém, jedna orchideja mi začala žltnuť a neviem, čo mám robiť. Vo vašich člankoch na internete som sa dočítala, že to može byť z vody. Ja som túto orchideju rosila a nechala som v strede listou vodu, dá sa nejako ešte zachraniť?

Z vaší fotografie a popisu soudím, že se skutečně může jednat o hnilobu listového srdíčka. Všechny potřebné informace najdete ve čtvrtém dílu orchidejového seriálu.

Klepněte pro větší obrázek

Chcete se také zeptat? Orchidejová poradna je tu pro vás!

Jste začínající pěstitel orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Napište do naší poradny! Dotazy s kvalitními fotografiemi a podrobným popisem péče o rostlinu zasílejte na novou adresu hradova@mf.cz.

Do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna a nezapomeňte přidat své jméno a kontaktní údaje, abychom vás v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli oslovit. Nezapomeňte prosím, že prostor pod jednotlivými díly poradny i články je určen ke čtenářským diskusím, nikoli k dalším dotazům – pro ty slouží pouze poradna.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

10 okrasných trav, které vyniknou na zahradě a přitom nejde o invazivní druh

10 okrasných trav, které vyniknou na zahradě …

Hledáte zajímavou rostlinu, která ozvláštní vaši zahradu a přitom nebude potřebovat neustálou péči? Vyzkoušejte okrasné trávy, které mají zajímavé barvy a krásně kvetou. Vybírejte ale neinvazivní druhy, tedy ty, které brzy nezaberou celou vaši zahradu. Tady je 10 zajímavých druhů trav, najdete je i na fotkách v galerii.

30.  7.  2022 |
Lucie Kořistová
Okrasné traviny
Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Celoroční montované chaty jsou levné a rychle hotové. Jak je vybrat a za kolik?

Celoroční montované chaty jsou levné a rychle…

Říká se, že co Čech, to chalupář, jenomže ne každý má v dnešní době kam jezdit. Ceny nemovitostí navíc vystoupaly do závratných výšek. Toužíte-li po vlastní chatě, nabízí se levnější řešení – montované chaty, které lze zateplit tak, že mohou sloužit k celoročnímu užívání. Inspirujte se i v naší galerii, kde najdete aktuální nabídku na trhu.

31.  7.  2022 |
Lucie Kořistová
Chata
Lák na okurky: Vyberte si z osvědčených receptů

Lák na okurky: Vyberte si z osvědčených recep…

Pokud jste se letos pustili do pěstování okurek a úroda se vydařila natolik, že syrové je nesníte, pustíte se pravděpodobně do jejich nakládání. A i když možná máte na nálev na okurky svůj oblíbený recept, proč nevyzkoušet alespoň s částí úrody něco nového?

29.  7.  2022 |
Kateřina Hradová
zavařování