vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: popáté nad čtenářskými dotazy

V dnešním pokračování se dozvíte, kam se obrátit, objevíte-li na listech orchideje poškození neznámého původu, jaké stopy mohou na orchideji Phalaenopsis zanechat přímé sluneční paprsky a mnoho dalšího.

Milí pěstitelé orchidejí, do poradny nám přichází velké množství dotazů. Velmi ráda je všechny zodpovím, ale než přijde na řadu právě ten váš, chvíli to potrvá. Doporučuji zkrátit si čekání pročítáním seriálu Jak pěstovat orchideje: může se totiž stát, že odpověď na svou otázku naleznete v již zveřejněných článcích či předchozích dílech Poradny.

Ladislav Šrámek: Mám několik orchidejí. U jedné z nich se na listech objevily skvrny a nemohu nikde najít, co je způsobilo a jak rostlinu léčit.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Ladislav Šrámek

Jaroslava Plánková: Pěstujeme orchideje na panelákovém parapetu, celkem se jim u nás daří, ale nyní jsme objevili na jedné rostlině škůdce. Rostlina prospívá, má i přírůstky, zatím se zdá, že jí to nevadí. Jen na listech má bílé a černé tečky. Čím ji ozdravit?

Přesné určení choroby či škůdce, který nepatří mezi nejběžnější a jehož projev není zcela specifický, je úkol pro zkušeného rostlinolékaře. Navíc určování z fotografie v takovýchto případech nemůže být zcela přesné.

Na oba výše uvedené dotazy tedy mohu zodpovědně doporučit pouze osobní návštěvu odborníka, a to se vzorkem postižené rostliny, či kontakt na Státní rostlinolékařskou správu, kde po dohodě zaslaný vzorek zanalyzují a poradí další postup.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Jaroslava Plánková

Má zkušenost s podobně postiženými orchidejemi je dvojí: buď se rostlina v právě probíhajícím vegetačním období zotaví sama a nově přirostlé výhony a listy budou v pořádku – pak máme důvod k radosti a příčiny poškození lze hledat v nepříznivých zimních podmínkách.

Nebo bude choroba přetrvávat, orchidej bude strádat a snad i zahyne. Osobně nejsem velkým příznivcem pokusných chemických zásahů u orchidejí. Výraznější efekt můžeme pozorovat zřídkakdy a je třeba mít stále na mysli, že chemií zatěžujeme i své vlastní prostředí.

(Vyzkoušené postřiky, například proti sviluškám či červcům, jež zde byly již několikrát popsány, ale prokazatelně pomáhají, a tak je lze, za dodržení předepsaných podmínek doporučit.)

Renata Toncrová: Prosím o váš názor, jak pomoci mojí orchidejce. Nekvete, nemá žádné vzdušné kořeny (jsou uschlé), ale kořeny v květináči jsou zelené. Zalévám ji jednou týdně – ponořím tak na půl až hodinu do vody.

Teď jsem dvakrát přidala do vody hnojivo na pokojové květiny. Orchidej je umístěna v pokoji, kde není moc světla. Proto jsem ji předělala na okenní parapet, a nevím, jestli jí jeden list nenamrzl – je z velké části bílý.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Renata Toncrová

Vaše orchidej určitě není bezprostředně ohrožena. Kořeny v květináči vypadají velmi zdravě. Všechny kořeny Phalaenopsisů jsou vzdušné – tedy i ty, které v našich domácích podmínkách schováváme v substrátu. Ty, jež jsou volně (nad substrátem) mohou vinou nízké vlhkosti vzduchu zaschnout, ale má-li rostlina kořenů dostatek, jako ta vaše, nijak ji to nevadí.

Barevné změny na listech (zčervenání jednoho a vybělení druhého) bych přičítala příliš silnému oslunění. Od dubna by na listy phalů nemělo dopadat přímé sluneční světlo. Pokud rostlinu přistíníte třeba žaluzií, věřím, že další list, který vyroste, bude zcela v pořádku.

Při hnojení dodržujte velmi nízkou koncentraci hnojiva; tvorbu květu lze podpořit jeho vhodným složením. Myslím, že vaše péče je správná a kvetení se jistě brzy dočkáte. Podrobný popis péče o Phalaenopsis najdete v našem Orchidejovém seriálu.

Daniela Kondelíková: Chtěla bych se zeptat, jak se zbavit škůdce, kterého mám na orchidejích. Poznala jsem z knihy Orchideje od Jorna Pinske (str. 41), že se jedná o červce. Bohužel tam ale nebyl uveden způsob, jak se jej zbavit.

Jak máte úspěšně bojovat s červci, se dočtete ve třetím dílu naší orchidejové poradny, v odpovědi na otázku paní Dicerové. 

J. Filipová: Nedávno jsem si koupila krásně kvetoucí orchidej Phalaenopsis. V obchodě mi poradili, že až úplně odkvete, stopku mám u čtvrtého kolínka zastřihnout. Udělala jsem to, ale brzy na to stopka celá uschla.

Teď nevím, co s ní mám dělat, dá se ještě zachránit? Listy má stále zelené. Jak často mám orchidej zalévat? Paní v obchodě mi řekla, že tak jednou za týden a hodně málo. Je možné, že uschla?

Klepněte pro větší obrázek
Foto: J. Filipová 

Máte velmi pěknou, zdravou rostlinu. Zaschnutí květního stvolu po odkvětu je zcela normální jev a orchidej jako takovou nijak neohrožuje. Správnou péči o Phalaenopsis detailně popisuji v prvních dílech tohoto seriálu, jak zacházet s rostlinou po odkvětu se dočtete v prvním dílu poradny, v odpovědi panu Zámarskému. 

Lenka Moravcová: Bohužel se mi stalo to, o čem jste už jednou psali: phal s gumovými listy. Vyndala jsem jej tedy z květináče a všechny špatné kořeny ostříhala. I mech jsem sehnala. Jen bych se chtěla zeptat, co s květními stvoly, které jsou pořád zelené. Mám je také ustřihnout?

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Lenka Moravcová

Zdá se, že rostlině ještě několik dobrých kořenů zbylo, takže šance na záchranu je poměrně velká. Květní stvoly doporučuji odstřihnout nad třetím očkem, rostlina si pak sama rozhodne, zda je nechá zežloutnout, vytvoří keiki, či postranní květní stvol.

Druhý dotaz: Máme doma orchidejku, myslím, že je to Cattleya, ale úplně jistá si nejsem, mamka ji dostala k narozeninám, a žádný štítek u ní nebyl. A teď jsme si všimli, že na pahlíze a na spodku listu jsou černé tečky. Chtěla jsem se zeptat, jestli se máme něčeho obávat.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Lenka Moravcová

K přesnějšímu určení druhu by bylo třeba celkové foto rostliny, nebo alespoň přesnější slovní popis (zelený list je tuhý, či tenký, vzhled květů), ale soudím, že se jedná o orchidej z rodiny oncidiovitých.

Jestliže se tečky nešíří, list nežloutne ani nesklovatí a pahlíza neměkne, myslím, že není důvod k obavám. Na bázi pahlízy zdravé rostliny v tomto období pravděpodobně začne rašit nový výhon – mladá pahlízka, jež za dodržení správných podmínek přes léto zesílí a vykvete.

Zuzana: Jeden z mladších výhonků mé orchideje je jakoby pomačkaný, svraštělý a ohebný. Ostatní výhonky i kořeny jsou v pořádku. Fotku bohužel nemám. Je nutný průhledný květináč? A mám jej dát jen do podmisky, nebo mohu použít větší obal na květináč?

Podle vašeho popisu soudím, že se jedná o některého ze zástupců oncidiovitých orchidejí. Zmiňovaný problém se nazývá harmonikový růst a většinou je způsoben nerovnoměrnou zálivkou. Vše potřebné se dozvíte v článku, věnovanému Oncidiím. O květináčích jsme si povídali ve druhém dílu poradny, v odpovědi paní Šárce. 

Veronika Špiclová: Již pět let pěstuji orchideje a s jejich pěstováním jsem dosud neměla žádný problém. Až letos: u orchideje Phalaenopsis sesychají a opadávají poupata.

Problematice opadu poupat a květů u phalů se podrobněji věnujeme v prvním dílu poradny, v odpovědích, určených paní Hájkové a paní Bezouškové. Věřím, že jako zkušená a úspěšná pěstitelka příčinu jistě brzy vypátráte.

Chcete se také zeptat? Orchidejová poradna je tu pro vás!

Jste začínající pěstitel orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Napište do naší poradny! Dotazy s kvalitními fotografiemi a podrobným popisem péče o rostlinu zasílejte na novou adresu hradova@mf.cz.

Do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna a nezapomeňte přidat své jméno a kontaktní údaje, abychom vás v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli oslovit. Nezapomeňte prosím, že prostor pod jednotlivými díly poradny i články je určen ke čtenářským diskusím, nikoli k dalším dotazům – pro ty slouží pouze poradna.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla