vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: poosmé nad čtenářskými dotazy

V dnešním pokračování se dozvíte, jak na orchideje rodu Oncidium, proč je třeba se obávat vodnatých kulatých skvrn na listech Phalaenopsisu a jak si s nimi poradit. Podíváme se také na cibulkovité pahlízy rodu Cymbidium.

Pavla Šilarová: Asi před čtyřmi lety jsem dostala svou první orchidej (nevím dodnes, jaký je to druh), neměla jsem s pěstováním žádné zkušenosti a bohužel jsem ji hned na začátku zanedbala. Dostala jsem ji v zimě, do léta byla na nevhodném stanovišti a zřejmě měla i špatnou zálivku.

Tehdy jsem načetla vše potřebné a orchidej přemístila, je však stále špatná. Od letošního jara vytvořila nové zdravé stvoly, a dokonce kvetla. Přesto je stále pokroucená, jeden květ ani nerozkvetl.

V dostupné literatuře jsem našla příčinu skládání listů do harmoniky pouze ve špatné zálivce, ale nevím, jestli mám zalévat víc, nebo míň. Orchidej mám na západním parapetu, jednou týdně prolévám odstátou vodou (nechám asi hodinu ve vodě, pak sliji).

S bližším určením druhu orchideje vám bez fotografie květu bohužel pomoci nemohu. Tenké listy a podobně vypadající listovou růžici má velké množství orchidejových druhů (Beallara, Miltonie, Oncidium, Brassia a další). Z fotografií je patrné, že problém jste identifikovala správně. Skutečně se jedná o harmonikový růst listů, jehož hlavní příčinou je nerovnoměrná zálivka.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Pavla Šilarová

Jak tedy vaší orchideji pomoci? V případě, že jste rostlinu zatím nepřesazovala, učiňte tak nyní. V zimních měsících sice není na přesazování právě nejvhodnější doba, ale orchidej nekvete a strádá, takže je třeba rychlý zásah. (Běžné přesazování orchidejí provádíme na počátku vegetačního období.)

Pro přesazení vyberte malý průhledný květináč (pro kontrolu kořenů i vlhkosti substrátu) a jemnější, mírně nasákavý, ale vzdušný substrát, například směs kůry a mechu. Vhodně zvolený substrát bude pro další úspěšné pěstování rozhodující. Musí totiž mít takové vlastnosti, aby v okolí kořenů udržoval stabilní vlhkost s jen malými výkyvy.

Současně musí být substrát natolik vzdušný, aby povrch kořenů stačil mezi jednotlivými zálivkami oschnout, jinak by kořeny mohly začít zahnívat. Lehké proschnutí substrátu je tedy žádoucí, kořeny by ale ani krátkodobě neměly přeschnout. Na dno květináče můžete nalámat polystyrén pro dobré provzdušnění substrátu i odspodu.

Staré pahlízy se silně harmonikovitými listy při přesazování odstraňte. Vyroste-li takto narušená pahlíza, obvykle se ani po změně  podmínek stav nezlepší. Pěstiteli pak nezbude než doufat, že nově vyrostlé výhony už budou zdravé. Pro základ vaší nové rostliny vyberte trs, tvořený alespoň třemi až čtyřmi pahlízami.

Úspěšný růst nové rostliny podpořte vhodně dávkovanou rovnoměrnou zálivkou tak, abyste orchidej nepřesušila, ale ani nepřelila. Optimální interval zalévání musíte stanovit sama, dle podmínek u vás doma. Frekvence bude pravděpodobně o trochu vyšší než u Phalaenopsisů, které též pěstujete.

A jak poznáte, že jste postupovala správně a stav orchideje se zlepšuje? Za průhlednou stěnou květináče se začnou objevovat šťavnaté, živé a zelené špičky kořenů. Dobře si je můžete prohlédnout u vzdušných kořenů na fotografii k následujícímu dotazu (paní Jitka Janečková).  Pak lze právem očekávat, že listy u nově vyrostlých pahlíz už budou v pořádku – hladké a rovné.

V zimním období nehnojte a dopřejte orchideji co nejvíce slunečního světla. V létě rostlině prospěje letnění v polostínu, mírné, rovnoměrné hnojení a v teplých dnech také mlžení. Pozor na savé škůdce – tenké listy podobných orchidejí mají ve veliké oblibě. Další informace k pěstování oncidiovitých orchidejí najdete na AbeceděZahrady zde.  

Jitka Janečková: Zasílám fotku orchideje a prosím o radu, zda jsem s touto rostlinkou něco neudělala. V případě že ano, prosím o radu, jak vše napravit.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Jitka Janečková

Vaše orchidej vypadá velmi pěkně, svěže zelené listy a živé špičky kořenů signalizují, že má dobré podmínky k růstu. Svraštělé pahlízy, jež vás znepokojují, jsou v tomto případě pravděpodobně následkem nedostatku vody. Kořeny, které má orchidej v květináči, jsou zřejmě již nefunkční.

Díky vhodným podmínkám na vašem parapetu rostlina vytvořila síť nových, kvalitních vzdušných kořenů, které ale nemají dostatek vlhkosti k tomu, aby dokázaly pahlízy uspokojivě zásobit vodou. Situaci můžete mírně zlepšit mlžením vzdušných kořenů.

Zásadním řešením ale bude přesazení rostliny přesně dle rad v předchozím dotazu. Kořeny, které dosud byly v květináči, zkontrolujte a špatné ostříhejte. Volné, vzdušné kořeny se naopak pokuste šetrně stočit do květináče. Před přesazováním rostlinu namočte na půl hodiny do vlažné vody. Kořeny změknou a lépe se s nimi bude pracovat.

Romana Bartošová: Dostala jsem orchidej Phalaenopsis. Na dvou listech má hnědočerné flíčky. Listy jsou hladké, neporušené a při prohlídce jsem nenašla žádné viditelné škůdce. Mám doma ještě jiné orchideje, a tak mám strach, jestli se to nemůže přenést i na tyto rostliny.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Romana Bartošová

Vzhled skvrnek na listu vaší orchideje by mohl signalizovat počínající hnilobu. Tento problém obvykle nastává v případě, že na listech rostliny zůstanou kapky tekutiny (vody či postřiku) při nižší noční teplotě nebo při mechanickém poškození listu, kdy se čerstvá rána stává vstupní branou pro bakteriální infekci.

Jak tedy postupovat dál? Skvrnky pečlivě pozorujte. V případě, že se zvětšují, přibývají nové a že také list mění barvu (žloutne), postižené listy neprodleně odřízněte a ránu dezinfikujte (skořicí, drceným černým uhlím či Endiaronem).

Jestliže se choroba nešíří a také v případě, že postižení je tak rozsáhlé, že odříznutím byste odstranila všechny listy, zvolte konzervativnější léčbu. Chemicky můžete rostlinu ošetřit systémovým fungicidem (Previcur, Dithane). Šetrnější postup je pak za pomoci Endiaronu: tabletu rozdrťte, smíchejte s kapkou vody a vzniklou kašičkou potřete skvrny na obou stranách listu.

Rostlinu držte v teple a nemlžte. Postižené části se již neuzdraví, ale máte naději, že nově vyrostlé listy budou v pořádku. Obecně lze ale říci, že léčba bakteriálních chorob u orchidejí je velmi problematická a jen zřídkakdy úspěšná. Přesto jistě stojí za to se o záchranu pokusit. Rostlinu izolujte od ostatních orchidejí, bakterióza je přenosná.

Lenka Babrňáková: Mám doma několik rostlin rodu Phalaenopsis, a protože mám okna na jihovýchod, pravděpodobně se na list dostalo více slunce, než rostlina snesla. Objevil se tam tmavší a měkký flíček, asi jako pětikoruna. V okolí je list vrásčitý a jakoby povadlý. Jak mám postupovat, aby mi rostlina nezašla? Zatím jsem ji přemístila od okna.

V případě popálení od slunce bývají skvrny nepravidelného tvaru, suché a světlé. Podle vašeho popisu se pravděpodobně jedná o bakteriální infekci. Postup záchrany orchideje je stejný jako u předchozího dotazu (paní Romana Bartošová).

Kamila Rýdlová: Již pátý měsíc se starám o darované Cymbidium. Trápí mě vzhled jedné hlízy, která nevypadá tak pěkně jako ty ostatní.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Kamila Rýdlová

Myslím, že vzhledem pahlízy se nemusíte znepokojovat. Pravděpodobně se jedná o starší pahlízu, která přirozenou cestou zasychá. Zdá se, že na její levé straně vyráží nový výhon. Zatím není patrné, zda se jedná o novou pahlízku či květní stvol. Životní cyklus pahlíz u Cymbidií trvá zhruba tři až čtyři roky.

Na boku staré pahlízy začne ve vegetačním období vyrážet nový výhon, v létě následujícího roku je nová pahlíza již dospělá, vyzrálá a za dodržení chladného teplotního režimu je schopna kvetení. Obvykle na podzim Cymbidium nasadí na květ, aby nás v čase Vánoc potěšilo dlouhotrvající krásou svých barevných květů.

Ke konci svého života se pahlíza začíná pomalu svrašťovat, listy postupně zežloutnou a opadají. Pak uschne a zhnědne. To je zcela přirozený vývoj a takovou pahlízu pak můžeme při přesazování bez obav oddělit.

Klepněte pro větší obrázek
Právě nakvétající Cymbidium (fot. aut.)

Zcela jiná situace by ale nastala, jestliže by začala rychle hnědnout, měknout či shazovat listy pahlíza mladší a podobně by se začaly projevovat i okolní výhony. Pak by se pravděpodobně jednalo o hnilobu kořenů z přelití či o houbovou chorobu pahlízky, obvykle způsobenou vodou, která po zalití zůstane mezi listy a v chladu začne zhoubně působit.

V takovém případě je třeba rychle reagovat: rostlinu vyjměte z květináče a důkladně zkontrolujte kořeny. Postiženou pahlízu odřízněte, abyste zabránila šíření hniloby. Ránu dezinfikujte výše zmíněnými prostředky. Rostlinu po přesazení alespoň týden nezalévejte, aby rána důkladně zaschla.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte se!

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte…

Pokud na vašich vchodových dveřích ještě stále visí vánoční věnec, je nejvyšší čas vyměnit ho za jarní. Rozkvetlá dekorace vchod nejen hezky ozdobí, ale při každém odchodu a příchodu domů vám zlepší náladu. Podívejte se pro inspiraci do naší velké fotogalerie, kde najdete více než padesát těch nejkrásnějších věnců z celého světa.

6.  3.  2019 |
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.

24.  10.  2018 |
Co pěstovat na severním balkóně, aby kvetl od jara až do podzimu

Co pěstovat na severním balkóně, aby kvetl od…

Přemýšlíte, jaké květiny do truhlíků na severní stranu vybrat a bude se jim tam vůbec dařit? Poradíme, které druhy rostlin snáší stín. Budete se divit, co jich je!

5.  3.  2019 |
Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je pěstovat

Bylinky na balkon: Jaké jsou vhodné a jak je …

Jsou voňavé, svěží, mají báječnou chuť. Čerstvé bylinky pozvednou každý pokrm. Využijete je při přípravě studené i teplé kuchyně. Hodí se do pomazánek, polévek, na brambory, k masu, na dezerty… Je proto skvělé mít je stále po ruce. Poradíme vám, jak si je snadno a úspěšně vypěstovat doma.

9.  3.  2019 |
Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vy…

Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? Jak ho pěstovat na zahradě? A co si z něj uvařit?

13.  3.  2019 |