vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: podruhé nad čtenářskými dotazy

Orchidejová poradna přináší další odpovědi na vaše otázky. Dozvíte se, které orchideje potřebují stejné podmínky jako Phalaenopsis, jak se postarat o střevíčník po odkvětu či jak vybrat správný květináč.

Dáša Pečenková: Jsem začátečník v pěstování, takže jak je správně uvedeno v jednom z vašich článků, moje první jsou phaly. Ráda bych si pořídila do panelového bytu i jiné druhy, například Paphiopedilum. Poraďte mi prosím, co jiného je možné pěstovat ve stejných podmínkách jako Phalaenopsis. 

Svoji sbírku můžete bez obav rozšířit například o Denrobium phalaenopsis, které má prakticky stejné nároky jako phaly. Dobře prospívat budou na okně i někteří příslušníci rodu Oncidium. Láká-li vás Paphiopedilum, vyberte některý z teplomilných hybridů.

Jeho květy sice nejsou ve srovnání s těmi temperovanými tak velké a atraktivní, ale roste vitálněji, kvete ochotněji a podmínky na parapetu vedle phalů jsou pro něj zcela vyhovující. Pro vaše potěšení doporučuji vybrat druh vícekvětý (na jednom květním stvolu postupně rozkvétají další květy), jenž vydrží postupně nakvétat i několik týdnů.

Klepněte pro větší obrázek
Některá Oncidia mohou být nenáročnými parapetními společníky phalů: Oncidium Sharry Baby vás navíc překvapí sladkou vůní

Laura Masaryková: Mám osm Phalaenopsisů, krásně rostou, prospívají, kvetou. Jenže těch květů na nich nebývá moc, na rozdíl od květů na koupených exemplářích. Většinou tak 3–4. Květy jsou krásné, velké, ale je jich takhle málo.

Čím to je? Rostliny hnojím pravidelně po celý rok (zhruba jedenkrát za čtrnáct dnů) speciálním hnojivem, určeným přímo pro orchideje, a vypadají skutečně dobře, takže bych řekla, že jinak se jim daří.

Klepněte pro větší obrázek
foto: L. Masaryková

Z toho, že vám rostliny krásně rostou, soudím, že jim dopřáváte bohatě dusíku (N). Pak se může stát, že rostlina všechnu sílu zaměří na růst zelené hmoty a kvetení „odbyde“. Nechte své orchideje několik týdnů odpočívat a zalévejte jen čistou vodou.

Pak začněte hnojit sníženou dávkou dosavadního hnojiva (0,5 mililitru na 1 litr vody) a prostřídejte s hnojivem se zvýšeným podílem draslíku a fosforu. Z tekutých mohu doporučit třeba Plagron Alga-Bloom v ředění 1 mililitr na 1 litr vody.

Počet květů u phalů je velmi individuální. Mám na parapetu rostlinu, která každý rok kvete tvrdošíjně pouze třemi květy, a vedle ní, v naprosto stejných podmínkách další, jež mívá květů dvacet.

Určitou roli v tom jistě hraje i dědičnost. Koupíte-li rostlinu s více stvoly nebo se stvolem rozvětveným, máte šanci, že další kvetení (u vás doma) bude za dobrých podmínek bohaté. Jestliže vám rostliny dobře prospívají a kvetou, byť málo květy, i to je velký důvod k radosti.

Klepněte pro větší obrázek
Drobnokvěté orchideje vás obvykle potěší větším množstvím květů než ty s velikými květy

Šárka: Zajímalo by mě, jestli je nutné pěstovat orchidej pouze v průhledných květináčích. Na trhu jsou neprůhledné květináče speciálně vyrobené pro orchideje. Samozřejmě jsou hezčí, tak bych chtěla vědět, jestli je možné je úspěšně pěstovat i v těch neprůhledných.

Průhledné květináče mají význam především pro nás, pěstitele, protože nám umožňují přímou kontrolu stavu kořenů. I když v kořenech epifyticky rostoucích orchidejí (Phalaenopsis) probíhají fotosyntetické procesy (proto jsou kořeny zelené), nejsou tak významné, aby zakrytí kořenů rostlinu jakkoli ohrozilo. U zemních orchidejí (Paphiopedilum, Cymbidium) jsou pro rostlinu průhledné květináče zcela zbytečné.

Ne tak pro pěstitele: osobně některé střevíčky do průhledných sázím (a pak ukládám do neprůhledného obalového), protože mám lepší kontrolu nad stavem substrátu i choulostivých kořenů.

Klepněte pro větší obrázek
Obalové květináče: poloprůhledné a barevné – vypadají hezky a jsou praktické

Mohu doporučit kombinaci průhledný (pro kontrolu) a neprůhledný ozdobný (pro parádu). Jediné úskalí číhá v zálivce – pokud zaléváte do květináče, je nutné nejpozději večer rostlinu vyzvednout a zkontrolovat, zda nestojí ve vodě. Pro jistotu můžete dát na dno obalového květináče hrst jemného keramzitu jako drenáž.

Alena Nová: Ráda bych si upřesnila, jak je to s kvetením u Paphiopedia a kdy mohu ustřihnout odkvetlý stonek.

Jak bylo uvedeno v článku, Paphiopedilum kvete pouze z nově vytvořené a dostatečně silné listové růžice. Z jejího středu vyrazí vždy pouze jeden stvol. Ten pak může nést různý počet postupně rozkvétajících květů.

U temperovaných hybridů je to nejčastěji jeden nebo dva velké, silné květy, teplomilné hybridy nabízejí víc možností. Obvykle jsou jedno, dvou nebo tříkvěté anebo postupně rozkvetou více než deseti jemnějšími květy.

Pozorně se zadívejte na květní stvol vašeho střevíčníku a budete mít jasno: buď je zakončen pouze květem (pak další kvetení neočekávejte a ustřihněte stvol celý), nebo za květem pokračuje a je tam už patrný náznak dalšího poupěte.

Klepněte pro větší obrázek
Vícekvětý teplomilný střevíčník: každý palístek na stvolu je pozůstatek jednoho květu – právě kvete sedmý a nad ním je dobře patrné další poupě

Střevíčky, jež kvetou jedním až třemi květy, nechávám vykvést kompletně. Ty postupně nakvétající, které dokáží kvést několik měsíců třeba patnácti květy, obvykle kolem osmého květu ustřihnu.

Kvetením se rostlina vysiluje a v jeho průběhu je růst i tvorba nových růžic velmi zpomalena. Má-li střevíčník přes léto vytvořit vyzrálé, květuschopné růžice pro další rok, musí na nich začít intenzivně pracovat hned zjara.

Markéta Šimáková: Druhým rokem zdárně pěstuji orchideje Phalaenopsis a ráda bych je začala pěstovat společně v klimaváze bez substrátu. Ovšem prodavačka v zahradnictví mi řekla, že tento druh bez substrátu ve skle pěstovat nelze.

Na internetu jsem ale našla jiný názor. Poradíte mi prosím, jestli lze Phalaenopsis pěstovat ve skleněné váze? A pokud ano, kdy je nejlepší čas na přesazení a jak hnojit, když kořeny nebudou v substrátu, a také jak zalévat?

Nepatřím k příznivcům pěstování orchidejí v klimavázách. Jedná se o momentální módní hit, čemuž odpovídá i pořizovací cena váz. Navíc neznám nikoho, kdo by dlouhodobě (po dobu několika sezon) s úspěchem orchideje takto pěstoval. Myslím, že udržovat správné vlhkostní poměry ve váze nebude tak jednoduché, jak se praví v reklamních popiscích.

Při malé vlhkosti budou kořeny zasychat a ještě víc bych se obávala hnilob z přelití. Obecně se ale dá na váš dotaz odpovědět následovně: pro přesazování je jednoznačně nejvhodnější jarní období, po odkvětu rostliny. Chcete-li správně hnojit a zalévat, pozorujte kořeny a především jejich špičky: budou-li zelené a šťavnaté, má rostlina dost vlhkosti a bude stačit občasné porosení.

Doporučuji dát přednost dešťové vodě a jednou za čtrnáct dní porosit slabým roztokem hnojiva na list (například Wuksal super v ředění 0,5 mililitru na dva litry dešťovky). Bude-li kořen šedobílý a scvrklý a jeho špička zaschlá, zkuste častěji rosit nebo celou rostlinu na pár hodin namočte do vody a nechte nasát.

Interval namáčení i nejvhodnější manipulaci s rostlinou, tak, abyste co nejméně poškodila kořeny, musíte vysledovat sama. Jestliže kořeny začnou tmavnout a sklovatět, pravděpodobně budou přímo ohroženy obávanou hnilobou z přelití. Pak vám nezbyde nic jiného, než rostlinu z klimavázy vyndat a zahájit záchranné akce.

Zasvěcení doporučují pokrýt dno vázy dřevěným uhlím a vrstvičkou vody. V tomto případě budou kořenové špičky ponořené do vody velice ohroženy. Pěstování ve vázách (obyčejných skleněných – ne klimavázách) je celkem rozšířené u rodu Vanda (budeme se mu věnovat v některém z dalších článků).

Ten má podobný kořenový systém jako phaly a i tam od něj většina pěstitelů ustupuje právě kvůli riziku hniloby. Rozhodující jsou ale individuální podmínky (především vlhkost a teplota) v prostředí každého pěstitele.

Moncousek: V lednu jsem dostala k narozeninám orchidej Phalaenopsis. Měla tři krásné fialové květy, které teď uvadají a nevím proč, jeden květ už i upadl. Možná je to změnou prostředí? Přemrzla při přenosu? Zalévala jsem ji pouze dvakrát. Jeden list má i suchý, také kořeny se mi zdají seschlé. Jak na ni, aby mi vydržela?

Klepněte pro větší obrázek
foto: Moncousek

Z fotografií soudím, že váš Phalaenopsis není bezprostředně ohrožen na životě. Zežloutne-li starý, nejspodnější list, zpravila se jedná o přirozenou výměnu a není důvod k panice. Jestliže ostatní listy jsou tuhé a zelené, rostlina je v pořádku. Uvadlé květy mohou být, jak sama píšete, následkem prudkých změn prostředí (namrznutí, přesušení). Doporučuji zastřihnout stonek nad třetím očkem a vyčkat.

Co dělat s phalem po odkvětu si přečtěte v prvním dílu Poradny. Seschlé kořeny na povrchu substrátu jsou obvykle následkem hromadné péče o rostliny. Prudké výkyvy teploty a vlhkosti při kamionové přepravě a pobytu ve skladu a někdy i nevhodné zacházení s orchidejemi přímo na prodejně rostlině nijak neprospívají.

Pokud jsou kořeny, které vidíte přes průsvitný květináč, šťavnaté a zelené, rostlina je v pořádku. Většina kořenů se skrývá právě v květináči a seschnutí těch několika, jež se dostaly nad substrát, vaši orchidej určitě neohrozí. (Dojde-li k seschnutí vzdušných kořenů po delším pěstování v domácích podmínkách, je to většinou zapříčiněno nízkou vzdušnou vlhkostí nebo příliš silnou dávkou hnojiva, která kořeny orchidejí popálí.)

Doporučuji důkladně prostudovat tři díly našeho seriálu Jak pěstovat orchideje, věnované Phalaenopsisům. Dozvíte se vše, co k pěstování potřebujete, a vaše orchidej vám vydrží jistě dlouho. 

Chcete se také zeptat? Orchidejová poradna je tu pro vás!

Jste začínající pěstitel orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Napište do naší poradny! Dotazy s kvalitními fotografiemi a podrobným popisem péče o rostlinu zasílejte na novou adresu hradova@mf.cz.

Do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna a nezapomeňte přidat své jméno a kontaktní údaje, abychom vás v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli oslovit. Nezapomeňte prosím, že prostor pod jednotlivými díly poradny i články je určen ke čtenářským diskusím, nikoli k dalším dotazům – pro ty slouží pouze poradna.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte se!

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte…

Pokud na vašich vchodových dveřích ještě stále visí vánoční věnec, je nejvyšší čas vyměnit ho za jarní. Rozkvetlá dekorace vchod nejen hezky ozdobí, ale při každém odchodu a příchodu domů vám zlepší náladu. Podívejte se pro inspiraci do naší velké fotogalerie, kde najdete více než padesát těch nejkrásnějších věnců z celého světa.

10.  3.  2018 |
Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní knihovny z celého světa

Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní …

Pokud stejně jako já nedokážete plně ocenit elektronickou čtečku a preferujete stále papírovou klasiku, určitě často řešíte, jak knihy uložit. Ať už máte stovky knih či jen pár kousků, našli jsme pro vás ty nejzajímavější nápady a tipy, kam s nimi. Inspirujte se v naší fotogalerii.

21.  2.  2018 |
Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Uš…

Nedáte dopustit na zeleninu z vlastní sklizně, ale sazenice pořizujete na trhu nebo v zahradnictví? Zkuste letos udělat změnu. Sadbu si předpěstujte. Nejenže vás to vyjde podstatně levněji, ale zároveň budete mít kvalitní a silné sazeničky.

14.  3.  2018 |
Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici čínskou

Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici …

Goji je již několik století neoddělitelnou součástí tradiční čínské medicíny. U nás se drobné plody podobné brusinkám začínají prosazovat jako přírodní antioxidant, který vás zbaví nejrůznějších neduhů.

8.  3.  2018 |
Co pěstovat na severním balkóně, aby kvetl od jara až do podzimu

Co pěstovat na severním balkóně, aby kvetl od…

Přemýšlíte, jaké květiny do truhlíků na severní stranu vybrat a bude se jim tam vůbec dařit? Poradíme, které druhy rostlin snáší stín. Budete se divit, co jich je!

6.  3.  2018 |