vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: podeváté nad čtenářskými dotazy

V dnešní poradně se dozvíte, jak zlepšit kondici dlouhodobě kvetoucího Phalaenopsisu, zda je lesk na listy vhodným prostředkem v péči o listy vaší orchideje, probereme možné příčiny zčervenání listů phalů i další zajímavosti.

Kateřina Mládková: Od podzimu mám orchidej Miltonii. Během tří měsíců jí povadly listy a nejsou svěže zelené, ale bledé. Zjistila jsem, že ze substrátu vylézají asi milimetroví broučci, kteří mají žlutohnědou barvu. Poradíte mi, jak je mám zlikvidovat?

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Kateřina Mládková

Vaše Miltonie vypadá vcelku vitálně, vyráží dokonce zdravý mladý výhon, takže šance na záchranu je vysoká. Doporučuji rostlinu přesadit stejným způsobem, jaký je zmiňován v předchozím dílu poradny (paní Pavla Šilarová). Po vyjmutí z květináče kořeny pečlivě zbavte všeho substrátu a důkladně propláchněte pod tekoucí vodou, zkontrolujte a v případě potřeby ostříhejte ty špatné.

Pro jistotu také důkladně zkontrolujte listy rostliny, především jejich spodní stranu. Blednutí listů může způsobit také napadení savými škůdci, u tenkolistých orchidejí hrozí nebezpečí především od svilušek. Zprvu nepozorovány, dokáží vysát listy a zničit rostlinu. Chemicky svilušku zlikvidujete pomocí přípravků Omite, Apollo či Talstar.

Stanislava Hudcová: Orchideje Phalaenopsis pěstuji již delší dobu. Dnes ráno jsem na listech jedné z rostlin objevila útvar velikosti asi 3 centimetry, vysoký centimetr a více, vlásečnice jsou i na některých dalších listech a zejména na vzdušných kořenech. Každý den rostlinky rosím, ale ničeho mimořádného jsem si nevšimla.

Domnívám se, že to vyrostlo během jednoho dne, respektive přes noc. Předpokládám, že se jedná o nějakou houbovou chorobu, a proto jsem rostlinu ihned ošetřila přípravkem Previcur. Prosím o radu, co podniknout, abych orchidej zachránila a aby se to nerozšířilo na další rostlinky. 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Stanislava Hudcová

Musím přiznat, že s ničím podobným jsem se na orchidejích dosud nesetkala. Zjevně nepatříte mezi začínající pěstitele a váš postup se mi zdá správný. Sama bych jednala stejně. Prvním krokem by byla izolace rostliny od ostatních, pak co nejdůkladnější mechanické odstranění všech viditelných vláken a následně postřik fungicidem.

O původu útvaru na vaší orchideji se mohu jen dohadovat. Je možné, že pootevřeným oknem (jedná se o jeden ze starších dotazů, došlý v podzimním období – pozn. aut.) vlétla na váš parapet spóra nějaké houby, usadila se na listu orchideje a v ideálních podmínkách – teplém a vlhkém prostředí – začala rychle růst.

Tomu by odpovídala i velikost, které útvar dosáhl za jedinou noc. V případě, že je má teorie správná, není důvod k obavám. Vzhledem k tomu, že jste houbu rychle objevila, odstranila a rostlinu chemicky ošetřila, její vlákna pravděpodobně nestačila prorůst do listových pletiv orchideje a rostlině tedy nehrozí žádné nebezpečí.

Pokud by některý z čtenářů dokázal ze zveřejněné fotografie blíže identifikovat útvar, vyrostlý na listech orchideje paní Hudcové, velice by mne potěšilo, kdyby se ozval na adresu redakce.

Zdenka Janíková: Moje orchidej kvete od března, má 36 květů, ale listy má jakoby vyschlé. Myslela jsem, že je vysílená, nicméně narůstají jí i nové listy. Hnojím hnojivem na orchideje a bromélie pravidelně každý týden a rosím podle potřeby každý den. Mám ji už šest let a nerada bych o ni přišla, protože kvete krásně a dlouho.

 Klepněte pro větší obrázek
Foto: Zdenka Janíková

Vaše orchidej vypadá výborně. Počet květů je úchvatný, listy na fotografii jsou tuhé a sytě zelené. Příčin „unaveného“ vzhledu rostliny, který popisujete, může být několik: nefunkční kořeny, napadení škůdci, příliš vysoké dávky hnojiva nebo vysílení dlouhodobým bohatým kvetením.

Předpokládejme, že kořeny rostliny jsou v pořádku a žádní škůdci se na ní nevyskytují. Problém by pak mohl být spíše v posledních dvou zmiňovaných příčinách. Jak tedy orchidej dostat zpět do formy? Přestaňte hnojit do květináče, zalévejte jen čistou měkkou vodou.

Nejbližší hnojení naplánujte až na první jarní den. Kořenový systém se v plánované přestávce propláchne a osvěží. Chcete-li rostlině šetrným způsobem dodat živiny, jednou týdně použijte listové hnojivo (například Univerzál LH, Nohel Garden).

Dále pak zkuste zvýšit vlhkost v okolí orchideje například nočním uzavřením do igelitového sáčku tak, jak je to popsáno v poradně číslo 7 v odpovědi paní Maixnerové. Taková regenerace vaší orchideji jistě prospěje a listy se rychle zpevní. Stvol s květy nechte venku, nad uzavřením sáčku.

Radikálním řezem, k němuž byste se však asi jen velmi těžko odhodlávala, by pak mohlo být odstranění celého květního stvolu. Po tak dlouhém kvetení by si rostlina jistě zasloužila klid na zotavenou. Ve středu rostliny je patrný nový lístek, takže o životaschopnosti vaší orchideje není pochyb.

V případě objevení jakýchkoli atypických jevů na listech orchideje platí vždy stejný postup. Důkladnou prohlídkou celé rostliny, především spodní strany listů a zadní strany květů, kde se škůdci rádi ukrývají, odhalíte případné savé škůdce, které pak nebude problém zlikvidovat.

Skvrny a barevné změny na listech mohou být následkem mechanického poškození, nadměrného oslunění, nedostatku či nadbytku živin nebo příznakem houbové choroby. Prvním krokem po objevení jakékoli změny na listech orchideje je její důkladné pozorování.

Jestliže se útvar zvětšuje, list mění barvu či vadne, je třeba rychlý zásah v podobě odstranění postižené části nebo celého listu a chemického ošetření tak, jak zde bylo již mnohokrát popsáno. Často se ale jev nešíří a list nechřadne – to je obvykle i případ puchýřků na druhé fotografii. Pak není žádný důvod ke znepokojení, rostlina není přímo ohrožena.

Klepněte pro větší obrázek
Foto Zdenka Janíková

Jana Dufková: Chtěla bych se zeptat na puchýřky, které se objevily u jednoho Phalaenopsisu. Jsou na novém listu na vrchní straně. Orchidej jsem prohlížela a vypadá jinak zdravě. Listy jsou pevné, mají pěknou barvu a kořeny vypadají dobře. Nemůže to být spálením od sluníčka? Orchideje mám umístěné na jihozápadním okně, kam jde od tří hodin sluníčko, ale zatím jsem je nezastiňovala.

Puchýřky, o kterých se zmiňujete, jsou pravděpodobně podobné jevu na druhé fotografii od paní Janíkové. Přesnou příčinu je těžké určit. O tom, jak v podobných případech postupovat, se dočtete v odpovědi na předchozí otázku.

Kateřina Foltánková: Pěstuji orchideje Phalaenopsis. Přestože je rosím dešťovou vodou, na listech jsou bílé skvrny od vodního kamene, které nevypadají pěkně. Čím se dají šetrně odstranit? V díle o přesazovaní jste psala, že odstřižené kořínky je třeba dezinfikovat. Jaká dezinfekce je vhodná na kořeny?

Při mlžení měkkou dešťovou vodou se vodní kámen na listech obvykle neobjevuje. Je ale možné, že jste si rostlinu v tomto stavu přinesla z obchodu nebo se jedná o zaschlý prach, jímž byla dešťová voda znečištěna.

Nejjednodušším řešením je mechanické setření vlhkým měkkým hadříkem. Jestliže skvrny odolají čisté vodě, zkuste použít mýdlový roztok a po umytí pak rostlinu důkladně osprchujte. Na závěr zkontrolujte její srdíčko a přebytečnou vodu vysušte.

K dezinfekci kořenů jsou ideální práškové prostředky, jimiž ránu důkladně zasypete (drcené dřevěné uhlí). Peroxid vodíku doporučuji především pro léčení hniloby v oblasti srdíčka a pouze pro hybridní Phalaenopsisy.

Kateřina Ondrišíková: Mohu stříkat orchidejím listy leskem na listy? Neškodí jim to?

Ačkoli výrobci lesků uvádějí samá pozitiva (lesk působí jako hnojivo na list, druhotně zamezuje vzniku plísní a jiných houbovitých chorob rostlin a omezuje výskyt a poškození rostlin savými škůdci), pro orchideje bych tento prostředek určitě nedoporučila.

Přesné složení lesku od různých výrobců se liší, ale hlavní účinnou složkou jsou obvykle minerální a syntetické oleje. Při neúměrném používání lesku může olej ucpat póry na listech rostliny, jimiž orchidej dýchá a jimiž, aplikujete-li listovou výživu, také přijímá živiny.

Chcete-li svým orchidejím šetrně dodat živiny, dejte přednost listové výživě. V případě, že se rozhodnete pro ekologický preventivní postřik proti škůdcům na bázi oleje, použijte Biool s kapkou smáčedla. Leskem na listy orchidejím příliš neprospějete.

Milada Štefková: Na jednom parapetu mám osm orchidejí. Všechny mají stejné podmínky, na jedné z nich však po čase začaly usychat listy a začala chřadnout. Zjistila jsem, ze nemá žádné kořeny, proto jsem ji přesadila. Rostlina začala vypouštět nové kořeny i listy. Nové listy jsou ale deformované, na koncích mají tmavě vínovou barvu. Celé jsou jakoby gumové. Přes všechny tyto problémy začala orchidej vypouštět lodyhu s květem. 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Milada Štefková

Bez bližších podrobností je přesná odpověď velmi obtížná. Bylo by třeba vědět, za jak dlouho po přesazení se listy rostliny začaly červeně zbarvovat, do jakého substrátu jste přesazovala a zda jste již rostlinu hnojila, popřípadě jakým hnojivem a v jaké koncentraci.

Důležitá je i rychlost objevení příznaků: červenaly listy postupně, po dobu několika týdnů, nebo se takto zbarvily rychle, během pár dní? Nebyla orchidej, třeba jen krátkodobě, vystavena přímému slunci, které mohlo popálit citlivé mladé listy?

Zčervenání listů může být projevem špatného hospodaření s některým ze základních výživových prvků (N, P). Obvykle se jedná o důsledek pěstitelské chyby (přehnojení). Pak rostlinu může zachránit pouze rychlé přesazení do prověřeného substrátu (substrát pro orchideje Floria) a dlouhodobá zálivka čistou měkkou vodou bez hnojiva.

Pro zajímavost doporučuji nahlédnout do článku, nazvaného Substráty pro orchideje, výživa orchidejí pana Jaroslava Máchy na stránkách České orchidejářské společnosti.

Jinou příčinou neutěšeného stavu vaší orchideje ale může být i popálení přímými slunečními paprsky. Listy tmavě kvetoucích rostlin by se po přílišném oslunění mohly zbarvit dočervena. Na nejmladším lístku vidím, že červené zbarvení chybí v místě, kam pravděpodobně vrhá stín sousední starší list. Phalaenopsis na parapetu je třeba přistiňovat přibližně od března do října.

Pak nezbývá, než ve vhodnou dobu okno přistínit a doufat, že poškození listů nebylo fatální a nově vyrostlé listy již budou v pořádku. (Fotografie, zaslané do redakce, jsou datovány ke konci května, takže popálení listů ostrým jarním sluncem v tomto případě nelze vyloučit – pozn. aut.).

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

 

 

 

 

 

 

 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Připravte si domácí pickles, je to dobrota plná vitaminů. Recept pro začátečníky

Připravte si domácí pickles, je to dobrota pl…

Jestli vám zbylo pár posledních vlastnoručně vypěstovaných kousků zeleniny a vy už nevíte, jak je zpracovat, vyzkoušejte pickles. Kvašená zelenina vám během zimních dnů dodá pořádnou dávku vitaminů. Využít můžete květák, zelí, mrkev, červenou řepu, prostě cokoliv.

5.  11.  2019 |
Dekorace na hrob: Vyrobte si dušičkovou výzdobu

Dekorace na hrob: Vyrobte si dušičkovou výzdo…

Zavzpomínejte na své zesnulé blízké, navštivte jejich hrob, ozdobte ho a zapalte svíčku. Dekorace na hrob nemusí být drahá. Dušičkovou výzdobu můžete snadno vyrobit doma. Nápady najdete v naší galerii.

29.  10.  2019 |
Květiny na hrob: Čím ho osázet a co vypadá hezky po celý rok?

Květiny na hrob: Čím ho osázet a co vypadá he…

Už zítra jsou tu Dušičky. Svátek, kdy vzpomínáme na naše zemřelé blízké a zdobíme místo jejich posledního odpočinku. Jaké květiny ale vybrat, aby vydržely nejhezčí co nejdéle? Poradíme vám.

1.  11.  2019 |
Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: Nadvládu šedé rozbíjí mozaika i patchwork

Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: …

Obklady se v domácnosti nemění příliš často, jejich vzhled je tak třeba vybírat skutečně důkladně. Co nás v obchodech aktuálně zaujalo?

6.  11.  2019 |
Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vyd…

Máte doma sklizené ořechy a přemýšlíte, co s nimi udělat? Uložte je způsobem, jakým to dělaly naše babičky. Jen tak budete mít jistotu, že vám nežluknou ani nezplesniví. Prozradíme vám, jak zajistit, aby stále chutnaly jako čerstvé.

9.  11.  2019 |