vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: počtvrté nad čtenářskými dotazy

V dubnovém pokračování Orchidejové poradny vám doporučíme nový zajímavý substrát z piniové kůry, řekneme si, co s miniphalem v rašeliníku, kdy je lepší boj o život orchideje vzdát a mnoho dalšího.

V poslední době se nám v redakci sešlo opravdu velké množství vašich dotazů. Z toho důvodu jsme se rozhodli další pokračování Orchidejové poradny mimořádně zařadit v dřívějším termínu. Máme velkou radost z vašich ohlasů a těší nás, že seriál věnovaný orchidejím pomáhá i těm, kteří s pěstováním těchto krásných rostlin teprve nesměle začínají.

Maryna Hloušková: Koupila jsem si v supermarketu orchidej, je malinká a má hezké květy. Ale nevím, do kterého druhu ji zařadit, jak se o ni správně starat. Mám ji přesadit do většího květináče, nebo jí stačí ten malý?

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Maryna Hloušková

Koupila jste si moc hezký miniphalaenopsis. Péče o něj je stejná jako o klasické Phalaenopsisy – popsala jsem ji v prvních třech dílech našeho seriálu Jak pěstovat orchideje. Z fotografií to není úplně patrné, ale soudím, že miniphalaenopsis je zasazen ve stlačeném rašeliníku.

V tom případě jej doporučuji nejpozději po odkvětu šetrně vyjmout z květináčku, zbavit všeho rašeliníku (pro hladší manipulaci předtím rostlinku i s květináčem namočte na hodinku do vlažné vody) a přesadit do jemnějšího kůrového substrátu.

Další postup závisí na množství zdravých kořenů, které objevíte po odstranění rašeliníku: vejde-li se rostlinka zpět do původního květináče, zasaďte ji tam. Jestli se vám květináček bude zdát příliš malý, zkuste použít průhledný kelímek třeba od jogurtu, samozřejmě dostatečně proděravělý.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Maryna Hloušková (detail)

I nejmenší velikost klasických průhledných květináčů pro orchideje je totiž pro miniphaly obvykle příliš velká. Ve velkém, málo prokořeněném květináči substrát špatně vysychá a kořeny jsou pak přímo ohroženy hnilobou.

Marťas: Chtěl bych se zeptat, jak se zaštipují orchideje a co s nimi dělat, když odkvetou.

Bohužel nevím, jakého druhu orchideje se váš dotaz týká a co přesně máte na mysli, píšete-li o zaštipování. Obecně řečeno: ze všech běžně prodávaných orchidejí má jedině Phalaenopsis schopnost opakovaně vykvést na stejném květním stvolu. Podrobnosti najdete v lednovém vydání Poradny. U většiny ostatních orchidejí stvol po odkvětu zaschne a můžete jej ustřihnout na bázi rostliny.

Jana Brožová: Přinesla jsem si domů vyřazenou orchidej z květinářství. Byla přelitá, zežloutly a upadaly jí všechny listy. Řídila jsem se vašimi radami a ostříhala jí zahnívající kořeny a přesadila ji do nového substrátu. Rostlince zbyly jen čtyři zdravé, ale kratší kořeny. Má orchidej bez listů šanci na přežití a uzdravení? Můžu ji mírně zalévat, anebo jenom rosit?

Předpokládám, že se jedná o Phalaenopsis. V případě rostliny zcela bez listů vidím budoucnost velmi pesimisticky. Sice existuje možnost, že orchidej vyrazí ze spícího bočního očka novou rostlinku, ale pravděpodobnost je opravdu velmi malá.

I kdyby se vám podařilo pahýlek probudit, bude trvat velice dlouho, než rostlina zesílí natolik, aby byla schopna kvést. (Chcete-li se o to přesto pokusit, mírně zalévat můžete.) Doporučuji udělat si radost nákupem nové, tentokrát zdravé a silné rostliny!

Petra Krpatová: Mám orchidej Phalaenopsis. Koupená krásně kvetla a pak po nějakém čase odkvetla, takže jí máma ostříhala odkvetlé stonky úplně u listů. Nyní má tuhé tmavozelené listy – těžké – a spoustu jakoby kořínků, nicméně nekvete – nevím, jak se o ni dál starat, abych jí pomohla. Přesadit do většího průsvitného květináče? A jakou zeminu?

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Petra Krpatová

Máte moc pěknou a silnou rostlinu. Možná právě proto, že maminka květní stvoly ustřihla celé (dělám to také tak), měla orchidej možnost zesílit a vytvořit množství vzdušných kořenů. Právě teď, na jaře, je nejvhodnější doba na přesazování. Podrobněji se o tomto tématu dočtete zde.

Pokuste se co nejvíce volných kořenů, jež orchidej vytvořila, dostat do květináče a zasypat novým substrátem. Ne však za každou cenu! Pokud by hrozilo přelomení kořenu, nechte jej raději venku. Do květináče se nedostanou ani kořeny, které vidím rašit i nad vyššími listy vašeho Phalaenopsisu.

Pokud byste totiž rostlinu zasadila příliš hluboko, její zelená část by v substrátu pravděpodobně začala zahnívat. Kořeny na fotografii vypadají velmi zdravě, takže ani volně rostoucí zřejmě nestrádají. Zdá se, že vaše orchidej má záviděníhodné podmínky k růstu. Nezapomeňte rostlinu před přesazováním namočit (viz odpověď k prvnímu dotazu – pí Hloušková). Kořeny zvláční a snáz je pak do květináče stočíte.

Nevím, kdy vaše orchidej odkvetla, ale na nové kvetení si obvykle musíme pár měsíců počkat. Věřím, že přesazení a nadcházející letní období s dostatkem světla a malým nočním poklesem teplot na parapetu při letním větrání kvetení vašeho Phalaenopsisu nastartuje a nejpozději v podzimním období, kdy většina phalů nasazuje na květ, vás květem potěší i vaše orchidej.

Klepněte pro větší obrázek
Substrát pro orchideje Floria

V poslední době se na trhu objevil hrubší, čistě kůrový substrát pro orchideje značky Floria. Výrobce udává, že je vyroben z piniové kůry. Strukturou je pro orchideje velmi vhodný jako součást směsi i samostatně (záleží na individuálních podmínkách a zvyklostech pěstitele). Důkladně prostudujte obal!

Téměř stejně vypadající sáček (5 litrů) má totiž substrát značky Floraself (Hornbach), který je ale velmi jemný, obsahuje vysoký podíl rašeliny a pro orchideje bychom jej mohli použít jen jako příměs do kůrového substrátu. Samostatně není příliš vhodný.

Kvetení pak můžete podpořit i hnojivem s vyšším podílem draslíku a fosforu tak, jak bylo již několikrát detailně zmíněno v našem seriálu Jak pěstovat orchideje. Hnojit ale začněte nejdříve měsíc po přesazení.

Kateřina Šatná: Lze zavěsit Dendrobia k letnění na Vysočině v Jihlavě do koruny jabloně, která má na kůře rez? Mám z toho obavu – častý chladný déšť, zřejmě houba na starém stromě? Nevyhovovala by lépe nevytápěná vstupní chodba se světlým oknem, kde se celý den větrá?

V tomto případě bych určitě dala přednost chodbě. Houbovým chorobám se zdaleka vyhněte.

Pořídila jsem si toto krásné Cymbidium, je na světlém a chladnějším okně asi při 17 stupních Celsia. Snad se mu bude dařit, nasazená poupata pokračují v růstu. Jde mi o to, zda ho po odkvětu rozsazovat: má osm hlíz a leze z květináče. V literatuře se píše, že mají ráda těsno. V Baumaxu se mi snažili namluvit, že budou-li pohromadě víc jak tři hlízy, víckrát mi nepokvete. Co vy na to?

Krásné Cymbidium. Osobně bych je letos jen velmi šetrně přesadila do vyššího květináče. Opravdu už dost vystupuje ven a letní zálivka by pak mohla být obtížná. Uvidíte, kolik nových pahlízek v tomto roce přiroste a podle toho se v příštím roce rozhodnete zda dělit, či nikoliv.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Kateřina Šatná

Cymbidium, které na jaře dělíte, obvykle na podzim daného roku kvetení vynechá. Má Cymbidia mají v průměru 5–6 pahlíz a kvetou bez problémů. Počet tří pahlíz se obvykle udává jako minimální pro životaschopnost nových rostlin, vzniklých dělením. Možná šlo jen o nedorozumění.

Jak se orchideje chovají v kuchyni s plynovým sporákem? Některým květinám to vadí.

Tady vám bohužel neporadím, žádnou zkušenost nemám. Ale předpokládám, že v případě, že rostliny nejsou v bezprostřední blízkosti sporáku a místnost je dobře větraná, žádné větší nebezpečí jim nehrozí.

Jana Endlová: Dostala jsem od svého přítele orchidej – Nobilae. Bohužel se ale o ní nikde nemohu dozvědět žádné základní informace. Orchideje Phalaenopsis pěstuji. O Nobilae však nic nevím. Jednou týdně ji prolívám a stavím na chvilku do vody. Nerosím ji, protože si nejsem jistá. Zatím se jí daří dobře, nasazuje na další květy, ale přesto bych pár rad uvítala.

Klepněte pro větší obrázek
Dendrobium nobile

Podle vašeho popisu soudím, že se jedná o chladnomilné Dendrobium Nobile. Vyžaduje zcela jiné teploty než Phalaenopsis a vzhledem k poměrně tenkým kořenům je také citlivější na zálivku. Podrobné informace o pěstování najdete v článku o Dendrobiích

Chcete se také zeptat?

Pokud i vy máte jakékoli dotazy týkající se orchidejí, pošlete je společně s fotografiemi rostlin, na něž se ptáte, na adresu redakce@abecedazahrady.cz, do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám líbí nejvíc

Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám l…

Přivítejte léto i své návštěvy stylovým věncem na dveře. Nechte se inspirovat, jak by mohl vypadat. Můžete ho vytvořit z rostoucích i řezaných rostlin a stejně tak i umělých. V některých případech dokonce květiny vůbec nebudou potřeba!

18.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. Které to jsou?

5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. …

Bylinky obsahují látky, které nám mohou pomoci v cestě za vysněnou postavou. Urychlí metabolismus, pomohou s nedostatečnou činností žlučníku, zbaví organismus nadbytečné vody. Které bylinky se hodí?

16.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
hubnutí
Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.

21.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty