Jak pěstovat orchideje: lednová poradna pro začínající pěstitele

Nevíte si rady s pěstováním orchidejí? Nebojte se zeptat! Vaše dotazy s podrobným popisem problému a kvalitní fotografií orchideje zasílejte na adresu redakce@abecedazahrady.cz, do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna.

Jste začínající pěstitel orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Napište do naší poradny! Dotazy s kvalitními fotografiemi a podrobným popisem péče o rostlinu zasílejte na novou adresu hradova@mf.cz.

Do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna a nezapomeňte přidat své jméno a kontaktní údaje, abychom vás v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli oslovit. Nezapomeňte prosím, že prostor pod jednotlivými díly poradny i články je určen ke čtenářským diskusím, nikoli k dalším dotazům – pro ty slouží pouze poradna.

Vážení a milí čtenáři, vítám vás u prvního letošního pokračování poradny. I v tomto roce bude  věnována především začínajícím pěstitelům orchidejí. Věřím, že odpovědi na některé otázky najdete v orchidejovém seriálu, který vás provázel po celý uplynulý rok. Zkušeným pěstitelům pak doporučuji navštívit specializovaná orchidejářská fóra a diskuze.

Lidia Nastašinská: Máme  Phalaenopsis pěstovat jako soliter, nebo můžeme zasadit několik rostlin do jednoho květináče?

Chcete-li sesadit několik Phalaenopsisů, tedy rostlin téhož druhu se stejnými nároky, obecně vzato by v pěstování neměl být žádný problém. Je třeba si ale uvědomit, že tyto orchideje mají obvykle poměrně bohatý kořenový systém a bude tedy třeba použít větší květináč, v němž bude substrát dlouho prosychat.

V případě, že se v budoucnu rozhodnete sesazené rostliny oddělit (třeba proto, že jedna z nich začne chřadnout nebo silnější z nich bude příliš utiskovat tu slabší), nezapomeňte, že rozpletení kořenů více rostlin je poměrně obtížné a menšímu poškození se asi nevyhnete. Pro silnější z rostlin, která bude v pořádku, bude takové oddělování a přesazování zcela zbytečným zásahem, jenž ji nepochybně dočasně oslabí.

Chcete-li použít skupinku Phalaenopsisů jako estetický prvek, doporučila bych spíše umístění více samostatných květináčů do větší ozdobné nádoby (nízký proutěný koš, keramický truhlík a podobně). Povrch lze lehce dozdobit třeba sisalovým vláknem. Pak s rostlinami můžete volně manipulovat podle situace, jejich stavu a potřeb. Zálivku je v takovém případě nutné provádět vždy mimo ozdobnou nádobu.

poradna leden_1.JPG
Foto: Lidia Nastašinská

Lidia Nastašinská: Je naše Dendrobium Nobile Star Class – Spring dream ´Apolon´  léčivé (dle Shi hu lan čínské medicíny)?

Na vaši druhou otázku bohužel odpovědět neumím. Čínskou medicínou se nezabývám a v dostupné literatuře jsem k tomuto tématu žádné informace nenašla. Z fotografie je ale patrné, že se jedná o velmi krásnou a pravděpodobně také vonnou orchidej, která pouhou svou přítomností pohladí duši každého pěstitele.

Anna Cickanová: Moja orchidea Phalaenopsis mi odhodila štyri keiki. Kedže už boli dosť veľké a začala sa orchidei prevážovať v kvetináči odsadila som si ich. Na moju smolu som si v hline asi doniesla domov chrobáčiky. Ako ich mám zlikvidovať? Keiki sú zvadlé, ale stále zelené.

Příčin vadnutí keiki může být několik: předčasné oddělení v době, kdy ještě není dostatečně vyvinut kořenový systém mladých rostlinek, nevhodně zvolený substrát a samozřejmě i působení hmyzích škůdců. Chemickou likvidaci broučků v substrátu nedoporučuji: působení jakékoli chemické látky by na jemné, vyvíjející se kořeny keiki mělo zhoubný vliv.

Keiki vyjměte z květináče, opatrně, ale důkladně zbavte všeho původního substrátu, opláchněte a zasaďte do nového. Pro rekonvalescenci rostlinek by byl ideální živý mech, ale teď, v zimním období, by jej sehnala snad jen pohádková Maruška u dvanácti měsíčků. Použijte tedy mech sušený, případně čistou borovou nebo piniovou kůru, či dobře propláchnuté cocochipsy.

Květináč se zasazenými rostlinkami přetáhněte igelitovým sáčkem nebo umístěte v plastovém minipařníčku. Používejte jen dešťovou vodu, mlžte a důkladně větrejte. Celý postup záchrany podobně postižených phalů je popsán zde. Příště v podobné situaci počkejte s oddělením keiki až do jara. Ve vegetačním období jsou podmínky pro růst daleko příznivější.

P. Wenzlová: Môžem druh orchidei Phalaenopsis pestovať aj na južnej strane (na parapetnej doske)?

V zimním období je parapet jižního okna ideálním umístěním pro všechny orchideje. Phaly tam můžete pěstovat zcela bez obav na plném slunci. S nástupem jara, obvykle koncem března, je ale třeba rostliny přistínit tak, aby na jejich listy nedopadalo přímé sluneční světlo.

Petra Henešová: Mám několik orchidejí Phalaenopsis. Vlastním je už asi rok, ale nekvetou a ani se moc nechce růst kořenům, ani listům. Zalévám je namáčením a rosím. Mám je dané na miskách s kamínky, asi dva metry od jižního okna. Nevím, jestli je mám dát na východní okno, protože jím větráme – obávám se, aby nenamrzly.

V zimním období ponechte orchideje na jižním okně (viz předchozí dotaz), ideální umístění je ale přímo na parapetu. Množství světla, dopadajícího na rostlinu, vzdálenou dva metry od okna, už je výrazně nižší, a může to být i jedna z příčin neuspokojivého stavu vašich orchidejí.

Východní okno, jímž se větrá, není v zimě vhodné. V letním období se ale rostlinám bude dobře dařit i na takto orientovaném stanovišti. Phalaenopsisy uvítají intenzivní rozptýlené světlo – tedy přistíněný parapet. S nástupem jara podpořte kondici rostlin vhodným přihnojením tak, jak bylo několikrát zmiňováno v našem orchidejovém seriálu.

Romana Hátlová: Chtěla bych se zeptat, co je to za útvar u Dendrobia. Květ to není, keiki také ne, takže jedině zbývá plod, ale když jsem hledala informace, dočetla jsem se, že Dendrobia se rozmnožují pouze dělením, a to pomocí keiki nebo řízkováním. Jen na jednom fóru psali, že plody jsou krátké, hranaté tobolky s mnoha maličkými semeny.

poradna leden_2.JPG
Foto: Romana Hátlová

Velmi zajímavý dotaz. Bohužel chybí informace, zda útvar vznikl v místě původního květu, pak by odpověď byla zcela jasná. Domnívám se, že se jedná o skutečně vzácný jev, kdy se u Dendrobia vytvořila tobolka se semeny. Jelikož se jedná o D. nobile, tedy poměrně robustní rostlinu, i semeník může dosáhnout větších rozměrů než u drobnějších druhů. Jasnou odpověď dostanete až po rozříznutí tobolky, kdy se zřejmě objeví drobná semena.

Jako každá kvetoucí rostlina jsou i orchideje schopny se rozmnožovat pomocí semen. Chceme-li v našich středoevropských podmínkách získat kvalitní vyzrálá semena, schopná růstu, je třeba orchideji vytvořit velmi výjimečné podmínky. I v případě, že se nám taková semena podaří získat, čeká nás další velmi složitá a dlouhá cesta v podobě vypěstování semenáčku.

Rozmnožování orchidejí ze semínek se provádí laboratorně ve sterilním prostředí na živném médiu (agaru), a v domácích amatérských podmínkách je prakticky nemožné. Vegetativní rozmnožování pomocí řízků či keiki je podstatně jednodušší a zvládne je každý zkušenější pěstitel.

Kimlová: Na mé rostlině se na spodku listů i na stvolech objevily lepkavé kapky. Nevím, co to znamená, protože se o tom nikde nepíše.

Najdete-li lepkavé kapky na spodní straně listů, zpravidla se jedná o tzv. medovici. Je to sladká látka, kterou vylučuje savý hmyz (červci, štítenky a další). Pro pěstitele je to jasný signál, že rostlina byla napadena a je třeba ji urychleně chemicky či biologicky ošetřit. Podrobný popis správného postupu najdete zde.

Jiným případem je objevení sladkých kapek v okolí květu orchidejí, pěstovaných  v chladnějším prostředí (Cymbidium, Cattleya, výjimečně, při nižších nočních teplotách, i Phalaenopsis). Jedná se o zcela neškodný produkt metabolismu cukrů, na jehož tvorbu má vliv právě nižší teplota. Lepkavá kapka se mezi prsty táhne jako sirup, a máte-li odvahu ochutnat, přesvědčíte se, že chutná skutečně sladce. 

poradna leden_3.JPG
Sladké kapky na květním stvolu chladnomilného Odontoglossa (fot. aut.)

Rozlišit tyto dva případy je poměrně snadné. Medovice, coby projev masivního napadení savým hmyzem, je lokalizována především na spodní straně listů, výjimečně i na květním stvolu. Postižené části rostliny jsou lepkavou tekutinou obvykle velmi hustě pokryty a při bližším prozkoumání záhy objevíme škůdce.

Sladké kapky, vzniklé metabolickými procesy, se vyskytují především v oblasti květních stvolů, na špičkách nerozvitých poupat, v úžlabí stonků jednotlivých květů, vzácněji i na špičkách nově rašících pahlíz. Jejich počet je velmi malý (vždy 1–2 kapky v okolí květu) a nikdy dané místo nepokrývají souvislou vrstvou.

Někteří pěstitelé nacházejí na listech svých rostlin také kapky vody. Je to naprosto neškodný projev hospodaření s vodou (gutace). Obvykle se s vodními kapkami setkávám na listech dužnatějších pokojových rostlin (Alocasia, Monstera, Zamioculcas) zhruba den po zalití. Na svých orchidejích jsem ale vodní kapky nikdy neviděla.

Milka Simurková: Dostala som jednu pahľuzu Dendrobium nobile, ktorá bola dva týždne namočená vo vode a mala kvety. Kvet som odstránila a nechala som rastlinku vysušiť. Má iba jeden úbohý koreň. Dala som ju do mokrých hoblín. Čo môžem ešte urobiť? A ešte som zabudla: má dve keiky a každá má jeden korienok (je sivý). 

poradna leden_4.JPG
Foto: Milka Simurková

To, nač jste skoro zapomněla, bude zřejmě to nejdůležitější. Mateřskou rostlinu – pahlízu – k životu už nepřivedete. Soustřeďte svou pozornost na zmiňovaná dvě miminka – keiki. Od pahlízy je neoddělujte. Pokud nezačíná uhnívat, není třeba ji ani seřezávat.

V případě, že část pahlízy, která byla ponořena ve vodě, vykazuje známky hniloby, odřízněte ji společně s minimálně dvěma centimetry zdravé tkáně. Ránu zasypte drceným černým uhlím a držte stále v suchu.

Další postup je třeba rozdělit na dvě části: zatímco jemné a choulostivé kořínky keiki potřebují ke zdárnému růstu vyšší vlhkost, mateřská pahlíza, jež má za sebou dva týdny máčení ve vodě, bude zřejmě po celou letošní zimu ohrožována hnilobou. Přesto je pro miminka výhodnější, zůstanou-li s pahlízou spojena, na oddělení jsou příliš slabá.

Keiki i s mateřskou pahlízou položte na povrch substrátu tak, aby bylo možné lehce zahrnout jejich kořínky. Pahlízu nezahrnujte, nechte ji na vzduchu. Můžete ji podložit malým kouskem polystyrénu, abyste předešla zahnívání v místě, kde se dotýká substrátu.

Keiki každý den jemně poroste, pahlízu ale nechte vždy suchou. Pro zvýšení vlhkosti můžete na noc zakrýt keiki igelitovým sáčkem: uvažte jej tak, aby zakrýval jen keiki, pahlíza musí zůstat venku. Ačkoli D. nobile patří k chladnomilným orchidejím, držte rostlinu po celou zimu v teple.

S hoblinami jako substrátem pro orchideje nemám žádnou zkušenost, ale obávám se, že u nich bude vyšší pravděpodobnost plesnivění. Doporučovala bych zvolit standardní substrát pro orchideje (cocochips, mech, kůra) podobně jako v odpovědi na dotaz paní Cickanové (výše).

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

 

Doporučujeme

Články odjinud