Jaro a léto jsou pro nákup orchidejí ideální dobou. Vegetační období vrcholí, a rostliny tak mají dostatek času na aklimatizaci v nových podmínkách vašeho domova. Neměli jste zrovna šťastnou ruku a zakoupená orchidej není právě v nejlepším stavu?
Právě teď máte velkou šanci, že se vám podaří dostat rostlinu do formy ještě před nástupem zimního klidového období, ve kterém je rekonvalescence vždy složitá.
Pestré kráse Phalaenopsisu lze jen těžko odolat
Také přeprava je nyní o poznání jednodušší než v chladném období roku. Zaslání rostlin poštou i přímý přenos orchidejí z obchodu je zcela bez problémů. Jediné vážné nebezpečí hrozí nově zakoupeným orchidejím, ponecháte-li je v letních vedrech v rozpáleném voze.
Nákup v hobbymarketu: pro začátek ideální
Lákají vás orchideje, ale zatím jste k jejich pěstování nenašli odvahu? Váháte, protože máte strach, že bez zkušeností je zahubíte? Chcete orchidej darovat někomu, kdo zatím pěstoval jen fíkusy a pelargonie? Pak se bez obav vypravte do některého z hobbymarketů.
Ceny orchidejí se v akčních nabídkách pohybují pod dvě stě korunami, takže nebude-li váš první pěstitelský pokus úspěšný, finanční ztráta tolik nezabolí. Nejvhodnějším druhem pro začínající pěstitele je bezesporu Phalaenopsis.
Nabídka těchto orchidejí je velmi široká, ceny nízké a pěstování jednoduché. Právě na obyčejném Phalaenopsisu z hobbymarketu se vnímavý pěstitel naučí, jak správně zacházet s orchidejemi, a podaří-li se, záhy poučen postoupí i k pěstitelsky složitějším, vzácnějším a dražším druhům.
Cattleye v hobbymarketu nekupujte (Blc. Alma Kee)
Pro úspěšné pěstování orchidejí je nejdůležitější právě ten první krok v podobě nákupu kvalitní, silné a zdravé rostliny. Získá-li nezkušený pěstitel orchidej ve špatném stavu, péče obvykle, i přes všechnu snahu, končí nezdarem. Všechny potřebné informace ke správnému výběru orchideje najdete zde.
Zvláštní případ tvoří cennější orchideje, jako jsou třeba Vandy či Cattleye. I tyto rostliny se občas objevují v hobbymarketové nabídce. Jejich cena je ale obvykle neúměrně vysoká a kvalita, především v oblasti kořenů, nejistá. Nákup těchto rostlin zde doporučit nemohu.
Květinářství? Jak které
Z pohledu pěstitele orchidejí se květinářství dělí na dvě zásadně odlišné skupiny: první, v níž vládne personál znalý pěstování orchidejí, a druhou, ve které se k orchidejím chovají úplně stejně jako k ostatním prodávaným hrnkovým rostlinám. Jak to poznat?
Orchideje prodávané v květinářstvích obvykle najdete naaranžované v barevných keramických obalových květináčích. Neváhejte a před nákupem rostlinu z květináče vyzvedněte. Pokud z květináče crčí voda, nevěřte tomu, že orchideje právě zalévali, a běžte raději nakupovat jinam. Přelitá rostlina se bude těžko vzpamatovávat.
Ideální pro nákup orchidejí je Květinka, jejíž majitel či prodavač sám orchideje miluje a pěstuje. O rostliny je zde obvykle výborně postaráno, umí vám poradit a často narazíte i na méně běžné druhy. Ceny jsou ale ve srovnání s hobbymarkety obvykle trochu vyšší
Nákup přes internet: nebezpečně široká nabídka
S jídlem roste chuť: zažilo to mnoho z nás. Po čase hobbymarketová nabídka přestane stačit a pěstitel se poohlíží po něčem dalším. Hledá nové druhy, jiné barvy a typy květů. Nejširší nabídku v takovém případě poskytují internetové obchody. Z tuzemských můžete vybírat třeba u firmy Lukscheiter, Terra Koruna či Naturalia.
Nakupovat můžete i v zahraničních obchodech (Schwerter, Wlodarczyk). Nabídka je zde obrovská, rostliny kvalitní a jednání se zákazníkem velmi vstřícné. Je ale třeba počítat s vyšší cenou orchidejí a především přidaných poplatků.
Hlavní výhodou internetových nákupů je velké množství nabízených druhů, mnoho pěstitelů také dává přednost klidnému výběru konkrétní rostliny doma u počítače. A nevýhody ? Cena rostlin se vždy navýší o poštovné a balné, delší pobyt v balíku může orchideje poškodit. A také nemáte možnost si rostlinu před nákupem osobně prohlédnout. Rozhodnutí je jen na vás.
Výstavy orchidejí: dobrá příležitost k nákupu
Stánek s prodejem orchidejí najdete nejen na každé tuzemské i zahraniční výstavě orchidejí, ale také na velkých zahradnických výstavách (Flora Olomouc, Floria Věžky) či na teraristické burze Živá exotika v pražském KD Ládví. Ke koupi je obvykle široká škála orchidejí – od hybridních Phalaenopsisů až k drobným botanickým orchidejím.
Prodejní stánek na loňské výstavě v Chotči
Přednost v podobě osobního výběru rostliny zde obvykle poněkud potlačí velké množství zákazníků: momentální nabídka závisí na koupěchtivosti návštěvníků a na průběžných dodávkách nového zboží. Bez ostrých loktů a pevných nervů se ale většinou neobejdete.
Na výstavách v Česku obvykle najdete i stánky s orchidejemi výše zmiňovaných tuzemských internetových prodejců. V případě, že jste si z jejich nabídky vybrali konkrétní rostlinu, je lepší ji přes internet zamluvit a na výstavě pak převzít. Jen tak budete mít jistotu, že daná rostlina je skutečně k dispozici.
U pěstitele Phalaenopsis nekoupíte
Další zajímavou možností je nákup orchidejí přímo u pěstitele. Tuzemští pěstitelé nabízejí především Cattleye, Paphiopedila a botanické orchideje. Osobní konzultace a výběr rostliny vhodné do daných podmínek je zkušeností k nezaplacení.
K vybrané rostlině získáte u pěstitele i její přesné jméno a historii křížení
Jako bonus se vám obvykle naskytne i unikátní příležitost nahlédnout pěstiteli přímo pod pokličku: návštěva pěstitelského skleníku je zážitek, na který se nezapomíná. Kontakty na drobné pěstitele získáte na stránkách České orchidejářské společnosti a Orchidea klubu Brno.
A rada na závěr? Kupujte jen takové množství a ty druhy orchidejí, které jste schopni bez problémů zvládnout. Před nákupem si zjistěte, jaké nároky vybraná orchidej má, a zvažte, zda jí dokážete požadované podmínky nabídnout.
Myslete i na to, kdo se o rostliny postará v případě vaší delší nepřítomnosti. Antoine de Saint-Exupéry v knize Malý princ píše: „Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.“ Citát se sice týká růže, ale pro orchideje (a nejen pro ně) platí úplně stejně.