vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: dubnová poradna pro začínající pěstitele

Pokusíme se zjistit, co trápí vonné Zygopetalum, prohlédneme několik strádajících Phalaenopsisů a zmíníme i venkovní orchideje: pěstitelům, kteří by si rádi pořídili střevíčník pantoflíček, poradíme, kde najít informace o jeho pěstování.

Jste začínající pěstitel orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Napište do naší poradny! Dotazy s kvalitními fotografiemi a podrobným popisem péče o rostlinu zasílejte na adresu redakce@abecedazahrady.cz .

Do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna a nezapomeňte přidat své jméno a kontakt na vás, abychom vás v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli oslovit. Nezapomeňte prosím, že prostor pod jednotlivými díly poradny i články je určen ke čtenářským diskusím, nikoli k dalším dotazům – pro ty slouží pouze poradna.

Marie Brožová: Ráda bych se poradila o černých skvrnách na listech a pahlíze mé nové orchideje – Zygopetalum, kterou jsem koupila asi před třemi týdny. Při nákupu byly květy rozvinuté jen zčásti, pahlízy byly jasně zelené, lesklé, bez skvrnek.

Umístila jsem orchidej na parapet severního okna, kam nejde slunce. Kryt topení zabraňuje přímému proudu teplého vzduchu, v pokoji je chladněji. Zalévám ráda, ale velmi se u orchidejí krotím. Žádné stopy po hmyzu jsem na celé rostlině, ale ani na sousedních rostlinách na okně nenalezla.

Černé skvrny na listech sice vedou až k vypadnutí zelené hmoty listu, ale listy dále rostou. Za dobu, kdy rostlinu mám, vyrostly další květní stvoly. Ráda bych ji zachránila, protože nejen naprosto omamně voní, ale je i velmi dekorativní.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Marie Brožová 

Máte velmi krásnou a silnou orchidej. Pahlíz je větší počet, jsou hladké, šťavnaté, sytě zelené. Také listy rostliny vypadají výborně. Nově nasazené květní stvoly společně s celkovým vzhledem rostliny svědčí o tom, že vaše Zygopetalum nestrádá.

Umístění a péče, kterou popisujete, jsou zcela v pořádku. Žádný hmyz se na rostlině nevyskytuje, takže přesnější určení původu skvrn je poměrně obtížné. Příčin může být hned několik: bakteriální či virová choroba, starší mechanické poškození nebo předchozí působení některého z hmyzích škůdců.

Domnívám se, že postižení rostliny není rozsáhlé a orchidej je velmi vitální a životaschopná, takže se s daným problémem dokáže vypořádat sama. Doporučuji zvolit stinné, mírně teplejší stanoviště a sušší režim bez mlžení.

Skvrny na listech i pahlízách působí suchým dojmem, takže očekávám, že se nebudou dál šířit a nově vyrůstající výhony již budou v pořádku. V případě, že by došlo ke zhoršení stavu (zežloutnutí listů, svraštění pahlíz, vodnaté skvrny), doporučuji rostlinu neprodleně přesadit a pečlivě odstranit všechny její postižené části.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Marie Brožová

Preventivně ji můžete ošetřit některým z fungicidů (Previcur, Dithane, Ortiva). Osobně však nepatřím k příznivcům používání těchto látek na orchideje. Jejich účinnost není vysoká a naše prostředí už je chemií zatíženo víc než dost. V případě malého napadení rostliny obvykle stačí úprava pěstebního postupu, masivně napadenou rostlinu naopak nezachrání nic.

Olga: Mám asi dvacet orchidejí Phalenopsis, pěstuji je asi čtyři roky. Bydlím v paneláku a orchideje pěstuji na parapetu okna nad radiátorem. Zalévám je jednou týdně převařenou a odstátou vodou. Středy rostlin, pokud se tam dostane nedopatřením voda, vysouším papírovým kapesníkem.

Po celé čtyři roky krásně kvetly, mám krásné a silné rostliny. Letos v zimě mi ale odešly asi čtyři rostliny a všechny stejným způsobem. Prostě na pohled zdravá rostlina najednou od středu rostliny uhnije. Když ji odříznu, je tam černá hniloba. Nevím, zda dělám něco špatně, nebo zda jsou rostliny něčím napadeny, hlavně se ale bojím, abych nepřišla o zbytek rostlin, které mám.

Podle vašeho popisu se zcela jistě jedná o hnilobu listových srdíček, častou začátečnickou chybu, kdy po zalití zůstane ve středu rostliny (srdíčku) stát voda a při nočním poklesu teplot odstartuje hnilobný proces. V případě Phalaenopsisů, jako monopodiálních orchidejí s jediným, na vrcholu stále dorůstajícím vrcholem, je to obvykle předzvěst zániku rostliny.

Jistě ale nepatříte mezi začínající pěstitele, čtyři roky úspěšného pěstování jsou znát, takže v chybném postupu bych příčinu nehledala. Tento typ hniloby není nakažlivý, takže nemohlo dojít ani k přenosu choroby z jedné rostliny na druhou. A tak se z oblasti botanické přesuňme do oblasti detektivní.

Změnilo se cokoli v podmínkách pěstování vašich orchidejí oproti předchozím letům? Zaléváte stále stejným postupem, topíte stále stejně, máte stále stejná okna? Prostá výměna starých špaletových oken za plastová může poměry na parapetu významně změnit. Zkuste pátrat tímto směrem. Postup léčení Phalaenopsisů se shnilým srdíčkem najdete zde.

Nováková: Konečně to vypadá, že moje orchidej bude kvést. Za jak dlouho asi vyroste ten prťavý čudlík, který je mezi listy, až do těch krásných květů?

Rychlost růstu květního stvolu asi nejvíc ovlivňuje množství světla v daném ročním období. A tak zatímco v zimě stvol roste tempem přímo hlemýždím (a to i přesto, že jej pěstitel denně popotahuje očima), v jarním a letním období rostou stvoly jako z vody. Květní stvol na následující fotografii takto vyrostl během čtrnácti dubnových dnů (foto aut.).

Klepněte pro větší obrázek

Danuše Vacková: Mohu pěstovat střevíčník pantoflíček doma? A za jakých podmínek?

Střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus) patří mezi volně v přírodě rostoucí orchideje. Náš orchidejový seriál je zaměřen na orchideje pěstované v bytových podmínkách, takže praktické rady bohužel nabídnout nemohu. O pěstování a množení venkovních střevíčníků se dočtete ve velmi pěkně zpracovaném článku zde nebo v letošním druhém čísle časopisu Kouzelná orchidea.

Iveta Slavíková: Na listech orchideje jsem našla malé bílé broučky, a nemohu je nijak odstranit. Když rostlinu osprchuji a očistím, tak tam nejsou, ale tak za týden nebo dva jsou zpět. Teď se mi objevili i na jiné rostlině, která je vzdálená přes celou místnost.

I když z vašeho popisu není přesně jasné, o jakého hmyzího škůdce se jedná, k úplné likvidaci je třeba použít chemický postřik. Po mechanickém očištění, které jste správně provedla, nechte rostlinu oschnout a proveďte postřik některým z doporučených insekticidů.

Použít můžete například Fast M, Agrion Delta, Perfect Plant Insecticide či Raptol Neudorff – širokospektrální sprej proti škůdcům. Všechny zmiňované přípravky jsou již naředěny, takže je můžete ihned aplikovat. Celý postup je třeba zhruba po deseti dnech několikrát zopakovat, abyste zlikvidovala všechna vývojová stádia škůdce.

Libuše Vitoušková: Koupila jsem si vloni Phalaenopsis, po odkvětu jsem jej nezastřihla, protože jsem viděla na konci stvolu pupen. Opravdu začala přirůstat další poupátka, ale některá začala hnědnout a opadávat, ale stále ještě několik zelených zbývá.

Minulý týden se ale udělal na listu černý flek, který se sice nezvětšuje, ale kolem začal žloutnout. Poraďte mi prosím, co je příčinou opadávání poupat a vytvoření černého fleku a co mám udělat, abych o orchidej nepřišla. Zalévám jednou týdně proléváním, asi jednou za měsíc hnojím.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Libuše Vitoušková

Opadávání poupat Phalaenopsisů v zimním období se sníženým množstvím světla je běžný jev a nemusí vás nijak znepokojovat. Skvrna na fotografii je pravděpodobně projevem hnilobného onemocnění.

Navrhuji následující postup: rostlina je celkově slabá, proto květní stvol odstřihněte za třetím očkem (ponecháte tak rostlině šanci vyrazit keiki), postižený list odřízněte v polovině (minimálně 3 centimetry pod skvrnou) rovným řezem, ránu zasypte drceným černým uhlím.

Je možné, že zbytek listu po čase zežloutne a odpadne. Celou rostlinu přesaďte do kvalitního substrátu dle postupu uvedeného v článku, v němž se věnuji přesazování Phalaenopsisů. I slabá a nemocná rostlina se v právě probíhajícím vegetačním období při správné péči dokáže vzpamatovat.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Libuše Vitoušková

Jarmila Komrsková: Dostala jsem v létě a pak na podzim orchideje Phalaenopsis, kterým po odkvětu opadaly i listy. Nežloutly, nezhoubovatěly, prostě zelené opadaly. Vzdušné kořeny jsou suché, ale zezdola jsou vidět zelené kořeny. Je možné orchideje ještě zachránit? Mám je na okenním parapetu na západní straně, zabalila jsem je do igelitu.

Záchrana orchideje zcela bez listů je prakticky nemožná. Protože ale píšete, že kořeny v květináči jsou zdravé, existuje mizivá šance, že rostlina vyrazí postranní výhon z některého ze spících oček. Chcete-li se o záchranu pokusit, doporučuji záchranu v mechu dle článku o léčení orchidejí

V případě, že rostlina ožije, je nutné nové lístky přes léto pečlivě přistiňovat tak, aby na orchidej nedopadalo žádné přímé sluneční světlo. Ideální by byla změna stanoviště třeba na východní parapet.

Lukáš Mikeska: Chci se zeptat na naši orchidej. Před nedávnem jsem zjistil, že jí uhnily všechny kořeny. Četl jsem váš článek o tom, jak se má orchidej posadit do mechu, kde by jí měly nové kořeny narůst, ale chci vědět, jestli to má vůbec cenu. Ještě jsem si všiml nějakých skvrn na jejích listech, tak by mě zajímalo, zda má orchidej ještě nějakou šanci na přežití.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Lukáš Mikeska

Vaše orchidej má, na rozdíl od předchozího případu, poměrně velkou šanci na záchranu. Na fotografii je na bázi listové části patrný pěkný a zdravý nový kořen, takže se domnívám, že záchrana v mechu bude úspěšná a v průběhu vegetačního období rostlina výrazně posílí kořenový systém. Také listy rostliny vypadají vcelku dobře.

Poškození může být důsledkem působení některého ze savých škůdců (svilušky, třásněnky), takže doporučuji důkladnou prohlídku především spodní strany listů, omytí mýdlovou vodou a po oschnutí postřik některým z výše uvedených insekticidních prostředků. Dbejte, aby postřik nezasáhl nový kořínek, nezapomeňte důkladně vysušit srdíčko rostliny!

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Lukáš Mikeska 

Zuzana: V bytě mám pět orchidejí. Každou z nich jsem dostala ve velmi dobrém stavu, pár dní kvetla, pak opadaly všechny květy. Jednou týdně rostliny namočím asi na hodinu do vody, orosím listy dle potřeby, jednou za měsíc pohnojím.

Přesto mám doma pahýly, snažící se vyrazit poupata. Listy mají pevné. Jsou na parapetu na východní straně, přímé slunce na ně nejde. Jak je přivést k životu?

Předpokládám, že se jedná o Phalaenopsis. Postup pěstování, který popisujete, i umístění rostlin jsou v pořádku. Pevné listy a snaha vyrazit poupata jsou důvodem k optimismu. To, co označujete jako pahýly, chápu jako zbytky květních stvolů, z nichž opadaly květy.

Jsou-li stvoly žluté, suché, odstřihněte je na bázi rostliny: takové již nepokvetou. U stvolů, které si zachovaly původní zelenou barvu, je šance, že z postranních oček vyrazí nové, boční stvoly.

V případě, že tyto nové výhony jsou slabé, zdeformované či zasychající, nenechte rostlinu trápit a kompletně celý stvol odstřihněte. V současném jarním období s dostatkem světla je pravděpodobné, že rostlina načerpá sílu a po čase vyrazí zcela nový, zdravý květní stvol.

Kvetení podpořte vhodným hnojivem s vyšším obsahem draslíku (K), například Substral orchideen má poměr NPK 4 : 4,5 : 8 . Hnojení provádějte dle zásad uvedených v našem orchidejovém seriálu.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám líbí nejvíc

Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám l…

Přivítejte léto i své návštěvy stylovým věncem na dveře. Nechte se inspirovat, jak by mohl vypadat. Můžete ho vytvořit z rostoucích i řezaných rostlin a stejně tak i umělých. V některých případech dokonce květiny vůbec nebudou potřeba!

18.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. Které to jsou?

5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. …

Bylinky obsahují látky, které nám mohou pomoci v cestě za vysněnou postavou. Urychlí metabolismus, pomohou s nedostatečnou činností žlučníku, zbaví organismus nadbytečné vody. Které bylinky se hodí?

16.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
hubnutí
Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.

21.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty