Jak pěstovat orchideje: červnová poradna pro začínající pěstitele

V dnešní poradně se dozvíte, zda a kdy je vhodné přesazovat kvetoucí Phalaenopsis, řekneme si, co hrozí našim rostlinám o dovolené i jak dlouho se obejdou bez naší péče, a zbavíme orchideje obtížných puklic.

Jste začínající pěstitel orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Napište do naší poradny! Dotazy s kvalitními fotografiemi a podrobným popisem péče o rostlinu zasílejte na adresu redakce@abecedazahrady.cz.

Do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna a nezapomeňte přidat své jméno a na vás, abychom vás v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli oslovit. Nezapomeňte prosím, že prostor pod jednotlivými díly poradny i články je určen ke čtenářským diskusím, nikoli k dalším dotazům – pro ty slouží pouze poradna.

Jan Veselka: Rád bych věděl, jaký doporučujete fungicid v případě výskytu skvrnitosti na listech měkkolistých multihybridů orchidejí jako Miltonia či Cambria. Pořídil jsem si pár nových, trochu podezřelých orchidejí před zhruba třemi měsíci.

Po přinesení byly přesazeny do sterilního substrátu. Nyní se na jejich listech a místy i na pahlízách postupně ukazují flíčky, pahlízy vysychají a zatím z nich nevyráží nové puky, což by normálně, po osmi týdnech klidu, měly.

květnová_1.JPG
Foto: Jan Veselka

Houbové choroby orchidejí jsou v naší poradně velmi častým tématem. Mnoho pěstitelů doufá v zázračné účinky chemického postřiku, já vás ale asi zklamu. Účinnost fungicidních prostředků u orchidejí není vysoká, takže přímé doporučení nabídnout nemohu.

Poškozená pletiva na listech a pahlízách orchideje už nic nezachrání. K tomu, aby nově vyrostlé výhony byly zdravé, velmi napomůže prostá úprava podmínek pěstování, především snížení vlhkosti. V případě, že je rostlina chorobou zasažena masivně, je lepší ji včas odstranit: může se totiž stát zdrojem nákazy pro ostatní orchideje.

Nevím, co přesně znamená zmiňovaný „sterilní substrát“, ale vysychající, scvrklé pahlízy jsou ve většině případů projevem špatných kořenů. Podobně postiženou rostlinu si můžete přinést z obchodu, uhnití kořenů ale lze považovat i za reakci na nevhodný substrát.

Fakt, že orchidej po dvou měsících nevyráží nové puky, sám o sobě nijak znepokojivý není, životní cyklus rostliny nelze plánovat podle tabulek. V předjaří se všechny orchideje teprve probouzejí a plný růst nastává až nyní: koncem jara, počátkem léta.

Jaká jsou tedy doporučení? Postižené rostliny vyjměte z květináče a pečlivě zkontrolujte kořeny. V případě, že nebudou v pořádku, ostříhejte je, zaprašte drceným černým uhlím a přesaďte do jiného, osvědčeného substrátu. Odstraňte co nejvíce postižených částí orchideje.

Rostliny izolujte od ostatních, držte je v suchu (nemlžte), teple a ve stínu, rozhodně neletněte. Chcete-li skutečně podpořit léčení některým z chemických prostředků, zkuste přípravek Previcur či Ortiva. Při příštím nákupu se „podezřelým“ orchidejím zdaleka vyhněte.

Doporučit mohu pouze koupi zcela zdravé orchideje. Nemocná rostlina, byť lacino koupená, je vždy potenciálním zdrojem problémů. Tenkolisté orchideje typu Miltonia, Oncidium a další jsou k podobným chorobám velmi náchylné. Více se o jejich pěstování dočtete zde.

Klára Böhmová: V prosinci jsem dostala orchidej Phalaenopsis v květu a kvete stále, narůstají nová poupata a celkově se jí daří. Ráda bych ji ovšem přesadila do „barevných kamínků“, tedy Colomi orchidejového rostlinného granulátu, který jsem si koupila speciálně pro orchideje.

Ze všech možných zdrojů jsem pochopila, že by se orchidej měla přesazovat po odkvětu: to v mém případě bude nejspíš zadlouho. Ráda bych si užila kvetoucí rostlinky v hezkém barevném aranžmá. Mohu orchidej přesadit, i když kvete? Vím, že riskuji odkvět, ale je to v zásadě možné? A co udělat, abych snížila riziko odkvětu?

V zásadě je možné všechno. Zkušení pěstitelé přesazují kvetoucí orchideje především proto, že včasnou kontrolou kořenů hned po nákupu a posazením rostliny do vlastního vyzkoušeného substrátu mnohdy předejdou hnilobě v oblasti kořenového systému.

U chřadnoucích orchidejí, byť v plném květu, lze přesazení, a především kontrolu kořenů také doporučit. Vždy je ale třeba si uvědomit, že přesazení, i když co nejšetrnější, je významným zásahem do života rostliny a pravděpodobnost, že na tento krok orchidej zareaguje shozením květů a především poupat, není právě malá.

Přesazování plně kvetoucí, vitální rostliny jen proto, aby „lépe vypadala“ považuji za zbytečné riziko. Ostatně i na vašem Colomi substrátu se píše: „Doporučujeme přesadit až po odkvětu, protože si mnoho orchidejových druhů na nové prostředí musí zvykat a můžou předčasně odkvést.“

Pokud jde o samotný Colomi orchidejový substrát, doporučit vám jej určitě nemohu. Obávám se, že se jedná o další z módních výstřelků, a nevěřím, že by v tomto substrátu orchidej nějak významně lépe prospívala. Vlastní zkušenost nemám, ale velice bych se obávala uhnití kořenů. Očekávat pak můžete nejen předčasný odkvět, ale i předčasný skon rostliny.

Chcete-li si podobným aranžmá vyzdobit interiér, je to samozřejmě věc vkusu. Orchideji se ale určitě bude dařit lépe v klasickém korovém substrátu. A jestli vás ruší pohled na hnědou kůru a zelené kořeny, můžete rostlinu schovat do barevného obalového keramického květináče.

Osobně si myslím, že každá orchidej dokonale zdobí už samotným květem a není třeba její vzhled vylepšovat dalšími barevnými prvky. Je ale na rozhodnutí pěstitele, zda na rostliny nahlíží jako na ozdobný prvek interiéru na jedno použití, bez přihlédnutí k potřebám rostliny, nebo zda je jeho cílem dlouhodobý zdravý růst a opakované kvetení orchideje.

Monika Veselá: Nedávno jsem objevila vaše stránky a k mému zděšení jsem zjistila, jak je to doopravdy s hnojivy. Bohužel jsem se čtyři měsíce řídila pokyny na obalu tekutého hnojiva na orchideje Agro a hnojila jsem příliš koncentrovaným substrátem.  

Mám tři Phalaenopsisy, dva ještě v rozkvětu z obchodu a jednu rostlinu, která nekvete, ale začíná pouštět květní stvol: vypadá, že se jí daří dobře, přibyly jí i listy, ale kořeny, které jsou nad substrátem, jsou spálené od hnojiva, ale v substrátu už mají normální zelenou barvu, jaká má být, shnilé také nejsou.

květnová_2.JPG
Foto: Monika Veselá

Nevím tedy, zda ji mám přesadit a zbavit těchto kořenů, nebo počkat. Mám obavu, jestli by po přesazení květní stvol neshodila. Druhé dva phaly spálené kořeny nemají, ale všimla jsem si, že mají část kořenů uhnilou.

Zalévám jedenkrát týdně namočením do vody na půl hodiny, poté je nechám okapat a jednou za čtrnáct dní hnojím. Jeden ze stvolů na phalu vyrostl ze srdíčka, ale již v obchodě jej ustřihli. Je ustřižen za prvním očkem a stále zelený. Neměla bych jej odstranit celý?

A také bych se chtěla zeptat, jaké další druhy orchidejí jsou vhodné do panelových bytů. Na vašich stránkách jsem nějaké druhy objevila, ale když jsem pátrala dál, našla jsem jich víc, i některé méně známé. Velice se mi líbí převislá Chysis aurea, je vhodná do bytu?

květnová_3.JPG
Foto: Monika Veselá

Ke zděšení určitě nemáte důvod. Vaše rostliny vypadají velmi pěkně, jsou zdravé, silné a jistě mohou posloužit jako důkaz, že Phalaenopsisy patří k velice odolným orchidejím. Zahnědnutí nadzemní části kořenů je zcela normální jev a rostlinu nijak neohrožuje. Popisovaná péče je zcela v pořádku.

Rostlina na vaší první fotografii si přesazení určitě zaslouží. Kořeny jsou v záviděníhodné formě a zaplňují většinu květináče. Pro přesazení vyberte větší květináč a rostlinu posaďte níže: tak, aby všechny kořeny byly zakryté substrátem. Vrchní, zahnědlé kořeny neodstraňujte, po zakrytí substrátem mohou vyrazit nové kořínky.

Další dvě rostliny bezprostřední přesazení nepotřebují, přesazujte pouze v případě, že chcete zkontrolovat kořeny. O přesazování orchidejí v době květu jsme již v dnešní poradně mluvili, dodám jen, že (když už to musí být) nejlépe snáší přesazení plně rozkvetlá orchidej.

Teprve vyrůstající květní stvol může svůj růst zarazit, nerozkvetlá poupata mohou zežloutnout a opadat. V případě akutní potřeby přesazení orchideje se tedy vyplatí počkat alespoň do plného rozkvětu celého květního stvolu.

Phalaenopsisy, jak víme, kvetou velmi dlouho a několikaměsíční čekání na úplný odkvět rostliny by se v některých případech mohlo stát osudným. Stvol, rostoucí ze srdíčka, neodstraňujte. Už tím, že vyrostl v tomto místě, narušil obvyklý způsob růstu Phalaenopsisu, a je jen na rostlině, jak se s tím vyrovná.

Stvol roste z hloubi středové části rostliny, a je zcela nemožné jej celý a beze stopy odstranit. Srdíčko je sice v této chvíli atypické, ale změna je pouze tvarová. Manipulací s nůžkami v této pro všechny phaly nejchoulostivější oblasti byste mohla srdíčko mechanicky poškodit a odstartovat tak hnilobný proces.

Běžně dostupné druhy orchidejí, které lze bez problémů pěstovat v paneláku, jste již nalezla v našich článcích, pěstování některých méně známých druhů je jistě také možné, důrazně však doporučuji se před nákupem vybrané rostliny pečlivě seznámit s jejími nároky na pěstování, v ideálním případě formou přímé konzultace s praktickým pěstitelem.

Chysis aurea je v literatuře označena jako dobře rostoucí a snadno vykvétající orchidej, vyžadující za vegetace temperované až teplé podmínky a výraznou dobu odpočinku bez zálivky v chladném skleníku. Kultivace se doporučuje na zavěšených kusech kůry nebo větvích. (Dušek, Křístek: Orchideje)

Praktickou zkušeností posloužit nemohu. Domnívám se, že pro pěstování vzácnějších, botanických druhů orchidejí je třeba dlouhodobá zkušenost, výborné podmínky a dostatek času. Náš orchidejový seriál je zaměřen na pěstování běžných hybridních druhů orchidejí, proto není možné věnovat vašemu dotazu více prostoru. Zkuste se obrátit na některé odborné orchidejářské fórum.

Slavomíra Stanková: Moje otázka se týká orchidejí Phalaenopsis a teplomilného Dendrobia. Pomalu se blíží čas dovolených. Plánuji odcestovat na tři týdny a trápí mě, jak zabezpečit orchideje během tohoto období.

Nerada bych někoho obtěžovala pravidelnou kontrolou a máčením mých jedenácti orchidejí. Bude stačit, když dám orchideje z parapetu na zem před oknem (ochrana před letním sluncem) a před odjezdem je namočím místo jedné třeba na tři hodiny?

Bohužel vás nepotěším. Tři týdny bez zálivky, navíc v období letních veder – to je příliš dlouhá doba. Odjezd na týden, maximálně deset dnů, je zcela bez problémů, interval zalévání zůstane zachován a ani rostliny zvyklé na denní mlžení nebudou strádat.

Namočíte-li rostlinu na déle, než obvykle, určitě jí tím neuškodíte, ale nemůžete ani počítat s tím, že nějak výrazně prodloužíte dobu, po kterou pak vydrží bez zálivky. Rostlina prostě nemá kde nadbytečnou vodu uchovat. I když jsou listy i kořeny dužnaté, phaly nemají žádné zásobní orgány.

Necháte-li orchidej stát v misce plné vody tak, jak jsme zvyklí u některých pokojových či balkonových rostlin, riskujete uhnití kořenů a rychlý úhyn orchidejí. Třítýdenní sucho rostliny snad nezabije, ale to, než se dostanou zpět do formy, zpevní listy a nasadí zelené špičky kořenů, potrvá velmi dlouho.

Kvetoucí orchideje pravděpodobně shodí květy, některé se možná už vůbec nevzpamatují. Doporučuji po dobu vaší nepřítomnosti pověřit spolehlivou osobu péčí o vaše rostliny, případně orchideje přenést přímo k pečovateli. Jedenáct květináčů není zase tolik.

Můžete se také informovat o dalších způsobech závlahy rostlin v době nepřítomnosti majitele, třeba zde na Abecedě zahrady. Orchideje jsou ale svými nároky na zálivku poněkud specifické a tento způsob závlahy u nich nemám prakticky ověřen, takže s určitým rizikem poškození rostlin je i v tomto případě třeba počítat.

Jitka Žlůvová: Během podzimu jsem dostala Dendrobium nobile, a než jsem se dopátrala, že je chladnomilné, tak uplynula zima a já se ke kytičce chovala jako k phalům, kterých mám několik. Vyrostly dvě nové pahlízy a myslela jsem si, že kytka i pokvete.

K velkému překvapení došlo, když jsem zjistila, že to všechno jsou pravděpodobně keiki, která vyrůstají jak z nových, tak z těch starých pahlíz. Orchidej jsem pravděpodobně dostala i s puklicí, se kterou pořád bojuji.

Potřebovala bych radu, jak se jí zbavit. Aplikuji líh na vatičce a potírám celou rostlinu a hledám a odstraňuji vše, co najdu, ale nebere to konce. Naštěstí puklice neleze na phaly. Prosím o radu, jestli existuje nějaký přípravek třeba ve spreji, který by se dal aplikovat.

květnová_4.JPG
Foto: Jitka Žlůvová

Vaši rostlinu jste velmi správně určila jako chladnomilné Dendrobium nobile. Dendrobia obecně vytvářejí keiki velmi ráda, buď jako přirozenou součást růstu, nebo v případě, že kořeny staré pahlízy jsou nefunkční a orchidej vytvořením dceřiných rostlinek usiluje o zachování života. Více o Dendrobiích se dočtete zde.

Rostlinu neprodleně izolujte od ostatních orchidejí. Puklice si rády pochutnají i na phalech. Vatovou tyčinkou, namočenou v lihu, stačí odstranit pouze nalezeného škůdce, potírání větších ploch nemá význam. Všechny puklice pak spolehlivě zlikviduje postřik celé rostliny některým z doporučených insekticidů.

Použít můžete například Fast M, Agrion Delta, Perfect Plant Insecticide či Raptol Neudorff – širokospektrální sprej proti škůdcům. Všechny zmiňované  přípravky jsou již naředěny, takže je můžete ihned aplikovat. Celý postup je třeba zhruba po deseti dnech několikrát zopakovat, abyste zlikvidovala všechna vývojová stádia škůdce.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud