vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: červencová poradna pro začínající pěstitele

V dnešní poradně se podíváme na kvetoucí pahlízky orchideje Dendrobium nobile, prozkoumáme skvrnky na Oncidiu, doplníme informace o letnění orchidejí v korunách stromů a nezapomeneme ani na Phalaenopsis.

Jste začínající pěstitel orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Napište do naší poradny! Dotazy s kvalitními fotografiemi a podrobným popisem péče o rostlinu zasílejte na adresu hradova@mf.cz.

Do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna a nezapomeňte přidat své jméno a kontakt na vás, abychom vás v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli oslovit. Nezapomeňte prosím, že prostor pod jednotlivými díly poradny i články je určen ke čtenářským diskusím, nikoli k dalším dotazům – pro ty slouží pouze poradna.

Ingrida Petríková: Dostala jsem krásnou žlutobílou orchidej, ale radovala jsem se z ní jen jeden den. Převařenou vychladlou vodou jsem ji zalila přes kořeny do podmisky, ale ráno jí najednou dva listy zežloutly. Chtěla bych, aby byla pěkná, a udělám pro to cokoli, jen nevím, jak na to.

Jednu orchidej už mám, ale je to jiný druh a také z ní nemám nic, jen zelené listy. Může jim škodit záření z počítače nebo z televize? Jsou dost blízko. Prosím o radu, kam orchideje umístit, jak je zalévat a jak se o ně starat, aby kvetly a dařilo se jim.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Ingrida Petríková (Dendrobium nobile)

Orchidej na prvním snímku se jmenuje Dendrobium nobile a patří mezi chladnomilné orchideje. Bližší informace o tomto druhu najdete zde. Zežloutnutí listů na největší, staré pahlíze může mít v zásadě dvě příčiny. První z nich je zcela přirozená. Pahlízy D. nobile po dozrání vykvétají a současně často zcela ztrácejí listy.

Tento jev vás nemusí nijak znepokojovat: rostlina bude žít dál díky novým pahlízám, jež jsou na fotografii dobře patrné. Jedinou zálivkou přes jednu noc jste zežloutnutí určitě nezavinila. Druhá možná příčina může být poněkud znepokojující.

Dendrobia, stejně jako další tenkokořenné orchideje, jsou mimořádně citlivá na přelití. Nesprávnou péčí ještě v obchodě mohlo dojít k poškození (uhnití) kořenů. Jak orchideji pomoci? Rostlinu vyjměte z květináče, důkladně zbavte všeho starého substrátu, zkontrolujte kořeny a všechny špatné (duté a shnilé) ostříhejte. Starou pahlízu ale zatím neoddělujte.

Zbylé kořeny zaprašte drceným černým uhlím, abyste předešla infekci v oblasti čerstvých ran. Pak orchidej přesaďte do kvalitního kůrového substrátu pro orchideje (Floria) a alespoň tři dny nezalévejte, aby čerstvé rány na kořenech zaschly.

Pak zalévejte jen čistou měkkou vodou. Nehnojte. Vzhledem k množství mladých pahlíz má vaše rostlina velkou šanci na zdravý, vitální život. Po přesazení rostlinu umístěte ven do polostínu, v podzimním období by se pak orchidej měla vrátit domů, do chladnějších podmínek.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Ingrida Petríková (Phalaenopsis)

Orchidej na druhém snímku je teplomilný Phalaenopsis. Velmi podrobně se o péči o tuto nejoblíbenější orchidej dočtete v prvních dílech seriálu Jak pěstovat orchideje. Množství užitečných rad najdete i v pravidelných poradnách pro pěstitele orchidejí.  

Umístění rostlin těsně vedle počítače určitě není nejšťastnější, na fotografiích ale vidím větší problém. I když orchideje nesnášejí přímé sluneční světlo, při němž jim hrozí popálení listů, ke zdravému růstu potřebují velké množství rozptýleného světla.

Orchidej umístěná na stolku vedle okna, které je zastíněné žaluzií a ještě záclonou, má světla žalostně málo. Ideální umístění orchidejí v bytových podmínkách je přímo na parapetu. Přibližně od konce března do konce září je rostliny nutné přistiňovat, pro zbytek roku platí: čím víc slunce, tím lépe!

Vladimír Golembievský: Mají se odkvetlé pahlízy Denrobium nobile odstřihnout?

I když odkvetlé pahlízy mnoho parády nenadělají, stále jsou významným zásobním orgánem pro nově se vyvíjející mladé pahlízy. Často se také stane, že v nodiích (koléncích) staré pahlízy, obvykle tam, kde se nevyvinul květ, vyrazí orchidej keiki, dceřinou rostlinku.

Dendrobia vytvářejí keiki velmi ochotně. Odstraněním staré pahlízy navíc vždy narušíte růstovou rovnováhu rostliny a místo řezu se může stát vstupní branou infekce. Proto odstraňování čerstvě odkvetlých pahlíz určitě nedoporučuji.

Výjimečně lze k odříznutí pahlízky přistoupit v případě, že je zachvácena hnilobou a hrozí přímé nebezpečí, že se nemoc rozšíří na celou rostlinu. Pak je vhodné pahlízu odstranit, ránu důkladně dezinfikovat a rostlinu držet v suchu a teple.

Pahlízky lze odstranit také při přesazování a dělení velmi rozrostlých, několik let starých rostlin, jež mají okolo deseti pahlíz. V takovém případě se ale odstraňují jen nejstarší, obvykle již suché a svraštělé pahlízy, které pro rostlinu nemají další význam.

Michaela Kubátová: Dostala jsem tuto orchidej. Nevím, co je to za druh, a tak ani přesně netuším, jak ji dobře pěstovat. Dostala jsem pouze radu, že nemá být moc na světle a má se zalévat jednou týdně prolitím vodou, což dodržuji.

Květina stojí v květináči pro orchideje, kde je dole prostor pro vodu, a květináč v ní přitom nestojí, takže kořeny nejsou stále ve vodě. Nedávno jsem ale na rostlině objevila tmavé skvrny, jinak vypadá zdravě. Ráda bych věděla, o jakou chorobu nebo škůdce jde, jestli se to nemůže přenést na ostatní květiny a jak se toho zbavit.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Michaela Kubátová

Vaše orchidej je křížencem rodu Oncidium, bližší určení z fotografie není právě jednoduché, snad by se mohlo jednat o některé z Oncidií Sharry Baby. Péče o tyto rostliny je důkladně popsána zde. Každou rostlinu, jevící příznaky choroby, je vhodné preventivně izolovat od ostatních.

Tenkolisté orchideje, k nimž Oncidia patří, jsou poměrně choulostivé a podobné skvrny na nich najdeme velmi často. Pravděpodobně se jedná o projev některé z houbových chorob, jež mohla ve vaší rostlině dřímat již v době, kdy jste ji dostala, a na pohled vypadala zcela zdravě.

V případě, že skvrny jsou suché a nešíří se, umístěte orchidej do suššího teplého a vzdušného prostředí a nemlžte ji. Pro jistotu můžete skvrny na pahlízách potřít kašičkou vyrobenou smícháním drceného černého uhlí s kapkou vody. Žloutnoucí napadené listy odstraňte.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Michaela Kubátová 

Vzniklé skvrny se neztratí, ale nebude-li se choroba šířit, nově vyrostlé výhony by již měly být v pořádku. Jestliže jsou ale skvrny vodnaté, viditelně se zvětšují a rozšiřují, je třeba napadené části rostliny (pahlízy i listy) neprodleně odstranit a rány ošetřit černým uhlím.

Slávka: Prosím jen o malý dodatek k letnění Cymbidií. Předpokládám, že letnění připadá v úvahu po odkvětu rostliny. Je dobré ji zavěsit do stromu?

Letnit lze i kvetoucí orchideje. Prospívání rostliny jako takové to nijak neovlivní. Je však třeba počítat s tím, že venku květ vydrží podstatně kratší dobu než doma pod střechou. Vítr, déšť ani výkyvy teplot trvanlivosti květů nesvědčí.

Letnění v korunách stromů je mezi pěstiteli poměrně oblíbené. Na co dát pozor? Nikdy nevěste orchideje do korun jehličnatých stromů – míza by je mohla poškodit. Zcela nevhodné jsou také stromy napadené škůdci či houbovými chorobami (kadeřavost, padlí a podobně).

Žádoucí ochranu před sluncem poskytne jen koruna zcela zdravého listnatého stromu. Sluneční paprsky jen lehce probleskující mezi listy poskytují orchideji  tu správnou míru světla. Na zavěšenou orchidej také nedosáhnou zemní škůdci (plži, žížaly). Rostlinu ve větvích důkladně upevněte.

Cymbidia již přivyklá na letnění v polostínu můžete ráno a odpoledne postavit i na přímé slunce. Násada zimního kvetení pak bude bohatší. Před prudkým sluncem v poledních hodinách by ale rostliny měly být vždy chráněny. V době mezi 10. a 16. hodinou, kdy se (dle doporučení dermatologů) nesluní lidé, by se neměly slunit ani žádné orchideje.

Alice Ramešová: Chtěla bych vás požádat o radu: tři orchideje, které jsou u sebe, asi napadl nějaký škůdce. Vypadá to jak strupy, je to suché. Rostliny rostou dobře, akorát listy vypadají opravdu bídně. Co s nimi můžu udělat?

O jakou chorobu se vlastně jedná? Už jsem dvakrát orchideje umývala v mýdlové vodě a jednou potřela lihem, ale moc to nepomohlo. Také bych se chtěla zeptat, jestli květní stvol, který mi před Vánoci vyrostl, ale nevykvetl, mám už ustřihnout, nebo ne.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Alice Ramešová

Bez bližší prohlídky je přesné určení příčin poškození na listech vašich orchidejí poměrně obtížné. Skvrny jsou zaschlé, nešíří se, žádného škůdce jste neobjevila. Může se jednat o pozůstatek působení některého z hmyzích škůdců, jenž už rostlinu opustil, nebo je příčinou mírné propadání listových pletiv, které se dále nešíří, coby následek nějakého výkyvu v pěstebních podmínkách.

Suché skvrny z listů už nezmizí, protože se ale nerozšiřují a rostliny, jak píšete, rostou dobře, jejich život jistě není ohrožen. Orchideje pečlivě pozorujte, důkladně (při dobrém světle a třeba za použití lupy) prohlížejte zejména spodní stranu listů a zadní část květů, sledujte i stav kořenů a případný život v substrátu a na jeho povrchu.

Při odhalení hmyzích škůdců zasáhněte vhodně vybraným chemickým prostředkem (dle rad v našem seriálu). Mýdlová voda ani líh rostlině určitě neublíží, málokdy ale dokáží účinně a dlouhodobě pomoci.

V případě podezření na houbovou chorobu postupujte podobně jako ve výše uvedené odpovědi paní Kubátové (Oncidium). Ať už se jedná o jakoukoli chorobu, o mnoho víc pro své orchideje udělat nemůžete. Postižené rostliny nezapomeňte izolovat od ostatních.

Květní stvol někdy vlivem změny okolních podmínek může zarazit svůj růst. Jaké bývají nejběžnější příčiny? Tak třeba změna světelných podmínek, teplot, přesazení, ale třeba i napadení hmyzem. Zůstal-li stvol stále živý, zelený, nestříhejte jej: rostlina se někdy probudí ke kvetení i po dlouhé době.

Wágnerová: Mám orchidej k přesazení, ale nejsem si jistá, zda je vhodný čas. Průhledný květník je plný kořenů, rostlina je vitální a raší nový květní stvol, na starém stvolu stále kvete. Mám počkat s přesazením až po odkvětu, nebo je důležitější přesadit ji nyní, zjara?

Jeden z jarních dotazů se nám bohužel zatoulal až do letního období. Velký prostor pro přesazování Phalaenopsisů jste možná již nalezla v předchozí, červnové poradně. Proto zde zdůrazním jen jednu, asi nejdůležitější zásadu při přesazování kvetoucích rostlin: je-li to nutné, šetrně přesaďte až plně rozkvetlou rostlinu. Teprve rašící květní stvol by se mohl vinou tohoto zásahu zarazit v růstu.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci