vytisknout velikost písma Jak pěstovat orchideje: březnová poradna pro začínající pěstitele

V březnové poradně se dozvíte, jak správně pěstovat Dendrobium nobile či jak zlikvidovat nebezpečného červce vlnatku. Nezapomeneme ani na oblíbený Phalaenopsis. Pokusíme se zachránit rostlinky bez kořenů i s gumovými listy.
Jak pěstovat orchideje: březnová poradna pro začínající pěstitele

Jste začínající pěstitel orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Napište do naší poradny! Dotazy s kvalitními fotografiemi a podrobným popisem péče o rostlinu zasílejte na adresu redakce@abecedazahrady.cz.

Do předmětu zprávy uveďte heslo Orchidejová poradna a nezapomeňte přidat své jméno a kontakt na vás, abychom vás v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli oslovit. Nezapomeňte prosím, že prostor pod jednotlivými díly poradny i články je určen ke čtenářským diskuzím, nikoli k dalším dotazům – pro ty slouží pouze poradna.

Irena Fialová: Již několik let se mi daří pěstovat orchideje Phalaenopsis. Mám je umístěné na parapetu, zalévám je jednou týdně. Bohužel za poslední 2–3 měsíce mi u těchto orchidejí začaly "houbovatět" a měknout listy, některé podélně popraskaly.

Dala jsem mezi květináče misky s vodou a rosím tak dvakrát denně. Květináče mám umístěné nad topením, proto se domnívám, zda nemají orchideje málo vlhkosti. Pokud víte, kde dělám chybu, poraďte prosím.

Nedostatek vlhkosti zřejmě není příčinou stavu vašich orchidejí. Zálivka jednou týdně je v běžných podmínkách zcela odpovídající, mlžení dvakrát denně už je nadstandard. Měkké listy u Phalaenopsisu téměř vždy souvisí se špatným stavem kořenů, výjimečně může být příčinou i nedostatek, či přebytek některého ze základních výživových prvků. (Podélné praskání listů u Phalů bývá známkou nedostatku draslíku (K)).

Protože ve vašem dotazu chybí informace zda, jak a čím hnojíte, bližší určení příčin není možné. Doporučuji postižené rostliny šetrně vyjmout z květináče, důkladně zkontrolovat kořeny a orchideje přesadit. Pomoci vám může náš Speciál, věnovaný přesazování.

Měsíc po přesazení rostliny nehnojte, pak začněte s některým ze šetrnějších prostředků (Orchimix) a teprve až budete mít pocit, že rostliny jsou opět ve formě, přihnojte je plným hnojivem, vždy nízce dávkovaným (dle zásad hnojení orchidejí, mnohokrát uvedených v našem orchidejovém seriálu.)

Veronika Dusilová: Dostala jsem první orchidej, Phalaenopsis, mám ji ani ne tři týdny, a už opadaly všechny květy a začaly žloutnout listy. Orchidej je zasazena v kůře. Každý den ji rosím a dvakrát jsem ji nechala ponořenou ve vodě, jak radíte. A stejně se mi ji nedaří udržet živou. Nevím, zda jí nevadí moc velké teplo. Máme v bytě stále tak 25 stupňů. Světla má tak akorát.

Podle vašeho popisu soudím, že orchidej, kterou jste dostala, byla již v obchodě nebo při přepravě vystavena nevhodným podmínkám (přelití, nízké teploty), jež ji poškodily, a současný stav rostliny je jen jejich následkem. Vyšší teplota ve vašem bytě Phalaenopsisu určitě nevadí. Pozor dejte jen na přímé sluneční světlo: i v současné době je již třeba přistiňovat.

Doporučuji kontrolu kořenů, přesazení a další postup shodný jako v předchozím dotazu. Může se ale stát, že poškození bylo natolik významné, že o rostlinu přijdete. Pak si udělejte radost nákupem nové, silné a zdravé rostliny. Teď v jarním období už poškození chladem tolik nehrozí. Phalaenopsisy se pěstují opravdu velmi snadno a radost rozdávají dlouho.

Šárka Netočná: Obracím se na vás s dotazem ohledně pěstování orchideje Dendrobium nobile. Dostala jsem ji vloni v létě, kvetoucí. Postupně odkvetla a zároveň vyrostly dvě nové pahlízy. Od podzimu doteď jsem ji měla v místnosti s teplotou 15–20 stupňů Celsia a s minimální zálivkou.

Na staré pahlíze, té, která kvetla, uschly listy, a tak jsem ji celou uřízla. Nyní začíná odspodu vyrůstat nová. Mohu orchidej z této teploty dávat na noc do zasklené lodžie, kde je noční teplota 8–10 stupňů Celsia? Aby kvetla, má mít dle literatury teploty v noci a ve dne rozdílné.

Pokud pahlízy nemají teď, tedy v jarním období, již nasazeno na květ, ke kvetení je zřejmě nepřemluvíte ani výrazným snížením teplot. Teploty klesající pod 10 stupňů Celsia bez poškození snese jen spící, v suchu držená orchidej. Takové podmínky jsou pro rostliny vhodné na podzim, kdy se ukládají k zimnímu odpočinku, ne na jaře, kdy, jak píšete, se probouzejí a vyráží nové pahlízy.

Jak tedy s rostlinou dál zacházet? Především nikdy neodřezávejte staré pahlízy. Pahlízy orchidejí jsou významným zásobním orgánem rostliny, a i když jsou bezlisté a moc parády nenadělají, jejich odstraněním orchidej velmi oslabíte. Starou pahlízu je vhodné odstranit jen v případě, že je zcela vyschlá nebo zasažená hnilobou, která by mohla napadnout i zbytek rostliny.

Má-li rostlina starých, bezlistých pahlíz větší počet a současně jí přirůstá několik nových pahlíz, tedy je-li rostlina ve výborné kondici, je možné ty nejstarší, několik let staré, při přesazování odstranit (řez je pak nutné dezinfikovat a držet v suchu). Je však třeba mít na paměti, že podobné zásahy se provádějí jen, je-li to zcela nezbytné.

V současné době doporučuji ponechat rostlinu v místnosti s vyšší teplotou (zmiňovaných 15– 20 stupňů Celsia), zvýšit zálivku, zahájit mírné hnojení a dopřát orchideji dostatek světla. V polovině května orchidej umístěte venku, v polostínu.

Všechno vaše pěstitelské úsilí musí směřovat k tomu, aby nově vyrůstající pahlízy byly silné, zdravé a květuschopné. Může se stát, že koncem léta budou již pahlízy natolik vyzrálé, že na květy nasadí ještě během letnění. K indukci kvetení tak postačí běžný letní noční pokles teplot.

V případě, že žádný náznak kvetení (malé „bouličky“ na pahlíze) nezpozorujete ani při podzimním úklidu rostlin domů, teprve pak je vhodné zahájit zhruba šestitýdenní období sucha a chladu.

Pahlízy svraští, listy jim postupně zežloutnou a opadají. Když pak rostlinu vezmete do mírně teplejšího prostředí a zalijete, probudí se a obvykle nasadí na květy. Další informace k pěstování Dendrobií najdete zde.

Jitka Loutocká: Asi před měsícem jsem dostala mou první orchidej Phalaenopsis. Asi po dvou týdnech jsem zjistila, že rostlince shnily kořínky. Ostříhala jsem je tak, že zbyly jen asi dva malé zdravé kořínky, a vsadila orchidej zpět do květináče.

Nyní jsou to asi dva týdny, a tak jsem se rozhodla kořínky zkontrolovat. Bohužel hniloba pokračovala dál, takže jsem je opět ostříhala a zasypala skořicí, ale rostlinka má už jen jeden kořínek, navíc jeho zdravostí si nejsem zcela jista, ale vypadal nejlépe ze všech a bála jsem se ustřihnout úplně všechny.

Srdíčko rostlinky je zdravé, a tak jí dávám ještě nějakou šanci, i když ne velkou. Orchidej v současnosti kvete, má čtyři velké květy a žádné poupě. Zajímalo by mě, zda toto květenství nemůže nemocnou rostlinu vysilovat a nebylo by pro její záchranu lepší, kdybych celý stonek s květy odstřihla. Jinak rostlina vypadá zcela zdravě – žádné fleky na listech nebo žloutnoucí listy, ale je už v podstatě bez kořenů.

I záchrana orchideje zcela bez kořínků je možná, šance ale nejsou příliš vysoké. Pro úspěšnost vaší akce jsou významné dvě věci: jsme právě na začátku vegetačního období, ideálního času pro kořenění a ozdravění rostlin. A také zdravá, zelená část rostliny dává naději, že se podaří rostlinu udržet při životě.

Jak tedy dále postupovat? Květní stvol ustřihněte nad třetím očkem. Takto postiženou rostlinu skutečně kvetení zbytečně vysiluje. Ponecháte-li ale zbytek květního stvolu se třemi očky (to jsou ty malé „šupinky“, které najdete po celé délce stvolu), bude mít rostlina šanci v očku vyrazit keiki – dceřinou rostlinu. Stává se to poměrně vzácně, ale proč to nezkusit?

Větší pozornost je ale třeba věnovat kořenové části. Ve vhodných podmínkách rostlina může vytvořit nové kořeny, obvykle v oblasti hned pod zelenými listy. Spíše než do substrátu ale umístěte pahýl orchideje do mechu (rašeliník, bělomech sivý), zalévejte jen měkkou vodou a udržujte stále mírně vlhké.

Teprve po několika měsících, až bude kořenů větší počet a budou dostatečně dlouhé, je vhodné rostlinu přesadit do kůrového substrátu. Další informace k tomuto tématu najdete v článku věnovanému záchraně orchidejí.

Závěrem si dovolím malou poznámku k dezinfekci kořenů. Skořice jako dezinfekční prostředek kořenům určitě neublíží, podstatně účinnější je ale dřevěné uhlí (použít lze i prášek z uhlí ke grilování či drcenou tabletu živočišného uhlí z lékárny). Pro vás je to ale spíš informace do budoucna: po opakovaném použití skořice bych už další aplikaci dezinfekce na poškozené kořeny nedoporučovala.

Miluše Linhová: Měla bych dotaz ohledně orchideje, na které se mi každoročně dělá plíseň. Po podrobném zhlédnutí jsme tam objevili malé bílé lezoucí broučky. Orchidej jsme zakoupili v květináči s kamínky.

Prosím o radu, zda a jak mám plíseň odstranit a jakým způsobem se o ni postarat, protože nádherně kvete a je mi líto se jí zbavit. Ještě bych se chtěla zeptat, zda jí nevadí ty kamínky a zda ji nemám raději přesadit, protože z květináče vylézají veliké kořeny. Prý je to ale správné, kytičce se daří.  

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Miluše Linhová

Brouček na vaší fotografii patří mezi červce a nese jméno vlnatka. To, co popisujete jako plíseň, je pravděpodobně spíše projevem masivního napadení vlnatkami: produkují bílá vlákna, podobná vatě (odtud i jejich název).

Jedná se o velmi odolného a poměrně nebezpečného savého škůdce, který je schopen rostlinu zcela zničit. Zadní strana květů (na vaší fotografii) je jeho oblíbeným útočištěm, nalézt jej však můžeme i v záhybech listů či v kořenovém systému rostliny.

K chemické likvidaci vlnatky se u orchidejí používá práškový Mospilan, k dostání je i ve velmi praktické podobě mechanického rozprašovače s již odváženým množstvím prášku, který jen doplníte vodou a můžete použít.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Miluše Linhová

Pokud se rostlině daří, opakovaně kvete a přirůstají nové kořeny a listy, není k přesazování přímý důvod. Vlnatku zlikvidujete ve dvou krocích. První, mechanický, spočívá v důkladné prohlídce a odstranění všech viditelných bílých chomáčků. K tomuto účelu dobře poslouží kosmetická vatová tyčinka, namočená v lihu.

Druhým krokem, který by měl následovat hned po mechanickém odstranění, je aplikace Mospilanu: postřik zelené části rostliny i květů a jemné prolití substrátu.Vlnatky jsou totiž velmi záludné a umí se výborně schovávat. Vždy nějakou přehlédnete. Zhruba po dvou týdnech použijte Mospilan znovu, abyste zlikvidovala další vývojová stádia hmyzu.

K substrátu: nevím, o jaké kamínky se přesně jedná (keramzit, ozdobná drť). Osobně dávám přednost klasickému kůrovému substrátu pro orchideje. V případě, že by se vám zdálo, že rostlina chřadne, přesaďte ji. Při přesazování pak důkladně zkontrolujte i její kořeny: také tam se totiž vlnatky mohou ukrývat.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon
Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jaké trvalky vybrat do stínu?

Stinná místa v blízkosti budov, často orientovaná severním směrem nebo nacházející se pod vyššími stromy, trápí leckterého zahrádkáře. Poradíme vám, kterým trvalkám se daří právě ve stínu nebo polostínu. Které spolehlivě porostou tam, kde se nedaří ani trávníku, které dát na záhon?

4.  5.  2021 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradyZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyPlánování a architekturaOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče